На овом списку нема „Ане Карењине“ и „Злочина и казне“, али су зато присутна друга ремек-дела руских класика која вам могу добро доћи у различитим животним ситуацијама.
1. Поднесите тежак растанак – Иван Буњин, „Тамни дрвореди“
Oneworld Classics, 2008
У руској књижевности готово да уопште нема интимних сцена. У том смислу је ово прави „еротски зборник“. На основу сваке приче би се могао снимити некакав филм попут „Девет и по недеља“ са извесном дозом мистике, а шармантна недореченост ће вас приморати да сањате о новој љубави и да се не плашите краткотрајних веза, тј. да узмете све што вам живот пружа. Узгред, Буњин је добио Нобелову награду за књижевност када му је конкуренција био најпопуларнији совјетски писац свога доба Максим Горки.
2. Размислите о смислу живота – Лав Толстој, „Смрт Ивана Иљича“
Kindle Edition, 2010
Ова повест у анатомским детаљима описује лагану смрт оболелог чиновника. Он је цео свој век живео као „праведник“, не марећи за духовни живот, а када се лицем у лице суочио са смрћу у свему је сагледао обману и лицмеерје, и схватио да је узалуд проживео живот. Ово је књига о страху од смрти и осећају да се она ближи.
Писац Владимир Набоков је сматрао да је управо ова прича најсавршеније Толстојево дело.
3. Упустите се у авантуру – Александар Пушкин, „Капетанова кћи“
Random House USA, 2012
Ова књига потврђује изреку „добро чини и добру се надај“. Петар Грињов је једном приликом у снежној олуји дарежљиво поклонио непознатом човеку скупоцену топлу крзнену бунду, и чинило се да није баш много паметно поступио, али му је на крају баш тај поступак спасао живот. Нећемо откривати све детаље. Само ћемо додати да се радња ове невероватне приче о љубави, части и дугу према отаџбини одвија у крајње занимљивом периоду руске историје – у доба сељачке буне под вођством Јемељана Пугачова, који се лажно представљао као император Петар III.
4. Ако су вам досадиле ТВ серије – Михаил Шолохов, „Тихи Дон“
Penguin Classics,2017
Све се у животу променило и преокренуло када је у мирну атмосферу козачког села стигла Октобарска револуција, а затим и руски грађански рат. Припремите се за четири тома крајње занимљивог штива о томе како муж напушта своју жену, а затим јој се враћа, како брат убија брата и како се људи двоуме коју страну у грађанском рату ће изабрати – да ли комунисте или белогардејце, и прелазе из једног табора у други.
Шолохов је такође руски нобеловац. Додуше, научници су дуго дискутовали о томе ко је прави аутор „Тихог Дона“, сматрајући да су сва остала Шолоховљева дела далеко слабија. Међутим, експертиза је доказала да је управо он написао овај чувени роман.
5. Понесите на плажу – Михаил Љермонтов, „Јунак нашег доба“
KARO,2017
Ту су и море, и планине, и љубав, и судбина, и наравно, врло занимљива радња. Григориј Печорин је још млад, али је у свом животу већ много тога видео. Већ се и уморио од лицемерних манира високог друштва, разочарао се у жене, душа му је постала хладна и непријемчива за снажна осећања. У потрази за каквим-таквим узбуђењима он одлази у рат, затим краде ћерку планинског кнеза излажући свој живот опасности, упушта се у ноћне авантуре кријумчара, од досаде ступа у интимну везу са благородном девојком...
Прави enfant terrible претпрошлог века.
6. Насмејте се од срца – Сергеј Довлатов, „Спомен-музеј“
amazon.com
Разведени мушкарац је у потрази за послом, и запошљава се као кустос једног удаљеног сеоског музеја посвећеног Александру Пушкину. Испоставља се да у том музеју раде углавном жене, и оне се утркују која ће више привући пажњу новајлије. Сигурно ће и вама бити смешне искричаве шале главног јунака (без обзира на то што су то шале из совјетског периода), као и препознатљиви карикирани ликови.
7. Схватите да ваш живот и није тако лош – Максим Горки, „На дну“
Dover Publications, 2000
Пролетерски писац Максим Горки је потекао из народа. Он је међу првима на страницама совјетске књижевности описао ликове бескућника, сиромаха и других маргиналних „елемената“. У овој драми се описује живот у преноћишту таквих јунака. Свако од њих има несвакидашњу биографију, и свако се нашао на социјалном дну.
Узгред, овај комад се још увек игра у позориштима Русије и Европе, и то са невероватним успехом.
8. Ако не можете да се одвојите од старих ствари – Антон Чехов, „Вишњик“
Dover Publications, 2013
Спахиница Рањевска продаје имање и сазнаје да ће њен вишњик бити посечен. Због тога тугује и сматра да живот без вишњика губи сваки смисао. Али ту није проблем у самом воћњаку, него у томе што она није спремна за промене у животу, тј. слепо је везана за прошлост која се никада неће вратити. Нека вас легендарна Чеховљева драма инспирише да промените нешто у животу (бар гардеробу, ако ништа друго).
9. Ако волите страшне приче – Николај Гогољ, „Вечери у сеоцету крај Дикањке“ и „Миргород“
Kinopoisk
У овим циклусима приповедака комбинују се хумор и прави хорор. Не саветујемо вам да причу „Мајска ноћ или Утопљеница“ читате ноћу, као ни „Зачарано место“ и „Виј“. Ту има и мртваца који ходају, и нечисте силе и одвратних мистичних бића. Тешко је замислити да је аутор таквих ствари управо Гогољ, човек који је написао „Мртве душе“, једно од најсатиричнијих дела руске класичне књижевности.
10. Заљубите се по стокхолмском синдрому – Гузељ Јахина, „Зулејха отвара очи“
Oneworld Publications, 2018
Млада жена из муслиманског татарског села је живела под јармом свога мужа и свекрве. Они су је експлоатисали као робињу. А онда је дошла совјетска власт, мужа су јој убили а њу одвели у логор. Чудно звучи, али она осећа више слободе у логору него што је осећала на слободи. Открива у себи таленте, а надзорник логора јој постаје блиска особа...
У нашем списку је ово једина књига написана у 21. веку. Чим је објављена преведена је на преко 20 језика.
Александра Гузева, Russia beyond
Патријарху Московском и целе Русије Кирилу, творцима филма „Људи Христови. Наше време“, гостима руске премијере филма „Ваша...
У суботу, 30. новембра у Руском дому је одржана годишња конференција Координационог савета руских сународника у Србији (КСОРС).
2024-12-01 00:51:49
РТ приказује другу страну САД, скривену од стране Вашингтона и Холивуда, изјавио је познати редитељ
2024-11-24 19:52:37
Патријарх московски и целе Русије Кирил честитао је 70. рођендан чувеном српском редитељу Емиру Кустурици и одликовао га Орденом Светог Серафима Саровског 1. степена.
2024-11-24 19:32:37
У српском Дрвенграду – “селу Емира Кустурице” – отворен је 22. новембра увече међународни фестивал документарног филма “RТ.Док: Време наших хероја”.
2024-11-23 15:51:02
Пише: Јулија Карасјук
2024-11-22 17:25:58
Дана 16. новембра 2024. године обављен је телефонски разговор Његове Светости Патријарха Московског и све Русије...
2024-11-18 13:59:25
У Дому Војске Србије одржана је свечаност поводом пет година од оснивања Савеза удружења бораца Србије.
2024-11-17 15:56:21
Светотројични храм Подворја Руске православне цркве изграђен је тачно пре 100 година у Београду, а министар без портфеља Ненад Поповић поручио је тим поводом да тај јубилеј није само значајан у историји православног храма и духовности, већ представља и сећање на историјску сарадњу и међусобну подршку српског и руског народа у тешким временима.
2024-11-15 19:44:44
У Београду ће се 6. и 7. децембра ове године одржати први Дани Дарије Дугин у Европи, а већ сада влада велико интересовање за овај догађај.
2024-11-12 12:31:34
Тужну, претужну поруку добих данас од поглавара Белоруске Православне Цркве Московске Патријаршије, Високопреосвећеног Митрополита Минског Господина...
2024-11-10 16:37:23
Пише: Аркадиј Талисвејбер
2024-10-29 15:49:47
Пише: Аркадиј Талисвејбер
2024-10-22 20:04:56
Пише: Аркадиј Талисвејбер
2024-10-18 13:56:50
Компанија НИС наставља да шири круг партнера међу образовним институцијама у Србији успостављањем сарадње са правним факултетима Универзитета у Београду и у Новом Саду. Меморандуме о сарадњи потписали су Вадим Смирнов, заменик генералног директора НИС-а, и декани ових факултета, проф. др Зоран Мирковић и проф. др Татјана Бугарски.
2024-10-16 11:29:02
Свечано отварање циклуса културно-образовних приредби „Русија – Србија: заједничко културно наслеђе“, посвећене 80. годишњици ослобођења главног града Србије од нацистичке окупације, одржано је на Великој сцени Народног позоришта у Београду, где је одржана премијера документарног филма „И биће музика. Алексеј Бутаков” Јелене Зелинскаје и Дениса Чувајева. Филм је посвећен изузетном руском пијанисти, композитору из таласа беле емиграције, учеснику српског покрета отпора и затворенику нацистичког концентрационог логора.
2024-10-11 13:02:12
Козаци су још у феудално време, много пре општеприхваћених „стубова демократије“ – Француске, Енглеске или САД – били пример праве демократије. На Дону је (руски - Войсковой круг*) Војни савет као највиши орган самоуправе одлучивао о свим важним стварима – избору козачког атамана, склапању споразума са московским царем и да ли ће бити рата, тј. да ли ће Козаци учествовати у ратним походима.
2024-10-06 17:31:50
На Тверском државном универзитету одржан је дискусиони панел Омладине БРИКС. На овој манифестацији учествовали су студенти и дипломци високих школа, али и позвани стручњаци из многих држава.
2024-10-03 19:05:34
Храм Свете Тројице Руске православне цркве у Београду подигнут је 1924. У години када обележава век...
2024-09-30 13:04:21
Током рата на Кавказу горштаци су говорили: «Тврђава је камен бачен у поље. Киша и ветар ће га однети. «Станица» је биље које ће дубоким корењем ући у земљу и ту остати». Градићи, салаши, станице, зимовишта (куће за зиму), јурте и тврђаве за Козаке и људе на Дону и Русији имају посебан смисао. Тајне првих насеља открива Борис Алмазов*, аутор књиге «Изградња козачких кућа».
2024-09-25 21:28:35
Вишегодишње партнерство компаније НИС и општине Нови Бечеј настављено је новим пројектом од значаја за локалну...
2024-09-22 16:04:10
Познати редитељ каже да његов нови филм има за циљ да „супротстави покушаје да се убије Бог“ у људима, како глобално тако и у Украјини
2024-09-22 00:28:19
Зашто Козаци обавезно на свадбама ломе посуђе? Како је настао обичај да се на свадбама младенцима виче Горко? Како треба да се понашате за свадбеним столом?
2024-09-20 20:01:06
Козачка кухиња је толико оригинална и укусна па је зато проучавају не само кулинари и нутриционисти, већ и професионални историчари и етнографи. Стручњаци праве разлику између свакодневне и свечане кухиње.
2024-09-14 17:53:48
У Филолошкој гимназији у Београду свечано је отворен кабинет чије је опремање и адаптацију подржала компанија НИС у оквиру програма „Енергија знања“.
2024-09-11 12:29:47