vostok_logo
Путин РТ
Путин РТ
15. феб. 2022, 11:37 / Русија

РТ: Запад уништен без испаљеног метка - Захарова

РТ: Запад уништен без испаљеног метка - Захарова
фото: © Министерство обороны Российской Федерации
РТ: Запад уништен без испаљеног метка - Захарова
фото: © Министерство обороны Российской Федерации

С обзиром да је Русија објавила да се њене трупе повлаче након завршетка вежби у близини границе са Украјином, Москва је инсистирала да су се инсинуације - да је само неколико тренутака од наводне инвазије, показале нетачним.


У данашњем саопштењу, портпарол Министарства спољних послова Марија Захарова осудила је вишенедељне извештаје и тврдње америчких и европских званичника да би руска војска наводно могла покренути инвазију на свог суседа..

„15. фебруар 2022. ући ће у историју као дан када је пропала западна ратна пропаганда“, саопштила је она. Према њеним речима, Запад је „посрамљен и уништен без иједног испаљеног метка“.

Истовремено, Министарство одбране Русије је саопштило да је један број руских војника завршио вежбе у Белорусији, близу украјинске границе, и да је почео процес повлачења.

Коментари Захарове долазе након што је амерички лист "Блумберг" објавио у суботу, позивајући се на неименоване званичнике, да би наводна офанзива на Украјину могла да се догоди већ у уторак. Агенција је известила да би наводни напад могао укључивати провокацију у региону Донбаса или против Кијева.

Саветник Беле куће за националну безбедност Џејк Саливан рекао је за Си-Ен-Ен током викенда да „извори” и „прикупљени обавештајни подаци” сугеришу да би „велика војна акција” могла „да почне сваког дана”. Он је навео да то укључује и наредну недељу пред крај Олимпијских игара.

Тензије на заједничкој граници су ескалирале последњих месеци, а западни званичници су подигли узбуну да би руске снаге наводно могле да изврше инвазију. Кремљ је у више наврата инсистирао да нема агресивне намере и оптужио западне медије да подстичу масовну „хистерију“.

Москва је раније тражила безбедносне гаранције које би ограничиле ширење НАТО-а ближе њеним границама и блокирале Украјину да се придружи војној алијанси. Међутим, генерални секретар блока Јенс Столтенберг рекао је да Русија нема „вето“ на амбиције Кијева да обезбеди чланство.

Јуче је министар спољних послова Сергеј Лавров, рекао да је Русија разочарана одговором НАТО-а и САД, али да и даље постоје наде да ће се постићи дипломатско решење.

Извор: РТ
Поделите вест на друштвеним мрежама:
Пратите ВОСТОК на:
РТ Новости
Савићевић ракија
Руска Чага
ОБЗОР заштита информација