САД шаљу Украјини тешке вођене ракете домета 70 км за вишецевне ракетне системе "Химарс", открио је заменик секретара Пентагона за политику Колин Кал. Бела кућа је раније саопштила да ће лансери "Химарс" бити опремљени „муницијом за бојно поље“, за коју се нашироко схвата да су невођене ракете мањег домета.
Високомобилни артиљеријски ракетни систем долази са ГМЛРС вођеним ракетама, рекао је Кал на конференцији коју је организовао Центар за нову америчку безбедност (ЦНАС).
„Када видите фотографије лансирања, то је као салва више ракета које се испаљују у исто време. То заиста није начин на који овај систем треба да функционише“, рекао је Кал.
„ГМЛРС је прецизна вођена ракета, и то велика - ракета од 500 фунти“, додао је он.
„Замислите ГМЛРС више као ефекат ваздушног удара, а не да испаљујете читаве салве. Дакле, другим речима, можете учинити много са мало, или вам не треба много да бисте имали значајан ефекат."
Када је Бела кућа први пут објавила да шаље "Химарс" лансере у Украјину 1. јуна, саопштила је да ће они бити наоружани „муницијом за бојно поље“, што се широко сматрало баражним ракетама домета између 32 км и 60 км, с обзиром да је "Химарс" такође способан да лансира балистичке пројектиле домета до 300 км.
„Домет не зависи од самог система, већ од ракета које се користе“, рекао је руски председник Владимир Путин у ТВ интервјуу раније овог месеца, додајући да ће Русија „извући одговарајуће закључке ако САД пошаљу ракете дугог домета и употребити наше оружје, којег имамо довољно, да бисмо гађали оне објекте које још нисмо гађали”.
Иако су САД првобитно обећале четири лансера и саопштиле да су „предпозиционирани” у Европи, те да тек треба да стигну до Украјине, према наводима Пентагона. Прва група украјинских артиљераца тренутно завршава обуку на лансерима, рекао је Кал.
"Химарс" је опремљен са једном капсулом која може да носи шест ГМЛРС ракета. Лансер М270, који је Уједињено Краљевство обећало Украјини, носи две капсуле. Кал није саопштио колико ракета шаљу САД.
Према подацима Министарства одбране Русије, од почетка сукоба Украјина је изгубила преко 500 вишецевних ракетних система и више од 1.900 оруђа артиљерије. Кијев тражи од својих савезника на Западу да обезбеде више оружја и муниције.
„Пружићемо Украјинцима оно што им је потребно да процесуирају мете унутар украјинске територије за којима желе да крену“, рекао је Кал на крају својих коментара о "Химарсу".
У понедељак су власти у Доњецкој Народној Републици пријавиле најјаче гранатирање од 2015. године, са „неселективним“ ударима на град Доњецк који су довели до пет погинулих и скоро 40 рањених цивила. Међу гранатама биле су и калибра 155 мм, односно за хаубице које су Украјини доставиле САД и други савезници из НАТО-а, саопштиле су власти ДНР-а, тражећи додатну војну помоћ од Русије.
Москва је осудила гранатирање цивила Донбаса као „апсолутно варварско“. Портпарол генералног секретара УН назвао је гранатирање породилишта у Доњецку „очигледним кршењем међународног хуманитарног права“.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
„Нећу износити детаље о тим разговорима, осим да имамо тај механизам комуникације како бисмо спречили потенцијалне погрешне процене“, изјавио је портпарол Пентагона Патрик Рајдер.
Он је раније радио у Савету за националну безбедност Беле куће, био саветник вршиоца дужности директора националне обавештајне службе, а на крају мандата председника Доналда Трампа руководио је канцеларијом америчког секретара за одбрану.
Руске снаге извеле су неколико удара на објекте на територији под контролом кијевског режима, укључујући рејон Одеске луке. ОСУ су напале беспилотним летелицама руске регионе, али су средства ПВО оборила више од 50 дронова.