РТ: Формула дезинтеграције: Да ли ће Србија одустати од Косова ради чланства у ЕУ?

Објављено: 10.02.2018.год.
фото: Reuters © Ivan Milutinovic / RT


Извор: Восток / РТ

Србија би могла одржати референдум о приступању ЕУ. Ово је најавио председник Републике Александар Вучић. Према анкетама јавног мњења, већина Срба подржава европске интеграције, али нису спремни да се одрекну Косова због тога. Стручњаци верују да ће власти пронаћи начин да Косово де-јуре остане део Србије, али де-факто Београд ће изгубити своја права на овај регион. На кривудавом путу Србије у ЕУ - у материјалу РТ-а.

Можда ће Србија одржати референдум о придруживању Европској унији. Ово је изјавио председник Републике Александар Вучић на конференцији за новинаре након разговора са Јоханесом Ханом, европским комесаром за проширење и суседску политику.


Вучић је нагласио да Срби морају сами одлучити да ли су спремни да поднесу одређене жртве због приступања ЕУ. Сам српски лидер је одавно опредељен за проевропски ток, али званични Београд ће поштовати одлуку грађана, рекао је он.

Вучић је упоређивао препреке Србије ка ЕУ са Хималајима, напомињући да Срби неће бити "први који се пењу на планину Еверест". Главни проблем, према речима председника Србије је питање Косова и Метохије.

"Србији неће бити дозвољено да се придружи ЕУ без решења питања граница. Како то питање решити, то је друга ствар. И да ли то желимо да решимо? Народ на референдуму мора рећи шта мисли о томе", рекао је политичар крајем јануара на српској телевизији.

Српски лидер такође је рекао да би за неколико месеци могао да најави могућност закључивања споразума о граници са Косовом.

"Разговор са Албанцима"


Крајем јануара Александар Вучић посетио је Косово и Метохију након атентата на једног од политичких лидера локалних Срба, Оливера Ивановића. 16. јануара 2018. године Ивановић је убијен испред канцеларије покрета "Србија, демократија, правда" у Косовској Митровици. Раније, у јулу 2017. године, непознати људи запалили су ауто Ивановића - из политичких разлога, како је тада рекао Ивановић.

  • Оливер Иванович 
  • AFP 
  • © Armend NIMANI

Током јануарске посете, коју је Министарство унутрашњих послова Србије назвало "ризичним кораком", Вучић је покушао да смири српску заједницу, позивајући Србе да не напуштају Косово. Председник је нагласио потребу за "разговором са Албанцима" и унутарсрпским дијалогом о статусу региона.

"Само на тај начин ће земља моћи направити корак напред", рекао је политичар.

У јулу прошле године, скоро истовремено са првим покушајем напада на Оливера Ивановића, српски председник најавио је покретање "широког јавног дијалога" о питању Косова. Тада је Вучић рекао да ће кључни предлози за решавање косовског проблема, власти припремити до марта 2018. године.

    • Александр Вучич, президент Сербии 
    • AFP 
    • © OLIVER BUNIC

Многи Срби сматрају ову иницијативу Београда корак ка напуштању Косова и признавању независности региона. Међутим, у једном од својих последњих интервјуа, Оливер Ивановић је позвао да се не прати пут "једноставних решења" који угрожавају српски идентитет. Конкретно, политичар је критиковао идеју о признању независности од стране Београда самопрокламоване републике Косово, у замену за одустајање Приштине од севера Косова насељеним Србима.

"Верујем да Србија не треба да дозволи да крши сопствени Устав", рекао је Ивановић и додао да су такве одлуке једноставне само на карти.

16. јануара 2018. године у Бриселу су требали бити одржани први од 2016. године преговори о нормализацији односа између српске и албанске делегације. Али убиство Ивановића је пореметило ове планове - Срби су одустали од преговора.

На две столице

Још 2016. године, Александар Вучић, будући председник Србије, и сам се супротставио референдуму о приступању ЕУ.

"Мој одговор је јасан - неће бити референдума, без обзира колико је иницијатива у његову корист", рекао је политичар у интервјуу за немачко издање Билд ам Зонтаг.

Одговарајући на питање, да ли иза ове иницијативе стоји Москва, Вучић је рекао да му је познато да на референдум позива "неколико српских странака."

После 2012. године Србија је добила статус земље кандидата за чланство у ЕУ, а опозиција је затражила референдум. Посебно су се за референдум залагале Демократска странка Србије и Српска радикална странка. Како је тада изјавио лидер ДСС-а Војислав Коштуница, који је некада био председник СР Југославије и премијер Србије, људи нису спремни да се придруже Европској унији по цену одрицања од Косова. Према његовим речима, за такву "замену" не би било више од 20% грађана Србије.

Према речима научног сарадника Оделења за црноморско-средоземне студије Института Руске академије наука, Јекатерине Ентине, чињеница да се председник Србије сада залаже за референдум, део је политичке игре која има за циљ да утиче на јавно расположење.

«Становништво не жели да врши уступке на Косову - то је ствар принципа. Дакле, мало је вероватно да ће Србија одржати референдум", објашњава стручњак у интервјуу за РТ.


Међутим, према њеној претпоставци, у овој години ће се донети коначна одлука о Косову.

"Мислим да се ради о покушају да се развије техничко решење које ће омогућити Косову да постане члан УН-а, а Београд да избегне своје званично, законско признање", објашњава стручњак.

Она додаје да би се договор о нормализацији односа Београда и Приштине, потписан 2013. године, могао сматрати примером такве формуле. По њему, српски политичари могу слободно путовати на Косово уз дозволу локалних власти.


  • КПП на границе Сербии и Косова 
  • Reuters 
  • © Marko Djurica

У октобру прошле године, српски лист Данас, наводећи изворе у Министарству спољних послова, саопштио је да се Београд припрема да избаци из Устава део који се односи на Косово. Тренутно, Устав Србије одређује да су "Косово и Метохија саставни део територије Србије". Према експертима, таква одлука се може изједначити са стварним признавањем независности региона. И могуће је да ће ову опцију представити власт у марту.

«Балканска шесторка»


Према резултатима анкете објављене од стране Канцеларије за европске интеграције у влади Србије прошле године, придруживање земље ЕУ подржало је мање од половине популације земље - 47% испитаника.

Поред тога, 65% анкетираних је говорило у корист наставка преговора са Приштином, чак и ако ЕУ не инсистира на томе.


  • Косовские сербы 
  • Reuters 
  • © Hazir Reka

У јануару 2018. године, према сличном истраживању, први пут за неколико година присталице европских интеграција биле су већина: 52% испитаника је спремно да гласа за придруживање ЕУ. Међутим, стручњаци верују да ове бројке и даље не говоре ништа.

«Расположења по питању интеграција у Европску Унију у последњих неколико година су се незнатно мењала у Србији. Најчешће су ове осцилације као одговор на неке кораке Брисела", објашњава Ентина. - Када се од српске стране мало више захтева, смањује се број присталица европских интеграција, а када се појављују изгледи за улазак - повећава се».


 

Истовремено, већина Срба није спремна за било какве уступке по питању Косова у замену за приступање ЕУ. Према речима професора Московског државног института за међународне односе, политолога Елене Пономарјеве, више од половине Срба не подржава такве идеје.

"Те варијанте размене, о којима је у интервјуу говорио Ивановић - у којима би Београд признао самопроглашену државу у замену за север Косова - разговарало се дуго времена. Али, ове иницијативе немају подршку међу људима, иако, наравно, обрада српског јавног мњења се наставља"- објашњава Пономарјева за РТ.

Шестог фебруара Комисија ЕУ је представила стратегију да се убрза европска интеграцију за шест балканских држава -. Албаније, Србије, Црне Горе, Македоније, Босне и Херцеговине, као и самопроглашене Републике Косово, а у Бриселу сматрају да су до сада за придружење ЕУ најспремније Србија и Црна Гора. Међутим, до краја 2025. године ЕУ нема планове да укључи у своје чланство, никога од ове шесторке  - саопштио је раније председник Европске комисије Жан Клод Јункер. 
По његовом мишљењу, одржавање "добре перспективе" приступања за балканске земље је гаранција стабилности на границама Европске Уније


  • Reuters 
  • © Marko Djurica


 
"Програм `Балканске шесторке` гурнуо је у страну земље попут Грузије, Украјине и Молдавије", рекла је Пономарјева.

"Уместо тога, Брисел је одлучио да се пажљиво позабави Балканом."

Она наглашава да је присуство Косова на листи Европске Уније кључни тренутак за Београд: Ако Србија не призна независност Косова, она неће моћи да се придружи.

«Београд се сада налази на раскрсници. Највероватније, основа за признање Косова биће лобирана кроз референдум о добијању неких уступака у односу на Европску унију», — каже Пономарјева.

Слично мишљење дели и Јекатерина Ентина. Према њеним речима, српске власти не могу да задрже тренутну ситуацију, али истовремено не могу директно да одустану од Косова - дакле дуалитет политике, различито усмерене изјаве и кораци.

"Проблем је у томе што Србија једноставно нема других стратешких праваца осим европских интеграција. Срби су се историјски навикли да буду под крилом снажних спољних играча. А сада, нико ни не предлаже ниједан алтернативни правац Србији", закључује Ентина.

 Восток / РТ


Кључне речи:

(2)

Остале вести из рубрике

Анализе

Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја

4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.

Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује
Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.

2024-04-01 12:08:53

„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви
„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.

2024-03-24 14:30:53

Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу
Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

2024-03-24 13:16:24

Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство
Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?

2024-03-15 21:12:31

Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство
Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство

Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.

2024-03-01 16:21:09

Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?
Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?

Ситуација за фебруар 2024.

2024-03-01 16:16:28

Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство
Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство

Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.

2024-02-29 12:17:03

Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство
Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство

Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!

2024-01-14 21:56:25

Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство
Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство

НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…

2024-01-13 12:52:55

Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство
Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство

Саговорник портала Братство је Борис Над, српски писац и мислилац. Стални је сарадник многих домаћих и иностраних часописа и сајтова. Објавио је двадесетак књига прозе, есеја и поезије.

2024-01-07 20:47:01

Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ
Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ

Србија мора наставити да гради братско савезништво и јединство са Русијом, челично пријатељство са Кином и сарадњу са свим земљама, које поштују њен суверенитет и територијални интегритет.

2023-12-31 21:36:32

Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре
Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре

Председник Србије Александар Вучић је после сусрета са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом најавио да ће Србија обновити заједничке војне вежбe са НАТО и другим партнерима.

2023-12-21 16:03:08

Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО
Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО

У припремама последњег самита НАТО о Западном Балкану, генерални секретар организације, Јенс Столтенберг, оптужио је Русију за „ширење дезинформација, дестабилизацију и подривање Балкана“ и посебно истакао „сецесионистичку реторику која раздире БиХ“. Портпарол руског МИП Марија Захарова, реаговала је без афекта – просто подсетивши да је НАТО тај чија је појава на Балкану „увек праћена погибијом људи и ратним злочинима“.

2023-12-13 13:59:25

Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?
Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?

Све је готово осим повика за Зеленског и његове следбенике, па каква ће бити реакција у Кијеву и шире?

2023-12-05 17:19:44

Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?
Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?

Очајнички покушај Кијева да постигне барем неки облик моралне победе уступио је место потпуном неуспеху – па шта се даље дешава?

2023-11-29 15:37:36

Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра
Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра

Главни носилац потенцијала балканске сарадње и интеграције је, наравно, Србија. Не само због свог централног положаја на Балкану, већ пре свега зато што је најсамосталнија, односно зато што је једина сачувала тесне везе са Русијом

2023-07-10 11:58:36

Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе
Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе

Недостатак приступа јефтиној енергији учинио је континент мање конкурентним

2023-06-02 23:41:07

Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово
Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово

Закон је на дневном реду парламента од 7. фебруара 2023. То значи да би могао бити прихваћен у било ком тренутку по команди Вашингтона и Брисела

2023-05-30 18:41:17

Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини
Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини

Српско друштво из прве руке зна какве су страшне последице употребе муниције са осиромашеним уранијумом од стране НАТО трупа. Нажалост, опасност од глобалне контаминације европског континента уранијумском прашином данас је већа него икада раније.

2023-05-25 20:58:07

Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?
Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?

Војска Републике Српске која је извојевала у рату одбрану Републике Српске и осигурала да Република Српска...

2023-05-14 23:11:20

РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?
РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?

Запад је наоружао Кијев модерним наоружањем и обучио десетине хиљада њихових војника

2023-04-25 12:51:03

Ескалација у Нагорно-Карабаху
Ескалација у Нагорно-Карабаху

На територији Нагорно-Карабаха остаје напета ситуација: карактеристични знаци показују припрему Оружаних снага Азербејџана за наставак експанзије како би у потпуности заузели територију непризнате Републике Арцах.

2023-04-04 21:07:51

РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев
РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев

У очекивању украјинске контраофанзиве, Москва се суочава са кључним стратешким избором

2023-04-04 01:28:14

Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао
Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао

Годину дана након почетка руске специјалне војне операције у Донбасу, украјинска политичка елита не престаје да...

2023-02-04 10:57:09

RT novi pocetna analize
baner rakija desno analiza
baner apartman desno / analiye
baner obzor desno - analiza

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: