vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
26. јун 2022, 09:53 / Анализе

РТ: Према извештају Мајкрософта, гушење руских медија у САД-у није успело

РТ и Спутњик и даље допиру до америчке публике упркос гушењу од стране твеликих технолошких компанија у име Украјине

РТ: Према извештају Мајкрософта, гушење руских медија у САД-у није успело
фото: © Microsoft / RT
РТ: Према извештају Мајкрософта, гушење руских медија у САД-у није успело
фото: © Microsoft / RT

Напори Силицијумске долине да сузбије оно што она назива „руском пропагандом“, што значи медијске куће као што су РТ и Спутњик у име Украјине можда су смањили њихов домет, али им и даље приступа више Американаца него пре избијања сукоба између Москве и Кијева.

То наводи Мајкрософт, у извештају о текућем интернет рату у име Украјинаца.

Кијев се ослањао на „коалицију земаља, компанија и невладиних организација“ за сајбер одбрану, премештајући своју дигиталну инфраструктуру у јавни облак који се налази на Западу, наводи се у извештају под насловом „Одбрана Украјине: ране лекције из сајбер рата“, објављеном у среду, а који је потписао Бред Смит, председник Мајкрософта.

Памфлет од 30 страница настоји да све новинске извештаје који долазе из Русије означи као пропаганду Кремља и „операције глобалног сајбер утицаја“ у циљу подршке ратним напорима у Украјини. Они „комбинују тактику коју је КГБ развио током неколико деценија са новим дигиталним технологијама и интернетом“ како би „искористили дугогодишњу отвореност демократских друштава и поларизацију јавности која је карактеристична за садашње време“, каже Смит.

Мајкрософт тврди да су „операције руског сајбер утицаја“ довеле до повећања ширења пропаганде за 82 одсто у САД-у и 216 одсто у Украјини, као и да су „напори технолошког сектора почетком марта да смањи ширење наратива РТ-а и Спутњика вероватно помогли да се ширење руске пропаганде врати на нивое од пре фебруара.

Према проценама Мајкрософта, РТ и Спутњик и даље добијају између 60-80 милиона просечних месечних прегледа страница у САД-у, што наводни руски утицај чини „равним са великом публикацијом као што је Вол стрит журнал“.

Суоснивач Мајкрософта заснива ове процене на индексу "руске пропаганде" (РПИ), алату који је развила његова лабораторија  „АИ фор гуд лаб“. Лабораторија је такође користила „широки избор интернет извора и других идентификационих карактеристика“ да би одредила, па чак и предвидела који сајтови би се могли сматрати руском пропагандом на интернету, делимично ослањајући се на алате као што су "Њуз гард" и "Глобални индекс дезинформација" (ГДИ).

САД имају уставну забрану отворене цензуре, али Јутјуб из Силицијумске долине блокира приступ каналима „руских државних медија“ широм света од избијања сукоба у Украјини.

Након што је у марту блокирао РТ и Спутњик у Европској унији на захтев влада ЕУ, Јутјуб је неколико дана касније објавио да проширује ову цензуру на глобалном нивоу, укључујући све канале „повезане са руским државним медијима“.

Савет министара ЕУ забранио је 2. марта РТ и Спутњик, наводећи сукоб у Украјини, те је навео да ће то остати на снази док Русија не престане да спроводи, како је саопштено, „дезинформације и манипулације информацијама против ЕУ и њених држава чланица“. Аустралија, Канада и Велика Британија су следиле овај пример.

Извор: РТ


Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација