РТ: Афричка држава одбила финансијску помоћ ЕУ
Тунис је отворен за сарадњу, али не прихвата ништа што личи на добротворне радње или даривање, изјавио је председник Каис Сајед
© Thierry Monasse / Getty Images
© Thierry Monasse / Getty Images
Председник Туниса Каис Сајед одбио је финансијску помоћ Европске уније намењену подршци буџету земље и решавању мигрантске кризе, тврдећи да је блок прекршио споразуме потписане раније ове године.
„Тунис одбацује оно што је ЕУ објавила, не због малог износа... већ зато што је овај предлог у супротности са меморандумом о разумевању потписаном у јулу“, изјавио је Сајед у понедељак, према саопштењу које је објавила национална телевизија ТАП.
ЕУ је потписала споразум о партнерству са Саједом у јулу, обећавајући више од милијарду евра (1,12 милијарди долара) тој северноафричкој земљи да помогне њеној нарушеној економији и обузда нерегуларну миграцију са обале Туниса у Европу.
Међутим, Европска комисија је прошлог месеца објавила да ће исплатити 127 милиона евра (133 милиона долара) помоћи земљи, при чему је већина средстава намењена за решавање питања миграција, укључујући олакшавање депортације миграната у њихове матичне земље.
У одговору на саопштење ЕУ, председник Туниса је у понедељак изјавио да неће прихватити „мали износ“ јер му „недостаје поштовања“.
„Тунис, који прихвата сарадњу, не прихвата ништа што личи на добротворне акције или поклоне“, изјавио је Сајед за ТАП током састанка са Набилом Амаром, министром спољних послова и миграција земље.
У интервјуу за РТ у уторак, истраживач међународних односа Бешир Јовини изјавио је да је одбијање понуде ЕУ од стране Туниса усредсређено на поступање блока са споразумом, за који се чини да даје приоритет финансијским аспектима над другим разматрањима.
Ако ЕУ жели да се позабави имиграционом кризом, Јовини верује да би требало да да приоритет истинским улагањима у афричке економије у односу на експлоатацију ресурса континента.
„Ми не тражимо само новац“, изјавио је он, тврдећи да „ако нема стабилности, ако нема раста у Африци, нема стабилности у целој Европи“.
Миграције су остале извор неслагања унутар ЕУ од 2015. године, са приливом миграната који беже од сиромаштва и сукоба у Африци и на Блиском истоку. Државе чланице, укључујући Мађарску и Пољску, оштро су се противиле покушајима Брисела да их примора да прихвате и населе мигранте.
Прошлог месеца су италијанске власти пријавиле долазак хиљада афричких миграната из Туниса на острво Лампедуза, што је довело до ванредног стања.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Поделите вест на друштвеним мрежама:
https://vostok.rs/index.php?option=n&idnovost=141406
Пратите ВОСТОК на: