О специјалној војној операцији у Украјини и руска политика на постсовјетском простору

Објављено: 18.04.2022.год.
фото: © Министерство обороны Российской Федерации

Геополитички предуслови за операцију

 

1.1. Русија (као и све друге државе) досљедно брани своје суверено право да спроводи сопствену унутрашњу и спољну политику. Стратешки циљ унутрашње политике Русије на садашњој историјској етапи јесте да обезбеди одржив, предвидив и бескризни развој државе и друштва. Како сведочи светска историјска пракса, формирање уравнотежених механизама и институција за организацију државног и јавног живота је природан историјски, прилично дуг пут који се протеже кроз еволуцију формирања масовне политичке и правне свести, развоја политичке културе, значајног повећања нивоа индивидуалне и друштвене одговорности грађана и самоорганизовања друштва.

Вештачко (унутрашње или спољашње) наметање „универзалних“ демократских вредности друштву, „скок“ кроз редовне фазе друштвено-политичког развоја доводе до унутрашњих преокрета и сукоба, 
економске стагнације и често крвопролића. Русији више нису потребни револуционарни преокрети. (Негативни историјски примери које Русија покушава да избегне: ситуација у већини постсовјетских држава, укључујући Русију, касних 1980-их и 1990-их, „арапско пролеће”, тренутна ситуација у Ираку, Авганистану, Украјини, Киргистану).

1.2. Национални интереси Русије на постсовјетском простору су потреба за одржавањем добросуседских пријатељских односа са свим постсовјетским државама, њихова унутрашња политичка стабилност 
и економски просперитет. Друштвено-политичка дестабилизација или економска стагнација у пограничним државама стварају значајне ризике за безбедност, унутрашњу политичку и економску стабилност Русије. Схватајући да је таква дестабилизација, по правилу, резултат покушаја да се споља унесу рецепти за организовање државног и јавног живота, Русија досљедно заступа принцип немешања у унутрашње ствари других држава. Русија никада није правила „обојене“ револуције и, за разлику од западних земаља, није постављала унутрашње политичке захтеве другим државама у замену за сарадњу. Спољна политика Русије на постсовјетском простору полази од потребе да се одржи узајамно корисна трговинско-економска сарадња заснована на историјским економским везама између наших земаља (изузетно значајних за привреде у транзицији), културном заједништву, позитивним и уважавајућим односом народа наших земаља једних према другима и развоју комуникације међу грађанима наших држава.

1.3. „Русија полази од преовлађујуће геополитичке реалности, одсуства политичких, економских и друштвених предуслова за реконструкцију СССР-а. Русија није имала и нема територијалне претензије према другим постсовјетским државама. Присаједињење Крима није резултат руске спољне политике, већ последица унутрашње политичке борбе (насилног државног удара) у Украјини и стварне претње геноцида над руским говорним становништвом Крима. Осим тога, спровођење тежњи нове украјинске владе „Мајдан“ ка НАТО-у неизбежно би довело до трансформације полуострва Крим у моћну поморску испоставу НАТО-а. Имајући у виду исте тежње Грузије и чланство Турске, Бугарске и Румуније у НАТО-у, даљи развој догађаја омогућио би НАТО-у да обезбеди своју потпуну доминацију у црноморском региону и створио би значајне претње по безбедност Русије. Наведене претње становницима Крима и Русији довеле су до потребе подршке Кримљанима и стварања услова за њихово слободно самоопредељење. Исти разлози изазвали су сукоб на југоистоку Украјине. Русија се већ осам година досљедно залаже за брзо решење сукоба на основу Минских споразума, који су становницима Донбаса давали минималне безбедносне гаранције. Сукоб у Јужној Осетији 2008. изазван је грубим кршењем међународног права од стране Грузије, која није обезбедила одговарајуће услове за боравак руског мировног контингента који је деловао на легалним основама – извршен је директан напад.

Русија игра кључну улогу у решавању конфликта у Нагорно-Карабаху, спречавању крвопролића и грађанског рата у Казахстану и пружа значајну економску и војно-техничку помоћ за обезбеђење безбедности централноазијских држава у вези са догађајима у Авганистану.

1.4. За разлику од Русије, западне земље су, заобилазећи Повељу УН, увек дозвољавале себи, по сопственом нахођењу, да иницирају разна ограничења и санкције, као и да упућују трупе и спроводе војне операције на територији других држава. НАТО је 1999. године, предвођен Сједињеним Државама, без одобрења Савета безбедности УН извео војну операцију 11 недеља „тепих бомбардовања” бивше Југославије.

Године 2003. САД и њихови савезници су извршили инвазију на Ирак, а званично америчке трупе су повучене тек 2011, а 2006. су „организовали” егзекуцију председника Ирака. 2014. године војна интервенција Сједињених Држава и њихових савезника у Сирији без сагласности сиријске владе и одобрења Савета безбедности УН.

1.5. САД и њихови западни савезници, упркос очигледним неуспесима и општепризнатим изузетно негативним последицама политике „промовисања демократије“ у другим регионима света
(у Северној Африци, Блиском истоку, Украјини, Авганистану), настављају исту линију у односу на Русију и друге постсовјетске државе. Сједињене Америчке Државе, Канада, ЕУ, поједине земље чланице ЕУ и НАТО годишње издвајају око милијарду долара и 1,5 милијарди евра за финансирање активности невладиних организација и медија у Русији и другим постсовјетским државама. У 2020. години више од 2.000 невладиних организација и медија спроводило је активности у ЗНД-у о трошку ових средстава. Сви напори су усмерени на дискредитацију „непријатних“ власти и политичких снага држава које воде независну унутрашњу и спољну политику, на промовисање сопствених политичких и моралних вредности не водећи рачуна о степену развијености политичких институција, културних и верских традиција и вредности ових држава. Постоје многе чињенице финансијске подршке разним екстремистичким политичким и верским организацијама. Очигледна последица овог „рада“ је неизбежна дестабилизација друштвено-политичке и економске ситуације у овим државама и стварање „појаса нестабилности“ око Русије (примери: Украјина, Киргистан, Белорусија, Казахстан)“.

1.6. „Активности на дестабилизацији друштвено-политичке ситуације у овим земљама комбиноване су са агресивним приближавањем војне инфраструктуре САД и НАТО границама Русије како би нам диктирали своја правила понашања унутар земље и у односима са другим државама под нишаном пројектила. За референцу: 27. маја 1997. године потписан је Оснивачки акт Русија-НАТО. У њему је садржано одбијање да се једни друге сматрају противницима. У том тренутку НАТО није укључивао земље централне и источне Европе. Кршењем ових обећања и принципа недељивости безбедности, 1999. године у НАТО су примљене Мађарска, Пољска и Чешка, а 2004. Бугарска, Летонија, Литванија, Румунија, Словачка, Словенија и Естонија. 2009. – Албанија и Хрватска. 2017. - Црна Гора и 2020. - Северна Македонија. Сједињене Америчке Државе су 2002. године једнострано иступиле из Уговора између СССР-а и Сједињених Држава о ограничењу противракетних одбрамбених система, 2019. године из Уговора између САД и СССР-а о елиминацији пројектила средњег и кратког домета, а 2020. из Уговора о отвореном небу.
Од 2007. до 2016. године на источним границама НАТО-а (у Румунији и Пољској) САД су распоредиле противракетни одбрамбени систем, чије инсталације омогућавају лансирање офанзивних ракета "Томахавк" преко територије Руске Федерације.
Грузија и Украјина су 2008. изабране као одскочне даске за даљи војно-политички притисак на Русију, којима је на самиту НАТО-а у Букурешту обећана могућност да у будућности добију чланство у Алијанси.

1.7. Русија је понудила САД-у и НАТО-у фер споразум о писаним гаранцијама глобалне безбедности. У децембру 2021. Русија је припремила и поднела релевантне нацрте споразума између Русије и САД и Русије и НАТО. Ови руски предлози да се обезбеде правне гаранције безбедности, укључујући неширење Алијансе на исток, враћање њене војне инфраструктуре у конфигурацију из 1997. године, када је потписан Оснивачки акт Русија-НАТО, су игнорисани. Глобална ескалација се наставља.

Непосредни разлози за операцију

2.1. Пошто су подржале државни удар у Украјини у фебруару 2014, Сједињене Државе и европске државе су водиле сопствену агресивну политику према Русији, цинично користећи Украјину као оруђе за постизање својих геополитичких циљева. Почела је милитаризација Украјине великих размера, а подстицање радикалних неонацистичких осећања у украјинском друштву је појачано. Украјинске власти су бакљадом у част ратних злочинаца убрзале процес величања фашистичких колаборациониста. Степан Бандера је коначно постао национални херој.

2.2. Русија је била спремна да пружи свестрану подршку Владимиру Зеленском у испуњавању његових предизборних обећања да ће обновити мир у Украјини. Он је, међутим, преварио Украјину, Русију и светску заједницу, настављајући, па чак и превазилазећи раније немилосрдно разоткривену линију допуштања и подстицања националистичке, неофашистичке, милитаристичке идеологије Петра Порошенка. Упркос усађивању антируске, националистичке и милитаристичке идеологије, председнички и парламентарни избори у Украјини 2019. године показали су да ову идеологију одбацује велика већина Украјинаца.
У априлу 2019. године, непосредно пре другог круга избора, представници Зеленског изашли су пред представнике Русије, предлажући одмах након што је Зеленски ступио на дужност да се сукоб у Донбасу реши у пуном складу са споразумима из Минска и да се обнове односи између Украјине и Русије (требало је да укине међусобна трговинска ограничења, обнављање ваздушног саобраћаја, чак и снабдевање Крима водом). Русија је, у оквиру пружања саветодавне помоћи, припремила неколико верзија Мапе пута, која је, уз општу декларативну подршку руководства Украјине, у току финализације искривљена и испуњена супротним значењима и садржајем.

Испоставило се да је посвећеност споразумима из Минска блеф. Заборавили су на обнављање односа са Русијом. У новембру 2019. билатерална сарадња по овој теми је прекинута, односи Украјине и Русије и процес решавања сукоба у Донбасу су наставили да деградирају.

2.3. „Нове украјинске „власти“ су већ осам година искрено показивале заинтересованост за одржавање сукоба у „полуврућој фази“ и неспремност да Донбас врате у украјински политички, економски и правни простор. Животи и страдања украјинских држављана са обе стране линије контакта нису узети у обзир.
Мински споразуми су саботирани, обавезе о прекиду ватре нису испуњене, а преговарачки процес се развлачио апсурдним изговорима. Украјина је искрено игнорисала све предлоге представника Донбаса о мирном окончању сукоба. Кијев је одбио да им да како позитиван, тако и негативан одговор.

Разлоге и циљеве такве линије није крио прво тим Порошенка, а потом и Зеленског:

1) под изговором „рата”, очување власти уз избегавање одговорности за испуњавање обавеза према грађанима Украјине и западним спонзорима за спровођење друштвено-економских и политичких трансформација, уз искључење проруских становника Донбаса из политичког живота Украјине, као и са прогоном опозиционих медија и политичких противника;
2) избацивање финансијске и друге материјалне подршке западних држава за супротстављање Русији, „агресору“;
3) недостатак ресурса за обнову уништене индустријске и друштвене инфраструктуре Донбаса и неспремност да се сноси политичка одговорност за решавање овог проблема;
4) наношење максималне политичке и економске штете Русији кроз организовање санкционог притиска и одржавање терета потрошње на хуманитарну подршку становницима Донбаса.
За референцу: Украјински званичници, укључујући Зеленског, у својим јавним изјавама су тврдили да су споразуми из Минска „омча око врата Украјине“ и да су неопходни искључиво за одржавање санкција Русији. Шеф украјинске делегације у Контакт групи је чак назвао Донбас „канцерогеним тумором” за Украјину, „који треба да се одсече”.

2.4. САД и њихови савезници су се противили решавању сукоба у Донбасу и активно подстицали линију сукоба Кијева са Русијом.
Немачка и Француска, које су део Нормандијског формата, изразиле су отворено огорчење због покушаја Русије и Украјине 2019. године на билатералној основи (незваничним каналима) да изнађу решења за нормализацију односа између наших земаља и имплементацију споразума из Минска како би се решио конфликт у Донбасу. Они су у марту 2020. одбили да подрже и практично „торпедовали“ договор постигнут у Контакт групи о формирању Саветодавног савета као платформе за дијалог између представника Украјине и Донбаса о решавању сукоба. Апсолутно неосновано, супротно духу и слову Минских споразума, западне државе су увек јавно „разоткривале“ Русију као страну у сукобу. Сједињене Државе, Немачка, Француска и Украјина никада нису успеле да формулишу ниједну од обавеза Русије по овим споразумима. У септембру 2021. године Немачка и Француска су се „сложиле“ у мери у којој су предложиле „нека Русија сама изнесе обавезе“. Запад осам година заправо није приметио геноцид над становницима који је извршио Кијев као резултат гранатирања и економске блокаде Донбаса.

2.5. Улазак Украјине у НАТО у условима непризнавања отцепљења Крима од Украјине и нерешеног сукоба у Донбасу значио би аутоматску објаву рата између НАТО-а и Русије око Крима, као и коришћење оружаних снага НАТО-а у Донбасу за обнову. територијалног интегритета Украјине у складу са чланом 5 Вашингтонског уговора.

Упркос овој очигледној претњи Трећег светског рата, Украјина је значајно појачала своје напоре да се придружи НАТО-у 2021. године. За референцу: Свих осам година земље НАТО-а су „пумпале” Украјину оружјем и обучавале украјинску војску са  страним инструкторима, претварајући је у упориште сталне претње Русији. Војне вежбе НАТО-а су континуирано извођене у близини руских граница. За 2022. годину планирано је девет оваквих вежби на територији Украјине.

САД и друге земље чланице НАТО-а, уместо да постигну конкретне договоре о обезбеђивању међусобне безбедности на „источном крилу“ НАТО-а, прокламовале су исфорсирани принцип „отворених врата“ који није предвиђен никаквим документима НАТО-а.


2.6. Русија је била спремна на разне компромисе како би пружила прилику западним политичарима да „сачувају образ“ након њихових апсолутно неодговорних изјава. Као одговор уследила је „двострука игра“, чиста обмана, тактика „причања“, замена бескрајних бирократских преговора конкретним одлукама са очигледним циљем „куповања времена“ за даљу милитаризацију Украјине.
У недостатку конкретних контрааргумената и предлога у вези са решавањем сукоба у Донбасу и руских забринутости у области безбедности, „демократске“ Сједињене Државе, Француска, Немачка, Украјина су увек инсистирале на „поверљивости“ преговора и кључних питања предложених споразума чак и званично предложених придржавајући се принципа „конструктивне двосмислености“.

Као што знате, на разговорима у Москви почетком фебруара 2022. године, Емануел Макрон је пристао да убеди Зеленског да Украјина самостално преузме обавезе о неутралном демилитаризованом статусу како државе чланице НАТО не би морале јавно да се одрекну свог оглашеног истог принципа „отворена врата". Међутим, како се испоставило (према информацијама из Канцеларије председника Украјине), он ову позицију није ни пренео Зеленском.
После наводног тражења компромиса током „помирљивих” преговора у Москви и Кијеву 07. и 08. фебруара, Макрон, 14. и 15. фебруара, Олаф Шолц, 12. фебруара 2022, телефонски разговори  Џозефа Бајдена и Зеленског током Минхенске конференције 19. фебруара, најавио је могућност повлачења Украјине из Будимпештанског меморандума, што је једнако тврдњама да стекне сопствено нуклеарно оружје.

Циљеви и задаци специјалне војне операције

3.1. Главни циљеви специјалне војне операције су заштита ДНР-а и ЛНР-а, присиљавање Украјине на неутрални статус, демилитаризација и денацификација њеног државног и јавног живота, отклањање претњи Русији које долазе са украјинске територије услед њеног развоја од стране НАТО-а земаља. Операција није усмерена против становника Украјине.

Главни задаци специјалне операције у Украјини су:

1) Дефинисање у Уставу Украјине нове територије Украјине (укључујући без Крима, ДНР-а и ЛНР-а), трајно неутралног статуса Украјине, што подразумева одбијање учешћа у било каквим војним савезима и забрана распоређивања било каквих страних војних база на њеној територији;

2) демилитаризација, која предвиђа значајно смањење Оружаних снага Украјине, забрану поседовања нуклеарног оружја, офанзивног ударног оружја и војне инфраструктуре која представља потенцијалну војну претњу суседним државама;

3) денацификација, чији би резултат требало да буде искорењивање сваке неонацистичке, мизантропске и дискриминаторске идеологије према било којој групи грађана по било којој националној или другој основи, што би требало да буде уграђено у трајно законодавство земље. Између осталог, требало би укинути већ усвојене дискриминаторне законе, забранити екстремистичка удружења и обезбедити лустрацију.



По постизању мировног споразума са актуелним руководством Украјине и по завршетку задатака специјалне операције, непријатељства ће бити одмах обустављена, а руске трупе ће бити повучене са територије Украјине након завршетка домаћих процедура које обезбеђују неутрални и демилитаризовани статус.
У случају да украјинске власти одбију да закључе мировни споразум под наведеним условима и наставе оружани отпор по завршетку операције, ради остваривања постављених задатака у Украјини и њеним регионима, биће формиране привремене војно-цивилне управе, чији ће задаци бити брза потпуна обнова мирног живота у Украјини, формирање државне власти и локалне самоуправе на основу демократских избора.

3.2. Напори Сједињених Држава и Запада на међународну изолацију Русије нису успели. Запад улаже активне напоре да у своју политику санкција „увуче“ што више држава. Упркос притисцима без преседана, санкцијама се придружила само 41 држава са укупном популацијом од око 1,2 милијарде. Међу њима су, пре свега, државе Северне Америке и Европе, као и Јапан, Јужна Кореја, Аустралија и Нови Зеланд од 197 независних држава (од којих су 193 чланице УН) са укупном популацијом од око 7,9 милијарди људи, 80% земаља у којима живи 85% светске популације и на које отпада 56,9% светског БДП (према подацима Међународног монетарног фонда). Одржавање трговинских и економских односа са великом већином земаља у свету омогућиће Русији и њеним партнерима у ЕАЕУ и ЗНД да у великој мери превазиђу ограничења западних санкција на извоз и увоз робе и услуга.

3.3. Економски потенцијал акумулиран током протеклих деценија, друштвена и политичка стабилност, индустријска и прехрамбена независност Русије омогућиће руској економији да се за кратко време прилагоди новим условима. Русија има највеће светске резерве минерала. Русија је на првом месту по доказаним резервама природног гаса (38.000 милијарди кубних метара), на шестом месту по доказаним резервама нафте (14.700 милиона тона, 2020). Русија чини око 17% светске производње природног гаса. Русија је трећа у свету по производњи нафте и шеста по производњи каменог и мрког угља. Русија је на четвртом месту у свету по производњи електричне енергије (1085 милијарди кВх, 2020). Русија је међу светским индустријским лидерима у производњи сировог гвожђа (51,2 милиона тона, 2020, 4. место у свету) и челика (71,6 милиона тона, 2020, 5. место у свету), папира и картона (9,1 милиона тона, 2020, 13. место у свету), производи око 10% светске количине минералних ђубрива (23 милиона тона, 2020). 68,5% руских индустријских (непримарних) производа се по цени и квалитету успешно такмичи на светским тржиштима и извози се.

Русија је једна од водећих земаља у производњи појединих врста пољопривредних производа: житарица и махунарки (133 милиона тона, 2020, 5. место у свету), кромпир (30,6 милиона тона, 2020, 3. место у свету), стока и живина за клање (15,6 милиона тона, 2020, 4. место у свету), млеко (32,4 милиона тона, 2020, 6. место у свету).
Русија производи око 10% светске пшенице (72,1 милиона тона, 2018), око 25% сунцокрета (12,8 милиона тона, 2018), 15% шећерне репе (42,1 милиона тона, 2020).

Стварање заједничког тржишта рада са Русијом у оквиру ЕАЕУ обезбеђује економску и политичку стабилност суседним земљама. Партнери добијају прилику да извозе вишак радне снаге у Русију, смањујући своје друштвено-политичке тензије и примајући значајно повећање БДП-а у виду дознака. Просечна плата у Русији већа је од осталих земаља ЕАЕУ. Просечна плата у Русији 2021. године износила је 764 долара (по курсу од 73,6 рубаља за 1 амерички долар) (у Белорусији - 522 долара, у Казахстану - 485 долара, у Јерменији - 380 долара, у Киргистану - 246 долара)".

3.4. Санкције Русији отварају нове могућности за земље чланице зоне слободне трговине ЕАЕУ и ЗНД. 
Одлазак западних компанија и ограничења увоза у Русију отварају велико руско тржиште за произвођаче релевантних добара и услуга из ових земаља.
Престанак реализације низа инвестиционих и инфраструктурних пројеката у земљама Европске уније омогућава преусмеравање средстава на реализацију таквих пројеката у земљама постсовјетског простора. Русија не планира да обустави рад на постојећим и планираним заједничким пројектима у Јерменији, Азербејџану, Белорусији, Молдавији, Казахстану, Киргистану, Таџикистану, Туркменистану, Узбекистану, Абхазији и Јужној Осетији. Сви зацртани заједнички планови у оквиру индустријске сарадње, здравства, иновација и научно-техничке сарадње, у области образовања и усавршавања биће реализовани у потпуности. Русија ће суштински повећати увоз из држава постсовјетског простора, обезбеђујући замену залиха из „непријатељских земаља”.

3.5. Геополитичко зближавање Русије и Кине ствара дугорочне могућности за стабилан развој земаља централне Азије и предвидљиву ситуацију за локални бизнис.

3.6. Русија ће проширити праксу плаћања у руским рубљама за кредите и испоруке енергије државама постсовјетског простора.
Током 2013-2021, руска рубља, пошто је стекла развијену инфраструктуру за поравнање и пространо тржиште финансијских инструмената, стално је повећавала своју позицију као валуте плаћања. Регионални статус руске рубље, која игра важну улогу у сервисирању трговинских трансакција, потврђује њен стални раст у обрачунима, пре свега између земаља које су трговински партнери Русије у ЕАЕУ. Само у 2013-2019. години удео руске валуте у структури плаћања за извоз повећан је са 53,8% на 69,8%, а у плаћањима за увоз - са 60,7% на 75,3%. Прелазак на руску рубњу при трговини енергентима значајно смањује цену енергената за увознике, посебно за Белорусију, за коју, посебно, само одржавање цене снабдевања гасом на нивоу из 2021. године (128,5 америчких долара за хиљаду кубних метара). ) по фиксној стопи од 75 рубаља за 1 амерички долар) пружа, према званичним белоруским проценама, корист за националну економију од око 0,5 милијарди америчких долара годишње.

3.7. Захваљујући Русији, почео је процес промене неправедног светског поретка, дедоларизације, довршава се формирање мултиполарног света. Нису све земље спремне да угрозе добробит својих грађана по налогу САД и Велике Британије. Поседујући значајан утицај у свету, Русија се досљедно противи хегемонији појединих земаља и подржава принципе мултиполарног светског поретка.

Поштовани читаоци, на нашем Tелеграм каналу можете пратити све вести о специјалној операцији Оружаних снага Руске Федерације у Украјини, као и о дешавањима у Доњецкој и Луганској Народној Републици. Такође, можете погледати видео снимке, карте и фотографије које стално пристижу.

Наш Телеграм канал - https://t.me/vostokvesti



Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Анализе

Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја

4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.

Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује
Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.

2024-04-01 12:08:53

„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви
„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.

2024-03-24 14:30:53

Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу
Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

2024-03-24 13:16:24

Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство
Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?

2024-03-15 21:12:31

Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство
Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство

Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.

2024-03-01 16:21:09

Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?
Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?

Ситуација за фебруар 2024.

2024-03-01 16:16:28

Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство
Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство

Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.

2024-02-29 12:17:03

Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство
Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство

Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!

2024-01-14 21:56:25

Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство
Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство

НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…

2024-01-13 12:52:55

Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство
Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство

Саговорник портала Братство је Борис Над, српски писац и мислилац. Стални је сарадник многих домаћих и иностраних часописа и сајтова. Објавио је двадесетак књига прозе, есеја и поезије.

2024-01-07 20:47:01

Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ
Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ

Србија мора наставити да гради братско савезништво и јединство са Русијом, челично пријатељство са Кином и сарадњу са свим земљама, које поштују њен суверенитет и територијални интегритет.

2023-12-31 21:36:32

Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре
Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре

Председник Србије Александар Вучић је после сусрета са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом најавио да ће Србија обновити заједничке војне вежбe са НАТО и другим партнерима.

2023-12-21 16:03:08

Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО
Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО

У припремама последњег самита НАТО о Западном Балкану, генерални секретар организације, Јенс Столтенберг, оптужио је Русију за „ширење дезинформација, дестабилизацију и подривање Балкана“ и посебно истакао „сецесионистичку реторику која раздире БиХ“. Портпарол руског МИП Марија Захарова, реаговала је без афекта – просто подсетивши да је НАТО тај чија је појава на Балкану „увек праћена погибијом људи и ратним злочинима“.

2023-12-13 13:59:25

Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?
Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?

Све је готово осим повика за Зеленског и његове следбенике, па каква ће бити реакција у Кијеву и шире?

2023-12-05 17:19:44

Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?
Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?

Очајнички покушај Кијева да постигне барем неки облик моралне победе уступио је место потпуном неуспеху – па шта се даље дешава?

2023-11-29 15:37:36

Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра
Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра

Главни носилац потенцијала балканске сарадње и интеграције је, наравно, Србија. Не само због свог централног положаја на Балкану, већ пре свега зато што је најсамосталнија, односно зато што је једина сачувала тесне везе са Русијом

2023-07-10 11:58:36

Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе
Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе

Недостатак приступа јефтиној енергији учинио је континент мање конкурентним

2023-06-02 23:41:07

Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово
Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово

Закон је на дневном реду парламента од 7. фебруара 2023. То значи да би могао бити прихваћен у било ком тренутку по команди Вашингтона и Брисела

2023-05-30 18:41:17

Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини
Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини

Српско друштво из прве руке зна какве су страшне последице употребе муниције са осиромашеним уранијумом од стране НАТО трупа. Нажалост, опасност од глобалне контаминације европског континента уранијумском прашином данас је већа него икада раније.

2023-05-25 20:58:07

Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?
Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?

Војска Републике Српске која је извојевала у рату одбрану Републике Српске и осигурала да Република Српска...

2023-05-14 23:11:20

РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?
РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?

Запад је наоружао Кијев модерним наоружањем и обучио десетине хиљада њихових војника

2023-04-25 12:51:03

Ескалација у Нагорно-Карабаху
Ескалација у Нагорно-Карабаху

На територији Нагорно-Карабаха остаје напета ситуација: карактеристични знаци показују припрему Оружаних снага Азербејџана за наставак експанзије како би у потпуности заузели територију непризнате Републике Арцах.

2023-04-04 21:07:51

РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев
РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев

У очекивању украјинске контраофанзиве, Москва се суочава са кључним стратешким избором

2023-04-04 01:28:14

Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао
Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао

Годину дана након почетка руске специјалне војне операције у Донбасу, украјинска политичка елита не престаје да...

2023-02-04 10:57:09

RT novi pocetna analize
baner rakija desno analiza
baner apartman desno / analiye
baner obzor desno - analiza

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: