Изгубљено благо: Како су бољшевици распродали непроцењива уметничка дела из Ермитажа и Кремља

Објављено: 27.11.2017.год.
фото: Виктор Великжанин/TASS / Russia beyond


Рафаел, Фаберже и руске царске круне опточене драгуљима данас се налазе у америчким и европским музејима захваљујући аукцијама уметничких дела које су организовали бољшевици.

У другој половини 20-их година прошлог века совјетска власт је светско тржиште уметнина преплавила благом из својих музеја. Таква распродаја у историји уметности никада раније није виђена.

Младој социјалистичкој држави која се опорављала од последица разорног грађанског рата био је потребан новац за изградњу новог друштва. Државно руководство је одлучило да средства прикупи продајом непроцењивих ремек-дела која је стара власт брижљиво сакупљала. Благо из Дијамантског фонда, Кремља, Ермитажа и Третјаковске галерије распродато је на аукцијама милионерима из САД и Европе.

„Било је ту различитих људи. Арманд Хамер је био мрачна особа. Чула сам да је било застрашујуће боравити у истој просторији са њим. Он је организовао продају руских уметнина (за шта му је совјетска власт дала 10% провизије). У највећој њујоршкој робној кући 'Lord & Taylor' приредио је аукцију 'Благо Романових' (излажући дела која у ствари нису имала никакве везе са царском породицом)”, објашњава Наталија Семјонова, историчар и аутор књиге „Распродато благо Русије”.

Царске круне и дијаманти, иконе и друге реликвије, ретке слике и скулптуре у великом броју су продате америчком секретару за финансије Ендрјуу Мелону, нафтном магнату Калусту Гулбенкијану и америчком амбасадору Џозефу Дејвису и његовој жени Марџори Пост. Бројна уметничка дела касније су прешла у власништво музеја широм света: од Метрополитена у Њујорку и Хилвуда у Вашингтону до Музеја Калуста Гулбенкијана у Лисабону. Russia Beyond је саставила списак највећег блага које је Русија изгубила.

Компанија К. Болин, Царска круна за венчања из 1890-их

Ово је једна од скромнијих круна коју су бољшевици продали. Носила ју је последња руска царица Александра Фјодоровна на венчању 1894. године. Круну је 1926. године Гохран (Државни фонд драгоцених метала и драгог камења) продао Норману Вајсу, који ју је 1966. године преко аукционарске куће „Sotheby's” продао Марџори Пост. Данас је део колекције музеја Хилвуд у Вашингтону.

Фаберже: Царско крунидбено ускршње јаје, 1897.

Цар Николај II је својој жени Александри Фјодоровној поклонио Фабержеово јаје од платине са дијамантима, рубинима и минијатурним кочијама. Оружарница московског Кремља продала га је 1927. године Галерији Вартски у Лондону, а 1970-их је постало део колекције Малколма Форбса у Њујорку. Данас је изложено у Фабержеовом музеју у Санкт Петербургу као део колекције руског милијардера Виктора Векселберга.

Петер Паул Рубенс, Портрет Хелене Фурман, 1630-1632.

Јекатерина Велика купила је ову слику за Ермитаж, а 1929. године Совјетски Савез ју је продао Калусту Гулбенкијану. Данас се налази у Музеј Гулбенкијана у Лисабону.

Рафаел, Мадона Алба, 1510

Ова слика је била највеће дело генија ренесансе у колекцији Ермитажа. 1931. године продата је Ендрјуу Мелону за рекордну суму од скоро 1,2 милиона долара. Данас се налази у Националној галерији уметности у Вашингтону.

Тицијан, Венера са огледалом, око 1555.

Ово Тицијаново ремек-дело постало је део колекције Ермитажа 1850. године, а 1931. продато је Ендрјуу Мелону. Касније је прешло у власништво Националне галерије уметности у Вашингтону.

Јан ван Ајк, два панела из триптиха, „Распеће и Страшни суд”, око 1430.

Ови панели из такозване колекције „Татишчевљевих вишеделних икона” (купио их је Дмитриј Татишчев, руски амбасадор у Шпанији) представљају фрагменте триптиха чији је централни део изгубљен. 1933. године продате су њујоршком музеју уметности Метрополитен. После продаје ових панела, као и слике „Благовести”, коју је неколико година раније купио Мелон, Ермитаж је остао без иједног Ван Ајковог дела.

Никола Пусен, Рођење Венере (Тријумф Нептуна и Амфитрите), 1638-1640

Један од четири „тријумфа” које је Пусен насликао за легендарног кардинала Ришељеа. Слику је купила Јекатерина Велика. 1932. године продата је Фондацији Елкинс, а данас се налази у Музеју уметности у Филаделфији.

Рембрант, Одрицање Светог Петра, 1660.

Продаја овог дела Рајксмузеуму у Амстердаму 1933. године била је права трагедија за запослене у Ермитажу. Тадашњи директор музеја Борис Легран је записао: „ово је једино наше Рембрантово дело на којем он користи ефекат вештачког осветљења”.

Винсент ван Гог, Ноћни кафе, 1888.

Ово је једно од ретких дела импресиониста које је Русија изгубила и то само зато што 20-их година прошлог века није вредело много. Музеј нове западне уметности у Москви  (данас Пушкинов музеј ликовних уметности) продао је Ван Гогову слику 1933. године Стивену Кларку, који га је завештао Музеју уметности универзитета Јејл.

Олег Краснов,
Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Култура

Млади Србије и света у Златном прстену Русије – Братство

Милан Бојић: Као што се види из мог претходног текста, први дан на Регионалном програму у Јарослављу...

Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ
Кустурица: Први смо, на челу са Милошевићем, пружили отпор глобалистима – РТ

Временом је постало јасно да се Србија показала као “газда”, јер су први пружили отпор глобалистима, изјавио је српски редитељ

2024-03-22 14:48:04

Сећање на Лимонова – Братство
Сећање на Лимонова – Братство

Јуче се навршило четири године од када нас је напустио један од највећих савремених руских писаца Едуард Вениjаминович Савенко, познат као Лимонов.

2024-03-18 16:11:51

Швидкој: Форум словенских култура ове године у Србији – Братство
Швидкој: Форум словенских култура ове године у Србији – Братство

Специјални представник Председника Русије за међународну културну сарадњу Михаил Швидкој изјавио је да ће 20. јубиларни Форум словенских култура ове године бити одржан у Србији.

2024-03-13 14:22:02

Представљање монографије „Свети Гргур, острво ужаса“
Представљање монографије „Свети Гргур, острво ужаса“

Представљање књиге „Свети Гргур, острво ужаса“ биће одржано у Руском дому, у петак, 1. марта, са почетком у 18.00 часова

2024-02-27 23:14:26

Лукашенко уручио специјалну награду Ивани Жигон - Братство
Лукашенко уручио специјалну награду Ивани Жигон - Братство

На дан светог Стефана 9.1. у Дворцу Републике у Минску одржана је традиционална свечана божићна церемонија доделе награда «За духовни препород» и специјалних награда Председника Белорусије.

2024-01-10 08:52:26

«У славу љубави» – концерт хора «Лучинушка» одржан у Сали хероја
«У славу љубави» – концерт хора «Лучинушка» одржан у Сали хероја

Давне 1972. године 14 студенткиња славистике Филолошког факултета, а данас хор од 60 чланица и неколико...

2023-12-22 21:29:10

За Нови свет нас везује братство са Русијом: промоција Кршљанинове књиге «Нови свет»
За Нови свет нас везује братство са Русијом: промоција Кршљанинове књиге «Нови свет»

  Георги Енгељхарт: Књига истакнутог борца за руско-српске односе Слободан Антонић: Ова књига нам враћа хуманизам, у њеном...

2023-12-08 19:19:11

У сусрет 21. Београдском фестивалу игре
У сусрет 21. Београдском фестивалу игре

Једна од најзначајнијих културних манифестација уз подршку НИС-а

2023-12-05 00:06:29

Ђорђе Перић наступио са симфонијским оркестром у Москви
Ђорђе Перић наступио са симфонијским оркестром у Москви

Тринаестогодишњи виртуоз на хармоници из Бијељине Ђорђе Перић вечерас је имао прилику да пред руском публиком у Москви свира са московским симфонијским оркестром у оквиру пројекта „Златна врата Сибира“.

2023-11-27 18:32:43

„Златни витез“ за представу „Идиот“ Иване Жигон и песника Селимира Радуловића
„Златни витез“ за представу „Идиот“ Иване Жигон и песника Селимира Радуловића

Вечерас су у Москви, у свечаној сали Храма Христа Спаситеља, уручене награде „Златни витез“ за књижевност и за позориште.

2023-11-27 18:21:42

Рођендан Достојевског у Новгороду са Иваном Жигон и представом «Идиот»
Рођендан Достојевског у Новгороду са Иваном Жигон и представом «Идиот»

Поводом рођендана Достојевског у Новгороду се приказује ревијал представа по романима великог писца већ 27 година. Овога пута Србија је имала свог представника.

2023-11-12 14:00:18

Нови кабинет у Основној школи „Бранко Радичевић“ у Марадику, уз подршку НИС-а
Нови кабинет у Основној школи „Бранко Радичевић“ у Марадику, уз подршку НИС-а

Основна школа „Бранко Радичевић“ у Марадику, у општини Инђија, добила је нови кабинет за учење руског језика. Опремање и адаптацију кабинета подржала је компанија НИС у оквиру свог програма „Енергија знања“.

2023-11-10 19:51:02

Шта се крије иза зидина Кремља?
Шта се крије иза зидина Кремља?

Серијал „Културиста у Москви“ ће се емитовати на телевизији Балкан трип, сваког петка од 13.30 и 22:30, почевши већ од 3. новембра.

2023-11-03 15:34:39

У Србији отворени Дани Ермитажа
У Србији отворени Дани Ермитажа

У Београду су по први пут отворени Дани Ермитажа у Србији – међународни културни пројекат једног од највећих музеја на свету. На програму су изложбе, концерти, предавања, филмске пројекције, мастер-класи и археолошка конференција

2023-10-25 15:04:21

РТ: Памтиће се Достојевски, заборавиће се русофоби – заменик премијера
РТ: Памтиће се Достојевски, заборавиће се русофоби – заменик премијера

Руска култура је одувек била и остаће „огроман део“ светске баштине, изјавила је Татјана Голикова

2023-10-22 21:43:52

НИС подржао опремање кабинета за руски језик у Основној школи у Лаћарку
НИС подржао опремање кабинета за руски језик у Основној школи у Лаћарку

У Основној школи „Трива Витасовић - Лебарник“ у Лаћарку свечано је отворен кабинет за руски језик, чије је опремање и адаптацију подржала компанија НИС у оквиру свог програма „Енергија знања“.

2023-09-07 16:32:52

РАЈЕВСКИ ЈЕ ДРУГИ ТОМ „КАРЕЊИНЕ“: Павел Бушујев, поводом годишњице смрти руског хероја који је инспирисао Толстоја
РАЈЕВСКИ ЈЕ ДРУГИ ТОМ „КАРЕЊИНЕ“: Павел Бушујев, поводом годишњице смрти руског хероја који је инспирисао Толстоја

Шта се десило са грофом Вронским после смрти Ане Карењине, сведочи сеоска црквица у Горњем Адровцу, у близини Алексинца, месту погибије пуковника, племића, научника и убеђеног словенофила Николаја Рајевског: ратни херој постао је књижевни јунак којег је Толстој сачувао у вечности

2023-08-31 19:37:00

РТ:  Русија очима Срба: у Руском дому представљена нова сезона чувене ТВ емисије
РТ: Русија очима Срба: у Руском дому представљена нова сезона чувене ТВ емисије

У позадини русофобичне хистерије и „канцел културе“ у западним земљама, у Србији и даље расте интересовање за Русију. Бошко Козарски, познати путописац на Балкану и аутор програма „Културиста”, пропутујући са братом Савом (задужен за снимање и монтажу) Србију и суседне земље, одлучили су да повећају обим пројекта и отишли су у Русију.

2023-08-31 17:31:42

Путин и Русија у рату за мир (приредио Владимир Кршљанин) – купите књигу
Путин и Русија у рату за мир (приредио Владимир Кршљанин) – купите књигу

Документи Кремља и српске анализе о настанку Новог света, Фондација Александар Невски и ИП Принцип, Београд, 2023, стр. 342

2023-08-18 21:48:14

Књига Милане Бабић са успехом промовисана и у Савезу писаца Русије
Књига Милане Бабић са успехом промовисана и у Савезу писаца Русије

У Шолоховској сали Савеза писаца Русије 25. јула одржана је промоција нове књиге публицисте и јавног делатника Републике Српске Милане Бабић „Српско питање на прелому епоха“, која је објављена на руском језику.

2023-07-28 21:25:24

Проглашени победници десете јубиларне НИС олимпијаде знања из руског језика
Проглашени победници десете јубиларне НИС олимпијаде знања из руског језика

У Гимназији „Јован Јовановић Змај“ у Новом Саду одржано је финале десете јубиларне НИС олимпијаде знања из руског језика, реализоване уз подршку компаније НИС, у оквиру програма „Енергија знања“.

2023-05-29 17:27:17

Владика Стефан: Живимо сваки дан као да је Васкрс
Владика Стефан: Живимо сваки дан као да је Васкрс

Владика ремезијански Стефан, уз васкршњи поздрав и честитке празника, поручује да сваки дан живимо као да је Васкрс. Позвао је вернике да долазе у храмове, поготову на овај празник. Биће јако инспирисани после Васкршње, веселе и радосне службе, да у свој живот унесу радост, а када имају радост онда ће све остало доћи на своје, наводи владика Стефан.

2023-04-16 12:06:49

Значајан руски свемирски филм биће приказиван у Србији од 20. априла
Значајан руски свемирски филм биће приказиван у Србији од 20. априла

Изазов је први филм који је снимљен у свемиру на МСС-у

2023-04-15 20:17:07

Васкршњу литургију у Храму Христа Спаситеља у Москви служиће Патријарх московски и све Русије Кирил.
Васкршњу литургију у Храму Христа Спаситеља у Москви служиће Патријарх московски и све Русије Кирил.

Дана 15.04.2019 у 21:30 часова (Београд, Бања Лука, Подгорица), почиње Васкршња литургија у Храму Христа Спаситеља у Москви.

2023-04-14 20:38:54

rt kultura2
baner rakija desno kultura
baner apartman desno / kultura
baner obzor desno - kultura

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: