Државној думи је представљен предлог закона којим се ограничава рад страних интернет платформи због цензуре над Русима и руским медијима.
Појашњава се да се ради о цензури заснованој на националности, професији, вери, као и о блокирању руских налога због санкција. Мере ће утицати на Твитер, Фејсбук, Јутјуб и друге платформе,. преносе РИА Новости.
Аутори документа су парламентарци из различитих фракција. Они предлажу да се ефекат Закона о мерама утицаја на особе умешане у кршења основних људских права и слобода, права и слобода грађана Руске Федерације прошири и на власнике страних интернет ресурса.
Ако веб локација потпада под овај закон, суочиће се са блокирањем, успоравањем саобраћаја и административним казнама у распону од неколико хиљада до три милиона рубаља. Мере се могу комбиновати.
Генерални тужилац ће моћи да додели статус „дискриминаторског“ власнику информативног ресурса, а "Роскомнадзор" ће водити списак прекршилаца.
Прво ће "Роскомнадзор" слати упозорење власнику платформе о потреби уклањања кршења. Ако се ситуација не промени у наведеном временском оквиру, примењиваће се ограничења.
Извор који је раније био упознат са текстом документа рекао је за РИА Новости да ће одлука о мерама бити донета у договору са Министарством спољних послова како би се узеле у обзир све спољнополитичке околности.
"Роскомнадзор" је раније позвао Фејсбук, Твитер и Гугл да прекину цензуру. Према агенцији, ове платформе сада ограничавају приступ материјалима око 20 руских медија, укључујући РИА Новости, РТ, Спутњик и Русија 1.
Поред тога, пре неколико месеци, Јутјуб је блокирао налог канала Цариград, новинских агенција Ана њуз и Њузфронт, те избрисао налог једног од главних кримских ТВ канала, Крим 24. Такође, Гугл је ограничио дистрибуцију филма „Беслан“ Александра Рогаткина у Русији.
Укупно, према отвореним изворима, око 200 канала на руском језику је стављено на црне листе у иностранству последњих година.