Три најуспешније операције совјетских трупа у Авганистану

Објављено: 20.12.2020.год.
фото: © Getty Images / Russia beyond

Није било планирано да совјетске трупе у Авганистану саме ратују. Требало је да оне само пруже подршку авганистанској војсци, али је она била веома слаба тако да су сав терет ратовања на својим плећима изнели руски војници, пише Russia beyond.


1. Кунарска операција (19. мај – 12. јун 1985.) 

Борбе на путу. Демократска Република Авганистан.

Током целог авганистанског рата источна провинција Кунар је посебно забрињавала како представнике власти, тако и команду Ограниченог контингента совјетских трупа. У тој провинцији су дејствовали одреди муџахедина добро снабдевени оружјем и муницијом из суседног Пакистана. Они су угрожавали Кабул који је удаљен од Кунара само 100 километара.

Совјетска армија је у овој провинцији редовно изводила операције али није било ангажовано довољно ресурса за коначно решавање проблема. Последња кап у препуној чаши било је убиство 31 војног извиђача 334. засебног специјалног одреда који је 21. априла 1985. године у кланцу Маравар упао у заседу муџахедина.

После моћне артиљеријске припреме у долинама река Кунар и Пеџдара 19. маја је на ово подручје десантирано 12.000 војника. Истовремено су према граду Асадабаду кренуле совјетске тенковске трупе и владине јединице Демократске Републике Авганистан са укупно 5.000 војника. Непријатељ је на овом подручју имао 6.000 људи под командом Гулбудина Хекматијарија.

Совјетски и авганистански војници.

Муџахедини су углавном дејствовали као герила, а у Кунарској операцији су покушали да примене тактику која им није била својствена. У жељи да поврате изгубљене положаје прешли су у контраофанзиву дуж целог фронта, као што раде регуларне трупе. Совјетска авијација и артиљерија су одбиле овај напад.

Резултат борби у провинцији Кунар у мају и јуну 1985. године било је разбијање Хекматијарове групације која је изгубила око 4.000 људи. Поред тога, заплењено је 160 складишта и 2,5 милиона метака, запоседнут је вежбовни центар за обуку и деблокиран важан пут из Џелалабада у Барикот, који су затим совјетске трупе контролисале до повлачења Ограниченог контингента 1988. године.

2. Операција „Замка“ (18. август – 26. август 1986.) 

Грађански рат у Авганистану.

У западној авганистанској првинцији Херат 1986. године упадљиво је ојачала велика „Западна уједињена групација“ на челу са предводником Исмаил Каном. Ове јединице су уживале подршку Ирана и могле су створити велике проблеме како властима Демократске Републике Авганистан тако и совјетским трупама у региону.

Команда 40. совјетске армије одлучила је да стане у крај овом контингенту синхронизованим нападима у зелоној долини Херата и у планинским подручјима на граници са Ираном где су муџахедини имали утврђену базу „Кокари-Шаршари“.

У равничарским пределима непријатељ је био изненађен нападом и брзо се предао, али у планинама је совјетски десант наишао на жестоки отпор. Терен је био густо миниран са брисаним просторима које су потпуно контролисали минобацачи и оруђа муџахедина, с тим што је њихова паљба коригована са иранске стране. Уз све то, руски падобранци су после неколико дана борбе остали без резерви воде на температури од +50 степени Целзијуса.

Исламска Република Авганистан. Складиште заплењене муниције и оружја.

Тек 25. августа уз подршку артиљерије и авијације мотострељачке и десантне јединице су сузбиле непријатељски отпор и заузеле утврђени положај „Кокари-Шаршари“. Исмаил Кан је са једним бројем својих војника успео да се склони у Иран.

У операцији „Замка“ уништено је 26 складишта са оружјем и муницијом, 25 кућа од набијене глине претворених у утврђене положаје и 32 пећине које су служиле као заклон. У редовима хератских муџахедина је дошло до раскола. Многи предводници појединих одреда су положили оружје, а неки су прешли на страну авганистанске владе.

3. Операција „Магистрала“ (23. новембар 1987. – 10. јануар 1988.) 

Ми-8, Авганистан.

Град Хост, центар истоимене провинције на југоистоку земље, читавог авганистанског рата стварао је главобоље властима у Кабулу. Непуних 7 година уз мање прекиде он је био под опсадом.

Армија Демократске Републике Авганистан није била у стању да самостално отклони опасност коју је стварао предводник Џалалудин Хакани те је због тога совјетска команда приступила реализацији једне од највећих операција током читавог конфликта, познате под називом „Магистрала“.

Артиљеријска ватра по сеоском насељу у коме су лоциране снаге војне опозиције.

Главни задатак совјетских и авганистанских трупа био је да се град Хост деблокира и да се успостави контрола на путу који од овог града води према Гардезу, а такође да се уништи упориште муџахедина „Џавара“ (у преводу са паштунског језика „Вучија јама“). То подручје је једном већ било очишћено, у априлу 1986. године, али су муџахедини уз помоћ Пакистана убрзо обновили отпор.

„Магистрала“ је почела тако што је спецназ заједно са регуларним владиним јединицама почео да чисти превој Сате Кандав. У циљу откривања непријатељских скривених борбених положаја организован је такозвани „песковити десант“, тј. џакови са песком су избацивани из авиона помоћу падобрана. „Душмани су били шокирани када су видели ’десант’“, 
написао је касније командант 40. армије, генерал Борис Громов. „Касније су заробљеници причали о томе. Били су збуњени. Цео минут или минут и по је владала потпуна тишина, а онда су по свему судећи схватили да је у току десант па су подивљали од наше дрскости и отворили паљбу из свих расположивих средстава. А нама је само то било потребно. Артиљерија је уништила све откривене непријатељске позиције. То нам је омогућило да пробијемо блокаду...“ 

Околина војне базе „Џевара“. Овде је било седиште контрареволуционарних снага, утврђене позиције, артиљеријска гнезда и складишта муниције, оружја и хране.

Прави падобранци су се заједно са групама авганистанског спецназа искрцали у околини града Хоста и кренули у сусрет совјетским трупама које су надирале из Гардеза. Тако су муџахедини били стиснути са различитих страна и разбијени.

Почетком јануара 1988. године у деблокирани град, где је владала глад, упућене су колоне возила са намирницама. База „Џавара“ је уништена а снаге Џалалудина Хаканија су сломљене и тиме су осујећени планови муџахедина везани за стварање независне панисламске државе у провинцији Хост.

Олег Јегоров, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Урушавање демонократије

Својом економском, моралном и војном моћи, Нови свет који гради светска већина, уз помоћ народа Западне Европе и Северне Америке, ускоро ће принудити екипу из Вашингтона на мир у бившој Украјини и у појасу Газе, али и на одустајање од ратних игара на Балкану

Руски добровољци у бици за Беланицу
Руски добровољци у бици за Беланицу

2. јуна 1999. године, негде у поподневним часовима, јединице 252-ге оклопне бригаде Војске Југославије су обновиле...

2024-07-05 07:46:07

Национални суверенитет и социјална правда
Национални суверенитет и социјална правда

Што пре Србија смогне снаге да се прикључи Новом свету, поносно и без остатка настави да развија своје братске односе са Русијом и ослободи се наведених окова и заблуда, корист за српски народ ће бити већа

2024-06-13 19:31:41

Светосавље Српство Спашава
Светосавље Српство Спашава

Наука је доказала а историјска пракса потврдила да народи који живе искључиво од своје прошлости и традиције осуђују себе на стагнацију, а народи који заборављају своју прошлост и традицију и живе од побуне против прошлости и традиције осуђују себе на уништење.

2024-05-19 14:31:40

НАТО агресија, НАТО трибунал и НАТО Сребреница воде НАТО у пораз
НАТО агресија, НАТО трибунал и НАТО Сребреница воде НАТО у пораз

Постоји (ли) нада да ће у Уједињеним нацијама, уз заједничке и координиране напоре Србије, Русије и Кине, светска већина стати на страну Србије и спречити усвајање резолуције о Сребреници

2024-05-14 22:21:32

Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин
Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу

2024-04-15 12:49:26

Дан када смо бомбардовали Рајх
Дан када смо бомбардовали Рајх

Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства

2024-04-06 21:31:39

РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто
РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто

ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

2024-04-03 19:35:02

Слободан 2024.
Слободан 2024.

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата

2024-03-11 17:45:31

Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира –  Кршљанин
Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира – Кршљанин

Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије

2024-02-21 19:52:26

Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“
Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“

Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.

2024-01-27 23:58:49

Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?
Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила

2024-01-26 15:42:47

Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин
Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин

Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати

2024-01-11 20:35:26

Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм
Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм

И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане

2023-11-23 18:13:30

Аутошовинизам код Срба и Руса
Аутошовинизам код Срба и Руса

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

2023-09-23 13:28:53

Другосрбијански надреализам
Другосрбијански надреализам

КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?

2023-08-21 18:40:17

Девет деценија школског брода “Јадран”
Девет деценија школског брода “Јадран”

Школа под једрима - Пловећи амбасадор

2023-08-19 23:05:52

Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле  у историји и памћењу српског народа
Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле у историји и памћењу српског народа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-08-14 17:00:59

Одступања од циља нема - Бошко Антић
Одступања од циља нема - Бошко Антић

Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.

2023-08-08 23:49:16

Афричка Шанса
Афричка Шанса

Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.

2023-08-01 16:04:59

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)

Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.

2023-07-15 06:37:08

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)

Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.

2023-07-15 06:16:12

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору

Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.

2023-07-14 21:57:57

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору  (2)
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору (2)

“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”

2023-07-14 21:40:28

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: