Састанку у Холандији присуствовали су и председник Румуније Клаус Јоханис, дански премијер Мете Фредериксен, белгијски премијер Александар Де Кру, пољски премијер Матеуш Моравјецки, португалски премијер Антонио Коста и летонски Крисјанис Каринс. Столтенберг је претходно посетио Шведску и Финску, које су поднеле захтев за улазак у НАТО, али највероватније неће бити званично позване на самит 29-30. јуна у Мадриду, због приговора Турске.
У међувремену, саопштено је да је стални представник САД-а при НАТО-у Џулијан Смит рекла да земље НАТО-а покушавају да се прилагоде захтевима Кијева за додатним наоружањем, које се стално мења.
Према Пентагону, почетни напори за снабдевање Украјине били су усредсређени на преносне противоклопне и противваздушне системе, али се сада пребацују на тенкове и тешку артиљерију због природе тренутних борби у Донбасу.
Михаил Подољак, саветник украјинског председника Владимира Зеленског, рекао је да Кијеву хитно треба 1.000 хаубица, 300 вишецевних ракетних система, 500 тенкова, 2.000 оклопних возила и 1.000 дронова.
Док су САД обећале само четири вишецевна ракетна система "Химарс", шеф политике Пентагона, Колин Кал, у уторак је открио да ће они бити снабдевени тешким вођеним пројектилима, домета од 70 километара.
У међувремену, амерички министар одбране Лојд Остин допутовао је у Брисел, где ће председавати састанком Украјинске контакт групе за одбрану како би се разговарало о томе како најбоље снабдевати Кијев. Према неименованом америчком званичнику који се цитира у саопштењу за јавност Пентагона, „Украјинци сами најбоље знају са чиме имају посла, и ми активно тражимо њихове информације о условима на бојном пољу“.
„Уопштено говорећи, њихову процену сматрамо поузданом и валидном“, додао је званичник.
Москва је крајем фебруара покренула војну операцију великих размера у Украјини након седмогодишњег сукоба у Донбасу и због неуспеха Украјине да примени услове споразума о прекиду ватре из Минска. Протоколи уз посредовање Немачке и Француске били су осмишљени да регулишу статус отцепљених региона унутар украјинске државе, али никада нису реализовани.
Русија сада захтева да Кијев призна руски суверенитет над Кримом и Луганску и Доњецку Народну Републику, те да се званично прогласи неутралном земљом која никада неће ући у НАТО. Такође, Русија је саопштила да је циљ операције заштита становништва, као и демилитаризација и денацификација Украјине.
Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.
Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti