НАТО суспендовао споразум о контроли наоружања након повлачења Русије из споразума
Замрзавање Уговора о конвенционалним оружаним снагама у Европи ће ојачати одвраћање блока, саопштио је Вашингтон
Фото: Thomas SAMSON / AFP
Фото: Thomas SAMSON / AFP
НАТО је најавио да ће суспендовати своје учешће у Споразуму о конвенционалним оружаним снагама у Европи (ЦФЕ) након што се Русија повукла из споразума, описујући га као „мртав механизам“ усред текућег сукоба са Западом.
Уговор о ЦФЕ потписали су 1990. године совјетски блок и чланице НАТО-а у последњим месецима Хладног рата. Поставио је ограничења на број тенкова, оклопних возила, артиљерије, хеликоптера и авиона стационираних у Европи.
Руско министарство спољних послова је саопштило да је споразум у почетку помогао стабилизацији безбедносног оквира у Европи, али је војни блок предвођен САД касније почео отворено да заобилази ограничења, укључујући пријемом нових чланица.
Усред сукоба са Западом око Украјине, Русија је окончала своје учешће у ЦФЕ механизмима 2015. године, назвавши их „анахроним“, а овог пролећа руски председник Владимир Путин потписао је закон о укидању ЦФЕ, а повлачење је завршено у уторак.
У саопштењу истог дана, НАТО је осудио одлуку Москве, означивши је као „посљедњу у низу акција које систематски подривају евроатлантску сигурност“. Додаје се да би у светлу повлачења Русије ситуација у којој је алијанса наставила да се придржава ЦФЕ била „неодржива“.
„Стога, као последица тога, савезничке државе уговорнице намеравају да обуставе рад ЦФЕ уговора онолико дуго колико је потребно“, навео је блок и додао да је овај потез подржала сва 31 чланица.
Истовремено, НАТО је остао при ставу да је посвећен смањењу војних ризика, спречавању погрешних перцепција и сукоба, као и изградњи ефикасног оквира контроле конвенционалног наоружања узимајући у обзир тренутну безбедносну ситуацију.
У одвојеном саопштењу, амерички саветник за националну безбедност Џејк Саливан је потврдио тај потез, додајући да ће „суспензија обавеза ЦФЕ ојачати капацитет одвраћања и одбране алијансе уклањањем ограничења која утичу на планирање, распоређивање и вежбе“.
У међувремену, руско министарство спољних послова одбацило је могућност новог споразума о контроли наоружања са Западом, саопштивши да НАТО није у стању да преговара. „Тек када их живот примора да се врате на конструктивне и реалне позиције, могао би се оживети одговарајући дијалог као део напора да се обликује нови европски безбедносни систем“, наводи се у саопштењу.
Извор: РТ (Ф)
Поделите вест на друштвеним мрежама:
https://vostok.rs/index.php?option=n&idnovost=141876
Пратите ВОСТОК на: