У врху светске науке: Пет епохалних руских проналазака

Објављено: 10.02.2018.год.
фото: Марс ESO/M. Kornmesser / Russia beyond


У важним открићима на којима се данас базирају физика, математика и друге дисциплине учествовали су или су их предводили совјетски и руски научници. Russia Beyond вам представља неколико најважнијих достигнућа руских научника за протеклих 20 година.

Револуционарни уређаји који се користе у две засебне мисије на Марсу

Марсова научна лабораторија објавила је 28. септембра 2015. године да су откривени докази присуства слане воде која протиче испод недружељубиве површине Црвене планете. Захваљујући инструменту DAN (Dynamic Albedo of Neutrons) руске производње, агенцији NASA је пошло за руком да састави карту количине и распореда водоника испод површине, а такође и хемијски састав воде.

Ровер Curiosity

DAN је једини руски инструмент на планетарном роверу Curiosity. Он се ослањао на податке које детектује руски инструмент HEND (High Energy Neutron Detector), направљен у руском Институту за космичка истраживања (специјално за потребе мисије агенције NASA „Mars Odyssey 2001“). Захваљујући том уређају око полова ове планете откривени су појасеви залеђене воде.

Подаци које су детектовала два различита руска инструмента упоређени су како би се добила боља слика. Подразумева се да су поменуте мисије имале огроман значај, не само у погледу потраге за водом, него и за облицима живота. Тамо где има воде обично има и живота.

Квантни метаматеријали

Завређује пажњу заједничка руско-немачка тежња да се као контролни елементи у низовима електричних суперпроводника користе наизглед потпуно неочекивани материјали. По чему су ти „метаматеријали“ толико специфични? Уобичајено је схватање да се материјал састоји од специфичних атома који дефинишу његове карактеристике, тј. густину, боју, итд. Међутим, у овим материјалима та својства су дефинисана структурним распоредом атома. Метаматеријали, наиме, припадају мистериозној квантној сфери где су закони физике крајње „магловити“.

Метаматеријале чине ситни нано-атоми, а они се састоје од сложених структура дугачких неколико стотина метара које је немогуће раздвојити. Они мењају својства чим се појаве први знаци интерференције. Научницима је пошло за руком да помоћу магнетног поља активирају и деактивирају та својства.

Овај успех је постигнут у Лабораторији за материјале-суперпроводнике на Националном универзитету науке и технологије МИСИ, и то захваљујући малим честицама које се зову двојни „кубити“. За разлику од обичних кубита, двојни кубит се адаптира и симулира карактеристике датог материјала или природног процеса. Структуре кубита могу да врше сложене операције (као што је пренос електронског зрачења) и да остану на квантном нивоу. Импликације овог проналаска су изузетно велике. Стварањем сложенијих система кубита могу се направити квантни симулатори који репродукују и имитирају својства стварних процеса и материјала.

Формирање угљоводоника може бити бесконачно

Трошење резерви нафте је један од главних узрока конфликата у свету. Потреба за стабилним изворима горива увек је изузетно значајна. Општеприхваћено је схватање да је стварање угљоводоника (елемента који се користи за производњу нафте) биолошки процес који подразумева распад одавно мртвог органског ткива и друге хемијске процесе у земљи, помоћу којих настаје фосилно гориво. Руски научници се, међутим, већ дуже време придржавају идеје о абиогеном формирању угљоводоника дубоко у земљи, око 150 км испод површине земљине коре. Владимир Кучеров је 2017. године заједно са Јеленом Мухином и Антоном Колесниковом на основу својих ранијих радова претпоставио да је дубина формирања угљоводоника само 70 километара.

Нафтне платформе.

Као доказ овог процеса научници су изложили неоргански угљеник и воду дејству притиска и температуре присутне у горњој мантији земље, тј. температури од 280-300 °C (за разлику од претходне која је износила 1000 °C), и притиску од свега 2-3 GPa (док је раније износио 5 GPa).

„Сада ми видимо да се угљоводоник може формирати у широком спектру минералошких и термодинамичких параметара“, наводи Мухина у истраживању које је објављено у часопису Scientific Reports. „Сада знамо да је тај процес могућ, и да је могућ практично било где у мантији“.

По речима овог тима научника, свет улази у еру угљоводоника. Остаје да се истраже нови начини његовог потискивања на површину. „То значи да у земљи има далеко више угљоводоника него што се раније мислило“, додаје Мухина.

Перељман и Поенкареова хипотеза

Многи памте причу о математичару Григорију Перељману који је одбио да прими милион долара. Подсећамо да је овом генију Институт Clay Mathematics у Кембриџу (Масачусетс) доделио награду од милион долара, али је руски аскета одбио да је прими (претходно је 2006. одбио да прими 10.000 долара када му је додељена Филдсова медаља.

Григориј Перељман

Дотада непознати Перељман је 2010. године стекао светско признање за решење Пуанкареове хипотезе – једног од седам великих нерешених проблема математике. Џејмс Карлсон, председник CMI (Clay Mathematics Institute) рекао је: „Перељманово решење Пуанкареове хипотезе ставило је тачку на вековну потрагу за решењем. То је велики напредак у историји математике који ће се дуго памтити“.

Многи су се зачудили када је Перељман касније навео разлог због ког није хтео да прими награду: „Мени се не свиђа та одлука. Сматрам да је неправедна“, рекао је он. „Мислим да допринос америчког математичара [Ричарда] Хамилтона у решавању задатка није мањи од мог“.

Револуција у области информационо-комуникационих технологија

Жорес И. Алфјоров са Физичко-техничког института „А. Ф. Јофе” у Санкт Петербургу један је од најчувенијих научника Совјетског Савеза и добитник неколико награда за допринос у физици. Алфјоров је 2000. године заједно са Хербертом Кремером са Калифорнијског универзитета у Санта Барбари добио Нобелову награду из физике за свој рад „Развој полупроводничких хетероструктура које се користе у супербрзој и оптичкој електроници“.

Полупроводници су материјали који имају својства како електричних проводника тако и изолатора. Они чине основу већине електронских склопова у уређајима које користимо у свакодневном животу. Први хетероструктурни транзистор Кремер је направио 1957. године. Касније, 1963. године, независно од њега Алфјоров је предложио концепцију полупроводничких ласера. Они се користе данас у CD читачима, а поред читања и чувања података моћи ће да се користе и за пренос података кроз оптичка влакна.

Руски физичар Жорес Алфјоров.

Хетероструктуре су веома важне и за тихе високофреквентне појачиваче који се користе у разним уређајима од мобилних телефона до сателита.

Принципи које су први открили Алфјоров и његове колеге у области информационих технологија и даље покрећу ову сферу у потрази за бржим средствима преноса података.

Даниел Чаљан,
Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Наука

Сви репрезентативци Србије освојили признања на Међународној математичкој олимпијади

На 65. Међународној математичкој олимпијади (International Mathematical Olympiad – IMO), која је од 11. до 22. јула одржана у Бату у Великој Британији, свих шест такмичара олимпијског тима Србије освојили су значајна признања.

РТ: Русија ће се борити против „дигиталног неоколонијализма“ – Министарство спољних послова
РТ: Русија ће се борити против „дигиталног неоколонијализма“ – Министарство спољних послова

Западни модели вештачке интелигенције често пружају „пристрасне“ информације чак и ако нису програмирани да то раде, тврди Марија Захарова

2024-06-06 23:02:36

Једина српска учесница Морске олимпијаде Светлана Кршљанин је међу награђенима – Братство
Једина српска учесница Морске олимпијаде Светлана Кршљанин је међу награђенима – Братство

На Морској олимпијади, коју је и ове године организовао Факултет морског и речног транспорта из Санкт Петербурга учествовало је 48 факултета и школа из Русије, једна школа из Киргистана и наша Школа за бродарство, бродогадњу и хидроградњу из Београда, коју је представљала Светлана Кршљанин, ученица првог разреда.

2024-05-21 18:33:49

У Москви представљен руски супераутомобил Rossa
У Москви представљен руски супераутомобил Rossa

У Русији је конструисан прототип будућег тркачког аутомобила Rossa, дизајнираног специјално за тркачку стазу

2023-11-25 23:33:16

РТ: Вештачка интелигенција означава „ново поглавље“ људског постојања – Путин
РТ: Вештачка интелигенција означава „ново поглавље“ људског постојања – Путин

Руски председник је изјавио да међу људима постоји „растуће поверење“ у нову технологију

2023-11-24 17:14:05

РТ: Кина све више надмашује САД у патентима вештачке интелигенције – Блумберг
РТ: Кина све више надмашује САД у патентима вештачке интелигенције – Блумберг

Пекинг тежи самоодрживости у важним технолошким секторима

2023-10-25 15:31:05

РТ: Руски научник добио Нобелову награду
РТ: Руски научник добио Нобелову награду

Алексеј Екимов је био део три истраживача награђених за откривање и развој технологије квантних тачака

2023-10-04 23:28:45

РТ: Руска сонда стигла у орбиту Месеца уочи историјског покушаја слетања
РТ: Руска сонда стигла у орбиту Месеца уочи историјског покушаја слетања

Сви системи на аутоматској међупланетарној станици Луна-25 раде нормално, саопштила је руска свемирска агенција

2023-08-17 18:56:52

Потписан Меморандум о разумевању између Научно-технолошког центра НИС-а и Центра за истраживање и развој компаније Сонангол из Анголе
Потписан Меморандум о разумевању између Научно-технолошког центра НИС-а и Центра за истраживање и развој компаније Сонангол из Анголе

Научно-технолошки центар компаније НИС (НТЦ) и Центар за истраживање и развој државне нафтне компаније Сонангол из Анголе (Centro de Pesquisa e Desenvolvimento da Sonangol, S.A. – CPD Sonangol) потписали су Меморандум о разумевању током посете анголске делегације домаћој нафтној компанији.

2023-08-03 19:48:53

Велики успех тима Србије на Међународној хемијској олимпијади
Велики успех тима Србије на Међународној хемијској олимпијади

Чланови екипе Србије остварили су веома запажен успех на 55. Међународној хемијској олимпијади, која је одржана од 16-25. јула у Цириху, Швајцарска. Урош Полексић из Математичке гимназије у Београду освојио је сребрну медаљу, Јанко Поповић из Математичке гимназије у Београду и Дуња Вуковић из Гимназије „Јован Јовановић Змај” у Новом Саду освојили су бронзане медаље, док је Душан Ђурђевић, ученик Гимназије у Ћуприји, освојио похвалницу.

2023-07-28 18:15:30

Четири медаље и две похвале за тим Србије на Међународној математичкој олимпијади у Јапану
Четири медаље и две похвале за тим Србије на Међународној математичкој олимпијади у Јапану

На 64. Међународној математичкој олимпијади за ученике средњих школа, која се од 2. до 13. јула одржавала у Чиби (Токио, Јапан), свих шест такмичара олимпијског тима Републике Србије освојили су признања.

2023-07-14 20:21:37

Увођење напредног развоја је кључно за национални напредак Русије – Путин
Увођење напредног развоја је кључно за национални напредак Русије – Путин

Председник Русије је поздравио учеснике Форума о технологијама будућности

2023-07-09 16:31:44

Руски софтвер ће се извозити са отвореним кодом и обуком корисника — руководилац ИТ индустрије
Руски софтвер ће се извозити са отвореним кодом и обуком корисника — руководилац ИТ индустрије

Придржавање таквих принципа у извозу софтвера Русији ће дати додатне предности у односу на западна решења, изјавила је Наталија Касперска

2023-06-27 12:58:28

Руски космонаути завршили свемирску шетњу која је трајала више од 6 сати
Руски космонаути завршили свемирску шетњу која је трајала више од 6 сати

Космонаути су започели шетњу свемиром отварањем отвора модула Поиск у 17:24 у четвртак

2023-06-23 01:15:54

Јандекс покреће пробу робота-таксија контролисаног вештачком интелигенцијом у московском крају
Јандекс покреће пробу робота-таксија контролисаног вештачком интелигенцијом у московском крају

У складу са важећим законом, робо-такси ће имати пробног возача у возилу који ће пратити безбедност сваког путовања

2023-06-07 18:15:32

Руска влада одобрила преговоре Роскосмоса и НАСА-е о интегрисаним летовима
Руска влада одобрила преговоре Роскосмоса и НАСА-е о интегрисаним летовима

Указ, који је потписао премијер Михаил Мишустин, објављен је у понедељак на званичном сајту правних информација

2023-05-31 01:28:55

Конференција о осиромашеном уранијуму — Утицај осиромашеног уранијума на здравље људи
Конференција о осиромашеном уранијуму — Утицај осиромашеног уранијума на здравље људи

Поред анализе негативних последица по здравље људи и екологије европског континента говорило се и о употреби осиромашен уранијума у циљу борбеног дејства и његов испоруке на тло зараћених земаља.

2023-05-30 23:34:28

Путин установио Орден Гагарина за достигнућа у свемиру
Путин установио Орден Гагарина за достигнућа у свемиру

Одликовање ће бити додељено за заслуге у истраживању свемира

2023-05-28 13:01:28

НИС-у додељена повеља Друштва математичара Србије
НИС-у додељена повеља Друштва математичара Србије

Проф.др Мирослав Марић, председник Друштва математичара Србије, захвалио је партнерима на подршци коју добијају млади математичари.

2023-05-25 11:51:07

Министарка Беговић посетила Научно-технолошки центар НИС-а
Министарка Беговић посетила Научно-технолошки центар НИС-а

Јелена Беговић, министарка науке, технолошког развоја и иновација у Влади Републике Србије, истакла је значај улагања у науку и образовање и навела НИС као добар пример такве праксе.

2023-05-24 18:18:24

ОТВОРЕН ШЕСНАЕСТИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ, УЗ ПОДРШКУ НИС-А
ОТВОРЕН ШЕСНАЕСТИ ФЕСТИВАЛ НАУКЕ, УЗ ПОДРШКУ НИС-А

Улаз бесплатан за све посетиоце

2023-05-19 02:52:58

Русија треба активно да ради на томе да постане технолошки независна — Медведев
Русија треба активно да ради на томе да постане технолошки независна — Медведев

За нас је веома важно да активно радимо на замени стране опреме домаћим еквивалентима, изјавио је заменик председника Савета безбедности Русије

2023-05-17 17:43:01

Фестивал науке бесплатно од 17. до 19. маја на Београдском сајму, уз подршку НИС-а
Фестивал науке бесплатно од 17. до 19. маја на Београдском сајму, уз подршку НИС-а

  Шеснаести Фестивал науке биће одржан у новом термину, од 17. до 19. маја, у хали 4...

2023-05-16 16:05:50

Фестивал науке од 4. до 6. маја на Београдском сајму
Фестивал науке од 4. до 6. маја на Београдском сајму

Највећи регионални научни догађај уз подршку НИС-а

2023-04-27 20:58:23

rt nauka
baner rakija desno nauka
baner apartman desno / nauka
baner obzor desno - nauka

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: