Који разлози леже иза рата између Русије и Француске 1812. године?

Објављено: 24.10.2021.год.
фото: Russia Beyond (Photo: Library of Congress, Public domain)

Око чега се водио овај рат? Зашто је Наполеон ризиковао да нападне Русију? И ко је смислио план за уништење његове Велике армије на руској територији?


У овом чланку нећемо залазити у војне детаље Наполеонове кампање против Русије 1812. године (о њима можете прочитати овде). Бавићемо се политичким и економским разлозима који су лежали иза највећег војног конфликта у 19. веку, пише Russia beyond.

Наполеонова инвазија на Русију 1812. године

Главни разлог за избијање рата између Наполеонове Француске и Русије биле су санкције, односно такозвана Наполеонова „континентална блокада“. О чему се заправо радило?

1792-1793. године Република Француска је учествовала у Француским револуционарним ратовима, у којима се борила против Велике Британије, Аустрије, Пруске, Русије и још неколико монархија. „Старе“ монархије Европе презирале су републикански систем владавине уведен у Француској. У међувремену у Француској се појавио Наполеон, млади генијални војсковођа, који је до 1799. године дефакто постао владар Француске.

До почетка 19. века Француска је освојила територије италијанског полуострва, Холандије и области око реке Рајне. Велика Британија је остала једини супарник Француске у Европи. После битке код Трафалгара 1805. године постало је очигледно да је француска морнарица беспомоћна против британске, па је Наполеон почео да ради на јачању континенталне блокаде, ембарга против британске трговине на европском континенту.

Наполеон је желео да уништи британску трговину, да је финансијски исцрпи. Берлински декрет из 1908. године прокламовао је да су „британска острва у стању блокаде“ и забрањивао сваку трговину, па чак и поштанске пошиљке са Великом Британијом. Међутим, европске земље су стално кршиле блокаду, што је изазвало нападе Наполеонове Француске на њих. Руска Империја, главни економски партнер Велике Британије у то доба, такође је била и главни непријатељ Француске и главна препрека успешном увођењу „континенталног система“.

Русија и континентални систем

У бици код Фридланда 1807. године Наполеон је нанео тежак пораз руској војсци. Након тога Александар I је пристао да потпише Тилзитски мир, којим су се Русија и Пруска удружиле са Француском против Велике Британије и Шведске.

Тилзитски мир је изазвао негодовање руске јавности, која је сматрала срамним потписивање мира са републиком чија је војска отерала у смрт на хиљаде руских војника! Међутим, до 1810. године Русија је поново успоставила трговину са Енглеском преко других земаља, док су на француску робу уведени високи порези. У међувремену Наполеон је покушао да ојача везе са Александром I нудећи своју руку Александровим сестрама, али је двапут одбијен.

Наполеон је до 1811. године почео отворено да говори о непријатељском односу према Русији. Рекао је Доминику Дифуру де Прату, француском амбасадору у Варшави: „За пет година бићу господар света, остаје само Русија; али ћу је сломити... Онда ћу такође бити господар мора и сва трговина ће, наравном, морати да прође кроз моје руке.“ Било је очигледно да се рат ближи.

Шта је овај рат значио за Русију

Изостављајући бројне детаље руско-француског ратовања, задржаћемо се само на кључним догађајима. 24. јуна 1812. године, када је Велика армија напала Руску Империју прешавши реку Њемен, Наполеон је на располагању имао око 588.000 војника против руских 480.000, али Руси су имали предност свог терена и помоћ руских партизана, који су Французима уливали страх у кости током читавог њиховог „боравка“ у Русији.

Како наводи истраживач Михаил Велижев: „Саме размере овог рата биле су невероватне. По први пут од 17. века рат се водио на територији Руске Империје, што је био прави шок за савременике. Москва, срце империје, предата је Французима и великим делом уништена. У то доба то је доживљено као национална катастрофа. Земља је претрпела огромне губитке: готово милион становника Русије је страдало од 1812-1814. године; материјална штета је процењена на неколико милијарди рубаља.“

Велика армија одлучно је ушла на територију Русије и савлађујући стални отпор руске војске напредовала према Смоленску, тврђави која је била „кључ за Москву“ и коју је заузела у августу 1812. године. Међутим, напредовање је био тешко, јер су и руски цивили и руска војска примењивали технику „спаљене земље“. Наиме, при повлачењу руска војска је уништавала залихе хране, муниције и било какву имовину коју би непријатељ могао да користи. Ко је смислио ову тактику?

Шкот иза руске победе

Михаил Барклај де Толи (1761-1818) је био балтички Немац шкотског порекла у руској служби. Потомак шкотског клана Барклаја, одрастао је у Санкт Петербургу и од 1776. се налазио у служби руске војске. Касније је постао маршал Руске Империје.

Барклај је од 1810-1812. био министар рата Русије. Ефикасно је припремио руску војску за одлучујућу борбу против Наполеона тако што је наручио и лично написао велики број тактичких и стратешких приручника за војнике и официре. Када је рат почео, Барклај и генерал Петар Багатрион налазили су се на челу руске војске.

Међутим, Барклај је био тај који је осмислио план за руску војску током рата: коришћење тактике „спаљене земље“, повлачење у централну Русију како би се исцрпле снаге француске војске. Барклај је тачно претпоставио да ће Француској бити тешко да се снабдева из Европе, а руски партизани и војска ће учинити све преостало да се непријатељ до краја уништи.

На саветовању у селу Фили, убрзо након Бородинске битке, Барклај је одлучно заступао опцију препуштања Москве Наполеону. Био је то мудар стратешки потез који је француског цара довео у хладну, небрањену и спаљену Москву, без залиха. Поверивши команду над војском Михаилу Кутузову, Барклај је ипак остао на челу једне армије и касније се борио у европској кампањи Русије од 1812. до 1814.

Руски историчари слажу се у мишљењу да када је Михаил Кутузов преузео команду војском он није променио првобитну Барклајеву стратегију. После победе над Наполеоном Барклај је био обасут похвалама и одликовањима. Цар Александар I му је доделио титулу кнеза и био је широко признат као главни ум иза руске победе над Наполеоном.

У међувремену Наполеонов „континентални систем“, који је био главни разлог рата, Русија је окончала већ у септембру 1812. године, када је Александар I објавио манифест о обнови трговинских веза између Русији и Велике Британије.

Георгиј Манајев,
Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Посета делегације Међународног друштвено-политичког покрета „РУСОВ“ новим субјектима Руске Федерације

Московска јесен, прохладан дан, обележила је почетак незаборавног путовања делегације коју је организовао Међународни друштвено-политички покрет „РУСОВ“. Ова делегација имала је част да посети зону Специјалне војне операције (СВО) и нове, поново придружене субјекте Руске Федерације — Луганску и Доњецку Народну Републику, као и Запорошку и Херсонску област.

Москва током Другог светског рата у поређењу са данашњом
Москва током Другог светског рата у поређењу са данашњом

Битка за совјетску престоницу постала је једна од кључних током рата. Погледајте како је Москва изгледала у том страшном периоду и како изгледа данас

2024-11-07 21:51:28

Мосад и Холивуд – љубавна прича
Мосад и Холивуд – љубавна прича

Ако говоримо о утицају Мосада у Холивуду незаобилазно је име Арнона Милчана, хиперактивног продуцента који је потписан на преко 130 остварења. Занимљиво је да је он сам, пре десетак година, признао да је у Холивуд дошао по задатку, као агент Мосада

2024-10-27 14:44:01

Асанжов отац је захвалан Путину
Асанжов отац је захвалан Путину

Он је похвалио руског председника због тога што је био први светски лидер који је јавно подржао његовог сина.

2024-10-20 17:30:10

Ослободилац Београда Александар Дубровски
Ослободилац Београда Александар Дубровски

  Годишњица ослобођења Београда од фашистичких освајача обележава се 20. октобра. И у породици Љубов Тулијеве из...

2024-10-20 13:56:05

Дејства Дунавске флотиле СССР-а у Београдској операцији
Дејства Дунавске флотиле СССР-а у Београдској операцији

Пише: Бошко Антић, контраадмирал у пензији У другој половини септембра 1944. године, у току борбених дејстава у...

2024-10-20 13:45:14

На данашњи дан пре 80 годинa ослобођен Београд
На данашњи дан пре 80 годинa ослобођен Београд

Београдском операцијом окончана 1.287 дана дуга немачка окупација

2024-10-20 13:05:17

Пета сезона програма „NIS ENERGY“
Пета сезона програма „NIS ENERGY“

  Компанија НИС, један од најпожељнијих послодаваца у Србији, организовала је данас конференцију којој је присуствовало више...

2024-10-16 11:30:51

Евгениј Топаз: Да не буде ни фашизма, ни садизма
Евгениј Топаз: Да не буде ни фашизма, ни садизма

Евгениј Топаз, учесник СВО, блогер, аутор канала „Говори Топаз“

2024-10-06 23:14:23

Токсична вода у америчкој бази: Преко 500.000 захтева за компензацију
Токсична вода у америчкој бази: Преко 500.000 захтева за компензацију

Смртоносна контаминација у бази Кемп Лежеун могла би бити највећи случај у историји

2024-08-22 17:20:08

Глобална популација ће достићи врхунац раније и опадати брже – УН
Глобална популација ће достићи врхунац раније и опадати брже – УН

Очекује се да ће 10,3 милијарде људи насељавати планету до 2080-их пре него што почне пад

2024-07-13 16:44:36

Северна Кореја лансирала још „прљавих“ балона – Сеул
Северна Кореја лансирала још „прљавих“ балона – Сеул

Пјонгјанг је у суботу бацио око 90 балона отпада изнад суседне престонице и околног региона

2024-06-02 14:04:52

Го­во­ри­ли срп­ски да се бо­ље раз­у­ме­ју
Го­во­ри­ли срп­ски да се бо­ље раз­у­ме­ју

Ви­јет­нам се у то вре­ме звао Анам, па су Ана­ми­ти, као ла­ка пе­ша­ди­ја, ти­ра­ље­ри, чи­ни­ли део са­ве­знич­ких сна­га

2024-05-26 18:59:51

Како је СС бригада прешла на страну совјетских партизана
Како је СС бригада прешла на страну совјетских партизана

Совјетска власт није знала како да после рата поступи са казненом СС бригадом „Дружина“ која је прешла на њену страну. Тај проблем се неочекивано решио сам од себе

2024-04-09 16:15:14

Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство
Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство

„Гледао сам како са малих пољских аеродрома, на којима су били дислоцирани у Срему, полећу осамљени југословенски ловци, храбро насрћу на огромне бомбардерске формације и у пламену се сурвавају у смрт. Пред Хитлеровим насртајима, сем енглеске авијације, једино југословенска није уништена на земљи“, записао је Борислав Михајловић Михиз у својој „Аутобиографији о другима“.

2024-04-06 23:56:31

Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику
Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику

Александар Кравченко, козачки атаман, оснивач организације „Косовски фронт“ и сајта Српска.ру у интервјуу за Russia Beyond присећа се рата на територији бивше Југославије и тога како је српски народ заувек променио његов живот

2024-03-28 12:57:46

Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?
Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата.

2024-02-10 18:09:14

Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76
Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76

Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона

2024-02-04 20:20:08

Јубилеј домаће рафинерије нафте
Јубилеј домаће рафинерије нафте

На данашњи дан пре 55 година почела прерада нафте у Панчеву

2023-12-14 14:17:48

Упознајте девојку из бајке
Упознајте девојку из бајке

Празници нам стижу, а са њима и Деда Мразове унуке Снегурочке познате по својој лепоти и даривању током новогодишњих и божићних празника, а ове године сви који желе да их упознају у Србији моћи ће то да учине на некој од Гаспром бензинских станица.

2023-12-12 19:22:42

Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам
Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам

Напомиње се да је Милеј у више наврата најављивао планове да посети Израел и премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.

2023-11-28 16:52:13

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)
Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола и њиховог ратника Косту који је био српски добровољац снајпериста у ратовима у циљу заштите српског народа и српских земаља укључујући и Кошаре.

2023-11-27 21:41:00

Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?
Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?

Румунске, мађарске и италијанске трупе учествовале су у великој Стаљинградској бици, али нису ушле у сам град. Оне су са крила покривале немачке ударне снаге које су јуришале у правцу Волге

2023-11-22 22:52:03

Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс
Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс

Хиљаде мушкараца рудара послато је на прве линије, остављајући само жене да попуне своје позиције, наводи новинска агенција

2023-11-22 18:31:24

Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини
Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини

Френклин Делано Рузвелт провео је 12 година у Белој кући, спасио је Сједињене Државе последица Велике депресије и земљу успешно провео кроз олујне воде Другог светског рата. Међутим, његов деда Ворен Делано, као и преци више других имућних и политички утицајних америчких породица, изградио је породично богатство неморалном и нелегалном трговином опијумом у Кини.

2023-11-21 12:09:22

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: