Још десет руских књига које ће вам помоћи да нађете смисао живота

Објављено: 03.08.2018.год.
фото: © Getty Images / Russia beyond


На овом списку нема „Ане Карењине“ и „Злочина и казне“, али су зато присутна друга ремек-дела руских класика која вам могу добро доћи у различитим животним ситуацијама.

1. Поднесите тежак растанак – Иван Буњин, „Тамни дрвореди“

 

У руској књижевности готово да уопште нема интимних сцена. У том смислу је ово прави „еротски зборник“. На основу сваке приче би се могао снимити некакав филм попут „Девет и по недеља“ са извесном дозом мистике, а шармантна недореченост ће вас приморати да сањате о новој љубави и да се не плашите краткотрајних веза, тј. да узмете све што вам живот пружа. Узгред, Буњин је добио Нобелову награду за књижевност када му је конкуренција био најпопуларнији совјетски писац свога доба Максим Горки.

2. Размислите о смислу живота – Лав Толстој, „Смрт Ивана Иљича“

 

Ова повест у анатомским детаљима описује лагану смрт оболелог чиновника. Он је цео свој век живео као „праведник“, не марећи за духовни живот, а када се лицем у лице суочио са смрћу у свему је сагледао обману и лицмеерје, и схватио да је узалуд проживео живот. Ово је књига о страху од смрти и осећају да се она ближи.

Писац Владимир Набоков је сматрао да је управо ова прича најсавршеније Толстојево дело.

3. Упустите се у авантуру – Александар Пушкин, „Капетанова кћи“

 

Ова књига потврђује изреку „добро чини и добру се надај“. Петар Грињов је једном приликом у снежној олуји дарежљиво поклонио непознатом човеку скупоцену топлу крзнену бунду, и чинило се да није баш много паметно поступио, али му је на крају баш тај поступак спасао живот. Нећемо откривати све детаље. Само ћемо додати да се радња ове невероватне приче о љубави, части и дугу према отаџбини одвија у крајње занимљивом периоду руске историје – у доба сељачке буне под вођством Јемељана Пугачова, који се лажно представљао као император Петар III.

4. Ако су вам досадиле ТВ серије – Михаил Шолохов, „Тихи Дон“

 

Све се у животу променило и преокренуло када је у мирну атмосферу козачког села стигла Октобарска револуција, а затим и руски грађански рат. Припремите се за четири тома крајње занимљивог штива о томе како муж напушта своју жену, а затим јој се враћа, како брат убија брата и како се људи двоуме коју страну у грађанском рату ће изабрати – да ли комунисте или белогардејце, и прелазе из једног табора у други.

Шолохов је такође руски нобеловац. Додуше, научници су дуго дискутовали о томе ко је прави аутор „Тихог Дона“, сматрајући да су сва остала Шолоховљева дела далеко слабија. Међутим, експертиза је доказала да је управо он написао овај чувени роман.

5. Понесите на плажу – Михаил Љермонтов, „Јунак нашег доба“

 

Ту су и море, и планине, и љубав, и судбина, и наравно, врло занимљива радња. Григориј Печорин је још млад, али је у свом животу већ много тога видео. Већ се и уморио од лицемерних манира високог друштва, разочарао се у жене, душа му је постала хладна и непријемчива за снажна осећања. У потрази за каквим-таквим узбуђењима он одлази у рат, затим краде ћерку планинског кнеза излажући свој живот опасности, упушта се у ноћне авантуре кријумчара, од досаде ступа у интимну везу са благородном девојком...

Прави enfant terrible претпрошлог века.

6. Насмејте се од срца – Сергеј Довлатов, „Спомен-музеј“

 

Разведени мушкарац је у потрази за послом, и запошљава се као кустос једног удаљеног сеоског музеја посвећеног Александру Пушкину. Испоставља се да у том музеју раде углавном жене, и оне се утркују која ће више привући пажњу новајлије. Сигурно ће и вама бити смешне искричаве шале главног јунака (без обзира на то што су то шале из совјетског периода), као и препознатљиви карикирани ликови.

7. Схватите да ваш живот и није тако лош – Максим Горки, „На дну“

 

Пролетерски писац Максим Горки је потекао из народа. Он је међу првима на страницама совјетске књижевности описао ликове бескућника, сиромаха и других маргиналних „елемената“. У овој драми се описује живот у преноћишту таквих јунака. Свако од њих има несвакидашњу биографију, и свако се нашао на социјалном дну.

Узгред, овај комад се још увек игра у позориштима Русије и Европе, и то са невероватним успехом.

8. Ако не можете да се одвојите од старих ствари – Антон Чехов, „Вишњик“

 

Спахиница Рањевска продаје имање и сазнаје да ће њен вишњик бити посечен. Због тога тугује и сматра да живот без вишњика губи сваки смисао. Али ту није проблем у самом воћњаку, него у томе што она није спремна за промене у животу, тј. слепо је везана за прошлост која се никада неће вратити. Нека вас легендарна Чеховљева драма инспирише да промените нешто у животу (бар гардеробу, ако ништа друго).

9. Ако волите страшне приче – Николај Гогољ, „Вечери у сеоцету крај Дикањке“ и „Миргород“

 

У овим циклусима приповедака комбинују се хумор и прави хорор. Не саветујемо вам да причу „Мајска ноћ или Утопљеница“ читате ноћу, као ни „Зачарано место“ и „Виј“. Ту има и мртваца који ходају, и нечисте силе и одвратних мистичних бића. Тешко је замислити да је аутор таквих ствари управо Гогољ, човек који је написао „Мртве душе“, једно од најсатиричнијих дела руске класичне књижевности.

10. Заљубите се по стокхолмском синдрому – Гузељ Јахина, „Зулејха отвара очи“

 

Млада жена из муслиманског татарског села је живела под јармом свога мужа и свекрве. Они су је експлоатисали као робињу. А онда је дошла совјетска власт, мужа су јој убили а њу одвели у логор. Чудно звучи, али она осећа више слободе у логору него што је осећала на слободи. Открива у себи таленте, а надзорник логора јој постаје блиска особа...

У нашем списку је ово једина књига написана у 21. веку. Чим је објављена преведена је на преко 20 језика.

Александра Гузева, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Култура

У ивановско село Сарајево стигле иконе – дарови из Републике Српске

 У селу Сарајеву Ивановске области, десио се диван догађај. Иконе светих Николаја Српског (Велимировића) и Јустина...

Почела осма сезона програма „NIS CALLING“
Почела осма сезона програма „NIS CALLING“

Више од 40 студента на пракси у НИС-у

2024-07-03 20:45:49

Бошку Козарском у Москви уручен “Кристални компас”
Бошку Козарском у Москви уручен “Кристални компас”

Серијалу „КУЛТУРИСТА У РУСИЈИ“ српског телевизијског водитеља Бошка Козарског додељена престижна руска награда „Кристални Компас“

2024-05-30 18:42:36

У Малију је отворена конференција посвећена руско-малијском образовању
У Малију је отворена конференција посвећена руско-малијском образовању

У Малију је званично почела међународна конференција „Руско-малијско образовање: улазница у будућност“. Ово је у среду, 29. маја, известио Ридус, који је медијски партнер форума.

2024-05-30 18:36:42

Проглашени победници 11. НИС олимпијаде из руског језика
Проглашени победници 11. НИС олимпијаде из руског језика

Такмичење окупило 110 ученика из Србије и региона

2024-05-26 14:02:51

Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство
Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство

Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Регионалном програму у Јарослављу...

2024-04-03 13:25:37

Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ
Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ

Временом је постало јасно да се Србија показала као “газда”, јер су први пружили отпор глобалистима, изјавио је српски редитељ

2024-03-22 14:48:04

Сећање на Лимонова – Братство
Сећање на Лимонова – Братство

Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

2024-03-18 16:11:51

Швидкој: Форум словенских култура ове године у Србији – Братство
Швидкој: Форум словенских култура ове године у Србији – Братство

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.

2024-03-13 14:22:02

Представљање монографије „Свети Гргур, острво ужаса“
Представљање монографије „Свети Гргур, острво ужаса“

Представљање књиге „Свети Гргур, острво ужаса“ биће одржано у Руском дому, у петак, 1. марта, са почетком у 18.00 часова

2024-02-27 23:14:26

Лукашенко уручио специјалну награду Ивани Жигон - Братство
Лукашенко уручио специјалну награду Ивани Жигон - Братство

На дан светог Стефана 9.1. у Дворцу Републике у Минску одржана је традиционална свечана божићна церемонија доделе награда «За духовни препород» и специјалних награда Председника Белорусије.

2024-01-10 08:52:26

«У славу љубави» – концерт хора «Лучинушка» одржан у Сали хероја
«У славу љубави» – концерт хора «Лучинушка» одржан у Сали хероја

Давне 1972. године 14 студенткиња славистике Филолошког факултета, а данас хор од 60 чланица и неколико...

2023-12-22 21:29:10

За Нови свет нас везује братство са Русијом: промоција Кршљанинове књиге «Нови свет»
За Нови свет нас везује братство са Русијом: промоција Кршљанинове књиге «Нови свет»

  Георги Енгељхарт: Књига истакнутог борца за руско-српске односе Слободан Антонић: Ова књига нам враћа хуманизам, у њеном...

2023-12-08 19:19:11

У сусрет 21. Београдском фестивалу игре
У сусрет 21. Београдском фестивалу игре

Једна од најзначајнијих културних манифестација уз подршку НИС-а

2023-12-05 00:06:29

Ђорђе Перић наступио са симфонијским оркестром у Москви
Ђорђе Перић наступио са симфонијским оркестром у Москви

Тринаестогодишњи виртуоз на хармоници из Бијељине Ђорђе Перић вечерас је имао прилику да пред руском публиком у Москви свира са московским симфонијским оркестром у оквиру пројекта „Златна врата Сибира“.

2023-11-27 18:32:43

„Златни витез“ за представу „Идиот“ Иване Жигон и песника Селимира Радуловића
„Златни витез“ за представу „Идиот“ Иване Жигон и песника Селимира Радуловића

Вечерас су у Москви, у свечаној сали Храма Христа Спаситеља, уручене награде „Златни витез“ за књижевност и за позориште.

2023-11-27 18:21:42

Рођендан Достојевског у Новгороду са Иваном Жигон и представом «Идиот»
Рођендан Достојевског у Новгороду са Иваном Жигон и представом «Идиот»

Поводом рођендана Достојевског у Новгороду се приказује ревијал представа по романима великог писца већ 27 година. Овога пута Србија је имала свог представника.

2023-11-12 14:00:18

Нови кабинет у Основној школи „Бранко Радичевић“ у Марадику, уз подршку НИС-а
Нови кабинет у Основној школи „Бранко Радичевић“ у Марадику, уз подршку НИС-а

Основна школа „Бранко Радичевић“ у Марадику, у општини Инђија, добила је нови кабинет за учење руског језика. Опремање и адаптацију кабинета подржала је компанија НИС у оквиру свог програма „Енергија знања“.

2023-11-10 19:51:02

Шта се крије иза зидина Кремља?
Шта се крије иза зидина Кремља?

Серијал „Културиста у Москви“ ће се емитовати на телевизији Балкан трип, сваког петка од 13.30 и 22:30, почевши већ од 3. новембра.

2023-11-03 15:34:39

У Србији отворени Дани Ермитажа
У Србији отворени Дани Ермитажа

У Београду су по први пут отворени Дани Ермитажа у Србији – међународни културни пројекат једног од највећих музеја на свету. На програму су изложбе, концерти, предавања, филмске пројекције, мастер-класи и археолошка конференција

2023-10-25 15:04:21

РТ: Памтиће се Достојевски, заборавиће се русофоби – заменик премијера
РТ: Памтиће се Достојевски, заборавиће се русофоби – заменик премијера

Руска култура је одувек била и остаће „огроман део“ светске баштине, изјавила је Татјана Голикова

2023-10-22 21:43:52

НИС подржао опремање кабинета за руски језик у Основној школи у Лаћарку
НИС подржао опремање кабинета за руски језик у Основној школи у Лаћарку

У Основној школи „Трива Витасовић - Лебарник“ у Лаћарку свечано је отворен кабинет за руски језик, чије је опремање и адаптацију подржала компанија НИС у оквиру свог програма „Енергија знања“.

2023-09-07 16:32:52

РАЈЕВСКИ ЈЕ ДРУГИ ТОМ „КАРЕЊИНЕ“: Павел Бушујев, поводом годишњице смрти руског хероја који је инспирисао Толстоја
РАЈЕВСКИ ЈЕ ДРУГИ ТОМ „КАРЕЊИНЕ“: Павел Бушујев, поводом годишњице смрти руског хероја који је инспирисао Толстоја

Шта се десило са грофом Вронским после смрти Ане Карењине, сведочи сеоска црквица у Горњем Адровцу, у близини Алексинца, месту погибије пуковника, племића, научника и убеђеног словенофила Николаја Рајевског: ратни херој постао је књижевни јунак којег је Толстој сачувао у вечности

2023-08-31 19:37:00

РТ:  Русија очима Срба: у Руском дому представљена нова сезона чувене ТВ емисије
РТ: Русија очима Срба: у Руском дому представљена нова сезона чувене ТВ емисије

У позадини русофобичне хистерије и „канцел културе“ у западним земљама, у Србији и даље расте интересовање за Русију. Бошко Козарски, познати путописац на Балкану и аутор програма „Културиста”, пропутујући са братом Савом (задужен за снимање и монтажу) Србију и суседне земље, одлучили су да повећају обим пројекта и отишли су у Русију.

2023-08-31 17:31:42

Путин и Русија у рату за мир (приредио Владимир Кршљанин) – купите књигу
Путин и Русија у рату за мир (приредио Владимир Кршљанин) – купите књигу

Документи Кремља и српске анализе о настанку Новог света, Фондација Александар Невски и ИП Принцип, Београд, 2023, стр. 342

2023-08-18 21:48:14

rt kultura2
baner rakija desno kultura
baner apartman desno / kultura
baner obzor desno - kultura

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: