Ситуација око Косова, подршка Русији, енергетска криза: Шта се дешава на Балкану
фото: © РИА Новости Марко Кужавич
фото: © РИА Новости Марко Кужавич
Пре неколико недеља дошло је до ескалације сукоба између Србије и Косова. Приштина је планирала да од 1. августа забрани улазак на Косово аутомобилима са српским таблицама и документима. То је изазвало незадовољство Срба који живе у непризнатој држави. Због тога су на северу земље избили немири.
У овој позадини, косовске власти су одложиле увођење забране за месец дана, а крхки мир између Србије и Косова је очуван.
Доктор филолошких наука, професор, стручњак за Балкан Владимир Сапунов говорио је за ПолитРУС о дуготрајном сукобу, енергетској кризи и односима Србије и Русије.
До сада избегнут сукоб
Како су аналитичари предвиђали, оружани сукоб је избегнут. Мора се разумети да то није неопходно не само Србији и Косову, већ и другим државама које су далеко ван граница Балканског полуострва.
„Ствари нису дошле до оружаног сукоба, иако је било провокација. На пример, албанске специјалне снаге преузеле су контролу над граничним објектима Јариње и Брњак. Оклопна возила су се приближила јужном делу административне линије, у општини Рашка. Овај сукоб не би ишао никоме на руку, укључујући Сједињене Државе и Европску унију. Они свој циљ постижу уз помоћ меке моћи, наиме, чине све да прекину нит између Србије и Косова“, напомиње Владимир Сапунов.
Када говорите о српском народу, не треба се ограничавати само на Србију. Живе и у другим земљама Балканског полуострва. У овом контексту, важно је подсетити на Босну и Херцеговину, државу са сложеном административном поделом. У структури ове државе постоји територија – Република Српска, насељена Србима.
„Морате схватити да је Косово нека врста паравана којим Сједињене Државе покушавају да остваре свој главни циљ – неутрализацију Републике Српске у Босни и Херцеговини. Геополитички, ово је много важније од Косова. То је као кост у грлу за Сједињене Америчке Државе. Република Српска спречава САД и Европску унију да остваре своје планове у Босни и Херцеговини, јер она не дозвољава улазак у НАТО и сузбија сва антируска задирања у спољну политику. Избори у Босни и Херцеговини ће се одржати у октобру. Мислим да ће Сједињене Државе покушати да организују нешто попут обојене револуције како би своје људе поставиле на власт“, сматра Сапунов.
Јака прозападна пропаганда
Балканско полуострво се сматра јединственом територијом, али свака земља има своја „расположења“ и мишљења о разним питањима. Ако се у Србији подржава извођење специјалне војне операције (СВО) на територији Украјине, онда у Црној Гори, која се граничи са Србијом, део грађана свим средствима покушава да створи утисак да је Русија агресор.
„Недавно сам био у Црној Гори. У овој држави делује најјача прозападна, проамеричка пропаганда. Долази до тога да они тврде да `Русија и Србија на све начине намећу своју агенду и чак покушавају да задиру у државност Црне Горе`, спречавајући увођење демократских западних вредности. И не смемо заборавити да је Црна Гора увела санкције Русији. Историјски гледано, Црногорци имају добар однос према Русији и када сам био тамо нисам чуо ништа лоше о нашој земљи. Али пропагандна машина функционише“, примећује Владимир Сапунов.
Према његовим речима, у Црној Гори се не говори само о поштовању, већ и о љубави према Русији. Али им је чврсто закуцано у главу да њихова земља има само један пут – европски.
И у Србији има много прозападних медија, али такве новинаре Срби једноставно не слушају.
„Расположење у Србији поводом извођења специјалне војне операције у Украјини није се променило последњих месеци. Срби подржавали Русе и подржавају их. Најновија истраживања јавног мњења заснована на провереним изворима говоре да је 75 одсто становништва земље против увођења санкција Русији, више од 90 одсто је против уласка у Европску унију и НАТО кроз признавање Косова“, појашњава експерт.
Долази зима
Србија је захваљујући Русији скоро у потпуности попунила своје резерве гаса за предстојећу грејну сезону, рекао је за ТВ Прва Душан Бајатовић, директор државног предузећа "Србијагас".
Упркос томе, енергетска криза у земљи Балканског полуострва није могла бити превазиђена. После увођења економских санкција од стране земаља чланица ЕУ и САД против Русије, цене расту, буквално свега. На пример, Србија је због одлуке Европске уније морала да напусти руску нафту.
„Главна брига Србије је предстојећа зима. Комуналије су поскупеле. Тако је струја већ поскупела за 7,6 одсто, а очекује се раст цена у блиској будућности - још до 15 одсто. Ако поскупи струја, расту и цене хране. Власти су покушале да вештачки замрзну цену хране на 30 дана. Након тога, у малим градовима, шећер је нестао са тезги. И сам живим у малом граду, Богатићу, и све то видим. Није јасно шта ће бити са ценама комуналија и разних добара, додаје Владимир Сапунов.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Поделите вест на друштвеним мрежама:
https://vostok.rs/index.php?option=n&idnovost=138373
Пратите ВОСТОК на: