Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?

Објављено: 24.10.2021.год.
фото: Russia Beyond (Photo: Library of Congress, Public domain)

Око чега се водио овај рат? Зашто је Наполеон ризиковао да нападне Русију? И ко је смислио план за уништење његове Велике армије на руској територији?


У овом чланку нећемо залазити у војне детаље Наполеонове кампање против Русије 1812. године (о њима можете прочитати овде). Бавићемо се политичким и економским разлозима који су лежали иза највећег војног конфликта у 19. веку, пише Russia beyond.

Наполеонова инвазија на Русију 1812. године

Главни разлог за избијање рата између Наполеонове Француске и Русије биле су санкције, односно такозвана Наполеонова „континентална блокада“. О чему се заправо радило?

1792-1793. године Република Француска је учествовала у Француским револуционарним ратовима, у којима се борила против Велике Британије, Аустрије, Пруске, Русије и још неколико монархија. „Старе“ монархије Европе презирале су републикански систем владавине уведен у Француској. У међувремену у Француској се појавио Наполеон, млади генијални војсковођа, који је до 1799. године дефакто постао владар Француске.

До почетка 19. века Француска је освојила територије италијанског полуострва, Холандије и области око реке Рајне. Велика Британија је остала једини супарник Француске у Европи. После битке код Трафалгара 1805. године постало је очигледно да је француска морнарица беспомоћна против британске, па је Наполеон почео да ради на јачању континенталне блокаде, ембарга против британске трговине на европском континенту.

Наполеон је желео да уништи британску трговину, да је финансијски исцрпи. Берлински декрет из 1908. године прокламовао је да су „британска острва у стању блокаде“ и забрањивао сваку трговину, па чак и поштанске пошиљке са Великом Британијом. Међутим, европске земље су стално кршиле блокаду, што је изазвало нападе Наполеонове Француске на њих. Руска Империја, главни економски партнер Велике Британије у то доба, такође је била и главни непријатељ Француске и главна препрека успешном увођењу „континенталног система“.

Русија и континентални систем

У бици код Фридланда 1807. године Наполеон је нанео тежак пораз руској војсци. Након тога Александар I је пристао да потпише Тилзитски мир, којим су се Русија и Пруска удружиле са Француском против Велике Британије и Шведске.

Тилзитски мир је изазвао негодовање руске јавности, која је сматрала срамним потписивање мира са републиком чија је војска отерала у смрт на хиљаде руских војника! Међутим, до 1810. године Русија је поново успоставила трговину са Енглеском преко других земаља, док су на француску робу уведени високи порези. У међувремену Наполеон је покушао да ојача везе са Александром I нудећи своју руку Александровим сестрама, али је двапут одбијен.

Наполеон је до 1811. године почео отворено да говори о непријатељском односу према Русији. Рекао је Доминику Дифуру де Прату, француском амбасадору у Варшави: „За пет година бићу господар света, остаје само Русија; али ћу је сломити... Онда ћу такође бити господар мора и сва трговина ће, наравном, морати да прође кроз моје руке.“ Било је очигледно да се рат ближи.

Шта је овај рат значио за Русију

Изостављајући бројне детаље руско-француског ратовања, задржаћемо се само на кључним догађајима. 24. јуна 1812. године, када је Велика армија напала Руску Империју прешавши реку Њемен, Наполеон је на располагању имао око 588.000 војника против руских 480.000, али Руси су имали предност свог терена и помоћ руских партизана, који су Французима уливали страх у кости током читавог њиховог „боравка“ у Русији.

Како наводи истраживач Михаил Велижев: „Саме размере овог рата биле су невероватне. По први пут од 17. века рат се водио на територији Руске Империје, што је био прави шок за савременике. Москва, срце империје, предата је Французима и великим делом уништена. У то доба то је доживљено као национална катастрофа. Земља је претрпела огромне губитке: готово милион становника Русије је страдало од 1812-1814. године; материјална штета је процењена на неколико милијарди рубаља.“

Велика армија одлучно је ушла на територију Русије и савлађујући стални отпор руске војске напредовала према Смоленску, тврђави која је била „кључ за Москву“ и коју је заузела у августу 1812. године. Међутим, напредовање је био тешко, јер су и руски цивили и руска војска примењивали технику „спаљене земље“. Наиме, при повлачењу руска војска је уништавала залихе хране, муниције и било какву имовину коју би непријатељ могао да користи. Ко је смислио ову тактику?

Шкот иза руске победе

Михаил Барклај де Толи (1761-1818) је био балтички Немац шкотског порекла у руској служби. Потомак шкотског клана Барклаја, одрастао је у Санкт Петербургу и од 1776. се налазио у служби руске војске. Касније је постао маршал Руске Империје.

Барклај је од 1810-1812. био министар рата Русије. Ефикасно је припремио руску војску за одлучујућу борбу против Наполеона тако што је наручио и лично написао велики број тактичких и стратешких приручника за војнике и официре. Када је рат почео, Барклај и генерал Петар Багатрион налазили су се на челу руске војске.

Међутим, Барклај је био тај који је осмислио план за руску војску током рата: коришћење тактике „спаљене земље“, повлачење у централну Русију како би се исцрпле снаге француске војске. Барклај је тачно претпоставио да ће Француској бити тешко да се снабдева из Европе, а руски партизани и војска ће учинити све преостало да се непријатељ до краја уништи.

На саветовању у селу Фили, убрзо након Бородинске битке, Барклај је одлучно заступао опцију препуштања Москве Наполеону. Био је то мудар стратешки потез који је француског цара довео у хладну, небрањену и спаљену Москву, без залиха. Поверивши команду над војском Михаилу Кутузову, Барклај је ипак остао на челу једне армије и касније се борио у европској кампањи Русије од 1812. до 1814.

Руски историчари слажу се у мишљењу да када је Михаил Кутузов преузео команду војском он није променио првобитну Барклајеву стратегију. После победе над Наполеоном Барклај је био обасут похвалама и одликовањима. Цар Александар I му је доделио титулу кнеза и био је широко признат као главни ум иза руске победе над Наполеоном.

У међувремену Наполеонов „континентални систем“, који је био главни разлог рата, Русија је окончала већ у септембру 1812. године, када је Александар I објавио манифест о обнови трговинских веза између Русији и Велике Британије.

Георгиј Манајев,
Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Зашто је Северни морски пут толико важан за Русе?

Још од средњег века многи народи су маштали да открију најкраћи пут од Европе преко Северног леденог окана до Далеког истока и Кине. Руси су то спровели у дело

Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата
Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата

Пре 40 година, 26. септембра 1983, цела планета је била у његовим рукама, јер је он морао да донесе паклено тешку одлуку – почети нуклеарни рат или не

2023-09-27 15:01:04

На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо
На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо

У свом недовршеном мандату, јер је био убијен покренуо је многе пројекте за побољшање живота у својој земљи.

2023-08-04 19:37:02

Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу
Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу

Хју Едвардс је оптужен да је платио тинејџеру за неприкладне слике

2023-07-13 11:40:40

Восток у дому најстаријег руског ветерана
Восток у дому најстаријег руског ветерана

Јевсеј Јаковлевич Рудински (1922) je најстарији ветеран на паради у част Дана победе

2023-05-09 15:08:53

Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом
Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом

Николај Песков открио је да је добио Орден за храброст за један посебан подвиг у Украјини

2023-04-23 02:23:53

Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро
Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро

Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ

2022-03-21 16:23:42

Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом
Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом

Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.

2022-02-13 09:00:36

„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?
„Све или ништа“: Како је совјетски пилот на ловцу МиГ-21ПФМ побегао са НАТО аеродрома?

Пре тачно 55 година одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.

2022-01-08 07:50:50

Како је прослављан Божић у царској Русији
Како је прослављан Божић у царској Русији

Бољшевици су укинули древни хришћански обичај и уместо њега увели помпезну прославу Нове године. А како је изгледала прослава Божића пре револуције?

2022-01-07 07:02:35

Шта је то „пољубац Бајкала“?
Шта је то „пољубац Бајкала“?

Замислите, неколико десетина туриста лежи на залеђеној површини највећег језера на свету и нешто пажљиво из њега пије. Не, то није вода. И да, за то постоји разумно објашњење.

2022-01-03 07:47:18

Необичне појаве на небу изнад Русије
Необичне појаве на небу изнад Русије

Када је најбоље кренути у „лов“ на поларну светлост? Где се могу видети три сунца одједном? Зашто облаци постају седефасти?

2022-01-02 10:58:01

Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?
Како је Стаљинград изгледао пре Другог светског рата?

Фотографије Стаљинграда у рушевинама обишле су свет. Али да ли знате како је легендарни град изгледао пре доласка непријатељских трупа?

2022-01-02 10:16:16

Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан
Председник није дугме – дечак пожелео гитару, Путин му помогао да добије стан

Руски председник Владимир Путин помогао је породици дечака који је маштао о гитари да, у оквиру кампање „Јелка жеља“, реши стамбено питање.

2021-12-28 12:05:05

Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?
Како настаје звук „пуцања из ласера“ на леду Бајкалског језера?

Ове космичке звуке најдубљег језера на планети тешко је уловити микрофоном и снимити, али понеком је то пошло за руком. Овај звук подсећа на међугалактичку паљбу из „Ратова звезда“!

2021-12-12 08:52:48

Kaко су голубови помогли Црвеној армији да победи у Другом светском рату
Kaко су голубови помогли Црвеној армији да победи у Другом светском рату

На совјетске крилате везисте на бојном пољу често су кидисали специјално обучени немачки јастребови и соколови.

2021-12-05 13:48:26

Како совјетски тенкови замало нису заробили Хитлера 1943. године
Како совјетски тенкови замало нису заробили Хитлера 1943. године

Једном, много пре завршетка рата, совјетске снаге нашле су се само неколико километара од фирера. Међутим, оне о томе нису имале појма.

2021-11-28 15:00:33

Колико етничких заједница живи у Русији?
Колико етничких заједница живи у Русији?

Највећа земља на свету веома је шаролика у етничком смислу. Чак ни грађани Русије не могу лако да одговоре на питање колико народа живи у њиховој земљи.

2021-11-21 07:01:39

РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету
РТ: Прва држава отвара амбасаду у виртуелном свету

Мало карипско острво Барбадос проширило је своje дипломатскo деловање на виртуелни свет, након што је потписало...

2021-11-16 06:53:25

Зашто су савременој Русији потребни козаци?
Зашто су савременој Русији потребни козаци?

Козаци су у Руској Империји били посебан друштвени сталеж. Одликовала их је храброст и бранили су границе Руске Империје. Ко су, међутим, данашњи козаци?

2021-11-06 09:07:18

Путинова лимузина „Аурус“ испитана у новом документарцу РТ-а
Путинова лимузина „Аурус“ испитана у новом документарцу РТ-а

Владимир Путин користи најсавременију председничку лимузину руске производње од 2018. године, а нови документарац РТ-а сада...

2021-11-05 14:00:19

Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?
Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?

Око чега се водио овај рат? Зашто је Наполеон ризиковао да нападне Русију? И ко је смислио план за уништење његове Велике армије на руској територији?

2021-10-24 07:54:56

Пет затворених градова које Русија крије од туђих очију
Пет затворених градова које Русија крије од туђих очију

У Русији има четрдесетак затворених градова и отприлике 1,5 милиона становника који у њима живе далеко од очију јавности.

2021-10-10 13:23:09

Пет најзначајнијих руских владарки
Пет најзначајнијих руских владарки

Током два последња века земљом су владали искључиво мушкарци. Међутим, није одувек било тако. Русија памти...

2021-10-10 13:10:25

Сенке над Балканом: Где су нестале десетине хиљада балканских „Белих Руса“ након 1945?
Сенке над Балканом: Где су нестале десетине хиљада балканских „Белих Руса“ након 1945?

Где су нестале десетине хиљада белих емиграната у послератној Југославији?

2021-09-19 09:48:54

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: