Разрешење балканског чвора

Објављено: 26.08.2018.год.
фото: Посланици Народне скупшине и чланови Владе на Крфу / Фото: Документација „Новости“ и Фото-архив „Борба“

Српска влада и Врховна команда најупорније су се бориле да се код Солуна образује снажна армија свих савезничких војника за предузимање одлучних операција за ослобођење Балкана


Савезници су крајем 1915. и почетком 1916. године одржали низ конференција на којима су усклађивали опречне ставове према балканском ратишту и о даљој употреби српске војске. Највеће тешкоће је чинила Влада Велике Британије, која се непрекидно залагала да се напусти Балкан, да би своје трупе употребила у Египту за заштиту Суецког канала, предлажући да се остале савезничке снаге, укључујући и српску војску, пребаце на Западни фронт. Међутим, суочена са чврстим ставом влада Француске и Русије, у чему је изузетно значајну улогу одиграо нови председник француске владе Аристид Бријан, Велика Британија се на англофранцуској конференцији у Лондону, 21. јануара 1916, сагласила да се задржи Солун и да се у повољним околностима на другим фронтовима "тренутна дефанзива претвори у офанзиву". Британци су се стално носили мишљу да политичким средствима, а пре свега придобијањем Бугарске, разреше балкански чвор. Али у жељи да се очува слога међу савезницима, британска влада се сагласила да се одржи Солунски фронт.


Та одлука је имала огроман значај, јер без обзира на све поменуте британске резерве и ограде, без сагласности британске владе и учешћа њених трупа у солунској експедицији, Солунски фронт никад не би био образован нити би се могао одржати. Осим тога, она је солидарно са Француском учествовала у материјалном и финансијском снабдевању српске државе и војске за све време постојања Солунског фронта, а британске трупе су учествовале у свим већим биткама на том фронту и поднеле велике жртве.

Француска и Русија, које су се снажно залагале за опстанак Солунског фронта, имале су различите погледе на његов значај и улогу. Руска врховна команда се залагала за то да западни савезници упуте неколико корпуса у Солун и, користећи српску војску, предузму снажну офанзиву вардарско-моравском долином и даље, преко Панонске низије, у позадину Централних сила. Представници руске врховне команде су тврдили да би истовремена офанзива савезничких трупа преко Балкана са офанзивом руских армија преко Карпата у правцу Будимпеште, која је припремана за пролеће 1916, била од великог утицаја на брз и победоносни завршетак рата.

Француска врховна команда, тражећи компромис између опречног британског и руског става, трудила се најпре да убеди британске војне и политичке факторе, да би затим Русима доказивала да балканско ратиште није главно. У француској врховној команди такође су били уверени да се коначна победа може извојевати само на Западном фронту, али су се залагали да се одржи Солунски фронт као знак савезничког присуства на Балкану и из солидарности са Србијом, која је све своје наде доводила у везу управо с наставком борбе савезника на балканском ратишту.

Француски водећи војни фактори су ценили да би се трупе на Балкану могле искористити за експлоатисање успеха постигнутих на главним ратиштима и, евентуално, савлађивање Бугарске и придобијање Румуније. Њихове процене о ограниченим резултатима евентуалне офанзиве из правца Солуна биле су реалне, јер су се заснивале на чињеници да ниједна савезничка влада тада није била спремна да ангажује крупније снаге у операцијама на Балкану. Италијанска влада је прижељкивала да савезничке трупе остану на балканском ратишту ради веће безбедности њиховог корпуса код Валоне у Албанији. Они су, међутим, били против офанзивних операција на Балкану у којима би учествовала српска војска, јер су страховали да расплет политичких догађаја, у случају војног успеха, не доведе у питање реализацију њихових завојевачких планова на источној обали Јадранског мора.

Српска влада и Врховна команда најупорније су се бориле да се код Солуна образује снажна армија од милион савезничких војника за предузимање одлучних операција на Балкану. Према том пројекту, та армија би најпре потукла непријатељску војску на Балкану, чији се број процењивао на око 750.000 војника. Затим би мањи део био упућен преко Чаталџе да заузме Цариград, а већи део да надире према Будимпешти. Сама појава и први успеси те армије на балканском ратишту подстакли би владе Грчке и Румуније да се са око 500.000 војника придруже Антанти, што би имало одлучујући утицај на развој догађаја на осталим фронтовима и на ток рата у целини. Тиме би се отворио пут ка победи и окончале велике патње и страдања српског и других народа увучених у вртлог овог ужасног рата.

Најзад, после вишемесечних преговарања и убеђивања, на међусавезничкој конференцији у Шантијеу, средином марта 1916, прихваћено је једно компромисно решење.

Према том решењу, савезничке снаге које су остале код Солуна после напуштања Србије и Галипоља, као и губитка Црне Горе, требало је да спрече даље опадање Антантиног угледа на Балкану и Блиском истоку. Оне би непријатељске снаге на балканском ратишту држале под претњом офанзиве и "везивале" их далеко од великих ратишта. У исто време донесена је одлука да се српска војска, после опоравка и реорганизације на Крфу, пребаци у Солун и да јој се додели посебан део фронта.

Још у време када су у свету очекиване вести о капитулацији српске војске на Косову, 21. новембра 1915, Велика Британија је покренула дипломатску акцију да се под покровитељством Италије образује велика Албанија, у коју би били укључени и делови српске територије, с мотивацијом да би то, тобоже, подстакло италијанску владу да олакша снабдевање српске војске и избеглица преко албанских лука.

Руска и француска влада су се енергично успротивиле да се територијама савезничке Србије, која наставља борбу, задовољавају необуздане амбиције италијанске владе, којој су Лондонским уговором од априла 1915. обећане сувише широке компензације. Немачки канцелар Бетмен-Холвег, у свом говору у Рајхстагу 9. децембра 1915, изјавио је да је са Србијом свршено и да су владе Антанте у тајним преговорима нудиле Бугарској, да би је придобиле на своју страну, чак и територије савезничке Србије. Српска влада је затражила од влада Француске, Русије и Велике Британије да у одговору на иступање немачког канцелара истакну ненарушивост интегритета Србије.

Францускавлада је одмах предложила текст заједничке изјаве, у којој се каже да је одбрана интегритета Србије један од главних ратних циљева савезника. Британска влада је, међутим, сматрала да не треба ићи тако далеко и да је довољно да се каже да ће савезници наставити да помажу српску војску и да ће бранити националну независност Србије.

Руска влада је, не сачекавши да се заврше дипломатске консултације о колективној изјави, обавестила српску владу да су савезници чврсто решени не само да поново успоставе Србију у ранијим границама, већ и да се остваре обећања територијалних повећања која су јој дата. С обзиром на сву сложеност ситуације у којој се налазила Србија, владе западних савезника нису правиле питање о садржају изјаве руске владе, којом су, практично, анулирана обећања територијалних компензација Бугарској на рачун Србије дата у лето 1915. године.

ОСТВАРЕЊЕ РАТНИХ ЦИЉЕВА

Благодарећи чињеници да је сачувала своју војску с којом су савезници и даље озбиљно рачунали при разради операцијских планова, српска влада је могла постепено да настави рад на афирмацији Нишке декларације и реализацији својих ратних циљева, јер је тиме постављена основа за даље ангажовање на ослобођењу Србије и стварању заједничке југословенске државе.

Петар Опачић, Новости

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Владимир Кршљанин: Издржати до победе

У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...

Вокер „режисер“ манипулација и лажи: Из ратног дневника команданта Треће армије
Вокер „режисер“ манипулација и лажи: Из ратног дневника команданта Треће армије

У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.

2023-01-14 14:21:32

Боцан-Харченко: Нечовештво западњака не зна за границе
Боцан-Харченко: Нечовештво западњака не зна за границе

Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...

2023-01-10 09:35:56

Мојковачка битка - Бадњи дан и Божић 1916. године
Мојковачка битка - Бадњи дан и Божић 1916. године

Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.

2023-01-06 16:55:13

Боцан-Харченко: Империја лажи би да унесе раздор између Србије и Русије
Боцан-Харченко: Империја лажи би да унесе раздор између Србије и Русије

Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...

2022-12-23 09:30:16

Подржављење душе: Кијев захтева да се Бог прикључи антируским санкцијама
Подржављење душе: Кијев захтева да се Бог прикључи антируским санкцијама

Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.

2022-12-07 10:43:47

Владимир Кршљанин: Кренимо у сусрет новом свету
Владимир Кршљанин: Кренимо у сусрет новом свету

Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...

2022-12-04 10:34:22

Руско-турски ратови на Дунаву
Руско-турски ратови на Дунаву

РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.

2022-12-04 10:05:41

Повратак победничке Српске војске у Београд
Повратак победничке Српске војске у Београд

На данашњи дан су силе Антанте потписале примирје са Немачком чиме је окончан Први светски рат

2022-11-11 17:00:23

Владимир Кршљанин: Евробирократи и Србија
Владимир Кршљанин: Евробирократи и Србија

Данас добро плаћени евробирократи, без обзира да ли заузимају управљачке позиције у Бриселу или у некој од престоница ЕУ, већином делују против интереса народа и против принципа демократије, а по наређењима англоамеричке олигархије. И усуђују се да прете Србији.

2022-10-14 09:35:22

Тишина, Кристофере Хил, мада ни на тишину немате права!
Тишина, Кристофере Хил, мада ни на тишину немате права!

Дајете себи за право да безмало свакодневно тумачите ко смо, шта смо и какви би ваљали бити ми Срби и Србија?

2022-10-08 12:04:03

Војна димензија разбијања социјализма
Војна димензија разбијања социјализма

Пише Бошко Античћ, контраадмирал у пензији У планирању и припремама за тзв. демократизацију свих земаља социјализма водило...

2022-10-02 09:30:10

Европски хомосексуалци сломили Србију
Европски хомосексуалци сломили Србију

Извор: Синиша Љепојевић, Независне новине Савремена Србија, као и цијели српски народ, имају много непријатеља, али издржавају....

2022-09-21 13:58:12

Шта је с вама браћо Французи?
Шта је с вама браћо Французи?

Пише Бошко Антић, контраадмирал у пензији

2022-09-17 16:31:02

Договор команде НАТО са хрватским и муслиманским лидерима у Сплиту око извођења нападне операције на Републику Српску Крајину у Републику Српску
Договор команде НАТО са хрватским и муслиманским лидерима у Сплиту око извођења нападне операције на Републику Српску Крајину у Републику Српску

Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“

2022-08-07 09:35:17

Договор команде НАТО са хрватским и муслиманским лидерима у Сплиту око извођења нападне операције на Републику Српску Крајину у Републику Српску - 2. део
Договор команде НАТО са хрватским и муслиманским лидерима у Сплиту око извођења нападне операције на Републику Српску Крајину у Републику Српску - 2. део

Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...

2022-08-07 09:30:24

РТ: Од Косова до Тајвана, опробани и поуздани рецепт Вашинготна за хаос поново диже своју ружну главу
РТ: Од Косова до Тајвана, опробани и поуздани рецепт Вашинготна за хаос поново диже своју ружну главу

Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире

2022-08-06 19:26:14

Фаина Савенкова: Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан
Фаина Савенкова: Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан

  Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...

2022-07-04 13:08:31

Српски свет - последњи Кремљ руског света
Српски свет - последњи Кремљ руског света

Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима

2022-06-14 08:39:41

Игор Калабухов: Русија - земља побједа
Игор Калабухов: Русија - земља побједа

Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“

2022-06-11 19:17:52

Боцан-Харченко: О лажима и лицемерју Запада у вези са ситуацијом око Украјине
Боцан-Харченко: О лажима и лицемерју Запада у вези са ситуацијом око Украјине

Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна

2022-06-10 09:02:10

Фаина Савенкова: Истина ће сигурно победити
Фаина Савенкова: Истина ће сигурно победити

Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...

2022-06-01 10:27:40

Кобни 11. мај 1999. на Кошарама: Из књиге Небојша Павковић-Бошко Антић „Кошаре и Паштрик српски Термопили“
Кобни 11. мај 1999. на Кошарама: Из књиге Небојша Павковић-Бошко Антић „Кошаре и Паштрик српски Термопили“

Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...

2022-05-11 15:41:52

Ревизија историје: Модни тренд или пут ка новом конфликту?
Ревизија историје: Модни тренд или пут ка новом конфликту?

Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...

2022-05-11 11:06:42

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости:
Фото дана Доњецк

Доњецк