Немачка мења стратегију

Објављено: 19.08.2018.год.
Комора српске војске / Фото: Документација

Ток догађаја 1914. показао да Аустроугарска није способна да сама сломи Србију, а да се у исто време успешно супротстави Русији, па је због тога све више падала у зависност Немачке


После победе на Колубари унутрашње прилике у Србији су се средиле. Охрабрени сјајним успесима своје војске, сви друштвени слојеви су показали спремност да наставе рат до коначне победе. Управо у часу када је у бици на Колубари дошло до преокрета и велика победа била на помолу, српска Народна скупштина на седници у Нишу, 7. децембра 1914. године, усвојила је декларацију у којој је као ратни циљ Србије истакла ослобођење и уједињење свих југословенских народа. Тиме је први пут званично постављено питање опстанка Аустроугарске монархије. Мада је та анахронична држава, следећи свој империјалистички нагон и гушећи национално-ослободилачке покрете, дуго времена била озбиљан извор претњи миру у Европи, у то време, међутим, ниједна чланица Антанте, на чијој се страни борила Србија, није ни помишљала на рушење Аустроугарске. Штавише, гледајући на њу као на један од елемената европске равнотеже, силе Антанте су готово до краја рата задржале своје гледиште да Аустроугарску треба очувати. Но, сам ток ратних догађаја водио је њеној ликвидацији.


Порази Аустроугарске на почетку рата утицали су и на став неутралних држава (Румуније, Италије и Бугарске), које су савезничким уговорима биле везане за Немачку и Аустроугарску. Бугарска је морала да одложи улазак у рат на страни Централних сила, а Италија и Румунија су биле подстакнуте да се приближе Антанти.

Због таквог развоја догађаја у првој ратној години неочекивано је порастао значај балканског ратишта за оба зараћена табора. Сада, када су сви генералштабови морали да преиспитају своје стратегијске концепције за настављање рата, Балкан, на коме су се Србија и Црна Гора успешно бориле, више се није могао заобићи у њиховим операцијским плановима.

Ток догађаја 1914. године показао је да Аустроугарска није способна да сама сломи Србију, а да се у исто време успешно супротстави Русији, па је због тога све више падала у зависност Немачке. Користећи њено војно и политичко слабљење, немачка врховна команда је успела да, постепено, у својим рукама концентрише руковођење ратом Централних сила у складу са својим интересима, тако да је монархија од тог времена све мање била партнер, а све више сателит свог моћног савезника и суседа.

Пошто су савезничке државе, које су биле слабије припремљене за рат, издржале прве страховите ударе Централних сила, немачка врховна команда је закључила да ће Антанта, ако јој се остави довољно времена да мобилише своје огромне материјалне и људске потенцијале, однети коначну победу. Шанса Централних сила, које су и даље биле надмоћне у војној снази, лежала је у брзим и одлучним дејствима. Због тога је она израдила план о сукцесивном елиминисању противника, према коме је требало најпре сломити руску војску, затим Србију и, најзад, све снаге концентрисати за одлучујућу битку на Западном фронту.

Операције против Србије замишљене су као важна етапа на путу до коначне победе. Покоравањем Србије требало је поправити пољуљани углед и повратити самопоуздање Аустроугарске, као и придобити нове савезнике на Балкану, а такође и пружити непосредну помоћ усамљеној Турској, која је држала затворена врата Дарданела. Отварањем јужног крака Drang nach Ostena обезбедио би се приступ стратегијски виталним областима Блиског и Средњег истока, као и њиховим огромним људским и материјалним резервама, неопходним за успешно настављање рата.

Када је средином фебруара 1915. године англофранцуска флота извршила напад на Дарданеле, начелник немачке врховне команде генерал Фалкенхајн је, плашећи се да Турска не подлегне, одлучио да се прво изведе офанзива против Србије, како би се угроженом савезнику пружила непосредна помоћ и пресекао "каравански пут" преко Балкана између Русије и западних савезника. Тиме би неутралне државе биле присиљене да се придруже Централним силама или да пруже пријатељску неутралност. Руска офанзива у Карпатима омела је тај план.

Међутин, чим су немачко--аустроугарске армије након пробоја руског фронта код Горлица у мају 1915. отпочеле велику противофанзиву на Источном фронту, Фалкенхајн је одмах почео да припрема напад на Србију. Како Немачка и Аустроугарска нису могле без смањивања ефектива на другим ратиштима одвајати довољно својих снага да би брзо сломиле српску војску, његова је главна брига била да се пре свега обезбеди садејство бугарске војске. Ради тога он је вршио притисак на Беч да се изађе у сусрет територијалним захтевима бугарске владе, обећавајући јој источни део Србије и Вардарску Македонију, као и делове територије Грчке и Румуније уколико се ове две државе прикључе Антанти. Немајући другог избора, Аустроугарска се сложила.

Пошто је и Турска изјавила да је вољна да Бугарској за савезничке услуге уступи Маричку област, бугарска влада је 5. септембра 1915. у седишту немачке врховне команде у Плесу потписала споразум о приступању Централним силама.

Према одредбама споразума, Немачка, Аустроугарска и Бугарска су се обавезале да тројни напад против Србије почне 6. октобра и да свака од њих ангажује по шест пешадијских дивизија и крупне снаге других родова оружја. За команданта групе инвазионих армија одређен је немачки фелдмаршал Макензен. Бугарска је у исто време груписала према Грчкој две и по дивизије, с тим да ако Грчка остане неутрална, доцније и те снаге пребаци на Српски фронт.

Како су бугарске дивизије по бројној снази и наоружању одговарале снази једне и по дивизије других армија, споразумом у Плесу за операције против Србије планирано је, у ствари, двоструко више снага од оних којима је Србија располагала. Непријатељске снаге, распоређене полукружно дуж западне, северне и источне границе Србије, имале су велики избор погодних стратегијских праваца за напад, што је још више компликовало војно-стратегијски положај Србије у јесен 1915. године.

У водећим круговима Антанте такође је дошло до промене у ставу према балканском ратишту, али знатно спорије и неодлучније, односно без чврстих одлука. Чим се на западном фронту прешло са маневарског на позициони рат, појавили су се у јесен 1914. и почетком 1915. године предлози да савезници пошаљу преко Солуна у Србију неколико корпуса, да се са њене територије и у садејству са српском војском, која је за собом имала низ сјајних победа а пред собом ослабљеног непријатеља, предузме посредан удар преко незаштићене Панонске низије у јужни бок Централних сила.

У прилог томе изношена су убедљива образложења да би такав напад, у вези са једновременом офанзивом руских армија преко Карпата у правцу Будимпеште и Беча, имао далекосежан утицај на брз завршетак рата. Ту идеју заступали су, поред српске владе и Врховне команде, министар у француској влади Аристид Бријан, затим члан британског ратног кабинета Давид Лојд Џорџ и више савезничких генерала.

КРУТИ СТАВОВИ САВЕЗНИКА

Најпотпунији план за долазак савезничких јединица у Србију израдио је, по жељи француског председника Рајмона Поенкареа, командант француске 5. армије, иначе добар познавалац Балкана, генерал Франше Д'Епере октобра 1914. С војничког гледишта, пројекти су били занимљиви и изводљиви. Међутим, генералштабови Француске и Велике Британије, држећи се круто става да се једино на Западном фронту може изборити одлучујућа битка, одбацили су те предлоге као идеје о недопустивом расипању снага на споредним ратиштима.

Петар Опачић, Новости

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Владимир Кршљанин: Издржати до победе

У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...

Вокер „режисер“ манипулација и лажи: Из ратног дневника команданта Треће армије
Вокер „режисер“ манипулација и лажи: Из ратног дневника команданта Треће армије

У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.

2023-01-14 14:21:32

Боцан-Харченко: Нечовештво западњака не зна за границе
Боцан-Харченко: Нечовештво западњака не зна за границе

Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...

2023-01-10 09:35:56

Мојковачка битка - Бадњи дан и Божић 1916. године
Мојковачка битка - Бадњи дан и Божић 1916. године

Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.

2023-01-06 16:55:13

Боцан-Харченко: Империја лажи би да унесе раздор између Србије и Русије
Боцан-Харченко: Империја лажи би да унесе раздор између Србије и Русије

Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...

2022-12-23 09:30:16

Подржављење душе: Кијев захтева да се Бог прикључи антируским санкцијама
Подржављење душе: Кијев захтева да се Бог прикључи антируским санкцијама

Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.

2022-12-07 10:43:47

Владимир Кршљанин: Кренимо у сусрет новом свету
Владимир Кршљанин: Кренимо у сусрет новом свету

Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...

2022-12-04 10:34:22

Руско-турски ратови на Дунаву
Руско-турски ратови на Дунаву

РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.

2022-12-04 10:05:41

Повратак победничке Српске војске у Београд
Повратак победничке Српске војске у Београд

На данашњи дан су силе Антанте потписале примирје са Немачком чиме је окончан Први светски рат

2022-11-11 17:00:23

Владимир Кршљанин: Евробирократи и Србија
Владимир Кршљанин: Евробирократи и Србија

Данас добро плаћени евробирократи, без обзира да ли заузимају управљачке позиције у Бриселу или у некој од престоница ЕУ, већином делују против интереса народа и против принципа демократије, а по наређењима англоамеричке олигархије. И усуђују се да прете Србији.

2022-10-14 09:35:22

Тишина, Кристофере Хил, мада ни на тишину немате права!
Тишина, Кристофере Хил, мада ни на тишину немате права!

Дајете себи за право да безмало свакодневно тумачите ко смо, шта смо и какви би ваљали бити ми Срби и Србија?

2022-10-08 12:04:03

Војна димензија разбијања социјализма
Војна димензија разбијања социјализма

Пише Бошко Античћ, контраадмирал у пензији У планирању и припремама за тзв. демократизацију свих земаља социјализма водило...

2022-10-02 09:30:10

Европски хомосексуалци сломили Србију
Европски хомосексуалци сломили Србију

Извор: Синиша Љепојевић, Независне новине Савремена Србија, као и цијели српски народ, имају много непријатеља, али издржавају....

2022-09-21 13:58:12

Шта је с вама браћо Французи?
Шта је с вама браћо Французи?

Пише Бошко Антић, контраадмирал у пензији

2022-09-17 16:31:02

Договор команде НАТО са хрватским и муслиманским лидерима у Сплиту око извођења нападне операције на Републику Српску Крајину у Републику Српску
Договор команде НАТО са хрватским и муслиманским лидерима у Сплиту око извођења нападне операције на Републику Српску Крајину у Републику Српску

Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“

2022-08-07 09:35:17

Договор команде НАТО са хрватским и муслиманским лидерима у Сплиту око извођења нападне операције на Републику Српску Крајину у Републику Српску - 2. део
Договор команде НАТО са хрватским и муслиманским лидерима у Сплиту око извођења нападне операције на Републику Српску Крајину у Републику Српску - 2. део

Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...

2022-08-07 09:30:24

РТ: Од Косова до Тајвана, опробани и поуздани рецепт Вашинготна за хаос поново диже своју ружну главу
РТ: Од Косова до Тајвана, опробани и поуздани рецепт Вашинготна за хаос поново диже своју ружну главу

Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире

2022-08-06 19:26:14

Фаина Савенкова: Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан
Фаина Савенкова: Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан

  Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...

2022-07-04 13:08:31

Српски свет - последњи Кремљ руског света
Српски свет - последњи Кремљ руског света

Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима

2022-06-14 08:39:41

Игор Калабухов: Русија - земља побједа
Игор Калабухов: Русија - земља побједа

Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“

2022-06-11 19:17:52

Боцан-Харченко: О лажима и лицемерју Запада у вези са ситуацијом око Украјине
Боцан-Харченко: О лажима и лицемерју Запада у вези са ситуацијом око Украјине

Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна

2022-06-10 09:02:10

Фаина Савенкова: Истина ће сигурно победити
Фаина Савенкова: Истина ће сигурно победити

Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...

2022-06-01 10:27:40

Кобни 11. мај 1999. на Кошарама: Из књиге Небојша Павковић-Бошко Антић „Кошаре и Паштрик српски Термопили“
Кобни 11. мај 1999. на Кошарама: Из књиге Небојша Павковић-Бошко Антић „Кошаре и Паштрик српски Термопили“

Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...

2022-05-11 15:41:52

Ревизија историје: Модни тренд или пут ка новом конфликту?
Ревизија историје: Модни тренд или пут ка новом конфликту?

Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...

2022-05-11 11:06:42

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости:
Фото дана Доњецк

Доњецк