Тржишта у равоју Кине и Индије чиниће 35 процената глобалног бруто друштвеног производа (БДП) до 2060. године, приближавајући се заједничком удјелу САД-а и европских земаља, наводи се у извештају Центра за економска истраживања Јапана.
Токијски истраживачки центар наводи да ће удео Кине у светској економији износити око 20 процената, а индијски готово 16 процената, што је раст од 17 процената и четири процента 2019. године.
За Кину се предвиђа да ће задржати своју тренутну позицију број два у светском рангу БДП-а, док не надмаши Сједињене Америчке Државе око 2030. године. Индија ће бити трећа највећа светска економија 2060. године, за које време се предвиђа да ће се Кина вратити поново на место број два, а САД опет избити на прво место.
Заједнички удео америчких и европских економија опашће са преко 50 процената 2019. године на 38 процената 2060. године, наводи се у извештају. Европске државе имаће свој колективни удео у БДП-у на нивоу који је мало изнад Индије 2060. године, али њихов удео у глобалном БДП-у ће значајно пасти.
У међувремену, Јапан, некада друга највећа светска економија у 20. веку, постаће мањи, слабији играч. Предвиђа се да ће његов удео у глобалном БДП-у 2060. године пасти на три процента, са шест одсто прошле године.
У извештајју се такође наводи да ће дигитализација, која је већ увелико започела промену индустријске природе напредних земаља, снажно утицати на земље у успону до 2060. године.
Извор: Восток / РТ
Лажи о губицима Војске Југославије – Бошко Антић
РТ: Руска војска узвратила на „тероризам“ Кијева – Министарство одбране
Више од 20 студената приведено – питања о мотивима иза акције уочи избора и објаве о Јадру
Британска војна помоћ Украјини: Ко стоји иза пропасти украјинских „специјалних операција“?
Председник Србије није издао Русију – како да не
Израел тражио од САД да се придруже нападу на Иран – наводи Axios
РТ: Украјинско чланство изостављено из завршне изјаве НАТО самита – Блумберг