Садашња посада станице требало би да се врати на Земљу 23. септембра, што значи да ће 59-годишњак постати први човек који ће прећи цифру од 1.000 дана у свемиру.
Одговарајући на питање РТ-а из орбите, Кононенко је изјавио да би МСС могао да сматра својим домом након што је тамо био 878 дана. „Дом је место где су ваша породица и ваши пријатељи. Многи моји пријатељи су космонаути и астронаути“, објаснио је он.
У одвојеном интервјуу новинској агенцији Тасс, космонаут је инсистирао да „летим у свемир да ради посао који волим, а не да постављам рекорде“. Изјавио је да више није поносан на своје личне успехе, већ на чињеницу да рекорд за највише времена проведеног у свемиру остаје у рукама Руса.
На питање како је на њега утицао тако дуг боравак у орбити, Кононенко је одговорио: „Одлазак у свемир, наравно, не побољшава здравље, али увек водим активан начин живота и редовно вежбам и на Земљи и у свемиру. ”
„А са психолошке тачке гледишта, током рада у орбити не осећам никакву депривацију или изолацију“, нагласио је он и додао да „пријатељска атмосфера, међусобна подршка и разумевање свих чланова посаде остају непромењени на станици“ у сваком тренутку.
Кононенка су питали и да ли планира да оде у шесту мисију у свемир. Он је одговорио да ће „време показати… Ја ћу се само трудити да свој посао радим професионално и са задовољством“.
Према подацима НАСА-е, амерички астронаут који је провео највише времена на МСС је Пеги Витсон, која је радила у свемиру 655 дана.
Извор: РТ (Ф)