Католичка миса у главном граду Босне и Херцеговине за нацистичке савезнике погубљене на крају Другог светског рата није ствар верске слободе, већ најновијег и грозног у низу узнемирујућих покушаја ревизије историје.
Само ће неколицини поклоника бити дозвољено присуство у суботу у катедрали Срца Исусова у Сарајеву, поред свештенства и хрватских ТВ камера. Службу организује Хрватска бискупска конференција, а спонзорише Сабор Хрватске.
Међутим, последњи пут мој родни град је био у саставу Хрватске између 1941. и 1945., када је њоме владао усташки поглавар Анте Павелић. Његова нацистичка Независна Држава Хрватска обе ручке је прихватила учествовала у холокаусту, убијајући подједнако и Јевреје и православне Србе, на начин који је чак згражавао Хитлерове нацисте.
“Mass for #Bleiburg” at Sarajevo’s cathedral aims to commemorate the dead of the #Croat pro-Hitler #Ustaše militia
— Nieczuja (@Nieczuja_clan) May 13, 2020
The #Ustaša regime murdered thousands of Serbs, Jews and Gypsies in Jasenovac concentration camp https://t.co/3pteD5WBui pic.twitter.com/wNGWWICLeT
Три четвртине јеврејског становништва Сарајева завршило је у логору смрти Јасеновац и другим местима. Убиства су се наставила до последњих тренутака рата, када су Павелићеви следбеници покушали да побегну на Запад. Југословенски партизани под вођством комуниста у мају 1945. заробили су их у данашњој Аустрији и стрељали их у близини града Блајбурга.
Од тада је Римокатоличка црква учинила две узајамно контрадикторне ствари: тврдила да то нема никакве везе са Павелићем и његовим геноцидним режимом - док је одликовала оне који су убијени у Блајбургу као "мученике" комунизма, идући тако далеко да описује њихово погубљење као "Крижни пут", богохулно их упоређујући са Христом. На крају је Аустрија блокирала мисе у Блајбургу због нацистичких конотација, а овогодишње затварање граница коронавируса била је само додатна препрека.
Тако је, наравно, Хрватска - чланица ЕУ од 2013. године и садашњи председник Европске комисије, одлучила одржати мису за блајбуршке „жртве“ у Сарајеву, за разлику од, рецимо, своје престонице Загреба.
Хрватско културно друштво у Сарајеву, ХКД Напредак, устврдило је да је миса само „католичка молитва за мртве“ и питање верске слободе и основних људских права загарантираних европским конвенцијама. Хрвати су један од три конститутивна народа у Босни и Херцеговини, који с нелагодом деле земљу са муслиманима и православним Србима у компликованом аранжману који је окончао рат 1992-1995.
Bosnian Catholic cardinal plans to honor Nazi collaborators in memorial service - Jewish Telegraphic Agency https://t.co/GJ0QJLanyM via @jtanews
— Efraim Zuroff (@EZuroff) May 14, 2020
Disgusting glorification of Ustasha criminals!!
Није изненађујуће што се Израел успротивио, саопштивши да догађај представља ревизионизам Другог светског рата. Као и Српска православна црква, додајући да ће прекинуте све контакте са католичком. Високи представник Валентин Инцко, де факто међународни краљ Босне који рутински осуђује Србе као разбијаче мира, овом приликом је остао потпуно тих.
Одговор муслимана је мешовит - док су и националистичка странка на власти и верске власти у великој мери одбациле то као унутрашњу хрватску ствар, неки муслимански активисти су то демантовали као прославу фашизма који је потпуно непримерен. Група је чак организовала протест на месту усташког злочина одмах испред босанског парламента.
Мимо тога што је то елемент тренутне политике, муслимани и Хрвати су неугодни партнери у Федерацији БиХ која чини половину Босне, а миса је такође неугодан подсетник да је било много муслимана међу усташама, укључујући и оне у Блајбургу. На споменику чак стоји и муслимански полумесец поред хрватске шаховнице.
Штавише, поново су се ујединили, иако са међусобним крвавим сукобима, током рата деведесетих против Срба. Политичари босанских Хрвата недавно су истакли да су бројне блајбуршке комеморације одржане без приговора још 1995. године, на 50. годишњицу догађаја.
In reflecting on WWII, we must recognize and remember history in its totality. We call on those organizing the Bleiburg commemoration in BiH to refrain from historical revisionism and retrograde rhetoric.
— US Embassy Sarajevo (@USEmbassySJJ) May 11, 2020
То би могло објаснити непријатно саопштење Амбасаде САД-а у Сарајеву, која је само упозорила организаторе „да се суздрже од историјског ревизионизма и ретроградне реторике“.
Вашингтон је, чини се, био сила која је помирила Хрвате и муслимане 1994. године и подржао њихову заједничку офанзиву против Срба 1995. године.
Поред тога, САД и данашњи савезници су се укључили у шири сопствени ревизионизам Другог светског рата. Раније овог месеца, Бела кућа је за победу означила само САД и Велику Британију, не помињући Совјетски Савез.
Пентагонова „историја“ рата лажно тврди да су рат почеле нацистичка Немачка и СССР који су заједно напали Пољску. У међувремену, Стејт департмент је издао заједничко саопштење са источноевропским савезницима НАТО-а, од којих су неки били стварне чланице Осовине, којима се подстиче послератна совјетска "окупација".
Ако ово није довољно за успостављање датог обрасца, имајте на уму да се управо на Фејсбуку догодило да се цензурише историјска фотографија подизања соовјетске заставе над Рајхстагом у Берлину. Чешке власти су управо уклониле споменик совјетском генералу који је ослободио Праг, под плаштом мера ограничења забране кретања због коронавируса.
Још у јануару, у говору америчког потпредседника Мајка Пенса и прогласу председника Доналда Трампа изостављено је ко је тачно ослободио нацистички логор смрти у Аушвицу, наиме Црвена армија, а немачке новине су тврдиле да су то учинили Американци, пре него што су убрзо повукли "грешку".
Колико још „грешака“ и „несрећа“ треба да буде како би образац порицања постао кристално јасан чак и најнеопрезнијем посматрачу?
На крају, али не најмање битно, имајте на уму да је амерички естаблишмент тај који осуђује Русију због наводног угрожавања „либералног светског поретка заснованог на правилима“, који су створили савезници на крају Другог светског рата. Ипак, Москва и даље одаје почаст победницима у том рату, док се Вашингтон пребацио на страну побеђених. Од Немачке до Хрватске, а оне су сада добре чланице НАТО-а.
Небојша Малић,
Извор: Восток / РТ
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41
На данашњи дан су силе Антанте потписале примирје са Немачком чиме је окончан Први светски рат
2022-11-11 17:00:23
Данас добро плаћени евробирократи, без обзира да ли заузимају управљачке позиције у Бриселу или у некој од престоница ЕУ, већином делују против интереса народа и против принципа демократије, а по наређењима англоамеричке олигархије. И усуђују се да прете Србији.
2022-10-14 09:35:22
Дајете себи за право да безмало свакодневно тумачите ко смо, шта смо и какви би ваљали бити ми Срби и Србија?
2022-10-08 12:04:03
Пише Бошко Античћ, контраадмирал у пензији У планирању и припремама за тзв. демократизацију свих земаља социјализма водило...
2022-10-02 09:30:10
Извор: Синиша Љепојевић, Независне новине Савремена Србија, као и цијели српски народ, имају много непријатеља, али издржавају....
2022-09-21 13:58:12
Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“
2022-08-07 09:35:17
Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...
2022-08-07 09:30:24
Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире
2022-08-06 19:26:14
Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...
2022-07-04 13:08:31
Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима
2022-06-14 08:39:41
Реч Живадина Јовановића поводом 23 године Кумановског споразума и Реуолуције 1244
2022-06-13 08:07:06
Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“
2022-06-11 19:17:52
Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна
2022-06-10 09:02:10
Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...
2022-06-01 10:27:40
Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...
2022-05-11 15:41:52
Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...
2022-05-11 11:06:42
Колумна Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за Глас Српске
2022-05-08 08:39:52