Како направити тенк ручне израде? Како открити непријатељског шпијуна? Како заштитити тајне разговоре од непријатељског „прислушкивања“.
Позната шала гласи: „Руски народ није склон планирању, али зато веома моћно импровизује“. Она лепо одражава невероватну сналажљивост коју Руси испољавају у наизглед безизлазним ситуацијама. У овом тексту ћемо навести најнеобичнија ратна лукавства совјетских војника из доба Другог светског рата.
1. Трактори преправљени у тенкове
„НИ-1“
Alf van Beem/ВикипедијаУ првим недељама рата немачка армија је уништила већину совјетске технике. Русији су били крајње потребни тенкови и друга оклопна техника.
Приликом одбране Одесе совјетски војници су дошли на идеју да преправе тракторе и од њих направе тенкове. Рачунало се више на психолошки моменат него на техничке могућности, јер се ниједан трактор са монтираним топом не може носити са правом гвозденом грдосијом тешком 30 тона.
Тако су против румунских јединица које су опколиле град (Румуни су били савезници нациста) руски војници истерали 20 трактора које су „блиндирали“ гвозденим плочама. Совјетски ратници су ноћу са укљученим сиренама и фаровима кренули у напад на завојеваче. И сами су се зачудили када су видели да Румуни беже.
„У почетку су трактори у Совјетском Савезу прављени тако да се погони могу преоријентисати на производњу тенкова. Гусенице совјетских трактора имају исту ширину као гусенице совјетских тенкова“, прича историчар Јарослав Листов. „Тада су непријатељски војници помислили да на њих иду ’тенкови необичне конструкције’ и ударили су у панично бегство. А наши војници су моделу таквог трактора дали назив ’НИ-1’, што је скраћеница од израза ’на испуг’ (’да заплаши’)“.
2. Лажни документи
Mark Markov-Grinberg/TASS
За време опсаде Лењинграда немачка команда је редовно слала у град своје шпијуне. Они су добијали најбоље могуће исправе и велики списак адреса и контаката који су потребни за успешну реализацију операције, али су увек били раскринкани већ приликом прве провере докумената.
Немачка команда није могла да схвати како то Руси успевају да открију шпијуне, јер су те пасоше фалсификовали најбољи немачки стручњаци. Они су бирали одговарајући папир совјетске производње, водили су рачуна о најситнијим нијансама сваке боје, налазили тајне знаке, али све је било узалуд.
После рата се испоставило да је „цака“ била у томе што су педантни Немци спајалице за те пасоше правили од нерђајућег челика, док су се прави совјетски пасоши држали на обичним спајалицама на које се брзо хватала рђа.
3. „Сеоски“ снајперисти
Getty Images
У окршајима против немачких трупа у горњем току Дона совјетски снајперисти су без губитака у својим редовима уништили целу непријатељску минобацачку јединицу.
Немци су сместили своју јединицу у једној удолини и добро су утврдили положај. Имали су идеалан преглед терена и могли су да гађају све совјетске војнике који крећу у напад.
То, међутим, није спречило совјетске снајперисте да продру у непријатељске редове. Два борца су се ушуњала у село које су Немци већ уништили. Совјетски снајперисти су запалили дрвене развалине како би сакрили свој положај, а затим су се сакрили у пећи срушене куће.
Ујутру су из старе пећи у центру разореног села редом „скидали“ једног по једног непријатељског војника. Побили су целу јединицу, а да Немци нису ни схватили да их неко однекуд гађа.
4. Насамарени немачки „прислушкивачи“
Zelma/Sputnik
Хитлерове машине су могле без проблема да дешифрују и пошаљу команди сваку радио-везу и све кодове совјетских везиста и партизана. Схвативши то, поједини партизански одреди су одлучили да у својим шифрованим порукама намерно праве правописне грешке како би збунили немачке обавештајце.
Тако су се уместо оклопних транспортера појавили бронитронспааааартери, самааалётыыыы, автаматы итд. Шлаг на торти је било „богатство“ руског језика, тј. непристојна лексика. Немачки обавештајци су били на мукама када је требало да дешифрују разговоре на руском језику зачињеном свакојаким „сочним“ изразима.
Николај Литовкин, Russia beyond
У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...
У актуленој ситуацији на Косову и Метохији и око Косова и Метохије све се више најављује могућност да Албанци изазову инцидент који ће приписати Србима и тако на сличан начин како је то учинио Вокер 1999. године изазвати раеговања проалбанских снага у свету против Срба и Србије.
2023-01-14 14:21:32
Коментар Амбасадора Русије у Београду Александра Боцан-Харченка: „Низ етнички мотивисаних напада локалних Албанаца на Србе у покрајини...
2023-01-10 09:35:56
Један од најсветлијих примера жртвовања у Првом светском рату била је Мојковачка битка на Бадњи дан и Божић 1916, када је Санџачка војска Краљевине Црне Горе зауставила аустроугарску офанзиву и помогла српској војсци да се повуче из правца Пећи преко албанских и црногорских планина ка Јадранском мору и касније Крфу.
2023-01-06 16:55:13
Амбасадор Руске Федерације у Србији Александар Боцан-Харченко наводи да је циљ тезе да је Русија искористила...
2022-12-23 09:30:16
Крајем прошлог месеца је у Украјини службено отворен нови фронт – религиозни. После рације у Кијевско-печерској лаври украјински парламент припрема одговарајући закон којим би се имовина Украјинске православне цркве Московског патријархата постепено конфисковала од стране државе. Верници угашене цркве би постали део православног Кијевског патријархата, у противном послани на тржиште религиозних афилијација да се распитају шта је још слободно и несанкционисано. „Никоме нећемо дозволити да изгради империју унутар украјинске душе“, образложио је председник Зеленски нацрт владиног закона. Појам „душе“ је измештен из религије, подржављен и послат у ратне ровове.
2022-12-07 10:43:47
Људско стваралаштво је колективни чин. Ипак, од Старог Рима до данас, западне силе су биле узрочник...
2022-12-04 10:34:22
РАТ 1768-1774. ГОДИНЕ - Руска војска је први пут прешла преко Дунава на Балкан 1774. године. Било је то у рату вођеним од 1768. до 1774. године, који је вођен с циљем изласка Русије на Црно море и спречавања даљнег продора Турака у северно црноморско приморје. Рат је објављен октобра 1768. године, а ратне операције су обухватиле готово читаво црноморско подручје, Грузију и обале Грчке. Руска војска је нанела турској армији низ удара у Молдавији, а први пут су руске трупе стигле, под командом Александра Васиљевича Суворова, на десну обалу Дунава у рејону Тутракена. Нешто касније, 17. јуна исте године војска се поново нашла на јужној страни велике реке. У оба случаја била су то само извиђачка дејства, а тек годину дана касније, јуна 1774. године, руска војска предвођена Суворовим и Каменским форсирала је Дунав на његовом доњем току, у рејону Хиршова и Измаила и у боју код Козлуџа разбила турске снаге. Истовремено је одред генерала Салтикова прешао Дунав код Тутракена.
2022-12-04 10:05:41
На данашњи дан су силе Антанте потписале примирје са Немачком чиме је окончан Први светски рат
2022-11-11 17:00:23
Данас добро плаћени евробирократи, без обзира да ли заузимају управљачке позиције у Бриселу или у некој од престоница ЕУ, већином делују против интереса народа и против принципа демократије, а по наређењима англоамеричке олигархије. И усуђују се да прете Србији.
2022-10-14 09:35:22
Дајете себи за право да безмало свакодневно тумачите ко смо, шта смо и какви би ваљали бити ми Срби и Србија?
2022-10-08 12:04:03
Пише Бошко Античћ, контраадмирал у пензији У планирању и припремама за тзв. демократизацију свих земаља социјализма водило...
2022-10-02 09:30:10
Извор: Синиша Љепојевић, Независне новине Савремена Србија, као и цијели српски народ, имају много непријатеља, али издржавају....
2022-09-21 13:58:12
Апстракт: Република Хрватска је од самог почетка кризе на подручју СФР Југославије показивала претензије за проширењем граница до Дрине и тиме оживљавање Независнe Државe Хрватскe. Да би то остварила нова власт је успоставила партнерске односе са многим антијугословенским круговима на Западу, бројном хрватском усташком емиграцијом и муслиманима у Босни и Херцеговини проглашавајући га „хрватским цећем“. Због тога је Хрватска пружила помоћ муслиманима у проглашењу независности БиХ истовремено пружајући помоћ у формирању и обуци паравојних јединица на својој територији уз илегално снабдевање наоружањем преко своје територије.Током већег дела оружних сукоба Хрватска војска вршила је агресију на територију БиХ усмерену против српског народа. И поред неколико потписаннх споразума између Фрање Туђмана и Алије Изетбеговића о сарадњи и пријатељству те организовања садејстава обе стране против Војске РС кренуло се и даље. Сукоби између Хрватског вијећа обране и Армије Републике БиХ нису престајали све док муслиманска страна није дошла у неповољан положај у односу на Србе који су држали под контролом већи део територије Босне и Херцеговине. Влада Републике Босне и Херцеговине схватила је да сње не може одржати сама па је затражила хрватску војну интервенцију. Да би обезбедила прекретницу у развоју опште ситуације на ширем простору, под утицајем и подршком тзв. међународне заједнице у Сплиту је потписана „Декларација о оживотворењу Споразума из Вашингтона о заједничкој обрани од српске агресије и постизању политичког рјешења у складу са напорима међународне заједнице”. У складу са споразумима офанзиве Хрватске војске у БиХ одвијале су се уз садејство Армије Републике БиХ и Хрватског вијећа одбране, као и НАТО снага посебно бомбардовања Српске што је потпуно променило равнотежу снага у рату на простору БиХ доводећи до убрзања мировних преговора који су резултирали Дејтонским мировним споразумом. Све операције здружених снага против Војске Републике Српске Крајине и Републике Српске планиране су, оранизоване и реализаване у сарадњи Хрватске са администрацијом и оружаним снагама Сједињених Америчких Држава са по начелима операције FID (Foreign Internal Defence) – „унутрашња одбрана пријатељске земље“
2022-08-07 09:35:17
Приредио Бошко Антић, контраадмирал у пензији УЛОГА НАТО (САД) У ОПЕРАЦИЈАМА ХРВАТСКЕ ВОЈСКЕ ПРОТИВ ВОЈСКЕ РЕПУБЛИКЕ СРПСКЕ...
2022-08-07 09:30:24
Најновији сукоби прате добро излизани план, од Приштине до Тајпеја и шире
2022-08-06 19:26:14
Што више одрастате, све више схватате да је свет неправедан. Када је почео рат пре осам...
2022-07-04 13:08:31
Говор Ранка Гојковића на Каљазинским читањима
2022-06-14 08:39:41
Реч Живадина Јовановића поводом 23 године Кумановског споразума и Реуолуције 1244
2022-06-13 08:07:06
Ауторски текст Игора Калабухова, амбасадора Руске Федерације у БиХ за „Глас Српске“
2022-06-11 19:17:52
Реаговање амбасадора Русије у Србији на ауторски текст амбасадора Велике Британије, канаде, Норвешке и Пољске објављен у „Политици” 3. јуна
2022-06-10 09:02:10
Пола детињства сам провела у рату. И сада већ три године покушавам да допрем до одраслих...
2022-06-01 10:27:40
Борбена дејства наших снага настављена су и 11. маја 1999. године у раним јутарњим часовима на...
2022-05-11 15:41:52
Новије време, које се обично рачуна од 1900 године, сакупило је у себи огромну количину различитих...
2022-05-11 11:06:42