Премијер Либана Наваф Салам упозорио је да би израелски ваздушни удари могли увући земљу у „нови рат“, након смртоносних напада на градове на југу.
Према саопштењу објављеном у суботу на његовој званичној интернет страници, премијер је „упозорио на обнову војних операција на јужној граници због ризика да би оне могле увући земљу у нови рат, који би донео невоље Либану и либанском народу“. Салам је такође нагласио потребу да се осигура да „само [либанска] држава има овлашћење да доноси одлуке о рату и миру“.
Он је позвао УН да изврше притисак на Израел да се повуче из Либана, упозоривши да текућа непријатељства угрожавају постојећи прекид ватре.
У суботу су израелски авиони напали Тир, Зибкин и Клајле. Израелска војска је навела да је акција била „одговор на ракетну паљбу на Израел“ са подручја око 6 км северно од границе. Израел је окривио Хезболах за лансирања и саопштио да су гађане ракетне позиције те групе.
У одвојеном саопштењу, израелски премијер Бенјамин Нетањаху изјавио је да су он и министар одбране Исраел Кац наредили војсци да „снажно делује против десетина терористичких циљева у Либану“. Нетањаху је додао да је либанска влада одговорна за „све што се дешава на њеној територији“.
Хезболах је негирао умешаност, назвавши оптужбе изговором за даљу агресију.
Министарство здравља Либана саопштило је да је једна особа убијена у Тиру, а четири су рањене у Клајлеу. Ранији напади на Тулин однели су пет живота, међу којима и двоје деце, а 11 особа је повређено.
Борбе су почеле када је Хезболах отворио ватру на израелске положаје у знак подршке Гази, након што је Израел војно одговорио на напад Хамаса од 7. октобра, у ком је убијено 1.200 људи, а 250 их је узето за таоце.
Касније су прекогранични сукоби ескалирали у пуну израелску офанзиву у којој су убијени високи функционери Хезболаха, уништена складишта оружја и изазвани велики цивилни губици.
Прекид ватре је на снази од новембра, по споразуму уз посредовање САД, који захтева да обе стране обуставе војне операције дуж границе.
Портпарол мировне мисије УН у Либану Андреа Тененти назвао је ситуацију „веома забрињавајућом“ и позвао на „максималну уздржаност“. Он је навео да се воде интензивни преговори „како би се спречила ескалација конфликта и тензија – што нико не жели да види након 16 месеци сукоба у овом региону“.
Извор: РТ (Ф)
Дан када смо бомбардовали Рајх
Исповест мајке чија је ћерка задобила теже повреде у Сарaјеву
Упозорење из Ивањице: Прети урушавање стена изнад Хаџи Проданове цркве и пећине
Проблеми српског малинарства и потенцијална решења
Разбијен похлепом: зашто Вучић није захвалан СССР-у за ослобођење Србије од нацизма