генерал Ратко Младић и председник Радован Караџић, фото: Ranko Cukovic/Reuters
Први председник Републике Српске Радован Караџић уложио је жалбу на пресуду о доживотној казни затвора која му је изречена 20. марта, саопштено је из Механизма међународних кривичних судова.
У жалби, коју је потписао Караџићев адвокат Питер Робинсон, наводи се да је двотрећинска већина у пресуди направила грешку тако што је прекршила право Караџића на жалбу када је донијела одлуку о изрицању доживотне казне, уместо да питање о прикладној казни врати Судском већу.
У тексту се наводи да је већина погрешила јер није представила разумно мишљење приликом доношења одлуке о доживотној казни, као што у обзир није узела праксу доношења пресуда у бившој Југославији, преноси СРНА.
"Већина је направила грешку када је увела доживотну казну која превазилази трајање казне које је дозвољено статутом ММКС и која представља кршење људских права Радована Караџића", истиче се у жалби Караџићеве одбране.
У тексту се напомиње да је већина погрешила тако што је пресуду засновала на поређењу са оним изреченим другима, као и да није успела да размотри питања која раздвајају Караџићев случај од осталих, као што је његово добровољно повлачење са позиције председника Републике Српске.
Робинсон у жалби наводи да је већина погрешила када није поступила у складу са својим правилом да се претпоставља да је Судско веће прегледало сав материјал када није узело у обзир доживотне казне изречене Здравку Толимиру, Љубиши Беари, Вујадину Поповићу и Станиславу Галићу, као и када није поштовала правило да, када страна која није започела расправу, одустане од жалбе, нити признала да је казна изречена као резултат пресуда које су њима изречене.
У тексту се наглашава да су све грешке обезвредиле одлуку о доживотној казни и довеле до неостварења правде.
Робинсон додаје да тражена олакшица представља одредбу којом се укида доживотна казна, а предмет враћа Судском већу ради поновног доношења пресуде.
Караџић затражио именовање адвоката због жалбе
Први председник Републике Српске Радован Караџић затражио је именовање адвоката који ће му помоћи у жалби у вези са доживотном казном затвора која му је изречена 20. марта и продужење рока за жалбу до 30 дана након одлуке о захтеву за именовање, саопштено је из Механизма међународних кривичних судова.
У саопштењу, које је потписао Караџићев адвокат Питер Робинсон, наводи се да иако Статут ММКС и Правилник не омогућавају именовање адвоката осуђеним лицима чији су случајеви завршени, правна филозофија Механизма пружа могућност да се правна помоћ обезбеди лицима у чијим случајевима су установљене посебне околности.
- Посебне околности за именовање адвоката постоје када потенцијална жалба покреће комплексна питања, укључујући оно да ли Жалбено веће може да прими жалбу о одлуци, као што је то овде случај - истиче се у саопштењу.
У документу се напомиње да је помоћ адвоката неопходна у овом случају, јер је покренуто питање о томе да ли Караџић може да уложи жалбу.
- Председник ММКС јесте одлучио у случају Војислава Шешеља да лице не може уложити жалбу на доношење пресуде о жалби, али се Караџићева жалба може разлоковати јер се односи само на казну - напомиње Робинсон у саопштењу.
Робинсон наглашава да основи за жалбу показују да су питања комплексна и да захтевају правно истраживање преседана Хашког трибунала, праксе у бившој Југославији и правне филозофије судова за људска права, како би била утврђена законитост пресуде о доживотној казни.
- Иако је Караџић сам себе заступао током суђења, у вези са правним питањима му је помагао саветник. Караџић није довољно обучен или нема приступ правној филозофији да би сада могао ефикасно да спроведе ову жалбу - напомиње се у саопштењу.
Робинсон истиче да Караџић захтева да му се у оваквим околностима именује адвокат и да се рок за жалбу продужи за 30 дана од доношења одлуке о именовању.
„Српски народ и ја заједно са њим смо већ победили. Република Српска је створена, а српски народ слободан је у властитој држави“
Радован Караџић се по изрицању пресуде путем адвоката обратио јавности следећим речима:
"Српски народ и ја заједно са њим смо већ победили. Република Српска је створена, а српски народ слободан је у властитој држави. Жртва коју ја подносим је мања од других. Хиљаде и хиљаде младића је својим животима изградило Републику Српску. Многи су постали ратни инвалиди. Највеће жртве су поднеле мајке, чији су синови, најчешће синови јединци, дали живот за слободу српског народа. То су истинске жртве. Нисмо се предавали ни када је било далеко теже, па ни овако утамничен нећу никада престати да се борим за истину о нашој праведној борби у рату који нам је наметнут и у ком су страдала сва три народа. Сваки рат, нарочито грађански, изроди почињене злочине које је наша држава, ако је знала, осуђивала и процесуирала. Ми смо се часно борили за слободу и једнакост српског народа у Босни и Херцеговини. Зато увек и свуда будимо достојанствени, не мрзимо друге и поносно чувајмо оно што је изнад нас – Републику Српску", порука је Радована Караџића.
„У Србији добар пример значајног склоништа слепих мишева које је угрожено функционисањем и ширењем каменолома је Хаџи-Проданова пећина код Ивањице у западној Србији“
Бадњи дан почиње одласком у шуму и сечењем бадњака, а завршава се посном вечером и бдењем којим се ишчекује дан рођења Христа. Као и други хришћански празници, и овај обилује народним веровањима и обичајима.
Традиционални божићни конвој хуманитарне организације \"Солидарност за Косово” стигао је у српске енклаве. Арно Гујон, директор Управе за сарадњу са дијаспором и Србима у региону и оснивач организације “Солидарност за Косово“ каже за РТС да није био сигуран да ли ће ове године успети, али да је 50. конвој ушао на КиМ. \"Срби на КиМ се итекако боре и ретко који народ у Европи би издржао све што они издржавају већ 23 године и зато смо уз њих. Они су за нас пример храбрости и достојанства\", напомиње Гујон.