Млади математичари и физичари освојили четири медаље у Индонезији

Објављено: 25.10.2020.год.
Љиља Коњевић, Мара Раичковић и Петар Михајловић (Фотографије Регионални центар за таленте) / Политика

На међународном одмеравању знања из математике и физике у Индонезији наши средњошколци освојили су четири медаље и специјалне награде у различитим категоријама


Да за српску науку ни у будућности не би требало да буде зиме, бар што се кадрова тиче, показују наше младе научне наде које прва истраживачка искуства стичу у оквиру Регионалног центра за таленте Београд два. Ова организација годинама окупља надарене основце и средњошколце који желе да сазнају нешто више од онога што уче у школи и уз помоћ ментора с најцењенијих научних института и лабораторија темељно израде и представе своје прве истраживачке радове. С пројектима наступају на најпознатијим светским такмичењима младих истраживача, попут Фестивала науке у Москви и Фестивала истраживачких радова у Измиру, преноси 
Политика.


Овогодишња надметања први пут су, због пандемије, одржана онлајн што није наше таленте омело да покажу одличне резултате. Интернационална такмичења на којима су ове сезоне наступили одржана су у три дана, а у тако кратком року 12 наших ђака освојило је 16 медаља. Како најављује Никола Срзентић, директор Регионалног центра за таленте Београд два, у новембру их очекује још једно одмеравање умних снага на петом Светском првенству истраживачких радова из друштвених наука. Такмичење на ком се очекује присуство младих научника из целог света организоваће онлајн управо београдски регионални центар.

За сада је наш тим на међународном такмичењу истраживачких радова младих научника у области природно-математичких наука у Индонезији (IRCYS 2020) освојио четири медаље у категорији средњошколаца. Додатно, ту су припале и специјалне награде у различитим категоријама Љиљани Коњевић, која је први разред Математичке гимназије у Београду, с истраживачким радом из физике и Милици Милосављевић, ученици трећег разреда Шесте београдске гимназије, која је учествовала с пројектом из математике.

Такмичили су се ђаци из 16 држава, а конкурисали су са 93 научна рада подељена у три категорије. Наши представници су у једној од тих категорија освојили сва три одличја – златно, сребрно и бронзано, што успех чини већим, истиче директор Срзентић. Ти ученици су Мара Раичковић, ученица другог разреда Осме београдске гимназије, Анисиа Савић, ученица трећег разреда Тринаесте београдске гимназије, Нада Матејић, ученица првог разреда Пете београдске гимназије, и Огњен Срзентић, ученик осмог разреда Основне школе „Руђер Бошковић” у Београду.

Раичковићева је добила златно одличје за рад из животних наука, који обухвата знања из биологије и хемије. Ментор јој је био др Борис Пејин, научни саветник на Институту за мултидисциплинарна истраживања Универзитета у Београду, па је на тој установи четири месеца радила свој пројекат. Сребро је припало Анисији Савић, која за „Политику” каже да је тиме досегла тренутни животни циљ да се са 17 година бавим науком, а рад на Институту „Синиша Станковић” БУ само учврстио јој је жељу да упише Медицински факултет у главном граду. Приметила је да су особе око ње заинтересоване за лековита својства ароније и закључила да су научници много више испитивали антиоксидационо дејство тог плода, а мало проучили његов утицај на имуне ћелије, коме је посветила свој рад.

– Уз помоћ менторке др Иване Стојановић, научног саветника на поменутом институту, открила сам да екстрат ароније побољшава механизме за убијање бактерија у организму и доприноси већој отпорности људи на заразе. Ово је било моје прво учешће на међународном такмичењу за шест година колико сам члан регионалног центра у ком сам досад израдила три научна пројекта – појашњава Савићева.

Са заједничким истраживачким радом из области животне средине бронзана одличја освојили су Нада Матејић и Огњен Срзентић, а медаље су свим добитницима, после месец дана чекања да стигну из иностранства, уручене на недавној свечаности у Кошутњаку.

Под менторским надзором већ поменутог научника др Пејина, наши ђаци су на Интернационалном фестивалу науке у Тунису освојили шест медаља. У конкуренцији 150 истраживачких радова из 30 земаља, Љиљана Коњевић је добила сребро, а бронзана одличја припала су Милици Милосављевић, Нади Матејић, Огњену Срзентићу, Анисији Савић и Мари Раичковић.

Организатори шесте Европске географске олимпијаде ове године били су из наше земље – Регионални центар за таленте и Географски факултет БУ уз подршку Министарства просвете, науке и технолошког развоја. Наступило је више од 100 такмичара из 15 земаља, а средњошколци који се надмећу под окриљем регионалног центра освојили су шест медаља. Митар Арсовић и Петар Михајловић из Прве крагујевачке гимназије добили су злато, Василије Пантелић из Четрнаесте београдске гимназије и Лука Ђуровић, ученик Гимназије „Патријарх Павле” у главном граду, окићени су сребром, док је бронза припала Илији Витошевићу, ученику Прве крагујевачке гимназије, и Михајлу Ђорђевићу из Гимназије „ Бора Станковић” у Нишу. У конкуренцији 15 земаља Србија је била прва.

– Уз ове медаље полазници нашег центра од 2012. године, откад учествују на интернационалним надметањима, до сада освојили су 137 светских одличја на научним олимпијадама, такмичењима, конференцијама, сајмовима и фестивалима. Најновији успех остварила је група од десет основаца и средњошколаца која се недавно пласирала на Регионално финално такмичење „Лего роботика”, које ће бити организовано у јануару. Три првопласиране екипе ићи ће на Европско првенство у јуну 2021. године, а ми се надамо и том успеху – нагласио је Срзентић.

Политика

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Наука

Руска влада одобрила преговоре Роскосмоса и НАСА-е о интегрисаним летовима

Указ, који је потписао премијер Михаил Мишустин, објављен је у понедељак на званичном сајту правних информација

Конференција о осиромашеном уранијуму — Утицај осиромашеног уранијума на здравље људи
Конференција о осиромашеном уранијуму — Утицај осиромашеног уранијума на здравље људи

Поред анализе негативних последица по здравље људи и екологије европског континента говорило се и о употреби осиромашен уранијума у циљу борбеног дејства и његов испоруке на тло зараћених земаља.

2023-05-30 23:34:28

Путин установио Орден Гагарина за достигнућа у свемиру
Путин установио Орден Гагарина за достигнућа у свемиру

Одликовање ће бити додељено за заслуге у истраживању свемира

2023-05-28 13:01:28

НИС-у додељена повеља Друштва математичара Србије
НИС-у додељена повеља Друштва математичара Србије

Проф.др Мирослав Марић, председник Друштва математичара Србије, захвалио је партнерима на подршци коју добијају млади математичари.

2023-05-25 11:51:07

Министарка Беговић посетила Научно-технолошки центар НИС-а
Министарка Беговић посетила Научно-технолошки центар НИС-а

Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије, истакла је значај улагања у науку и образовање и навела НИС као добар пример такве праксе.

2023-05-24 18:18:24

ОТВОРЕН ШЕСНАЕСТИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ, УЗ ПОДРШКУ НИС-А
ОТВОРЕН ШЕСНАЕСТИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ, УЗ ПОДРШКУ НИС-А

Улаз бесплатан за све посетиоце

2023-05-19 02:52:58

Русија треба активно да ради на томе да постане технолошки независна — Медведев
Русија треба активно да ради на томе да постане технолошки независна — Медведев

За нас је веома важно да активно радимо на замени стране опреме домаћим еквивалентима, изјавио је заменик председника Савета безбедности Русије

2023-05-17 17:43:01

Фестивал науке бесплатно од 17. до 19. маја на Београдском сајму, уз подршку НИС-а
Фестивал науке бесплатно од 17. до 19. маја на Београдском сајму, уз подршку НИС-а

  Шеснаести Фестивал науке биће одржан у новом термину, од 17. до 19. маја, у хали 4...

2023-05-16 16:05:50

Фестивал науке од 4. до 6. маја на Београдском сајму
Фестивал науке од 4. до 6. маја на Београдском сајму

Највећи регионални научни догађај уз подршку НИС-а

2023-04-27 20:58:23

Деценија НИС-овог програма „Енергија знања“
Деценија НИС-овог програма „Енергија знања“

У подршку младим талентима, образовање и науку НИС уложио више од шест милиона евра

2022-12-16 15:20:19

Успостављена сарадња између НИС-а и Математичког факултета у Београду
Успостављена сарадња између НИС-а и Математичког факултета у Београду

Kомпанија НИС наставила је да проширује круг партнера међу образовним институцијама успостављањем сарадње са Математичким факултетом...

2022-12-08 08:58:38

Трећа сезона програма „NIS Energy“
Трећа сезона програма „NIS Energy“

Сви мастер студенти и дипломци изабраних факултета који желе да започну каријеру у компанији НИС имају...

2022-11-08 15:27:01

НИС пружа нову прилику младим стручњацима
НИС пружа нову прилику младим стручњацима

ТРЕЋА СЕЗОНА ПРОГРАМА „NIS ENERGY“

2022-10-18 15:28:07

Наставак успешног партнерства НИС-а са образовним институцијама
Наставак успешног партнерства НИС-а са образовним институцијама

Успостављена сарадња са Универзитетом у Новом Саду и Филозофским факултетом Нови Сад

2022-10-01 13:28:24

Потписан Меморандум о сарадњи између НИС-а и Саобраћајног факултета у Београду
Потписан Меморандум о сарадњи између НИС-а и Саобраћајног факултета у Београду

Компанија НИС наставља да проширује круг партнера међу образовним институцијама успостављањем сарадње у области образовања, истраживања...

2022-09-02 14:51:27

НИС даје шансу студентима
НИС даје шансу студентима

  У оквиру шесте сезоне програма праксе „NIS Calling“, ове године тим НИС-а је постао богатији за...

2022-08-02 13:14:16

Русија направила замену за америчку електронику за комуникационе системе на авионима „Суперџет“ и МС-21
Русија направила замену за америчку електронику за комуникационе системе на авионима „Суперџет“ и МС-21

Компанија "Руселектроника", која је део "Ростеха", направила је електронику за комуникационе системе за руске цивилне авионе...

2022-07-25 12:22:56

Још један великих успех наше математичке: Четири медаље на Међународној олимпијади у Норвешкој
Још један великих успех наше математичке: Четири медаље на Међународној олимпијади у Норвешкој

На 63. Међународној математичкој олимпијади (IMO), која је од 9. до 16. јула одржана у Ослу,...

2022-07-19 09:50:56

РТ: Научници ЦЕРН-а открили три нове врсте „егзотичних“ честица
РТ: Научници ЦЕРН-а открили три нове врсте „егзотичних“ честица

Научници су открили три "егзотичне врсте честица" корак ближе откривању начина на који универзум функционише, саопштио...

2022-07-08 11:27:43

Шест медаља за екипу Србије на Јуниорској балканској математичкој олимпијади
Шест медаља за екипу Србије на Јуниорској балканској математичкој олимпијади

На 26. Јуниорској балканској математичкој олимпијади, одржаној у Сарајеву, шесточлана екипа Србије освојила је једну златну...

2022-07-05 11:15:56

НИС уз најбоље српске математичаре
НИС уз најбоље српске математичаре

  У просторијама Математичке гимназије у Београду данас је одржана  свечана додела медаља и диплома за учеснике...

2022-06-23 17:10:42

Руски универзитети више не учествују у Болоњском процесу
Руски универзитети више не учествују у Болоњском процесу

Руски универзитети више не учествују у Болоњском процесу, изјавио је заменик министра науке и високог образовања...

2022-06-06 19:06:24

Фестивал науке овог викенда на Ади Циганлији
Фестивал науке овог викенда на Ади Циганлији

Почела највећа научна забава на отвореном

2022-06-05 13:35:37

rt nauka
baner rakija desno nauka
baner apartman desno / nauka
baner obzor desno - nauka

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: