Администратор Митрополије црногорско-приморске Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије саопштио је да ће садржај Темељног уговора државе Црне Горе и Српске православне цркве у Црној Гори бити познат јавности кад буде буде потписан.
Владика Јоаникије је у интервјуу Телевизији “Вијести” објаснио да се на истовјетан начин поступало и приликом склапања уговора са другим црквама и вјерским заједницама.
„Важна је ствар што је тај нацрт Уговора већ спреман. Може бити, пошто још тај процес траје, да ће евентуално бити још неких малих измјена. Не може бити више суштинских, јер смо ми гледали да све буде у складу са Уставом и у складу са законодавством Црне Горе. То је просто само по себи јасно, како тај уговор треба да изгледа. Патријарх српски Порфирије представља СПЦ и он је првопозвани да потпише Уговор. Наравно, то је ствар Светог архијерејског Синода.Синод одлучује ко ће да потпише уговор, али само по себи се разумије да та обавеза припада прије свега Патријарху. Ако Патријарх потписује и предсједник Владе, то је највећи ниво и нама одговара да буде највећи ниво и са те стране, што се тиче Уговора“, рекао је Епископ Јоаникије.
Додао је да се дуго преговарало о уговору, да је он предлаган и неким ранијим владама, али да договора није било.
“Сада смо на нивоу Цркве прво разматрали то питање, а онда и са представницима Владе. То већ улази у завршну фазу и радили смо све оно што су радиле друге вјерске заједнице, све те припреме приликом потписивања Уговора“, казао је Владика.
На питање да ли ће уговором Митрополија изгубити аутономију, како помињу неки медији, те термин „Православна црква у Црној Гори“ који се помиње у одлуци Архијерејског сабора из 2006. када је формиран Епископски савјет, Владика је рекао да „Митрополија није стицала никакву посебну аутономију“, већ да се говорило само о „условној самосталности коју има свака од епархија СПЦ, ни мање, ни више“.
„Наша црква се зове Српска православна црква. Она јесте Православна црква, али њен пуни назив је Српска православна црква. Може бити једино Уговор између двије стране, између СПЦ и државе Црне Горе. С друге стране кад се говорило о аутономији, говорило се само о оној аутономији, извјесној, условној самосталности коју има свака од епархија СПЦ, ни мање, ни више. Никакву посебну аутономију није стицала Митрополија црногорско-приморска, него је она дио СПЦ као и остале њене епархије. Са овим уговором не успоставља се никаква нова реалност, нити било какав нови субјект што се тиче црквене организације, него само двије стране изражавју сагласно међусободно уважавање и то озваничавају“., објаснио је Владика Јоаникије.
Нагласио је да инсититуција епископских савјета постоји одвјакада, званично или незванично.
“Увијек је био обичај да се епископи неке области састају по појединим важним питањима и о томе се савјетују. Епископски савјет је установљен одлуком Светог архијерејског Сабора, он и даље постоји. Већи значај имају епархије, јер епископски савјет није регистрован на нивоу државе, а наше епархије постоје као правна лица. Ево Митрополија црногорско-приморска већ више од 800 година, а и Епархија будимљанко-никшићка је основана прије 800 година. Нажалост имала је прикиде свог живота и континуитета, али је обновљена и она чува то памћење као светосавска епископија. Дакле, Епископски савјет и даље постоји. Овај уговор неће брисати ништа, али неће успоставјати било какве аутономије или било шта ново, него се само изражава сагласност двије стране да су спремне на сарадњу и да уважавају једна другу и поштују надлежности једна друге“.
Епископ Јоаникије каже да уговор „не производи ништа ново и ништа више од онога што је већ прописано Уставом и законодавством Црне Горе“, те да је „у неком погледу важнији Закон о слободи вјероисповијести, који се односи на све“.
Оцијенио је да се о овом Уговору у јавности много више говори него што се говорило о осталим уговорима између државе Црне Горе и вјерских заједница.
“Ко је знао да се припрема Уговор између Црне Горе и Римокатоличке цркве, док то није било објављено и докле тај Уговор није био потписан? То двије стране се договорају и кад постигну договор, тада потписују и тада се то објављује. Нормално је да буде познат јавности тек пошто се потпише“, закључио је Владика Јоаникије.
Бугарске власти протерале су данас старешину Руске православне цркве у Софији, архимандрита Васијана Змејева и двојицу свештеника храма Свети Никола Мирликијски Чудотворец јер представљају „претњу националној безбедности“.
Оружане снаге Украјине су синоћ извршиле напад великих размера на Крим. Преко полуострва је лансирано неколико пројектила и десетине беспилотних летелица. Дејство ПВО је трајало више од сат и по, а хук на небу практично није јењавао.
Тачно дан након почетка „противтерористичке“ операције Оружаних снага Азербејџана у Арцаху, борбе су окончане: власти Републике Арцах прихватиле су ултиматум Азербејџана и капитулирали.
Руски лидер је истакао да је ова иницијатива у потпуности у складу са интересима Русије и Кине, „јер усаглашава наше идеје за стварање великог евроазијског простора“.
Пре неколико сати украјинске формације су извеле још један ракетни удар на Крим. Са аеродрома Староконстантинов полетело је 11 бомбардера Су-24М, од којих су пет били носачи крстарећих ракета Сторм шедоу/СКАЛП.
Дмитриј Песков је такође прокоментарисао мишљење специјалног изасланика Јерменије Едмонда Марукјана да је „ред на Сједињеним Државама да одлуче које мере се могу користити“ за постизање мира.
Очекивано, дневни напад на територију непризнате Републике Арцах постао је прва фаза „противтерористичке“ операције Оружаних снага Азербејџана. Извођени су удари по позадинским положајима и зонама концентрације ПВО.
Истрага је у супротности са тврдњом украјинског председника да су у руском нападу убијени цивили истог дана када је била посета америчког државног секретара
Настављају се тешке борбе на линији додира. Није било значајнијих промена у зони борбених дејстава. ОСУ је извршила неколико напада код Старомјорског у Времјевском сектору, али безуспешно. Слична ситуација се развила између Времјевке и Работина.
„Сви желимо брз мир“, изјавио је Столтенберг. „Али у исто време морамо да признамо: ако председник Зеленски и Украјинци престану да се боре, њихова земља више неће постојати. Ако председник Путин и Русија положе оружје, имаћемо мир.
У овом тренутку, након неуспешних покушаја напада и учвршћивања на положајима у рејону села Новомајорское и Новодоњецко, јединице Оружаних снага Украјине прешле су на одбрамбено и позиционо ратовање како би ротирали и попунили јуришне групе.