Кинези враћају Косово у СБ УН

Објављено: 02.10.2018.год.
фото: © Flickr / МИД России / RIA.ru

У плану рада светске владе поново ће бити КиМ. Пекинг ће у дневни ред за новембар уврстити два Гутересова извештаја


Захваљујући Пекингу, Савет безбедности Уједињених нација поново ће дискутовати о питању Косова и Метохије на седници у новембру - сазнају "
Новости".


Кина ће следећег месеца бити председавајућа светске владе и извештај генералног секретара Антонија Гутереса о ситуацији на КиМ уврстиће у дневни ред, за разлику од Велике Британије која је спречила да се овај рапорт разматра током августа, када је она имала председавајућу позицију. Редован термин за дискусију о КиМ падао је баш у августу.

Стопама Лондона пошао је и Вашингтон који је по ротирајућем редоследу кројио план рада за септембар, па су и САД исто тако избегле да се расправља о КиМ.

С обзиром на то да су се извештаји свих генералних секретара УН, од 1999. године, правили за тромесечни период, а да ће до новембра проћи нова три месеца од последњег написаног, али не и разматраног Гутересевог рапорта, пред СБ ће се у том тренутку наћи два извештаја првог човека светске организације. Први који се односио на период од 16. априла до 15. јула 2018. године, и други, који ће покрити дешавања од јула до средине октобра. Тако ће ово бити први пут да се заседање посвећено КиМ одржи после пола године, јер је последње било у мају.

Чланице СБ УН, којих има 15, на председавајућем месту мењају се сваки месец, по енглеском абецедном реду.

У Гутересовом извештају који је био спреман за август, речено је да је општа ситуација на КиМ од априла до јула била стабилна, али да су се неки инциденти показали као потенцијал за обнову тензија. Он је "са растућом забринутошћу", констатовао да је убиство Оливера Ивановића и после шест месеци остало нерешено и позвао косовске власти да интензивирају истрагу.

Генерални секретар је и побројао инциденте из овог периода, наводећи да су званичници СПЦ пријавили оштећења цркава у два наврата 17. маја у општини Урошевац, као и да је 26. маја покренута изградња на транзитном путу у оквиру Специјалне заштићене зоне манастира Високи Дечани, који је на листи светске баштине Унеска. Ово питање, како је оценио, остаје ствар "за бригу".

НЕ МАРЕ ЗА СТАВ СРБИЈЕ

Боград је у јулу сазнао за планове Лондона да скине питање КиМ са дневног реда. Зато је одмах послато упозорење британским дипломатама да ће се такав чин третирати као антисрпски акт, али се они на то нису освртали.

Западне земље већ неколико година заговарају проређивање седница на којима се дискутује о КиМ, као и њихово затварање за јавност, па чак и укидање, аргументујући то опаскама да има питања у свету која су преча од косовског. Њихова права намера, заправо је да се Резолуција 1244, по којој су ови извештаји обавезни, учини испразном.

Новости

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Политика

Зеленски сумња да ли ће Украјина икада ући у НАТО

Током састанка са студентима у Николајеву, Зеленски је истакао да ће питање даљих перспектива јачања националне безбедности бити приоритет, али је изјавио да није сигуран да ли ће Украјина икада ући у НАТО.

Украјина неће прихватити компромисни споразум НАТО-а - министар спољних послова
Украјина неће прихватити компромисни споразум НАТО-а - министар спољних послова

Уступање територије Русији у замену за чланство у блоку који предводе САД није опција, изјавио је Дмитриј Кулеба

2023-11-30 13:42:58

Свет се смеје немачким лидерима – Путин
Свет се смеје немачким лидерима – Путин

Берлин напушта сопствене националне интересе како би задовољио хирове својих „савезника“, изјавио је руски председник

2023-11-30 12:50:42

Одбијање разговора са Русијом је „опасно“ – Аустрија
Одбијање разговора са Русијом је „опасно“ – Аустрија

Аустријски министар спољних послова Александер Шаленберг упозорио је своје колеге на „по живот опасних ехо комора у међународним односима“

2023-11-30 12:47:23

РТ: Зеленски је „сањар године“ – Политико
РТ: Зеленски је „сањар године“ – Политико

Украјински председник ће се суочити са много изазова 2024. године, предвиђа Политико

2023-11-29 23:29:42

РТ: Путинов помоћник открио мировне услове које је Русија понудила Украјини
РТ: Путинов помоћник открио мировне услове које је Русија понудила Украјини

Владимир Медински је потврдио да се о Криму и Донбасу није могло преговарати

2023-11-29 22:01:18

Државе НАТО-а не врше притисак на Украјину да започне мировне преговоре са Русијом — Столтенберг
Државе НАТО-а не врше притисак на Украјину да започне мировне преговоре са Русијом — Столтенберг

Према речима званичника, НАТО није видео сигнале да Путин жели мирно решење овог сукоба, уз постојање Украјине као суверене и независне државе

2023-11-29 21:52:36

РТ: Мале су шансе за прекид ватре у Украјини 2024. године – Москва
РТ: Мале су шансе за прекид ватре у Украјини 2024. године – Москва

НАТО се коцка са кључним интересима Русије и може да се опече, изјавио је заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков

2023-11-29 21:44:01

Нетањаху је ушао у историју као „Касапин Газе“, тврди Ердоган
Нетањаху је ушао у историју као „Касапин Газе“, тврди Ердоган

Према речима Реџепа Тајипа Ердогана, Турска ће „користити сва расположива средства да израелску владу позове на одговорност међународном праву и савести човечанства“

2023-11-29 17:19:52

РТ: Исламу у Гази су потребне радикалне промене – Нетанјаху
РТ: Исламу у Гази су потребне радикалне промене – Нетанјаху

Израелски премијер је изјавио да намерава да искорени „отровну“ идеологију из палестинских џамија и школа

2023-11-28 23:42:27

РТ: Нигер отказао партнерство са ЕУ о илегалној миграцији
РТ: Нигер отказао партнерство са ЕУ о илегалној миграцији

Вође пуча тврде да су релевантни прописи донети без разматрања њихових негативних последица

2023-11-28 23:35:32

РТ: САД „затварају очи“ пред украјинским тероризмом – Захарова за РТ
РТ: САД „затварају очи“ пред украјинским тероризмом – Захарова за РТ

Вашингтон је на крају одговоран за нападе Кијева на цивиле, изјавила је портпаролка руског Министарства спољних послова

2023-11-28 22:46:46

РТ: Мале су шансе за разговоре са САД – Москва
РТ: Мале су шансе за разговоре са САД – Москва

Русија неће пристати на „једностране уступке“, изјавио је високи дипломата

2023-11-28 20:22:43

Јака Русија витална за светски поредак – Путин
Јака Русија витална за светски поредак – Путин

Москва се бори за слободу против „старе“ западне хегемоније, изјавио је руски лидер

2023-11-28 16:55:31

НАТО треба да буде спреман за више борби у Украјини – Столтенберг
НАТО треба да буде спреман за више борби у Украјини – Столтенберг

Генерални секретар НАТО-а је такође изјавио да „веома опрезно предвиђа развој догађаја дуж линије фронта јер су ратови по природи непредвидиви“

2023-11-28 16:43:04

САД покушавају да организују државни удар у Русији – Москва
САД покушавају да организују државни удар у Русији – Москва

Заменик министра спољних послова Сергеј Рјабков оптужио је Вашингтон да подржава промену руководства у земљи

2023-11-28 16:29:56

РТ: Никада не потцењујте Русију – Столтенберг
РТ: Никада не потцењујте Русију – Столтенберг

Упркос подршци Запада „без преседана“, кијевске снаге нису успеле да помере линију фронта, изјавио је Јенс Столтенберг новинарима

2023-11-27 23:35:01

„Русија неће изгубити“ – Орбан
„Русија неће изгубити“ – Орбан

Виктор Орбан тврди да би Запад требало да прихвати „реалност“ и смисли план Б

2023-11-27 15:28:29

Русија нема империјалистичке планове у Европи — Лавров
Русија нема империјалистичке планове у Европи — Лавров

Истиче се да је Русија била принуђена да покрене своју специјалну војну операцију у Украјини јер је неонацистички режим у тој земљи, који је одобравао Запад, кренуо да истреби све што је руско.

2023-11-27 14:33:52

РТ: Украјински градоначелник позвао Пољску да прекине „срамну“ блокаду
РТ: Украјински градоначелник позвао Пољску да прекине „срамну“ блокаду

Помоћ Варшаве Кијеву усред сукоба са Русијом негирају „екстремни елементи“, тврди градоначелник Лавова Андреј Садовој

2023-11-26 20:09:04

РТ: Москва објаснила зашто владу Кијева назива „режимом“
РТ: Москва објаснила зашто владу Кијева назива „режимом“

Ниједна здрава администрација не може озбиљно да говори о дискриминацији дела сопственог становништва, изјавио је Дмитриј Песков

2023-11-26 19:55:05

РТ: Русија издала потерницу за портпаролом компаније Мета
РТ: Русија издала потерницу за портпаролом компаније Мета

Против запослених у америчкој компанији покренут је кривични поступак због позивања на насиље над Русима, чак и на убиства

2023-11-26 18:37:57

Украјина ће „ојачати ЕУ“ – немачка министарка
Украјина ће „ојачати ЕУ“ – немачка министарка

Аналена Бербок тврди да у Европи не би требало да буде „сивих зона“.

2023-11-26 17:13:40

Државни удар у Кијеву резултирао је актуелним трагедијама у Украјини – Кремљ
Државни удар у Кијеву резултирао је актуелним трагедијама у Украјини – Кремљ

То је донело процват ултранационалистичког, а потом и отворено нацистичког осећања у Украјину, изјавио је Дмитриј Песков

2023-11-26 17:10:51

Украјини су потребне три победе – Зеленски
Украјини су потребне три победе – Зеленски

Кијев мора да реши проблеме са Конгресом САД и ЕУ како би наставио да добија помоћ, тврди украјински председник

2023-11-26 14:25:02

baner rakija desno politika
baner apartman desno / politika
baner obzor desno - politika
историја Русије - ПОЛИТИКА

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: