vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
10. мај 2020, 08:26 / Политика

РТ: Некога сте заборавили? Бела кућа приписала победу над нацистима „Америци и Великој Британији“ у бизарној поруци на Дан победе

РТ: Некога сте заборавили? Бела кућа приписала победу над нацистима „Америци и Великој Британији“ у бизарној поруци на Дан победе
фото: © Global Look Press / dpa / Yevgeny Khaldei / RT
РТ: Некога сте заборавили? Бела кућа приписала победу над нацистима „Америци и Великој Британији“ у бизарној поруци на Дан победе
фото: © Global Look Press / dpa / Yevgeny Khaldei / RT


Бела кућа је обележила победу над нацистичком Немачком саопштењем на Твитеру у којем поздравља улогу САД-а и Велике Британије, а да је притом изоставила земљу која се највише жртвовала - Совјетски Савез. Корисници интернета убрзо су приредили лекцију из историје.

"8. маја 1945. Америка и Велика Британија су победиле нацисте!" наводи се саопштењу Беле куће објављеном на службеном налогу на Твитеру, заједно са снимком церемоније полагања венаца.




„Амерички дух ће увек победити. На крају се то и деси“, додаје се у саопштењу.


Ни у наствку саопштења, ни у самом видеу се чак ни не помињу главне земље савезнице, попут Русије, која је одиграла главну улогу у тријумфу над Силама осовине, битком за Стаљинград (23. августа 1942. - 2. фебруара 1943.), а која се увелико сматра прекретницом у борби против нацизма на континенту.

Уочљиво одсуство Совјетског Савеза на ионако веома оскудној листи земаља, које су, бар према Белој кући, закуцале последњи ексер на ковчег Трећег рајха, изазвало је љутњу корисника Твитера.


У покушају да освеже сећање оних који воде рачуна о налогу Беле куће, неким тешким чињеницама из давно прошлих времена, корисниси су преплавили историјски изазован твит легендарном фотографијом совјетског војника који подиже заставу над Рајхстагом, а која је током свих година остала симбол победе Совјета и савезника над нацистичком Немачком.




Неки нису могли да не реагују на оно што се чини као још један покушај (било намерно или не) Беле куће да ревидира историју пред очима целе "твитосфере", остављајући поплаву коментара на посту Беле куће.


Џорџ Самујел, виши истраживач у лондонском Институту за глобалну политику и аутор књиге "Бомбе за мир: НАТО-ов хуманитарни рат против Југославије", сматра да би таква порука била "незамислива" током председавања Џона Ф. Кенедија 60-их година, као и за време Ричарда Никсона (1969-1974).

 
„То је дегутантно саопштење, увреда историји и човечанству. Не би било инвазије САД-а и Велике Британије у Европи да совјетски народ није сломио кичму Вермахта. Изостављање земље која је учинила највише да уништи нацисте показује колико су САД потонуле", приметио је Самјуел.


Совјетски Савез је током рата изгубио око 27 милиона људи, укључујући 8,7 милиона војника, што представља највећи број погибија које је претрпела било која земља укључена у непријатељства.

Немачка војска претрпела је свој највећи губитак, око 80 процената или процењено на четири милиона војника на Источном фронту, док је око милион погинуло на Западном фронту, отвореном након што су се савезници искрцали у Француску 6. јуна 1944., догађају познатом као "Дан Д."

Извор: Восток / РТ

 

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација