У јутарњим сатима 6. марта 1945. године после масовне артиљеријске припреме на положаје совјетских трупа на подручју мађарских језера Балатон и Веленце и реке Драве сручила се лавина немачких тенкова и пешадије. Немачка армија је кренула у операцију „Пролећно буђење“. Испоставило се да је то била њена последња велика офанзива у Другом светском рату, пише Russia beyond.
Други светски рат, Источни фронт.
Getty ImagesУ пролеће 1945. године ситуација на Источном фронту била је катастрофална по Немачку. Црвена армија је већ била практично на прилазима Берлину, свега 70 километара од улаза у град. У једном тренутку су совјетске трупе направиле предах, спремајући се за одлучујући марш на престоницу Трећег рајха. Управо тада су Немци кренули у офанзиву, и то далеко јужније, на територији Мађарске. Циљ је био да се изненађени непријатељ потисне преко Дунава и да се на тај начин осигурају последња велика налазишта нафте у западној Мађарској и Аустрији. Губитак тих налазишта би Немцима онемогућио даље ратовање.
Велики отаџбински рат, тенковски обруч око Берлина.
Борис Боровских/SputnikЗа „Пролећно буђење“ су ангажоване значајне снаге, укупно 430.000 војника, преко 800 тенкова и самоходних оруђа, 6.000 артиљеријских оруђа и минобацача, и преко 800 авиона. Главна ударна снага је била Шеста тенковска СС армија генерал-пуковника Јозефа Дитриха, која је специјално за ову операцију пребачена са Западног фронта.
Немачки тешки тенкови Панцер VI Тигар били су масовно коришћени у борбама и напуштани при повлачењу.
Немачки државни архивНемцима су се у Мађарској супротставиле снаге Трећег украјинског фронта које су бројале преко 400.000 људи (укључујући и савезничке бугарске и југословенске јединице) са 6.800 артиљеријских оруђа и 700 авиона. Озбиљан проблем је био недостатак тенкова. Совјетске трупе су биле исцрпљене после зимских борби за Будимпешту и сада су на располагању имале само 400 тенкова.
Други светски рат 1939-1945. г. Будимпештанска офанзива совјетске војске. Војници Трећег Украјинског фронта са аутоматима у уличним борбама за ослобођење Будимпеште.
SputnikПрипрема „Пролећног буђења“ је била најстроже чувана тајна, али је команда Црвене армије захваљујући обавештајној служби унапред сазнала за њу, па је припремила дубоко ешелонирану одбрану. Очекивало се да ће Немци кренути у офанзиву најкасније средином марта. Нису били познати само главни правци напада.
Немачки савезни архив (Бундесархив)
Шестог марта су вођени крвави окршаји од обала Драве, где су се браниле бугарске и југословенске јединице, до подручја између језера Балатон и Веленце, где је најјаче ударила Шеста тенковска СС дивизија. „На Балатону је наш пук имао огромне губитке“, написао је касније поручник 877. артиљеријског пука Едуард Меликов: „На положаје наше дивизије кренуло је истовремено 200 немачких тенкова, тако да су наше хаубице отварале директну ватру. Биле су то веома тешке борбе. Наш пук током целог рата није изгубио толико људи колико у Мађарској“.
Getty Images
Одлучујућу улогу у слому непријатеља одиграла је противтенковска артиљерија. Често су се артиљерци храбро борили чак и када их пешадија више није покривала јер је била разбијена или се повукла. А кад би остали без оруђа, и сами су се често борили као пешадинци. Широко је примењивана тактика заседа, када су добро камуфлирана совјетска самоходна артиљеријска оруђа и тенкови из велике близине отварали ватру на колону непријатељских тенкова.
Артиљеријска посада у боју.
Владимир Гребњев/SputnikУвече 6. марта је командант Групе армија „Југ“, генерал Ото Велер, известио начелника Генералштаба Копнених трупа Хајнца Гудеријана: „Тенкови се тешко крећу по неприступачном терену због великог блата, а сви путеви врве од минских поља и непријатељске артиљерије. Пешадија није могла да обезбеди брзо пробијање положаја, а у тешким борбама је потрошено доста муниције, услед чега војници могу да остану без метака. Испоставило се да је непријатељ очекивао нашу офанзиву и припремао се за њу, мада није знао тачно време почетка и главна места на која ће бити извршен напад“.
Ото Велер (лево) и Фердинанд Шернер, 1944.
Немачки савезни архив (Бундесархив)После неколико дана тешких борби немачке трупе су и поред великих губитака ипак успеле да пробију две линије совјетске одбране. Командант Трећег украјинског фронта, маршал Совјетског Савеза Толбухин, обратио се Штабу врховне команде са молбом да ангажује Девету гардијску армију која је била у резерви. То му није одобрено (та армија је чувана за офанзиву на Аустрију). Препоручено му је да се задовољи расположивим снагама.
Виктор Тјомин/Sputnik
И поред локалног успеха немачка офанзива је спласнула. Трупе су продрле највише 30 километара у дубину територију коју је контролисала Црвена армија, а 15. марта су почеле да се бране. „Нестале су све шансе да постигнемо велики успех“, написао је у својим мемоарима Хајнц Гудеријан: „Спласнула је борбеност СС дивизија, која је пре тога била на висини. Читаве јединице су се повлачиле упркос наређењу, користећи ватру коју су отварали упорни тенкисти. Више се није могло рачунати на те дивизије. То је била последња кап у чаши Хитлеровог трпљења. Он се страшно разгневио и наредио да се војницима тих дивизија са рукава стргне назив јединице“.
Припадници нацистичке ватрогасне службе.
Getty ImagesШеста тенковска СС дивизија је у борбама на подручју језера Балатон изгубила преко 250 тенкова и самоходних артиљеријских оруђа, од чега се више није могла опоравити. Већ 16. марта, сутрадан по завршетку „Пролећног буђења“, Црвена армија је кренула у офанзиву на Беч. Убрзо затим је цела територија Мађарске коначно била слободна од немачких трупа.
Министарство одбране РФ
Борис Јегоров, Russia beyond
Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“
Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...
2022-08-07 09:30:24
Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире
2022-08-06 19:26:14
Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...
2022-07-04 13:08:31
Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима
2022-06-14 08:39:41
Реч Живадина Јовановића поводом 23 године Кумановског споразума и Реуолуције 1244
2022-06-13 08:07:06
Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“
2022-06-11 19:17:52
Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна
2022-06-10 09:02:10
Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...
2022-06-01 10:27:40
Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...
2022-05-11 15:41:52
Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...
2022-05-11 11:06:42
Колумна Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за Глас Српске
2022-05-08 08:39:52
На једном од улаза у највећу луку Азовског мора, још из даљине, на узвишеном положају и преко таласастог асфалта, видим споменик. Људска фигура која држи нешто у уздигнутој руци. Прво мислим да је неки памјатник Великог отаџбинског рата 1941-1945. Као она жена с мачем над Стаљинградом. Примичући се мијењам претпоставку у кип свеца са крстом. На крају се сви у колима смијемо. То је светитељ – гвожђа. Ливац држи своју куку, рукохватом окренуту небу.
2022-04-30 09:24:56
Такозвана Независна Држава Хрватска била је стара мање од три недеље када је извршила прво масовно...
2022-04-29 11:06:27
Операција извлачења војника ЈНА из Чапљине 1992. године
2022-04-23 10:55:05
Други пут у Маријупољу, али први пут видим море. Плитко и неслано. Зато га неки зову језером. Видио сам и мртве. Пуно мртвих људи. Леш Азовца у Гагаринској улици у изгледа као воштана лутка. Нико га не склања већ мјесец дана. Два цивила у непосредној му близини сахранили у лијевак од авиобомбе. Њега нико неће. С великим закашњењем схватам да нијесам на сету постапокалиптичног филма, већ да се сценографија у њима прави копирајући снимке какве управо хватам.
2022-04-22 16:12:11
Највећи град на обали Азовског мора. Пола милиона становника. Опет сам напољу. И на терену. И у иностранству. На улазу у Маријупољ бијах прије више од мјесец дана, али ни један пасош ми не би помогао тада да уђем, пише оснивач портала Фронтал.срб
2022-04-16 16:10:08
Англосаксонци и даље верују да имају шансу да изолују Русију
2022-04-16 09:06:36
Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства
2022-04-06 06:42:26
У рату прво страдају путеви. Не само што их разрују камиони, тенкови и други тешкаши. Па се онда не поправљају. Рат пресјече главне правце. Оне куд је човјек научио да иде. Људска жеља и потреба кваса, надолази као вода испред бране, па бира прву проходну уџерицу да настави околним путем, тамо гдје га је линија фронта исјекла.
2022-03-31 16:47:46
Текст Владимира Кршљанина за Политику
2022-03-23 13:35:51
Пре тачно 20 година, 12. фебруара 2002. године, у Хашком трибуналу је почело суђење бившем председнику...
2022-02-12 15:59:51
Ових дана новинари и политичари коментаришу преговоре у Рамбујеу сваки са својих политичких позиција. Исход преговора им је сада познат. Како је те преговоре у време њиховог догађања видео командант Треће армије, генерал-пуковник Небојша Павковић, који је са својим борцима био на борбеним положајима на који су непрекидно били на удару шишпарских терористичких снага, видећемо из његовог Ратног дневника. Припремио контраадмирал у пензији Бошко Антић
2022-02-09 18:38:08
За само један дан, хрватски нацистички савезници убили су више од 2.300 српских цивила у три села и једном руднику, а да нису испалили ни метак
2022-02-08 13:29:46
На измаку прве ратне године, децембра 1914, објављен је у листу „Пијемонт” некролог палом мајору Велимиру...
2022-01-23 11:46:46