РТ: Главних пет руских адута у игри санкција против САД-а

Објављено: 14.08.2018.год.
фото: © Getty Images / RT


Извор: Восток / РТ

План Вашингтона да уведе нове санкције против Москве изазвао је жестоке расправе у САД-у и Русији - која ће земља имати већу штету.

САД су наговестиле да ће усмерити санкције на извоз осетљиве робу повезане са националном безбедности Русије, обуставити летове руске авио.компаније "Аерофлот" у САД-у, а такође би могло доћи до тоталне забране извоза из САД у Русију. Према америчком Стејт департменту, предложене мере долазе као одговор на тровање двоструког агента Сергеја Скрипаља и његове кћерке у Великој Британији. Русија је одбацила оптужбе, те је више пута позвала на објективну међународну истрагу.

Имајући у виду чињеницу да је Вашингтон санкционисао скоро све према Русији што се моће санкционисати и да Москва није искористила своје велике адуте против САД-а, Русија има неке занимљиве опције, уколико буде требала да реагује овог пута.

До сада су руски законодавци упозоравали да на нове казнене мере може бити одговорено тешким контра-мерама које би биле усмерене на неке осетљиве области сарадње између две земље. РТ је дубље анализирао листу потенцијалних реципрочних мера које би Москва могла да примени како би наудила САД-у.

Титанијум

У случају свеобухватне размене санкција, руска влада би могла забранити или увести неку другу врсту ограничења на извоз титанијума у САД. Руски "ВСМПО-Ависма" производи трећину делова на свету од титанијума за авио-индустрију. Компанија испоручује 70 посто својих производа на глобално тржиште. "Ависма" обезбеђује 40 одсто титанијумских компоненти за "Боинг" и 60 одсто за "Ербас" и покрива све компоненте од титанијума за бразилски "Ембрајер".


Замена руског титанијума би била за "Боинг" одмах немогућа. Индустријски радови са титанијумом започели су истовремено у САД-у и СССР-у 1950-их. Међутим, само је Русија успела у производњи висококвалитетних легура титанијума.

Коришћење других материјала такође није идеална опција за "Боинг". Титанијум има велике предности у односу на друге легуре. Конструкција ваздухоплова захтева употребу материјала који може издржати велике притиске лета на великим надморским висинама, као и константну изложеност елементима. Традиционално су авиони прављени од челика, али лакшег. Дуготрајнији материјали се сада користе да би продужили животни век авиона и учинили их енергетски ефикаснијим. Титанијум је јак као и челик, али 45% лакши. Може издржати и дуге периоде излагања сланој води у морским атмосферама. Снага титанијума отежава заваривање, што доприноси високој цени у односу на челик и алуминијум.

Ваздушни простор

Стратешки смештена између Европе и Азије, Русија би могла увести високе тарифе за транзитну употребу свог ваздушног простора за све америчке карго и путничке авионе, или би могла потпуно забранити летове.



У најбољем случају, амерички превозници ће морати платити веће тарифе или изабрати алтернативне авио-трасе. Међутим, губитак краћих руских рута од Европе до Азије значи губитак конкуренције од европских и азијских авио-компанија.

У најгорем случају, не би било избора осим летења око највеће светске земље, што би значајно повећало трошкове горива. У сваком случају, амерички превозници имали би велике финансијске губитке који би били катастрофа за америчке авиокомпаније.

Природни течни гас и друга енергија

Може се забранити и увоз течног природног гаса (ЛНГ) и других енергетских производа из Русије у САД. Извештаји о извозу русог гаса, нафте и нафтних деривата у САД говоре о симболичних осам милијарди долара, што чини само 4,6 одсто укупног руског извоза енергије. Забрана би била релативно безболна за руске произвођаче који би лако могли преусмерити испоруке азијским купцима.

Али то би могла бити друга прича за САД, које покушавају да постану главни играч у извозу енергије. У немогућности да произведу довољно за домаћу потрошњу и извоз, као и што немају довољно танкера за природни течни гас, САД такође препродавају руски течни природни гас европским земљама. Ако би Русија смањила снабдевање енергијом, амерички планови да постану главни извозник енергије морао би да буде стављен на чекање.

Америчке компаније у Русији

Упркос погоршавању односа између Москве и Вашингтона, многе америчке корпорације настављају да раде у Русији без уплитања руске владе у њихов рад. У знак одмазде према новим санкцијама САД, Русија би могла отежати живот за корпорације попут "ПепсиКо", "Проктер & Гембл", "Мекдоналдс", "Боинг", "Монделез Интернешенел", "Џенерал моторс", "Џонсон & Џонсон, "Каргил", "Алкоа", "Џенерал Електрик" и многе друге компаније. У августу 2014. године, руски контролни орган затворио је четири ресторана "Мекдоналдса" у центру Москве због "административних прекршаја", што је покренуло истрагу према више од 430 пословница ове компаније у Русији.

Са друге стране, у Сједињеним Државама постоји врло мало руских компанија. Вашингтону би било тешко реаговати са реципрочним мерама. Једино што Кремљ узима у обзир у односу на америчке компаније у Русији је запошљавање у земљи, пошто ове компаније пружају посао за грађане Русије.

Руске ракете

Снабдевање ракетних мотора РД-180 сматра се једним од адута Русије у знак одмазде на америчке санкције. Мотори су пресудни за амерички космички програм, пошто их НАСА и Пентагон користе за лансирање сателита. Покушаји да САД престану са куповином мотора из Русије су пропали јер САД нису могле произвести домаћу алтернативу.


Мотори се користе за ракете "Атлас В". Осим РД-180 мотора, САД купују руске РД-181. Мотор РД-181 се користи за ракете "Антарес" које носе теретне бродове "Сигнус" за Међународну космичку станицу за потребе НАСА-е. Раније ове недеље, Москва је саопштила да би могла забранити продају РД-180 као меру одмазде.
 

Кључне речи:

(1)

Остале вести из рубрике

Анализе

Геополитика долине Нила — О израњајућој кризи у североисточној Африци

Готово је извесно да се свакако, било кроз фикцију, било кроз разговоре бар некада сусрео са идејом ратова за пијаћу воду — ова идеја обично је повезана са (пост)апокалиптичним сценаријима у којима нека врста force majeure у виду климатских промена или мултинационалних корпорација ограничава приступ изворима питке воде.

\
"Ниједна тема није забрањена": Објашњење Модијеве посете Москви

Док се индијски и руски лидери састају на билатералном самиту, они ће разговарати о диверсификацији односа у складу са националним интересима.

2024-07-08 22:53:46

Московски пакт: Хоће ли Русија ујединити разједињени свет?
Московски пакт: Хоће ли Русија ујединити разједињени свет?

Глобална већина све више показује своје незадовољство поретком заснованим на западним правилима, али да ли ће Кремљ то искористити?

2024-07-06 20:34:27

Сукоб Русије и САД ће надживети украјинску кризу
Сукоб Русије и САД ће надживети украјинску кризу

Москва на Вашингтон мора да гледа као на дугорочну претњу

2024-06-29 12:32:50

Владимир Кршљанин: Српско-руско братство је наш императив
Владимир Кршљанин: Српско-руско братство је наш императив

Срби и Руси су у духовном, културном, генетском и историјском смислу изузетно блиски народи. Њихова блискост...

2024-06-09 20:16:44

Европа бледи и постаје „изгубљени континент“
Европа бледи и постаје „изгубљени континент“

Аутор: Андреј Сушенцов, програмски директор Валдајског клуба.

2024-05-25 22:40:40

Владимир Зеленски: Нема мандата, нема избора. И шта сад?
Владимир Зеленски: Нема мандата, нема избора. И шта сад?

С обзиром да му је мандат истекао и да сукоб иде лоше по Кијев, украјински лидер је у веома тешкој ситуацији

2024-05-21 20:36:34

Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја
Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја

4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.

2024-04-02 18:31:24

Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује
Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.

2024-04-01 12:08:53

„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви
„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.

2024-03-24 14:30:53

Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу
Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

2024-03-24 13:16:24

Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство
Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?

2024-03-15 21:12:31

Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство
Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство

Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.

2024-03-01 16:21:09

Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?
Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?

Ситуација за фебруар 2024.

2024-03-01 16:16:28

Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство
Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство

Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.

2024-02-29 12:17:03

Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство
Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство

Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!

2024-01-14 21:56:25

Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство
Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство

НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…

2024-01-13 12:52:55

Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство
Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство

Саговорник портала Братство је Борис Над, српски писац и мислилац. Стални је сарадник многих домаћих и иностраних часописа и сајтова. Објавио је двадесетак књига прозе, есеја и поезије.

2024-01-07 20:47:01

Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ
Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ

Србија мора наставити да гради братско савезништво и јединство са Русијом, челично пријатељство са Кином и сарадњу са свим земљама, које поштују њен суверенитет и територијални интегритет.

2023-12-31 21:36:32

Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре
Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре

Председник Србије Александар Вучић је после сусрета са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом најавио да ће Србија обновити заједничке војне вежбe са НАТО и другим партнерима.

2023-12-21 16:03:08

Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО
Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО

У припремама последњег самита НАТО о Западном Балкану, генерални секретар организације, Јенс Столтенберг, оптужио је Русију за „ширење дезинформација, дестабилизацију и подривање Балкана“ и посебно истакао „сецесионистичку реторику која раздире БиХ“. Портпарол руског МИП Марија Захарова, реаговала је без афекта – просто подсетивши да је НАТО тај чија је појава на Балкану „увек праћена погибијом људи и ратним злочинима“.

2023-12-13 13:59:25

Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?
Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?

Све је готово осим повика за Зеленског и његове следбенике, па каква ће бити реакција у Кијеву и шире?

2023-12-05 17:19:44

Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?
Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?

Очајнички покушај Кијева да постигне барем неки облик моралне победе уступио је место потпуном неуспеху – па шта се даље дешава?

2023-11-29 15:37:36

Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра
Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра

Главни носилац потенцијала балканске сарадње и интеграције је, наравно, Србија. Не само због свог централног положаја на Балкану, већ пре свега зато што је најсамосталнија, односно зато што је једина сачувала тесне везе са Русијом

2023-07-10 11:58:36

Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе
Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе

Недостатак приступа јефтиној енергији учинио је континент мање конкурентним

2023-06-02 23:41:07

RT novi pocetna analize
baner rakija desno analiza
baner apartman desno / analiye
baner obzor desno - analiza

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: