У Русији живе припадници готово 200 народа. У многим регионима они су сачували своју традицију, културу и језик. Урбане средине у којима живе, битно различите од других градова у Русији, плене својом оригиналношћу, пише Russia beyond.
Кизил, Тива
Александр Колбасов/ТАСС
Тива или Тува је мања република на југу Сибира, позната као колевка грленог певања. У Кизилу (на тувинском „црвени”), главном граду и највећем у републици, живи скоро 110 хиљада људи. Многи међу њима међусобно комуницирају на тувинском, који је заједно са руским званични језик. На тувинском излазе локални медији (водитељ вести у народној ношњи) и играју се представе (чак су и класична дела попут „Ромеа и Јулије” преведена).
Кизил не личи на стандардни руски град. Красе га бројне необичне скулптуре јунака из националних епова, будистички храмови и велики молитвени добош, поклон будистичких монаха из индијског манастира. „Традиција је високо рангирана у животу просечног Тувинца, а то значи поштовање старијих, азијску скромност, цењење природе“, каже фотограф из Кизила Дајан Дансурин.
Александр Крjaжев/Sputnik
„Управо се ближи национални празник Шага, а на улицама се могу видети људи који поносно носе народну ношњу. У граду се одржавају музички фолклорни фестивали, такмичења у традиционалним спортовима као што је стреличарство у коме се стрела одапиње из тувинског лука, као и мајсторске радионице народних заната“.
Александр Крjaжев/Sputnik
И мада су међу Тувинцима широко распрострањени будизам и шаманизам мештани се с поштовњем односе према православљу. „Још од раног детињства сећам се да је на Ускрс наша породица искрено честитала предстојећи празник комшијама“, каже Дајан.
Дербент, Дагестан
Legion Media
„Дербент је један од најстаријих градова у Русији, самим тим другачији од свих осталих, каже Маргарита Самојлова која се овде преселила из Сибира због посла. Куће и улице уопште не личе на улице у мом граду“. Град Дербент у Дагестану (Кавказ), један је од најнеобичнијих у земљи. Двехиљадегодишњицу постојања прославио је 2015. године, а Дербентска тврђава са џамијом Џума потиче из средине осмог века. Осим тога слови за град у коме живи највећи број припадника различитих нација у Русији.
Алексеj Филипов/Sputnik
„У граду са 125 хиљада становника налазе се и џамије (како шиитске, тако и сунитске), православни храмови и синагоге, а одржавају се и фестивали народа Дагестана. Овде живе десетине националности заступљених у Дагестану. Ја сам се сретала само са Лезгинима и Аварима“ , каже Маргарита. „Они између себе говоре на својим језицима, а са мном на руском“. Где се то још може видети?
Елиста, главни град Калмикије
Legion Media
Мањи град усред степе на југу Русије, центар будистичке културе и шаховска престоница земље. Две трећине становништа града у коме живи сто хиљада људи чине Калмици, народ будистичке вере, па се у Елисти и околини налазе бројни будистички храмови. У овом тренутку много тога се чини како би се сачувала култура и баштина калмичког народа, каже мештанин Алан Махт.
Кирил Брага/Sputnik
Тако се у Елисти налази највећи будистички храм у Европи „Златно пребивалиште Буде Шакјамунија“, подигнут 2005. године. За светску шаховску олимпијаду 1997. године југоисточно од Елисе изграђен је Сity-chess где су смештени учесници турнира. „То је једно од мојих омиљених места у граду“, каже Алан. Свака кућа у овом шаховском граду има шаховски назив, попут „Даме“ или „Белог топа“, а централно здање, „Палата шаха“, има под у виду шаховске табле на коме може да се игра шах.
Грозни, престоница Чеченије
Legion Media
Грозни је савремени мегалополис са небодерима, тржним центрима, широким проспектима и источним колоритом. Жене у Грозном носе мараме на глави и дугачке сукње. Пушење није пожељно па се човек са цигаретом на улици готово не може срести. Ни алкохол није на цени, а може се купити само од осам до десет сати ујутру у великим супермаркетима. А увече искључиво у једном ресторану у граду.
У престоници Чеченије нема барова ни ноћних клубова, али постоји огромни савремени фудбалски стадион, позоришта, у којима се дају представе на руском и чеченском и мноштво паркова.
Jeлена Афонина/ТАСС
Овде се налази највећа џамија у Европи „Срце Чеченије“, која може да прими десет хиљада људи, са величанственим парком, фонтанама и хотелом. „Џамија „Срце Чеченије“ једно је од најлепших места у граду“, каже инструктор јахања Дијана. „Треба додати и цветни парк, видиковац „Степенице за небо, коњички парк „Сирадин“... Град је за мене апсолутно пријатан“, истиче она.
Дијана каже да гости у Грозном увек могу да рачунају на срдачну добродошлицу. „Радујемо се сваком туристи, људе дочекујемо чиста срца“.
Јакутск, главни град Јакутије
Један од најчудеснијих градова у Русији, срећни спој јакутског колорита, сибирских мразева у којима се жива на термометру спушта педесет степени испод нуле и архитектуре на пермафросту.
Jeвгениj Софронеjев/ТАСС
Све зграде постављене су на шипове како топлота кућа не би отапала пермафрост, а фасаде су окречене јарким бојама које у леденој сумаглици знатно олакшавају оријентацију. Многи зими носе традиционалне јакутске високе крзнене чизме и руске ваљенке. У супротном, у „обичној“ обући не би далеко стигли.
Гаврил Старостин/ТАСС
У Јакутску младе архитекте интензивно раде на осмишљавању нових паркова и места за одмор. Идеја архитеката је савремени град, а наш задатак стварање јавног простора уз уважавање климатских специфичности, каже архитекта Сергеј Пермјаков. У граду су чак и инфраструктурни објекти маскирани панелима са јакутским мотивима.
Ана Сорокина, Russia beyond
Акција уласка у резервате природе у замену за празну ПЕТ амбалажу
Фотографије на Инстаграму Сергеја Доље више личе на пејзаже са других планета него на призоре из Русије (што заправо јесу). Ово су само неки од његових снимака.
2021-12-05 10:33:49
Нашавши се у Републици Туви на југу Сибира лако можете поверовати да сте у сваком погледу у некој другој земљи, а не у Русији. Све је другачије: религија, језик (руски је један од два званична језика), пејзаж и архитектура. Ево шта сам открио на мом путовању у овај регион.
2021-11-28 13:02:05
Древна земља Југра, у којој се налази град Ханти-Мансијск, чува трагове живота праисторијских људи и пећине изумрлих животиња. Али у новије време овде је пронађена нафта, па је престоница округа постала савремени развијени град који ипак брижно чува свој национални колорит.
2021-08-22 09:26:04
Крајем јула Србију су „окупирали“ географи из Русије. До средине августа учесници Седмог међународног еколошко-географског кампа Руског географског друштва изучаваће природна богатства братске земље, водити разговаре на теме екологије, природе, географије и посећивати места сећања заједничке историје, пише руски портал „Балканиста“.
2021-08-15 08:28:40
Својим очима можете видети вулкане Камчатке, или у ритуалу стећи статус поларног истраживача, посетити најудаљенију тачку Евроазије... Све то и још много тога можете доживети у невероватним крстарењима широм Русије.
2021-07-11 07:44:41
Русија има 67 поморских лука на 12 мора, од Црног и Балтичког мора до Тихог и...
2021-04-17 18:52:13
Становници Владивостока са поносом и оптимизмом зову свој град „руски Сан Франциско“
2021-03-21 08:31:40
У Москви је све нај-нај. Где год се окренете, окружују вас најскупљи хотели, најлуксузнији ресторани, најлепши храм, највећа тврђава, најпосећенији музеј, најзанимљивији парк и најатрактивнија продавница у Русији. Међу тим рекордерима је и Останкински телевизијски торањ који се градио од 1960. до 1967. године. Торањ је висок 540 метара и то је тренутно највиша грађевина не само у Русији, већ и у читавој Европи.
2021-03-14 08:06:49
Ова ружичаста, жута и бела језера изгледају надреално. Али нису их обојили људи.
2021-03-07 09:00:45
Будистички храмови, древна утврђења и град у коме се не продаје алкохол, све се то налази у Русији.
2021-02-06 09:06:48
Руско географско друштво расписало је фото конкурс под називом „Најлепша земља“. Oбјављујемо прве пристигле фотографије.
2021-01-23 07:57:15
У возовима који саобраћају с краја на крај Русије можете сазнати много тога о највећој земљи...
2021-01-09 05:10:40
Током поларног дана мештани лепе на прозоре фолију, а на температури +12 степени мажу се заштитном кремом од сунца и скривају мачке од локалних власти. Како они тамо уопште преживљавају?
2021-01-01 07:20:16
Недавно је завршена рестаурација једне од најбогатије украшених палата у Русији. Погледајте дворац породице која по аристократији ни мало није заостајала за царском породицом Романов, а по богатству је чак знатно превазилазила. Овај дворац се прочуо и по убиству Распућина иза кога је лично стојао млади власник куће.
2020-12-26 08:22:06
Пројекат је трајао преко 15 година и обухватио 72 региона прелепе руске земље.
2020-12-19 09:39:58
Фотографи Олег Зотов и Ида Ручина били су у експедицији на Чукотки, у крају где живи...
2020-12-12 08:30:10
Већ сама чињеница да сте се нашли на некој од ових локација представља својеврсну авантуру. Неке...
2020-12-06 09:32:15
Ово место је заиста феноменално: тиркизна језера, високи кањони, древне насеобине, фантастични планински пејзажи, водопади, изванредан...
2020-12-05 09:01:56
„Земља градоваˮ са производима од бронзе, камени лавиринти и храмови, најстарије кочије и мегалитске гробнице... Ово је списак најимпресивнијих праисторијских налазишта у Русији.
2020-11-28 07:47:34
Ова за Русију нетипична здања подсећају на средњовековне европске замкове и биће откровење чак и за оне који добро познају руску престоницу.
2020-11-21 07:17:51
Фотографски пројекат „Русија: Лет кроз вековеˮ приказује најразличитије пределе Русије, открива аутентичност њених региона и завирује...
2020-11-14 09:10:00
Од бајковитог Бајкала за који зна цео свет до потпуно непознатих неприступачних места са пејзажима нестварне...
2020-10-31 07:42:15
Некадашња вулканска лава временом је постала главна знаменитост острва Сахалин, пише Russia beyond. Yuri Smityuk/TASS На северу острва...
2020-10-30 18:20:56
Ове шетње по центру Москве упознаће вас како са историјским наслеђем, тако и са савременим лицем...
2020-10-18 09:06:44