Извор: Восток / РТ
Курдски званичници у Африну позвали су Дамаск да пошаље трупе да заштити сувереност Сирије од "турског окупатора". Анкара инсистира да ће енклаву вратити свом "првобитном власнику" након "ослобађања од терориста".
Аутономна енклава у северној Сирији, којом доминирају Курди, послала је у четвртак молбу за помоћ сиријској влади, поновивши своју посвећеност интегритету земље.
"Потврђујемо да је регион Африн саставни део Сирије и наше снаге Народне самоодбране", стоји у молби, те да да турска војна операција у Африну "угрожава територијални интегритет Сирије и безбедност и животе цивила".
Док курдске јединице настављају да одбијају турску офанзиву и да се одупиру покушајима турских снага да заузму град, централна сиријска влада мора да пошаље своје снаге како би "заштитила своје границе са Турском од напада турског окупатора", саопштиле су курдске власти у молби док је операција турских снага "Маслинова грана" ушла у свој шести дан.
Турски председник Реџеп Таип Ердоган у међувремену је одбацио наводе о последицама Турске операције на територији Сирије, наглашавајући да Анкара није заинтересована за територију Сирије, већ само за безбедност своје границе. Ердоган је саопштио да чим турска војска протера "терористе" из Африна, брзо ће вратити град својим "првобитним власницима".
Ваздушна и копнена војна операција коју је Турска покренула у граничној области већ је заоштрила односе између Турске и њеног кључног НАТО савезника САД. САД подржавају курдске јединице, које Анкара види као продужење Радничке партије Курдистана, те као терористичку организацију.
Анкара је саопштила да је операција усмерена на борбу против Исламске државе и спречавање курдских "терориста" да стекну стално упориште и накнадну аутономију. Операција је покренута усред извештаја о плану САД-а за стварање "Пограничних безбедносних снага" у јачини од 30.000 људи, а од којих би половина била из "Сиријских демократских снага" где доминирају Курди.
Тензије су се још више интензивирале након телефонског разговора између Ердогана и америчког председника Доналда Трампа у среду, пошто су турски званичници оспорили транскрипт разговора, рекавши да ни у једном тренутку амерички лидер није изразио никакве "забринутости" у вези са "ескалацијом насиља" у Африну.
Раније је Бела кућа саопштила да је Трамп "пренио забринутост због ескалације насиља у Африју и ризик од подривања наших заједничких циљева у Сирији", док је Ердогана позвао на смањење обима операције и њено "ограничавање".
Упркос томе, Ердоган је најавио да се операција може проширити и у другу курдску енклаву, Манбиџ. Касније је потпредседник турске владе Бекир Боздаг рекао да је можда чак и могуће суочавање између САД и Анкаре у Манбиџу "лицем у лице", иако је могућност "мала".
У четвртак је турска војска саопштила да је од почетка офанзиве у суботу ликвидирала најмање 306 терориста и курдских "терориста", наглашавајући да је операција усмерена искључиво на милитанте и да је као највиши приоритет безбедност цивила.
Читајте више на Руски ваздушни удари у Сирији - из минута у минут
Руски и Српски патријарх богослужили у Тројице-Сергијевој лаври. Висока одличја српским архијерејима
Да ли је Балкану потребна таква Европска унија?
„Специјалци“ Брчко дистрикта покушали ухапсити Радована Вишковића
Музеј НАТО кривице: Какав меморијални центар треба да буде на месту Генералштаба
Фестивал ратног документарног филма „Време наших хероја“ биће одржан у Републици Српској
Зеленски тражи „барем“ подршку као што је добија Израел од САД
Младен Обрадовић: Српско-руско братство је нераскидиво због небеског призива – светосавског