Шта последњи чувашки пагани траже у молитвама од својих богова?

Објављено: 14.07.2019.год.
фото: © Сергеј Потерјајев / Russia beyond


Усред Татарстана, руског региона на реци Волги, где већина становника исповеда ислам, још увек постоји село народа Чуваши чији житељи нису примили ни хришћанство ни ислам. Напротив, ревносно се придржавају древних ритуала, па чак приносе и праве жртве. Пружила нам се прилика да присуствујемо једном жртвоприношењу.

Стигли смо у Старо Суркино ујутру у десет до шест да присуствујемо „учуку“, годишњем молитвеном обреду. У пољу изван села су се окупили мештани и званице да свог врховног бога Туру моле за благостање, нудећи му на дар жртвену животињу. Унапред знам да ће се молитва завршити гулашем од жртвеног бика и већ ме подилазе жмарци. У продавници купујем бифтек без проблема, али кад бих погледала том бику у очи, било би ми веома жао. Срећом, бик засада стоји у једном дворишту и ја га још увек не видим.

 

Први прилази чича Петја, снажан мушкарац од педесетак година у радном оделу. Он је један од оних који ће клати бика. Њему то није први пут и зато је прилично спокојан. За њим у поље излази још неколико људи и жена, и сви облаче чувашку националну ношњу. Изводе бика и везују га за тарабу, да на крају мало пасе. Чича Петја оштри ножеве.

У међувремену жене точе у крчаг сок од цвекле, узимају жртвену погачу „јусман“ и одлазе на падину крај реке, где ће се вршити „учук“. Пре клања жене читају молитву и кропе бика чистом водом.

Поред нас у пољу има још само десетак људи, не више. „Реците, када ће се све ово завршити“, обрати ми се старија жена интелигентног изгледа са наочарима, окрећући главу од призора. То је Зинаида Воронова, сарадница Универзитета културе у Чебоксарију, главном граду Чувашије. Она је заједно са колегама дошла да проучава овдашње обичаје. Нема посебну жељу да посматра цео процес. Каже да некако није навикла на све то. Она је такође чувашке националности, али је крштена, као и сви у Чебоксарију. И поред тога, каже да никада није правила разлику између крштених и некрштених припадника свога народа.

„Сви смо ми знали за ове обреде од детињства, али нисмо томе придавали посебан значај“, прича она. Некрштених сада има само у неколико села у Татарстану. Већином живе овде, у Старом Суркину.

„У мојој породици нема крштених“

Чуваши су у 17. веку дошли овамо из околине Казања, јер нису желели да приме ни хришћанство ни ислам. Чуваши и Татари су турански народи, с тим што су Татари још у 10. веку примили ислам, а Чуваши су се већином обратили у православље. Мало је оних који су остали пагани. Они још постоје у мањим селима. Врховно божанство им је добри бог Тура (на чувашком језику та реч значи „небо“, „бог“), коме се супротставља Шујтан („ђаво“). Они верују да све живо у природи има у себи духа и да сваки људски посао има свог покровитеља међу божанствима. Такав систем веровања је и иначе био распрострањен међу различитим туранским народима, само што је врховно божанство имало различита имена: „Тенгри“, „Тејри“ и „Тор“.

Село Старо Суркино је добило назив по првом досељенику који се звао Серка. Добро је скривено у удолини и окружено густим шумама, тако да није баш лако доћи до њега. Најближи град Аљметјевск је удаљен 20 километара. Башкирија је овом селу ближа од Чувашије, а у Башкирији већином живе муслимани. Данас у Старом Суркину стално живи око 1.500 људи. Куће су чврсте, има много и новосаграђених. Село има школу и обданиште. Мештани говоре чувашки и руски. Када не врше своје обреде ти људи ни по чему се не разликују од других – проводе време на интернету, гледају телевизијске серије, возе аутомобиле, раде у канцеларијама...

Поред села постоје три гробља: за хришћане, за муслимане и за некрштене. Ово последње је највеће и најстарије. Уместо споменика на гробовима су „јупе“, тј. стубови. Мушкарцима се најпре праве од храстовине, а женама од липе, а касније се уместо дрвених праве камени стубови (тај обред се врши једном годишње, у новембру).

Село нема ниједан храм, и никада га није имало. Нема ни свештеника. Сва питања се решавају на савету предводника. „Ми се молимо тамо где станемо“, каже Галина Тимербајевна Бикбова. Она је један од сеоских предводника. Пришла нам је после читања молитве. Дели свима квас и „јусман“, „да бог прими жртву“. „Наш бог је претхришћански и предисламски бог Тура“.

Док мушкарци реде бика, жене пале десетак ватри на којима се кува жртвена каша „учук пата“. Прави се од хељде, пиринча и проса.

Појединци је зову „каша пријатељства“. На крају се додаје месо бика. Глава и копита се каче на стари храст, а прошлогодишње се скидају и закопавају на истом пољу, заједно са кожом и репом.

Житељи села сматрају да их обред пољске молитве чува од злих стихија и злих људи. „Ево недавно је био ураган. Поскидао је кровове у Аљметјевску, Зеленогорску и другде, а код нас је дувао само пет минута. И ми кажемо: хвала ти, боже, што нас чуваш“, прича Галина Тимербајевна. Она је 45 година предавала руски језик у школи, а сада је у пензији, гаји деветоро унучади. Све их васпитава у чувашкој вери. „Код мене нема крштених, пу-пу-пу. Ако би требало да ја будем крштена, мене би бог родио у таквој породици. Зашто се супротстављати својој вери?“ У поменутом ритуалу она учествује већ пет година, а пре тога се бавила организационим питањима.

Ураган је заиста дивљао на југоистоку Татарстана четири дана пре тог разговора. Чак је уочи тог дана ноћу у Аљметјевску био пљусак са олујом и грмљавином. Према прогнози, у Суркину је требало цео тај дан да буде кишовито. Ми смо чак замолили мештане да нам позајме гумене чизме, али нису нам требале. После молитве се облаци разиђоше, сунце се помоли, а трава се осуши.

„У младости сам била комсомолка и одбацивала сам ове ритуале“, прича Галина. „Мада, вера је вероватно постојала негде у дубини душе“. Сећа се како су и у совјетско време у Старом Суркину вршени сви обреди – и свадбе, и сахране, и вашари, и пољска молитва. Локална управа није то спречавала јер су и у њој људи поштовали те обичаје. Током протеклих година обред пољске молитве се обавља као део фестивала чувашког народа у Закамју. Организацијом се бави Ина Аљмукова, бивши руководилац Суркина, заједно са осталим активистима. Мало јој је криво што није стигла да обуче народну ношњу, јер је синоћ до касних сати учествовала на форуму чувашке омладине, па је јутрос спавала дуже те је на обред морала доћи у „цивилу“.

Обично чувашке жене украшавају ношњу новчићима, који су симбол изобиља. Галина Тимербајевна носи огрлицу са совјетским копејкама.

„Ово није религија, ово је поредак“

Мушкарци који су редили бика сада облаче свечана одела и спремају се за дочек гостију. Данас се очекује делегација из администрације рејона. У десет сати преподне већ се окупља неколико стотина људи. Културноуметничка друштва ће певати старинске песме, ту ће бити разапети и шатори са народним занатима и свима ће бити понуђена каша.

Стасит човек у везеној кошуљи представио нам се као Николај. То име му пише у документима, а код куће га зову Мигус. Многи Чуваши имају по два имена. Мигус је вајар из Чебоксарија, има 54 године. Дошао је да се упозна са обичајима свога народа. Родитељи су га крстили у детињству, али се он касније сам вратио старој чувашкој вери. „На факултету смо проучавали различите религије. Тада сам схватио да све то није моје. Крштење је било формална ствар. Рецимо да су родитељи то учинили непромишљено. Моји синови су сада већ одрасли и одлучили су да проучавају наше обичаје. Ово у шта ми верујемо није религија, него одређени поредак ствари око нас“. Он каже да чак и крштени Чуваши у дубини душе верују само у Туру.

Додуше, Галина Тимербајевна истиче да некрштених Чуваша има све мање. „Сада је крштење модерно међу омладином. После нас можда неће ни остати некрштених Чуваша“. Пре десет година је у селу било око 5% крштених. Сада их је већ 20%.

Али „на бика“ се и даље окупља цело село. Неко прилаже сто, неко двеста рубаља. Овај данашњи је, на пример, коштао 54.000 рубаља, а поред њега су купљене намирнице за кашу, каже руководилац Старог Суркина Николај Валерјевич Леонтјев. „Ја сам цео живот провео овде. Нисам крштен. Није ни моја жена, нису ни њени родитељи“, каже он. „Када смо 2006. године добили млађу ћерку одлучили смо да се сви крстимо. Тада сам имао 35 година. Изабрали смо православље. Чини нам се да нам је оно најближе. Увек смо веровали у Бога иако овде и нема храмова. Свако има свој избор“. Он сматра да је најважније да житељи његовог села имају радна места и добре путеве, и да сви имају струју. Николај Валерјевич је такође учествовао у скупљању новца за бика.

Ана Сорокина, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Туризам

НИС вас позива: Посетите бесплатно зелене оазе Србије

Акција уласка у резервате природе у замену за празну ПЕТ амбалажу

Невероватне фотографије најнеприступачнијих места у Русији
Невероватне фотографије најнеприступачнијих места у Русији

Фотографије на Инстаграму Сергеја Доље више личе на пејзаже са других планета него на призоре из Русије (што заправо јесу). Ово су само неки од његових снимака.

2021-12-05 10:33:49

Посетио сам Туву, географски центар Азије, и одушевио се
Посетио сам Туву, географски центар Азије, и одушевио се

Нашавши се у Републици Туви на југу Сибира лако можете поверовати да сте у сваком погледу у некој другој земљи, а не у Русији. Све је другачије: религија, језик (руски је један од два званична језика), пејзаж и архитектура. Ево шта сам открио на мом путовању у овај регион.

2021-11-28 13:02:05

Ханти-Мансијск или Југра: Зашто вреди посетити северну земљу пињола, ирваса и шамана
Ханти-Мансијск или Југра: Зашто вреди посетити северну земљу пињола, ирваса и шамана

Древна земља Југра, у којој се налази град Ханти-Мансијск, чува трагове живота праисторијских људи и пећине изумрлих животиња. Али у новије време овде је пронађена нафта, па је престоница округа постала савремени развијени град који ипак брижно чува свој национални колорит.

2021-08-22 09:26:04

„Србија је примамљив ћилим у хиљаду боја“: Шта фасцинира учеснике кампа Руског географског друштва
„Србија је примамљив ћилим у хиљаду боја“: Шта фасцинира учеснике кампа Руског географског друштва

Крајем јула Србију су „окупирали“ географи из Русије. До средине августа учесници Седмог међународног еколошко-географског кампа Руског географског друштва изучаваће природна богатства братске земље, водити разговаре на теме екологије, природе, географије и посећивати места сећања заједничке историје, пише руски портал „Балканиста“.

2021-08-15 08:28:40

Најегзотичнија и најскупља крстарења руским рекама и морима
Најегзотичнија и најскупља крстарења руским рекама и морима

Својим очима можете видети вулкане Камчатке, или у ритуалу стећи статус поларног истраживача, посетити најудаљенију тачку Евроазије... Све то и још много тога можете доживети у невероватним крстарењима широм Русије.

2021-07-11 07:44:41

Десет највећих лучких градова у Русији
Десет највећих лучких градова у Русији

Русија има 67 поморских лука на 12 мора, од Црног и Балтичког мора до Тихог и...

2021-04-17 18:52:13

Владивосток: Демистификација великог града на истоку Русије
Владивосток: Демистификација великог града на истоку Русије

Становници Владивостока са поносом и оптимизмом зову свој град „руски Сан Франциско“

2021-03-21 08:31:40

Москва у облацима: Све што треба да знате о највишој грађевини у Европи
Москва у облацима: Све што треба да знате о највишој грађевини у Европи

У Москви је све нај-нај. Где год се окренете, окружују вас најскупљи хотели, најлуксузнији ресторани, најлепши храм, највећа тврђава, најпосећенији музеј, најзанимљивији парк и најатрактивнија продавница у Русији. Међу тим рекордерима је и Останкински телевизијски торањ који се градио од 1960. до 1967. године. Торањ је висок 540 метара и то је тренутно највиша грађевина не само у Русији, већ и у читавој Европи.

2021-03-14 08:06:49

Разнобојна језера у Русији: Створена чаробном кичицом непознатих уметника
Разнобојна језера у Русији: Створена чаробном кичицом непознатих уметника

Ова ружичаста, жута и бела језера изгледају надреално. Али нису их обојили људи.

2021-03-07 09:00:45

Живописна Русија: Пет градова са израженим националним колоритом
Живописна Русија: Пет градова са израженим националним колоритом

Будистички храмови, древна утврђења и град у коме се не продаје алкохол, све се то налази у Русији.

2021-02-06 09:06:48

„Најлепша земља“ у објективу фотографа аматера
„Најлепша земља“ у објективу фотографа аматера

Руско географско друштво расписало је фото конкурс под називом „Најлепша земља“. Oбјављујемо прве пристигле фотографије.

2021-01-23 07:57:15

Путовање из снова: Од Москве до Владивостока у вагону без купеа
Путовање из снова: Од Москве до Владивостока у вагону без купеа

У возовима који саобраћају с краја на крај Русије можете сазнати много тога о највећој земљи...

2021-01-09 05:10:40

Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида
Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида

Током поларног дана мештани лепе на прозоре фолију, а на температури +12 степени мажу се заштитном кремом од сунца и скривају мачке од локалних власти. Како они тамо уопште преживљавају?

2021-01-01 07:20:16

Раскошни Јусуповски дворац: Овако изгледа унутрашњост једног од најлепших здања Санкт Петербурга
Раскошни Јусуповски дворац: Овако изгледа унутрашњост једног од најлепших здања Санкт Петербурга

Недавно је завршена рестаурација једне од најбогатије украшених палата у Русији. Погледајте дворац породице која по аристократији ни мало није заостајала за царском породицом Романов, а по богатству је чак знатно превазилазила. Овај дворац се прочуо и по убиству Распућина иза кога је лично стојао млади власник куће.

2020-12-26 08:22:06

Овако изгледа Русија из перспективе птичјег лета
Овако изгледа Русија из перспективе птичјег лета

Пројекат је трајао преко 15 година и обухватио 72 региона прелепе руске земље.

2020-12-19 09:39:58

Петанаест невероватних призора Чукотке
Петанаест невероватних призора Чукотке

Фотографи Олег Зотов и Ида Ручина били су у експедицији на Чукотки, у крају где живи...

2020-12-12 08:30:10

Најатрактивније зоне за фотографисање у Русији: Само за истинске љубитеље екстремних авантура
Најатрактивније зоне за фотографисање у Русији: Само за истинске љубитеље екстремних авантура

Већ сама чињеница да сте се нашли на некој од ових локација представља својеврсну авантуру. Неке...

2020-12-06 09:32:15

Девет места у Кабардино-Балкарији које треба да посети сваки љубитељ авантура
Девет места у Кабардино-Балкарији које треба да посети сваки љубитељ авантура

Ово место је заиста феноменално: тиркизна језера, високи кањони, древне насеобине, фантастични планински пејзажи, водопади, изванредан...

2020-12-05 09:01:56

Шест невероватних праисторијских споменика у Русији
Шест невероватних праисторијских споменика у Русији

„Земља градоваˮ са производима од бронзе, камени лавиринти и храмови, најстарије кочије и мегалитске гробнице... Ово је списак најимпресивнијих праисторијских налазишта у Русији.

2020-11-28 07:47:34

„Мистичнеˮ грађевине старе Москве у неоготском стилу
„Мистичнеˮ грађевине старе Москве у неоготском стилу

Ова за Русију нетипична здања подсећају на средњовековне европске замкове и биће откровење чак и за оне који добро познају руску престоницу.

2020-11-21 07:17:51

Фотографско путовање кроз све руске регионе
Фотографско путовање кроз све руске регионе

  Фотографски пројекат „Русија: Лет кроз вековеˮ приказује најразличитије пределе Русије, открива аутентичност њених региона и завирује...

2020-11-14 09:10:00

Двадесет чуда природе у Русији: Најзанимљивији феномени који красе највећу земљу на свету
Двадесет чуда природе у Русији: Најзанимљивији феномени који красе највећу земљу на свету

Од бајковитог Бајкала за који зна цео свет до потпуно непознатих неприступачних места са пејзажима нестварне...

2020-10-31 07:42:15

Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије
Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије

Некадашња вулканска лава временом је постала главна знаменитост острва Сахалин, пише Russia beyond.   Yuri Smityuk/TASS На северу острва...

2020-10-30 18:20:56

Четири најлепше најлепше кратке шетње по Москви
Четири најлепше најлепше кратке шетње по Москви

Ове шетње по центру Москве упознаће вас како са историјским наслеђем, тако и са савременим лицем...

2020-10-18 09:06:44

rt turizam
baner rakija desno turiyam
baner apartman desno / turiyam
baner obzor desno - turizam

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: