Почетак рата против нацистичке Немачке био је прави кошмар за Совјетски Савез. Вермахт је пролазио кроз положаје Црвене армије као ножем кроз маслац и за неколико недеља окупирао читаву територију балтичке обале и Белорусије, као и значајан део Украјине. У жестоким борбама нестајале су читаве совјетске дивизије. На стотине хиљада војника било је опкољено и очајнички је покушавало да се пробије до својих, пише Russia beyond .
Евгениј Халдеј/Sputnik
Међутим, није на целој дужини совјетско-немачког фронта непријатеља пратио такав успех. На самом северу, у рејону планинског масива Мусту-Тундури у близини државне границе Немци никако нису успевали да пробију одбрану Црвене армије и тако је било све до краја рата.
Напад
Рат је у поларну област стигао недељу дана касније него у преостали део СССР-а. Тек 29. јуна 1941. године немачка и финска војска прешле су границу, крећући у офанзиву према Мурманску и Кандалакши.
Роберт Диамент/Sputnik
Дуж обале Северног леденог океана напредовале су јединице планинског пешадијског корпуса „Норвешка“ генерала Едуарда Дитла. Међу њихове задатке спадало је освајање Средњег и посебно Рибарског полуострва, које је због свог великог стратешког значаја у СССР-у било познато као „непотопиви бојни брод Заполарја“. „Ко влада Рибарским и Средњим полуострвом, тај држи Кољски залив. Без Кољског залива Северна флота не може опстати“, истицао је адмирал Арсениј Головко.
Bundesarchiv
Савладавши неколико пограничних караула и потиснувши јединице 95. стрељачког корпуса, немачке снаге су избиле на планински масив Муста-Тундури 6 километара од границе, иза којег се налазила превлака и отварао се директан прилаз полуострвима. Немци су очекивали да ће у налету освојити планину, али ускоро се показало да им није било суђено да у том правцу постигну напредак.
Георгиј Зељма/Sputnik
Совјетска команда је најпре претпостављала да ће непријатељ полуострва напасти с мора, а не са копна и зато су се главне снаге налазиле на Рибарском полуострву очекујући немачки десант. Када је Вермахт напао планину, совјетске снаге које су је браниле биле су бројчано скоро пет пута слабије од непријатеља.
Ипак, док појачање није стигло, војници Црвене Армије пружали су Немцима жесток отпор. На голом камењу су утврдили ватрене положаје, постављали препреке од бодљикаве жице и минска поља. Борбе су се водиле за сваки метар, за сваки камени заклон.
Роберт Диамент/Sputnik
На местима где је немачка војска ипак успела да се пробије преко планине и почела да се спушта са падина ка копненој превлаци, на њих је паљбу отворила совјетска артиљерија са разарача „Урицки“ и „Кујбишев“, који су пришли обали. „Нашли смо се под јаком паљбом руске бродске артиљерије. У батаљонима се примећује мањак људства, санитарни одреди не успевају да евакуишу рањенике...“ – стајало је у извештају команданта 136. немачког пука планинске пешадије: „Налазили смо се у близини Кутовог залива, спуштали се источним стрмим падинама коте 122. И тада се на нас обрушила киша граната. Нисам имао чиме да одговорим. Ако не прекину паљбу, мораћу да повучем пук.“
Георгиј Зељма/Sputnik
Крваве борбе за Муста-Тунтури трајале су све до половине 1941. године. Претрпевши неуспех за неуспехом, Немци су престали са покушајима јуриша и почели да се утврђују на заузетим положајима.
Неосвојив бедем
Finnish Wartime Photograph Archive
На северним падинама планинског масива, стрмим у централном делу и мање стрмим у западном и источном делу, налазило се седам упоришта наше одбране. На јужним падинама, које су биле блаже и лакше за савладавање био је непријатељ. Између њега и наших упоришта била је ничија земља ширине само 50-60, а понегде и 25-30 метара, што је растојање које војник може пребацити ручном бомбом из лежећег положаја! Борбе бомбама биле су свакодневне. Могло се добро чути шта се дешава и код нас и код фашиста“, присећао се генерал-лајтнант Сергеј Кабанов.
Public domain
С обзиром да су заузимали највише тачке терена Немци су могли лако да уоче приближавање совјетских снага. Допремање намирница, муниције и грађевинског материјала на положаје обављало се под интензивном непријатељског паљбом. „За свако дебло који је пренето на Муста-Тунтури војници су плаћали животом или рањавањем“, жалио се припадник инжењерије Николај Абрамов. „А како саградити упориште на педесет метара од линије непријатељске одбране? Чим удариш чекићем, одмах следи граната по глави.“
Немце је посебно иритирао совјетски погранични знак А-36 који се налазио на планини. До совјетско-финског („зимског“) рата ту је пролазила државна граница, која је по условима Московског мировног споразума из 1940. године пребачена нешто западније. „С поносом се сећам с каквом упорношћу смо бранили наш совјетски погранични знак који је остао на Муста-Тунтури. Био је то вероватно једини погранични знак који фашисти нису освојили. Немци су много пута покушали да га заузму, али сваки пут без успеха. Огорчени неуспесима немачки војници су нештедимице пуцали на његове бранитеље. Понекад би непријатељу полазило за руком да знак обори, али су га припадници морнаричке пешадије поново подизали“, записао је у својим мемоарима „Иза поларника“ капетан морнаричке пешадије Василиј Кисљаков.
Све док Црвена армија крајем 1944. године није истерала Немце из поларне области, планински масив Муста-Тунтури је за њих био кост у грлу. Сви њихови покушаји да пробију совјетску одбрану нису донели резултате. За то време на другим деловима фронта Вермахт је напредовао хиљаде километара до Волге и Кавказа, док је на овом месту сигурно заустављен на самој граници Совјетског Савеза.
Борис Јегоров, Russia beyond
Московска јесен, прохладан дан, обележила је почетак незаборавног путовања делегације коју је организовао Међународни друштвено-политички покрет „РУСОВ“. Ова делегација имала је част да посети зону Специјалне војне операције (СВО) и нове, поново придружене субјекте Руске Федерације — Луганску и Доњецку Народну Републику, као и Запорошку и Херсонску област.
Битка за совјетску престоницу постала је једна од кључних током рата. Погледајте како је Москва изгледала у том страшном периоду и како изгледа данас
2024-11-07 21:51:28
Ако говоримо о утицају Мосада у Холивуду незаобилазно је име Арнона Милчана, хиперактивног продуцента који је потписан на преко 130 остварења. Занимљиво је да је он сам, пре десетак година, признао да је у Холивуд дошао по задатку, као агент Мосада
2024-10-27 14:44:01
Он је похвалио руског председника због тога што је био први светски лидер који је јавно подржао његовог сина.
2024-10-20 17:30:10
Годишњица ослобођења Београда од фашистичких освајача обележава се 20. октобра. И у породици Љубов Тулијеве из...
2024-10-20 13:56:05
Пише: Бошко Антић, контраадмирал у пензији У другој половини септембра 1944. године, у току борбених дејстава у...
2024-10-20 13:45:14
Београдском операцијом окончана 1.287 дана дуга немачка окупација
2024-10-20 13:05:17
Компанија НИС, један од најпожељнијих послодаваца у Србији, организовала је данас конференцију којој је присуствовало више...
2024-10-16 11:30:51
Евгениј Топаз, учесник СВО, блогер, аутор канала „Говори Топаз“
2024-10-06 23:14:23
Смртоносна контаминација у бази Кемп Лежеун могла би бити највећи случај у историји
2024-08-22 17:20:08
Очекује се да ће 10,3 милијарде људи насељавати планету до 2080-их пре него што почне пад
2024-07-13 16:44:36
Пјонгјанг је у суботу бацио око 90 балона отпада изнад суседне престонице и околног региона
2024-06-02 14:04:52
Вијетнам се у то време звао Анам, па су Анамити, као лака пешадија, тираљери, чинили део савезничких снага
2024-05-26 18:59:51
Совјетска власт није знала како да после рата поступи са казненом СС бригадом „Дружина“ која је прешла на њену страну. Тај проблем се неочекивано решио сам од себе
2024-04-09 16:15:14
„Гледао сам како са малих пољских аеродрома, на којима су били дислоцирани у Срему, полећу осамљени југословенски ловци, храбро насрћу на огромне бомбардерске формације и у пламену се сурвавају у смрт. Пред Хитлеровим насртајима, сем енглеске авијације, једино југословенска није уништена на земљи“, записао је Борислав Михајловић Михиз у својој „Аутобиографији о другима“.
2024-04-06 23:56:31
Александар Кравченко, козачки атаман, оснивач организације „Косовски фронт“ и сајта Српска.ру у интервјуу за Russia Beyond присећа се рата на територији бивше Југославије и тога како је српски народ заувек променио његов живот
2024-03-28 12:57:46
Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата.
2024-02-10 18:09:14
Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона
2024-02-04 20:20:08
На данашњи дан пре 55 година почела прерада нафте у Панчеву
2023-12-14 14:17:48
Празници нам стижу, а са њима и Деда Мразове унуке Снегурочке познате по својој лепоти и даривању током новогодишњих и божићних празника, а ове године сви који желе да их упознају у Србији моћи ће то да учине на некој од Гаспром бензинских станица.
2023-12-12 19:22:42
Напомиње се да је Милеј у више наврата најављивао планове да посети Израел и премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.
2023-11-28 16:52:13
Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола и њиховог ратника Косту који је био српски добровољац снајпериста у ратовима у циљу заштите српског народа и српских земаља укључујући и Кошаре.
2023-11-27 21:41:00
Румунске, мађарске и италијанске трупе учествовале су у великој Стаљинградској бици, али нису ушле у сам град. Оне су са крила покривале немачке ударне снаге које су јуришале у правцу Волге
2023-11-22 22:52:03
Хиљаде мушкараца рудара послато је на прве линије, остављајући само жене да попуне своје позиције, наводи новинска агенција
2023-11-22 18:31:24
Френклин Делано Рузвелт провео је 12 година у Белој кући, спасио је Сједињене Државе последица Велике депресије и земљу успешно провео кроз олујне воде Другог светског рата. Међутим, његов деда Ворен Делано, као и преци више других имућних и политички утицајних америчких породица, изградио је породично богатство неморалном и нелегалном трговином опијумом у Кини.
2023-11-21 12:09:22