Немојте мислити да су Монголи и Татари извршили инвазију на Русију као јединствену државу. Русија се фактички и формирала као држава захваљујући тој најезди, тј. пружајући отпор Монголима. „Своју величанственост Москва дугује кановима“, написао је руски историчар Николај Карамзин (1766-1826), пише Russia beyond.
Жена Гујук-кана отровала је владимирског кнеза Јарослава II. Кнез Михаил Черниговски имао је 67 година када је погубљен у престоници Златне Хорде (Монголског каната) јер није хтео да се поклони монголским идолима. Тверском кнезу Михаилу су у истој тој престоници Монголи ишчупали срце, бележе летописи. Руско становништво је било принуђено да плаћа велики данак, а руски кнезови су могли да управљају својим кнежевинама само уз дозволу кана Златне Хорде. Тако је било и за време монголске владавине, коју Руси зову „татарско-монголски јарам“.
Сцена из филма „Монгол“.
Сергеј Бодров старији/Филмска компанија СТВТешко је поверовати да су такви догађаји одиграли важну улогу у настанку руске државе, али управо је отпор тим притисцима допринео да се руски кнезови уједине. Нажалост, није их ујединило пријатељство него гвоздена рука најмоћнијег међу њима.
Шта је изазвало монголску најезду?
Џингис-кан
Public domainСве је почело тако што је Џингис-кан (1155-1227), оснивач Монголске империје, послао свога сина Џучија (1182-1227) да освоји земље садашњег Сибира, Централне Русије и источне Европе. Џиновске армије монголских ратника (очигледно преко 100.000 људи, што је огроман број за 13. век) лако су сломили слабе и малобројне снаге руских кнезова, који су још пре инвазије били у међусобним сукобима.
Бату-кан. Средњовековни кинески цртеж.
Public domainМонголи су на челу са Бату-каном 1237. године извршили инвазију на Русију. Заузели су, разорили и спалили Рјазањ, Коломну, Москву, Владимир и Твер, тј. све најважније руске градове. Најезда је трајала до 1242. године. Био је то страшан ударац за руске земље. Требало им је скоро сто година да се опораве од штете коју им је нанела монголска армија. Поред тога, били су сравњени са земљом и градови на југу – Кијев, Чернигов и Галич. После најезде су највише добиле на значају североисточне кнежевине, пре свега Твер, Москва, Владимир и Суздаљ.
Како је функционисала монголска власт?
Кнез Александар Невски моли Бату-кана за милост према Русији, крај 19. века.
Руска државна библотека, Москва./Getty ImagesВладимирски кнез Јарослав II (1191-1246) био је први руски кнез који је добио дозволу да управља. Он је 1243. отишао на позив код Бату-кана, заклео му се на верност и због тога је назван „највећим кнезом међу Русима“.
Церемонија подношења заклетве Монголима била је врло слична француској церемонији омаж, када вазал клекне на једно колено испред владара који седи. У Сарају, престоници Хорде, руски кнезови су понекад приморавани да на коленима приђу канском трону. И иначе су их Монголи гледали са висине. Узгред, тај исти Јарослав II, који је први добио кански ферман, касније је отрован.
Оно што је у српској историји био ферман или хатишериф, у Русији је био „јарлик“ („ярлык“). Потиче од старе монголске речи која значи „наређење“. У питању је повеља коју су Монголи издавали кнезовима и црквеним поглаварима као потврду да им је одобрено да владају кнежевином, односно епархијом. Монголи су штитили руске православне храмове, никада их нису уништавали и чували су свештенство, а заузврат је Црква имала обавезу да проповеда лојалност Монголима.
Како су Руси користили Монголе?
Тверски устанак 1328.
Public domainМонголи никада нису држали трупе у руским кнежевинама, али су их слали кад се Руси подигну на устанак. А да би и то избегли, лукави и политички потковани монголски канови су манипулисали Русима, распиривали су међу њима мржњу и оружане сукобе, и тако лакше контролисали слабе сукобљене кнежевине. Руски кнезови су убрзо усвојили ту тактику и сами почели да је примењују против Монгола.
Током целог столећа је било много ратних сукоба између Монгола и Руса. Тверска кнежевина се 1328. године дигла на устанак. Тада је убијен рођак великог кана Узбека. Хорда је заузврат разорила и спалила Твер, а у томе су јој помагали московски и суздаљски кнезови. Зашто? Како су могли?
У сукобима између кнежевина московски кнезови су схватали да неко мора стати на чело борбе против Монгола и да му се остали кнезови морају потчинити. После пропасти Твера највећу моћ је стекао московски кнез Иван I „Калита“. Он је узимао данак од руских кнежевина, а ту привилегију је добио за помоћ Монголима у борби против својих сународника, који су били и његови непријатељи.
Како се завршила монголска владавина?
Димитрије Донски
Public domain
Московски кнезови су од сурових Монгола научили да непријатеља треба или убити или га онеспособити тако да се не може осветити. Напоредо са јачањем московских кнезова Златна Хорда је полако упадала у политичку кризу. Московски кнез Дмитриј Донски (1350-1389) први пут је после дужег времена 1378. године потукао једну армију Златне Хорде.
Он је престао да плаћа данак Хорди, а 1380. године је потукао велику војску татарског кана Мамаја на Куликовом пољу. Поражена војска је бројала између 60.000 и 110.000 војника. Био је то велики тренутак духовног препорода свих руских земаља. Међутим, кан Токтамиш из другог дела Хорде спалио је Москву 1382. године.
У наредних сто година руске кнежевине су повремено плаћале данак различитим кановима да би 1472. године московски кнез Иван Велики (1440-1505) поново одбио да плаћа данак Монголима. У то време је Велика московска кнежевина већ била заиста велика. Иван и његов отац Василије II Слепи су потчинили околне кнезове и њихове кнежевине.
Баскаци (представници татарско-монголске власти)
Сергеј ИвановАхмет-кан је покушао да ратује против кнеза Ивана, али се после чувеног „Стајања на реци Угри“ 1480. године повукао. Био је то крај монголске владавине и контроле, али је Русија и даље слала новац и вредну робу у различите делове Хорде како би склопила мир са ратоборним Татарима. Тај данак се на руском звао „поминки“.
Русија је све до 1685. године плаћала „поминки“ различитим династијама некадашње Хорде. Формално је овај данак забранио Петар Велики тек 1700. године, по Константинопољском споразуму између Руског и Османлијског царства. Кримски кан, један од последњих канова тога доба и вазал Османлијске империје, био је уједно и последњи кан коме је Русија плаћала данак. У споразуму је написано: „...Јер је држава московска самостална и слободна, те данак који се досад сваке године давао кримским кановима више се неће давати ни у име Његовог величанства московског цара, ни у име Његових потомака...“
Ферман кана Тимур-Кутлуга.
Вјачеслав Рунов/SputnikВрло је симболично што је Петар, последњи московски цар и будући први руски император, потписао овај споразум 1700. године, и што је то била прва година која није почела 1. септембра као у старој Русији, него 1. јануара као у Европи.
Георгиј Манајев, Russia beyond
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41
На данашњи дан су силе Антанте потписале примирје са Немачком чиме је окончан Први светски рат
2022-11-11 17:00:23
Данас добро плаћени евробирократи, без обзира да ли заузимају управљачке позиције у Бриселу или у некој од престоница ЕУ, већином делују против интереса народа и против принципа демократије, а по наређењима англоамеричке олигархије. И усуђују се да прете Србији.
2022-10-14 09:35:22
Дајете себи за право да безмало свакодневно тумачите ко смо, шта смо и какви би ваљали бити ми Срби и Србија?
2022-10-08 12:04:03
Пише Бошко Античћ, контраадмирал у пензији У планирању и припремама за тзв. демократизацију свих земаља социјализма водило...
2022-10-02 09:30:10
Извор: Синиша Љепојевић, Независне новине Савремена Србија, као и цијели српски народ, имају много непријатеља, али издржавају....
2022-09-21 13:58:12
Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“
2022-08-07 09:35:17
Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...
2022-08-07 09:30:24
Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире
2022-08-06 19:26:14
Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...
2022-07-04 13:08:31
Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима
2022-06-14 08:39:41
Реч Живадина Јовановића поводом 23 године Кумановског споразума и Реуолуције 1244
2022-06-13 08:07:06
Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“
2022-06-11 19:17:52
Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна
2022-06-10 09:02:10
Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...
2022-06-01 10:27:40
Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...
2022-05-11 15:41:52
Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...
2022-05-11 11:06:42
Колумна Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за Глас Српске
2022-05-08 08:39:52