На Западу је добра позната Дулитлова акција у којој је америчка авијација бомбардовала Токио у знак освете за напад на Перл Харбор. Мање је позната акција совјетских пилота, која је извршена раније, а на први поглед је деловала још бесмисленије. Наиме, совјетски авиони су бомбардовали Берлин у тренутку када су немачке трупе потиснуле совјетску армију до саме Москве.
Када су се 7. августа 1941. године изнад Берлина појавили непријатељски авиони, Немци су мислили да је то британска авијација. Убрзо затим су сазнали да су престоницу Трећег рајха напали совјетски бомбардери.
То је изгледало невероватно јер су Немци били уверени да је СССР практично већ изгубио рат. Вермахт је окупирао готово цео Балтик, Белорусију, половину Украјине и дошао до Лењиграда (тадашњег Санкт Петербурга) и већ је увелико надирао према Москви.
Још у јулу је командант немачког ратног ваздухопловства Херман Геринг уверавао Хитлера да је совјетска авијација потпуно уништена. Испоставило се, међутим, да је она сасвим употребљива и да може бомбардовати Берлин целих месец дана.
Освета за главни град
Совјетско руководство је дошло на идеју да узврати ваздушним нападом на Берлин чим су Немци почели да бомбардују Москву крајем јула 1941. године.
Getty Images
Бомбардовање престонице је пољуљало веру совјетског народа у своје снаге и своју способност да се супротстави непријатељу. Зато је донета одлука да се непријатељу одговори „симетрично“, тј. да се бобардује главни град Трећег рајха. Командант совјетске флоте, адмирал Николај Кузњецов, који је био одговоран за ову операцију, писао је: „Успешан напад на Берлин би имао огроман значај. Хитлеровци су по целом свету трубили да је совјетска армија уништена“. (Николај Кузњецов, Курс у правцу победе, Москва, 1975.)
То је, међутим, било готово немогуће јер је совјетска авијација имала катастрофалне губитке – уништено је неколико хиљада авиона, што је Немцима обезбедило доминацију у ваздуху. У таквим околностима сваки авион је био злата вредан и морао је бити примењен врло рационално. Поред тога, СССР већ више није имао аеродроме са којих би авиони могли полетети, стићи до Берлина, и вратити се назад.
Одговарајући аеродроми који су били најближи Берлину налазили су се близу Лењинграда, али са тих аеродрома би бомбардери могли стићи само до Либаве (данас Лијепаја на западној обали Летоније). Тада је донета одважна одлука да се за лет искористе неприпремљене писте на Монсундском архипелагу у источном делу Балтичког мора које су биле врло близу непријатељске територије.
Одатле би совјетски бомбаредери ДБ-3 могли да превале растојање до Берлина (900 километара) и да се врате назад. Међутим, немачке трупе су већ пришле сасвим близу Талина, главне базе Балтичке флоте, и пробијале су се према Финском заливу. Поред тога, у овом региону је била врло активна и финска авијација.
Припрема
Аеродром на острву Езел (данас Сарема) био је највећи на Монсундском архипелагу, али уопште није био припремљен за полетање и слетање стратешких бомбардера. Зато је хитно преуређен у најкраћем могућем року и ускоро су совјетски бомбардери пребачени на ово острво.
Getty Images
„Морнари су имали тежак задатак. На острву није било довољно резерви горива и авионских бомби. Мали теретни чамци са бензином и бомбама су под јаком заштитом пловили кроз минирани Фински залив до Талина, а затим даље на острво Езел. Опасност их је вребала на сваком кораку. Треба имати у виду да је непријатељ већ држао Талин под опсадом“, пише Кузњецов.
Још већу опасност су представљали могући напади немачке авијације. Авиони су скривани на острву на различитим местима, поред заселака и са маскирним мрежама како не би привлачили пажњу Немаца. Циљ је био да аеродром на острву Езел из ваздуха и даље изгледа као да је напуштен.
Операција „Берлин“
Пет авиона је 6. августа извршило осматрачки лет до Берлина. Ова акција је била успешна. Два дана касније 15 бомбардера ДБ-3 са пуним товаром бомби под окриљем ноћи је отпочело операцију „Берлин“. Авиони су прелетели већи део растојања изнад Балтичког мора да би код Шчећина кренули у правцу немачке престонице.
Немци уопште нису очекивали овакав ваздушни напад. Најпре су помислили да су то немачки авиони. „Непријатељ није очекивао толику дрскост. Док су се наши авиони приближавали циљу Немци су сигналима са земље питали које летелице су у питању и куда лете. Помислили су да су немачки пилоти залутали, па су им предложили да се спусте на оближњи аеродром“, сећа се Кузњецов.
Град је био потпуно осветљен, као на длану. Британска авијација је нападала са запада и то веома ретко. Немачка противваздухопловна одбрана је реаговала са закашњењем јер није очекивала напад са севера.
Getty Images
Пет совјетских авиона је продрло до Берлина – они су га и бомбардовали. Остали су бомбардовали предграђа и Шчећин. По извршеном задатку све посаде су се без губитака вратиле у базу.
Немци у шоку
Истог дана је немачки радио саопштио: „Ноћу између 7. и 8. августа јаке снаге енглеске авијације од 150 авиона покушале су да бомбардују нашу престоницу... Од 15 авиона који су продрли до града оборено је девет“.
Би-Би-Си је демантовао ову вест: „Немачко саопштење о бомбардовању Берлина је занимљиво и загонетно јер 7. и 8. августа енглеска авијација није летела изнад Берлина“.
Када се сазнало ко је заправо бомбардовао Берлин руководство нацистичке Немачке је било шокирано, као и обични грађани. Сви су мислили да је совјетска авијација разбијена, те нико није очекивао да је она у стању да стигне до престонице Трећег рајха.
Психолошка победа
Током месеца су совјетски авиони извршили још девет напада на главни град Немачке, али нису више могли да искористе ефекат изненађења као први пут јер је непријатељ већ био спреман за такав напад.
У наредним акцијама совјетска авијација је изгубила 18 авина. Почетком септембра, после заузимања Талина, немачке трупе су кренуле у офанзиву на Монсундска острва, тако да је 5. септембра операција „Берлин“ морала бити обустављена.
Sputnik
О ваздушним нападима совјетске авијације писала је и руска и западна штампа. Ти напади нису могли нанети озбиљну штету Немцима, али је бомбардовање Берлина имало велики психолошки значај јер је свет видео да совјетска авијација није уништена, него је, штавише, кадра да зада снажан ударац директно у срце Немачке.
Потпуковник Сергеј Остапенко, који је лично познавао учеснике ових напада, сећа се: „После првих бомбардовања Руси су почели да размишљају, говоре и пишу у новинама: ’Ако смо по ваздуху стигли до Берлина, стићи ћемо до њега и по земљи’“.
Борис Јегоров, Russia beyond
У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
2023-01-14 14:21:32
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41
На данашњи дан су силе Антанте потписале примирје са Немачком чиме је окончан Први светски рат
2022-11-11 17:00:23
Данас добро плаћени евробирократи, без обзира да ли заузимају управљачке позиције у Бриселу или у некој од престоница ЕУ, већином делују против интереса народа и против принципа демократије, а по наређењима англоамеричке олигархије. И усуђују се да прете Србији.
2022-10-14 09:35:22
Дајете себи за право да безмало свакодневно тумачите ко смо, шта смо и какви би ваљали бити ми Срби и Србија?
2022-10-08 12:04:03
Пише Бошко Античћ, контраадмирал у пензији У планирању и припремама за тзв. демократизацију свих земаља социјализма водило...
2022-10-02 09:30:10
Извор: Синиша Љепојевић, Независне новине Савремена Србија, као и цијели српски народ, имају много непријатеља, али издржавају....
2022-09-21 13:58:12
Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“
2022-08-07 09:35:17
Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...
2022-08-07 09:30:24
Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире
2022-08-06 19:26:14
Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...
2022-07-04 13:08:31
Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима
2022-06-14 08:39:41
Реч Живадина Јовановића поводом 23 године Кумановског споразума и Реуолуције 1244
2022-06-13 08:07:06
Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“
2022-06-11 19:17:52
Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна
2022-06-10 09:02:10
Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...
2022-06-01 10:27:40
Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...
2022-05-11 15:41:52
Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...
2022-05-11 11:06:42