17 (од укупно 28) руских објеката светске баштине Унеска

Објављено: 28.04.2019.год.
фото: © Getty Images / Russia beyond


Фантастична здања, градови и области – од Црвеног трга у Москви до Херсонеса на Криму – носиоци су огромног историјског и културног наслеђа.

1. Историјски центар Санкт Петербурга и његови споменици

Историјски центар Петербурга је специфичан из више разлога разлога. На пример, већина његових споменика је подигнута у 18. веку за кратко време, тако да се у граду брзо осетио врло динамичан културни живот. Поред тога, Унеско ретко ставља на своју листу објеката светске баштине насељену територију величине бивше престонице Русије.

По чему је јединствен?Ово је један од највећих насељених објеката светске баштине Унеска.


2. Цркве острва Кижи

Ово место постоји још од 17. века. Храм Преображења Господњег има 22 куполе, а Храм Покрова Пресвете Богородице 9 купола. И један и други су саграђени искључиво од дрвета. Дашчице су спојене и држе се без иједног ексера.

По чему је јединствен? Непревазиђена архитектура у изразито руском стилу.

3. Црвени трг у Москви

Централно место у главном граду Русије (у историјском и архитектонском смислу) заузимају чувени објекти око Црвеног трга – Кремљ, тржни центар ГУМ, Сабор Василија Блаженог и историјски музеј.

По чему је јединствен? На некадашњој градској тржници налази се и чувени православни храм, а близу њега је маузолеј вође бољшевика... Да и не помињемо све остало. 


4. Велики Новгород и његови споменици

Стара Русија је поникла у Новгороду, чувеном трговачком граду који је био центар Новгородске републике. Сада је ово позната туристичка дестинација која пружа изванредну могућност да се доживи атмосфера средњовековне Русије.


По чему је јединствен? Ово је једини велики староруски град који није захваћен татарском најездом, тако да су у њему најбоље очувана средњевековна насеља.

5. Соловецки манастир

Соловецки манастир спада међу најпрефињеније примере православне архитектуре у Русији са врло лепим грађевинама од камена и дрвета. Силом је ослобођен у 17. веку када су га запосели расколници. Касније, у 20. веку, преуређен је у затвор где су живот изгубили многи верници и невине жртве терора.


По чему је јединствен? Саграђен је као моћна тврђава (у 18. веку је армији требало 8 година да га ослободи од групе старовераца која га је запосела). Данас ово место поново функционише као манастир.

6. Споменици од белог камена у Владимиру и Суздаљу

Руски градови Владимир и Суздаљ у својој околини имају осам древних објеката направљених од белог камена. То су били важни центри средњовековне Русије. Храм Успења Пресвете Богородице и Златна капија у Владимиру подигнути су још пре најезде Татара, и зато су врло специфични.

По чему су јединствени? Ови културно-историјски споменици су толико стари да се не може са сигурношћу рећи ко их је саградио. Историчари сматрају да су неимари били вероватно Европљани које су ангажовали руски кнезови.

7. Тројице-Сергијева лавра

Тројице-Сергијева лавра, подигнута у 14. веку, највећа је и најважнија монашка обитељ у Русији. Овај податак, додуше, многима није познат.

По чему је јединствен? Манастирске зидине су грађене од 15. до 18. века. 


8. Храм Вазнесења Господњег у насељу Коломенско

Ово је најстарији сачувани руски храм од камена са шаторастом конструкцијом. Налази се на изузетно лепом месту одакле пуца поглед на на јужни део Москве. Спада међу најзначајније руске споменике 16. века.


По чему је јединствен? Пројектовао га је италијански архитекта, а храм је подигнут у част рођења Ивана Грозног (1529-1584).

9. Казањски кремљ

Подигнут је по наруџбини Ивана Грозног на месту старе тврђаве Казањског хана, која је срушена када је Грозни заузео Казањ 1552. године. Кремљ садржи артефакте који потичу из 10. века.

По чему је јединствен? Сматра се да су Казањски кремљ саградили Постник и Барма, неимари који су пројектовали и Храм Василија Блаженог у Москви. 


10. Ферапонтов манастир

Ферапонтов манастир, основан крајем 14. века, био је место прогонства великодостојника Руске православне цркве, међу којима је најпознатији патријарх Никон. Манастирски објекти су веома добро очувани, а мали, лепо уређени амбијент оставља утисак као да је време стало. Овде се може стећи представа о томе како су изгледали руски манастири пре неколико стотина година.

По чему је јединствен? У манастиру се чувају изванредне фреске Дионисија, чувеног руског иконописца (крај 15. и почетак 16. века).

11. Тврђава древног града Дербента

Град Дербент се данас налази у руској републици Дагестан. Некада је то био важан стратешки град дуж северне границе великог Сасанидског царства (од 3. до 7. века). Зидине Дербента, укључујући и бедем дебео 7 метара и утврђење подигнуто још пре доласка Арапа, штитили су овај град 15 векова.

По чему су јединствени? Бедеми Дербента су једини древни персијски фортификациони објекат на свету који је остао нетакнут. Џума џамија у овом граду најстарија је у Русији.

12. Архитектонски ансамбл Новодевичјег манастира

Новодевичји манастир је одиграо важну улогу у руској историји. Наполеон га је опустошио 1812. године. Манастир су често посећивале чланице царске породице. На манастирском гробљу су сахрањивани чланови царске породице и свите.

По чему је јединствен? Новодевичји манастир је један од најбољих примерака нетакнутог барока 17. века у руској архитектури.

13. Историјски центар Јарославља

Јарослављ је основан на ушћу реке Которосл у Волгу. Још од 11. века је овај град био велики трговачки чвор, али је срећом његов историјски центар остао нетакнут и поред индустријског раста. Крајем 18. века је преуређен у складу са сверуском реформом градског амбијента коју је покренула Катарина Велика, а која је спровођена од 1763 до 1830.

По чему је јединствен? Центар Јарославља је изванредан пример културне размене између Русије и Западне Европе.

14. Струвеов геодетски лук

Струвеов лук је мрежа тригонометријских тачака која има ланчани облик, пролази кроз десет земаља и обухвата преко 2.820 километара, од Хамерфеста у Норвешкој до Црног мора. Првобитно се састојала од 258 троуглова, а данас су сачуване само 34 тачке.

По чему је јединствена? Мрежу је користио руски научник немачког порекла Фридрих Георг Вилхелм фон Струве од 1816. до 1855. да би измерио тачну величину и облик Земље.

15. Историјски и археолошки комплекс у Болгару

Болгар је град у руској републици Татарстан. Некада је био престоница Болгарије, древне државе на Волги која је постојала од 7. до 15. века. Заузели су га Татари и претворили у престоницу Златне хорде. Град је са својим древним исламским монументалним споменицима и данас поклоничко место Татара који исповедају ислам.

По чему је јединствен? Историјски комплекс Болгара одражава прожимање туранске, угрофинске и словенске традиције у једној престоници.

16. Успенски храм и манастир у Свијажску

 

Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Култура

У ивановско село Сарајево стигле иконе – дарови из Републике Српске

 У селу Сарајеву Ивановске области, десио се диван догађај. Иконе светих Николаја Српског (Велимировића) и Јустина...

Почела осма сезона програма „NIS CALLING“
Почела осма сезона програма „NIS CALLING“

Више од 40 студента на пракси у НИС-у

2024-07-03 20:45:49

Бошку Козарском у Москви уручен “Кристални компас”
Бошку Козарском у Москви уручен “Кристални компас”

Серијалу „КУЛТУРИСТА У РУСИЈИ“ српског телевизијског водитеља Бошка Козарског додељена престижна руска награда „Кристални Компас“

2024-05-30 18:42:36

У Малију је отворена конференција посвећена руско-малијском образовању
У Малију је отворена конференција посвећена руско-малијском образовању

У Малију је званично почела међународна конференција „Руско-малијско образовање: улазница у будућност“. Ово је у среду, 29. маја, известио Ридус, који је медијски партнер форума.

2024-05-30 18:36:42

Проглашени победници 11. НИС олимпијаде из руског језика
Проглашени победници 11. НИС олимпијаде из руског језика

Такмичење окупило 110 ученика из Србије и региона

2024-05-26 14:02:51

Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство
Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство

Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Регионалном програму у Јарослављу...

2024-04-03 13:25:37

Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ
Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ

Временом је постало јасно да се Србија показала као “газда”, јер су први пружили отпор глобалистима, изјавио је српски редитељ

2024-03-22 14:48:04

Сећање на Лимонова – Братство
Сећање на Лимонова – Братство

Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

2024-03-18 16:11:51

Швидкој: Форум словенских култура ове године у Србији – Братство
Швидкој: Форум словенских култура ове године у Србији – Братство

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.

2024-03-13 14:22:02

Представљање монографије „Свети Гргур, острво ужаса“
Представљање монографије „Свети Гргур, острво ужаса“

Представљање књиге „Свети Гргур, острво ужаса“ биће одржано у Руском дому, у петак, 1. марта, са почетком у 18.00 часова

2024-02-27 23:14:26

Лукашенко уручио специјалну награду Ивани Жигон - Братство
Лукашенко уручио специјалну награду Ивани Жигон - Братство

На дан светог Стефана 9.1. у Дворцу Републике у Минску одржана је традиционална свечана божићна церемонија доделе награда «За духовни препород» и специјалних награда Председника Белорусије.

2024-01-10 08:52:26

«У славу љубави» – концерт хора «Лучинушка» одржан у Сали хероја
«У славу љубави» – концерт хора «Лучинушка» одржан у Сали хероја

Давне 1972. године 14 студенткиња славистике Филолошког факултета, а данас хор од 60 чланица и неколико...

2023-12-22 21:29:10

За Нови свет нас везује братство са Русијом: промоција Кршљанинове књиге «Нови свет»
За Нови свет нас везује братство са Русијом: промоција Кршљанинове књиге «Нови свет»

  Георги Енгељхарт: Књига истакнутог борца за руско-српске односе Слободан Антонић: Ова књига нам враћа хуманизам, у њеном...

2023-12-08 19:19:11

У сусрет 21. Београдском фестивалу игре
У сусрет 21. Београдском фестивалу игре

Једна од најзначајнијих културних манифестација уз подршку НИС-а

2023-12-05 00:06:29

Ђорђе Перић наступио са симфонијским оркестром у Москви
Ђорђе Перић наступио са симфонијским оркестром у Москви

Тринаестогодишњи виртуоз на хармоници из Бијељине Ђорђе Перић вечерас је имао прилику да пред руском публиком у Москви свира са московским симфонијским оркестром у оквиру пројекта „Златна врата Сибира“.

2023-11-27 18:32:43

„Златни витез“ за представу „Идиот“ Иване Жигон и песника Селимира Радуловића
„Златни витез“ за представу „Идиот“ Иване Жигон и песника Селимира Радуловића

Вечерас су у Москви, у свечаној сали Храма Христа Спаситеља, уручене награде „Златни витез“ за књижевност и за позориште.

2023-11-27 18:21:42

Рођендан Достојевског у Новгороду са Иваном Жигон и представом «Идиот»
Рођендан Достојевског у Новгороду са Иваном Жигон и представом «Идиот»

Поводом рођендана Достојевског у Новгороду се приказује ревијал представа по романима великог писца већ 27 година. Овога пута Србија је имала свог представника.

2023-11-12 14:00:18

Нови кабинет у Основној школи „Бранко Радичевић“ у Марадику, уз подршку НИС-а
Нови кабинет у Основној школи „Бранко Радичевић“ у Марадику, уз подршку НИС-а

Основна школа „Бранко Радичевић“ у Марадику, у општини Инђија, добила је нови кабинет за учење руског језика. Опремање и адаптацију кабинета подржала је компанија НИС у оквиру свог програма „Енергија знања“.

2023-11-10 19:51:02

Шта се крије иза зидина Кремља?
Шта се крије иза зидина Кремља?

Серијал „Културиста у Москви“ ће се емитовати на телевизији Балкан трип, сваког петка од 13.30 и 22:30, почевши већ од 3. новембра.

2023-11-03 15:34:39

У Србији отворени Дани Ермитажа
У Србији отворени Дани Ермитажа

У Београду су по први пут отворени Дани Ермитажа у Србији – међународни културни пројекат једног од највећих музеја на свету. На програму су изложбе, концерти, предавања, филмске пројекције, мастер-класи и археолошка конференција

2023-10-25 15:04:21

РТ: Памтиће се Достојевски, заборавиће се русофоби – заменик премијера
РТ: Памтиће се Достојевски, заборавиће се русофоби – заменик премијера

Руска култура је одувек била и остаће „огроман део“ светске баштине, изјавила је Татјана Голикова

2023-10-22 21:43:52

НИС подржао опремање кабинета за руски језик у Основној школи у Лаћарку
НИС подржао опремање кабинета за руски језик у Основној школи у Лаћарку

У Основној школи „Трива Витасовић - Лебарник“ у Лаћарку свечано је отворен кабинет за руски језик, чије је опремање и адаптацију подржала компанија НИС у оквиру свог програма „Енергија знања“.

2023-09-07 16:32:52

РАЈЕВСКИ ЈЕ ДРУГИ ТОМ „КАРЕЊИНЕ“: Павел Бушујев, поводом годишњице смрти руског хероја који је инспирисао Толстоја
РАЈЕВСКИ ЈЕ ДРУГИ ТОМ „КАРЕЊИНЕ“: Павел Бушујев, поводом годишњице смрти руског хероја који је инспирисао Толстоја

Шта се десило са грофом Вронским после смрти Ане Карењине, сведочи сеоска црквица у Горњем Адровцу, у близини Алексинца, месту погибије пуковника, племића, научника и убеђеног словенофила Николаја Рајевског: ратни херој постао је књижевни јунак којег је Толстој сачувао у вечности

2023-08-31 19:37:00

РТ:  Русија очима Срба: у Руском дому представљена нова сезона чувене ТВ емисије
РТ: Русија очима Срба: у Руском дому представљена нова сезона чувене ТВ емисије

У позадини русофобичне хистерије и „канцел културе“ у западним земљама, у Србији и даље расте интересовање за Русију. Бошко Козарски, познати путописац на Балкану и аутор програма „Културиста”, пропутујући са братом Савом (задужен за снимање и монтажу) Србију и суседне земље, одлучили су да повећају обим пројекта и отишли су у Русију.

2023-08-31 17:31:42

Путин и Русија у рату за мир (приредио Владимир Кршљанин) – купите књигу
Путин и Русија у рату за мир (приредио Владимир Кршљанин) – купите књигу

Документи Кремља и српске анализе о настанку Новог света, Фондација Александар Невски и ИП Принцип, Београд, 2023, стр. 342

2023-08-18 21:48:14

rt kultura2
baner rakija desno kultura
baner apartman desno / kultura
baner obzor desno - kultura

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: