Руско ратно ваздухопловство извршило је ударе по милитантима како би се одвратила офанзиву против сиријске војске у Идлибу, а чија је намера била да пробију одбрамбене линије сиријских снага, саопштило је Министарство одбране Руске Федерације.
Милитанти, које је у офанзиви подржала Турска, гранатирали су положаје сиријске војске, али су турске снаге зауставиле артиљеријску ватру након што је Москва контактирала Анкару, додаје се саопштењу Министарства.
Милитанти су започели масовну офанзиву југоисточно од града Идлиба, користећи већи број оклопних возила, додаје се у саопштењу Руског центра за помирење у Сирији, додајући да је турска артиљерија помогла милитантима да пробију одбрану сиријске војске у неким областима.
Снимак из ваздуха које је објавило Министарство одбране показује турску батерију хаубица како гранатира положаје сиријске војске.
На захтев Дамаска, руски авиони Су-24 дејствовали су по наоружаним групама које напредују, помажући сиријским снагама да одбију офанзиву, уништавајући тенк и шест возила пешадије.
Центар за помирење такође је навео да су током турског гранатирања рањена четири сиријска војника. Москва је такође поново позвала Анкару да престане са подршком терористима у Идлибу и да им престане давати оружје.
У међувремену, Министарство одбране Турске је саопштило да су у ваздушним нападима два турска војника погинула, а да је пет рањено.
РТ: „Тражите проблеме?“: Америчко оклопно возило изгурало руски војни џип са пута у Сиријиhttps://t.co/g4N4rMKmPh
— VOSTOK vesti (@vostokvesti) February 20, 2020
До инцидента је дошло услед налета тензија између Дамаска и Анкаре. Турска се успротивила напретку сиријске војске у борби против екстремиста и милитаната стационираних у провинцији Идлиб већ дуже време. У среду је турски председник Реџеп Таип Ердоган рекао да Турска неће "препустити Идлиб Асадовом режиму" и запретио је да ће покренути офанзиву у сиријској провинцији.
Турска је већ ојачала своје положаје на том подручју, које је последње преостало велико упориште милитаната на територији Сирије. Русија је у више наврата упозорила Турску против напада на сиријску војску, те наставила дипломатске напоре за ублажавање тензија око Идлиба.
Извор: Восток / РТ
МОК остаје при одлуци о укидању суспензије Руског олимпијског комитета након претње ЕУ – Ројтерс
Одржан VIII руско-српски Видовдански хуманитарни турнир у малом фудбалу – најмасовнији до сада
Зеленски сменио још једног министра одбране
Русија погодила украјинске војне циљеве у Одеској области — Министарство одбране
Украјина погодила још два складишта руске компаније „Вајлдберис“
Путин захвалио Кореји на помоћи у ослобађању руске територије
Европске елите ће „саме себе уништити“ — руски посланик
Немачка одбија да открије обавештајне податке о саботажи „Северног тока“ — медији