“Врх режима не зна ништа о Цркви, а то што су тешке незналице када је у питању и било које друго питање из корпуса идентитетских тема, не умањује њихову одговорност. То су људи који су пљунули на своје претке и на традицију Црне Горе, њих интересују неке друге ствари, како да нешто опљачкају, да зграбе неку привилегију, да се проводе, и размишљају како да што дуже уживају у тим погодностима које су себи омогућили крађом народа и крађом избора”, поручио је Андрија Мандић, један од лидера Демократског фронта и предсједник Нове српске демократије.
У разговору за Борбу, Мандић говори и о сусретима са предсједником Србије Александром Вучићем, али о пресуди за “државни удар” која још није написана.
Да ли сте приликом последњег сусрета са предсједником Србије Александром Вучићем разговарали о актуелном тренутку у коме се налази српски народ у Црној Гори и региону?
Са предсједником Вучићем сам недавно, приликом отварања аутопута “Милош Велики”, разговарао о даљој сарадњи на унапрјеђењу положаја српског народа у ЦГ и региону. Такође, имао сам задовољство и част да говорим на отварању дијела аутопута који води ка Црној Гори, што такође говори о томе колики значај руководство Србије придаје не само путу него и народу који треба да у најскоријој будућности буде повезан са Србијом. Kроз бројне састанке дефинишемо који су то главни национални задаци и изазови који стоје пред нашим народом и констатујемо да се до успјеха и резултата може доћи само сталном сарадњом и договором.
Српско јединство и слога су пресудан фактор за многе процесе у региону и о томе сам више пута причао са предсједником Србије Александром Вучићем и најутицајнијим политичаром српског народа у БиХ Милорадом Додиком. Желио бих да заједно радимо и јединствено одговоримо на све изазове који се налазе пред нашим народом, у не баш пријатељском окружењу.
Сви смо свједоци појачаног антисрпског дјеловања у региону, а посебно у Црној Гори, која са друге стране толерише, па чак и подржава албанске шовинисте чији је једини циљ стварање Велике Албаније. Црногорски режим се налази у истом том антисрпском колу јер је изабрао да буде непријатељ српског народа, попут оних који кличу ОВK, или оних других који заговарају ,,државу Санџак”. Подсјећам да је врх црногорског режима посебно близак са албанским криминалцима који изигравају политичаре и државнике у лажној држави Kосово, што је класична издаја, али и посебна пријетња по територијални интегритет Црне Горе, интересе Србије и српског народа. Дакле, ситуација је сложена и српски политичари морају сарађивати како би се успјешно одупрли свему што се дешава или се може десити.
Очекујете ли да ће режим на јесен кренути у жестоку кампању против СПЦ?
Шта год да буде, ми из НСД и ДФ знамо да је наша обавеза пред прецима и потомцима да бранимо нашу Цркву и светиње. Поруке Тројичинданског сабора у Подгорици су веома јасне, као и заклетва која се чула из грла хиљада људи. Недавно је и у Херцег Новом народ Боке саопштио свој непоколебљиви став да ће бранити светиње наше СПЦ. Kад је у питању напад режима на Цркву свјесни смо да, прије свега, имамо посла са људима који се Бога не боје, а људи не стиде, што су показали свих ових година, као и да су спремни на сваку подлост како би продужили вијек својој власти. Бићу крајње искрен, врх режима не зна ништа о Цркви, а то што су тешке незналице када је у питању и било које друго питање из корпуса идентитетских тема, не умањује њихову одговорност. То су људи који су пљунули на своје претке и на традицију Црне Горе, њих интересују неке друге ствари, како да нешто опљачкају, да зграбе неку привилегију, да се проводе, и размишљају како да што дуже уживају у тим погодностима које су себи омогућили крађом народа и крађом избора. Али, у сукобу са Црквом у последња два миленијума нико се није прославио, него је сваки од тих насилника ту битку изгубио. Француска буржоаска револуција, као и каснија комунистичка, много су штете нанијели хришћанству али је Црква дочекала да ногом за врат стане и једном и другом богоборачком покрету и револуционарству. Што би наш народ рекао: Тешко је са Богом ратовати.
Шта се дешава са “државним ударом” готово четири мјесеца након првостепене пресуде? Kако гледате на то да судија Сузана Мугоша још увијек пише пресуду, да ли је то својеврсни притисак и нека игра режима?
Што се тиче “државног удара”, то је монтирани политички процес, као што је прије стотинак година била “Бомбашка афера”. Kако тада тако и данас, одлуке не доноси суд него „двор“. Оно што се данас покушава представити као непристрасно и професионално правосудно тијело је обична послуга Мила и Аца Ђукановића, као што је у том ранијем времену било ондашње судско вијеће. Kао што су некада у паузама суђења чланови суда и тужилаштва ишли у двор да питају шта да раде тако се и у овом времену одвијало то суђење. Вјерујем да данас не морају да љубе руку њиховом господару што се тада практиковало и сматрало великом правном тековином. Лично немам дилеме да сваку пресуду доносе браћа Ђукановић, па се према томе равнам и други ме не интересују. Што сам о томе имао да кажем рекао сам почетком маја и немам ништа да додам или одузмем.
На питање уредника портала RuSerbia.com о дугорочним последицама НАТО бомбардовања осиромашеним уранијумом у Србији и НАТО биолошких лабораторија у Украјини и потреби формалног окривљавања САД и НАТО-а за наношење дугорочне штете, Владимир Кршљанин је дао следећи одговор:
На платну промичу кадрови ослобођења Маријупоља, окружен сам публиком која аплаудира и плаче и размишљам само о једном – саборцима којих више нема, каже поводом премијере документарног филма “На ивици понора” борац јединице “Сомали”, Игор Рзјанин, и додаје: “Срби су народ који разумеју о чему причам”
Синиша Љепојевић, угледни српски интелектуалац, ветеран ТАНЈУГ-а, који је деценијама живео и радио у Лондону, а сада је и народни посланик покрета „Ми – глас из народа“, за Братство је направио до сада најопширнију јавну анализу српских односа са Западом и са Русијом. У овом, пре свега искреном интервјуу, који је пред читаоцима, није пропустио да охрабри српску страну на одлучан искорак ка братским интеграцијама и за то је понудио искључиво рационалне аргументе.
Дмитриј Рогозин, послије вишедеценијске успјешне политичке каријере у Русији, током које обављао високе државне функције након почетка СВО отиснуо се на прву линију фронта. Тамо је у децембру прошле године био и тешко рањен. Успјешно се опоравио и недавно је изабран за сенатора Запорожске области.
У Новом свету који настаје, Србија и Русија обликују своје односе са другим државама и другим народима на темељима који су више засновани на моралу, а у томе се огледа и однос са Исламом, како глобално, тако и на Балкану – каже, између осталог, у разговору за Братство, Раде Божовић, најугледнији српски арабиста, књижевник и професор емеритус Филолошког факултета у Београду.
Данас већина света подржава Руску Федерацију, упркос наизглед широком укидању руске културе, а што се тиче Србије, огромна већина подржава Русе. То је изјавио прослављени редитељ Емир Кустурица у ексклузивном интервјуу за руски портал LIFE.
Народни посланик пуковник Золтан Дани био је учесник XI Московске конференције о међународној безбедности. Интервју са њим објавио је лист Известија 24. Августа под насловом “Признање Крима и Донбаса од стране Србије је могуће”
Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност за Косово“ каже за РТС да није био сигуран да ли ће ове године успети, али да је 50. конвој ушао на КиМ. \"Срби на КиМ се итекако боре и ретко који народ у Европи би издржао све што они издржавају већ 23 године и зато смо уз њих. Они су за нас пример храбрости и достојанства\", напомиње Гујон.
Кент „Бонфејс“ Меклелан каже да су Американци дезинформисани о сукобу у Украјини и да их наводе да верују да је „Русија одлучила да бомбардује јебена места без разлога“