Немачка је у јуну највише увезла у монетарном смислу – увезла је руске робе у вредности од 3,5 милијарди евра, а следе Италија (2,6 милијарди евра) и Холандија (1,7 милијарди евра). На четвртом месту је Белгија (1,3 милијарде евра), на петом – Француска (1,2 милијарде евра).
Малта је у јуну постала земља са најмањим увозом из Русије међу земљама ЕУ - 365,4 хиљаде евра. Луксембург је увезао руске робе у вредности од 2,9 милиона евра, Кипар - 5,6 милиона евра. Хрватска је купила руске робе за 12,1 милион евра, а Ирска за 17,5 милиона евра.
Након што је Русија покренула специјалну операцију у Украјини, ЕУ је почела да уводи санкције Русији, укључујући и увоз руске робе и сировина. Такође, неке европске земље су одбиле да пређу на плаћање руског гаса у рубљама, услед чега им је Гаспром обуставио испоруке.
Због санкција и политике напуштања руског горива, западне земље суочене су са растом цена енергената и налетом инфлације. У контексту поскупљења горива, пре свега гаса, индустрија у Европи је у великој мери изгубила своје конкурентске предности, што се одразило и на друге секторе привреде. Такође, САД и европске земље суочавају се са рекордном инфлацијом у последњих неколико деценија.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.