vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
22. јул 2026, 21:04 / Русија

Украјина погодила још два складишта руске компаније „Вајлдберис“

Једна радница је погинула, а још три особе су у болници након ноћних напада на објекте компаније „Вајлдберис“ на југу Русије

Украјина погодила још два складишта руске компаније „Вајлдберис“
Фото: RIA News / Press Service of the Volgograd Region Administration
Украјина погодила још два складишта руске компаније „Вајлдберис“
Фото: RIA News / Press Service of the Volgograd Region Administration

 

Украјински дронови поново су погодили два логистичка центра руске компаније за интернет-трговину „Вајлдберис“, овог пута на југу Русије. Према наводима регионалних власти, једна запослена је погинула, а више особа је повређено. У одвојеном нападу на складиште нафте у Армавиру погинуо је још један радник и избио је велики пожар.

„Вајлдберис“, који се често назива руском верзијом „Амазона“, једна је од најпопуларнијих компанија за интернет-трговину у земљи. Оснивачица компаније Татјана Ким потврдила је у среду да су током ноћи нападнути објекти у Краснодару и Невиномиску у Ставропољском крају. Оба комплекса су евакуисана, а рад у њима је обустављен док су екипе хитних служби интервенисале на лицу места.

„Наш приоритет су људи“, написала је Ким. „Захваљујем нашем тиму и нашим херојима који су спровели брзу евакуацију. Према прелиминарним информацијама, нажалост, има жртава. Пружићемо сву неопходну помоћ.“

У складишту компаније у Краснодару повређено је десет запослених, саопштио је губернатор Венијамин Кондратјев. Он је навео да је млада жена повређена у нападу касније преминула, док се још три особе налазе у болници. Пожар у складишту је стављен под контролу.

Остаци дронова погодили су и две стамбене зграде у Краснодару и две приватне куће у оближњем Динском округу, али тамо није било жртава.

У Невиномиску је пет особа затражило медицинску помоћ након напада на складиште на периферији града. Регионалне власти прогласиле су локалну ванредну ситуацију док су ватрогасци и друге службе радили на отклањању последица.

Више од 16 дронова напало је Армавир, где су остаци летелица изазвали пожар површине 800 квадратних метара у складишту нафте. У нападу је погинуо један радник, навео је Кондратјев. Пожар у објекту је у међувремену угашен.

Напади су уследили након још једног украјинског удара дроновима у ноћи између недеље и понедељка, када је избио пожар у индустријском парку „Јужна врата“ у Домодедову у Московској области, саопштиле су локалне власти. Четири дана раније дронови су погодили објекте „Вајлдбериса“ у Електростаљу код Москве и Котовску у Тамбовској области. У Котовску је погинуло седам радника ноћне смене, док је једна особа касније преминула од последица напада у Електростаљу, а још десетине су повређене.

Коментаришући прошлонедељне нападе дроновима на објекте „Вајлдбериса“ у Московској и Тамбовској области, портпарол Канцеларије УН за људска права Тамин ел Хитан изјавио је у уторак на брифингу у Женеви да „намерни напади усмерени на цивиле и цивилне објекте представљају ратни злочин према међународном хуманитарном праву“, истичући да ове инциденте треба истражити.

Украјина је последњих недеља нагло појачала кампању напада дроновима дугог домета, гађајући нафтне објекте, складишта, стамбене зграде и другу инфраструктуру дубоко на територији Русије. Москва је ове нападе описала као терористичке нападе на цивиле и тврди да су њени узвратни удари усмерени на украјинске војне објекте и инфраструктуру повезану са одбрамбеном индустријом.


Извор: РТ (Ф)

Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација