Током два последња века земљом су владали искључиво мушкарци. Међутим, није одувек било тако. Русија памти славне и бурне дане са женама на власти, пише Russia beyond.
1. Кнегиња Олга
Кнегиња Олга из 10. века најпознатија је по легенди о томе како се осветила за смрт свог мужа Игора. Према најстаријим руским летописима, кнез Игор Кијевски био је унук Рјурика, Варјага кога су словенска племена позвала да влада њима и уреди њихову земљу. Игор је, као и његов деда, сакупљао данак од пламена. Али једно од племена, Древљани, озлојађени због високих пореза, напали су и убили кнеза.
Святая великая княгиня Ольга, 1901 / Николай Бруни, Русский музей / Public Domain
И сама припадница варјашког народа, Олга је преузела власт уместо свог малолетног сина. Она није била страшљива жена. Најпре је убила изасланике Древљана који су се усудили да је питају да се уда за њиховог кнеза. Затим је спалила њихова села.
Истовремено Олга је била прва руска владарка која је крштена као хришћанка, чак пре него што је руски народ масовно примио нову веру (у време њеног унука Владимира). У 13. веку проглашена је за светитељку и отада се поштује као хришћанска, а касније православна радноапостолна светица.
2. Јелена Глинска
Још једна моћна регенткиња у Русији била је мајка будућег цара Ивана Грозног. Потицала је из литванске аристократске породице са коренима из доба монголских владара. Њени мушки рођаци били су моћници блиски њеном мужу, великом кнезу Василију III. Она је после његове смрти фактички извела државни удар, спречавајући своје сопствене рођаке да дођу на власт (тако што их је затворила у тамницу).
Елена Глинская. Реконструкция по черепу, С. Никитин / Sergey Nikitin (CC BY-SA 3.0)
Наводно је отрована после само пет година владавине, али је пре тога успела да уради неколико значајних ствари. Једна од њих је монетарна реформа 1535. године која је увела јединствену валуту у целој руској земљи (која је тек кратко пре тога уједињена после много година феудалне распарчаности). Такође је окончала дугогодишњи рат између Русије и литванског и пољског владара Жигмунда Пољског. Коначно, саградила је зидине Китај-града, важно московско утврђење.
3. Софија Алексејевна
Упркос чињеници да је њен отац, цар Алексеј Михаилович, имао много деце, укључујући и друге ћерке, Софија је била једина девојчица која је добила квалитетно образовање, научила неколико језика и прочитала доста црквених књига. Била је изузетно паметна и такође веома јака личност која је успела да се умеша у „игру престола“ у Русији 17. века. После очеве смрти и смрти њеног старијег брата Фјодора Алексејевича, различите струје у царству сукобиле су се око питања ко ће наследити престо. Њену двојицу млађе браће, Ивана и Петра, родиле су различите Алексејеве жене. Иван је био болестан и неспособан да самостално влада, док је Петар био превише млад и неожењен. Као компромисно решење, обојица су крунисана за цареве, док је Софија била регенткиња.
Софья Алексеевна, Неизвестный русский художник, Эрмитаж/ Public Domain
Током њене владавине, Русија је окончала рат са Пољском, започела прве званичне преговоре са Кином у којима је поставила границу, и прикључила се Светој лиги против Османског царства.
1689. године Петар је напунио 17 година, оженио се, сакупио своју „дечачку“ армију и извео пуч у којем је преузео власт. Званично је Иван и даље био један од царева, али је заправо био сувише слаб и умро је неколико година касније.
Софија је завршила у манастиру где је живела до смрти.
4. Јелисавета I Петровна
Ћерка Петра Великог била је изузетно лепа и њен отац је планирао да је уда за краља Француске Луја XV. У младости није гајила владарске амбиције и водила је прилично лагодан и површан живот. Међутим, борба за престо се настављала. Праунук брата Петра Великог, дечак Иван VI је крунисан за цара, док је уместо њега као регент владао курландски војвода. Двор и племство су били незадовољни, а истовремено Јелисавета је била врло популарна у народу. Уз подршку дворана и царске гарде она је извела државни преврат као некад њен отац. Преузела је власт и заробила младог цара и његове регенте.
Императрица Елизавета Петровна, Иван Вешняков, 1743 / Государственная Третьяковкая галерея/ Public Domain
Била је врло прозападно одгајана и тежила је просвећеном апсолутизму. Чак је укинула смртну казну. Међутим, за време њене владавине обликовано је руско кметство, а телесне казне су биле уобичајене.
Током двадесетогодишње владавине Јелисавета је Русију претворила у изузетно културну земљу. Започела је у Русији епоху просветитељства, основала царско позориште, Московски универзитет и Академију уметности у Санкт Петербургу. Волела је барокни стил и донела га у Русију, где су га звали Јелисаветин барок. Уз помоћ италијанског архитекте Бартоломеа Растрелија подигла је неколико раскошних двораца, укључујући Зимски дворац и Катаринин дворац у Царском селу.
5. Катарина Велика
Била је немачка принцеза рођена под именом Софија Августа Фредерика фон Анхалт-Цербст, али је постала руска царица и једaн од најзначајнијих руских владара. Земљом је владала преко 30 година.
Портрет Екатерины II, Ф. С. Рокотов, 1763 / Государственная Третьяковкая галерея/ Public Domain
Удала се за руског престолонаследника, будућег цара Петра III, али њихови односи су били компликовали, а Петар је био слаба личност. Катарина је извела државни преврат против мужа који је касније преминуо под сумњивим околностима. Катарина је после његове смрти наследила престо.
Наставила је да влада у духу просвећеног апсолутизма који је увела Јелисавета и начинила је велики број значајних реформи у унутрашњој политици. Увела је комисију за систематизацију закона, реорганизовала административну управу у Русији, подржавала занате и племство ослободила телесног кажњавања. Међутим, неки историчари верују да су управо Катарина и њени бројни миљеници у Русију увели масовну корупцију.
Катарина је била невероватно интелигентна особа. Подржавала је образовање, основала прву школу за девојке у земљи. Царица је такође била покровитељ уметности, огромна колекција слика поставила је основу музеју Ермитаж који је основала, као и прву јавну библиотеку и земљи. Много је читала и дописивала се са најпросвећенијим људима на Западу, укључујући француског филозофа Волтера.
Истовремено била је апсолутистичка владарка, који није штедела ни људе ни новац како би постигла своје циљеве. Један од њих било је ширење и јачање царства.
Александра Гузева, Russia beyond
Јевсеј Јаковлевич Рудински (1922) je најстарији ветеран на паради у част Дана победе
Николај Песков открио је да је добио Орден за храброст за један посебан подвиг у Украјини
2023-04-23 02:23:53
Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ
2022-03-21 16:23:42
Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.
2022-02-13 09:00:36
Пре тачно 55 година одиграо се несвакидашњи догађај који је ушао у анале совјетског ратног ваздухопловства. Наиме, „ганц“ нова модификација ловачког авиона МиГ-21ПФМ је грешком пилота који је управљао овом летелицом, слетела на ваздухопловну базу НАТО у Западном Берлину. Оно што је потом уследило, ушло је историју која се и даље препричава.
2022-01-08 07:50:50
Бољшевици су укинули древни хришћански обичај и уместо њега увели помпезну прославу Нове године. А како је изгледала прослава Божића пре револуције?
2022-01-07 07:02:35
Замислите, неколико десетина туриста лежи на залеђеној површини највећег језера на свету и нешто пажљиво из њега пије. Не, то није вода. И да, за то постоји разумно објашњење.
2022-01-03 07:47:18
Када је најбоље кренути у „лов“ на поларну светлост? Где се могу видети три сунца одједном? Зашто облаци постају седефасти?
2022-01-02 10:58:01
Фотографије Стаљинграда у рушевинама обишле су свет. Али да ли знате како је легендарни град изгледао пре доласка непријатељских трупа?
2022-01-02 10:16:16
Руски председник Владимир Путин помогао је породици дечака који је маштао о гитари да, у оквиру кампање „Јелка жеља“, реши стамбено питање.
2021-12-28 12:05:05
Ове космичке звуке најдубљег језера на планети тешко је уловити микрофоном и снимити, али понеком је то пошло за руком. Овај звук подсећа на међугалактичку паљбу из „Ратова звезда“!
2021-12-12 08:52:48
На совјетске крилате везисте на бојном пољу често су кидисали специјално обучени немачки јастребови и соколови.
2021-12-05 13:48:26
Једном, много пре завршетка рата, совјетске снаге нашле су се само неколико километара од фирера. Међутим, оне о томе нису имале појма.
2021-11-28 15:00:33
Највећа земља на свету веома је шаролика у етничком смислу. Чак ни грађани Русије не могу лако да одговоре на питање колико народа живи у њиховој земљи.
2021-11-21 07:01:39
Мало карипско острво Барбадос проширило је своje дипломатскo деловање на виртуелни свет, након што је потписало...
2021-11-16 06:53:25
Козаци су у Руској Империји били посебан друштвени сталеж. Одликовала их је храброст и бранили су границе Руске Империје. Ко су, међутим, данашњи козаци?
2021-11-06 09:07:18
Владимир Путин користи најсавременију председничку лимузину руске производње од 2018. године, а нови документарац РТ-а сада...
2021-11-05 14:00:19
Око чега се водио овај рат? Зашто је Наполеон ризиковао да нападне Русију? И ко је смислио план за уништење његове Велике армије на руској територији?
2021-10-24 07:54:56
У Русији има четрдесетак затворених градова и отприлике 1,5 милиона становника који у њима живе далеко од очију јавности.
2021-10-10 13:23:09
Током два последња века земљом су владали искључиво мушкарци. Међутим, није одувек било тако. Русија памти...
2021-10-10 13:10:25
Где су нестале десетине хиљада белих емиграната у послератној Југославији?
2021-09-19 09:48:54
Ове крупне операције совјетских трупа фактички су биле пресудне у победи Антихитлеровске коалиције над Силама Осовине у Другом светском рату.
2021-09-19 09:29:31
Уралске планине одвајају европски део Русије од њеног источног дела. Овај планински венац пружа се од јужне границе земље све до северних мора. Истраживач Олег Чегодајев прешао је овај пут пешице како би људима приближио планину коју толико воли.
2021-09-12 09:21:01
Немачка војска лако је прошла совјетску границу скоро на читавој њеној дужини и за само неколико недеља продрла у дубину совјетске територије. Само на крајњем северу земље све до краја рата није успела да пробије одбрану Црвене армије.
2021-08-29 09:58:37
Потпредседник Сједињених Америчких Држава Камала Харис је током посете Вијетнаму запала у низ културних незгода, што...
2021-08-26 09:02:23