РТ: Нема више успаваног змаја: Кина се спрема да замени САД као најјачу поморску силу, а за Вашингтон је прекасно да је заустави

Објављено: 22.12.2019.год.
фото: © Global Look Press / Li Gang / RT


Кина би ускоро могла да поремети светску поморску равнотежу и превазиђе САД као модерног господара мора. Чини се да је тај процес већ у току и да Вашингтон може мало тога да учинити да је заустави.

Видно уздрман оним што је видео на фотографији која приказује само једно од кинеских војних бродоградилишта у близини Шангаја, пословни магазин "Форбс" недавно је испричао својим читаоцима алармантну причу о "импресивној стопи" и "огромном обиму" кинеске поморске модернизације.




Чини се да је дотично бродоградилиште импресиван призор. Тамо се може видети укупно девет новоизграђених разарача, постројених дуж кеја и усидрених у унутрашњем кориту бродоградилишта. Супротно томе, целокупна Краљевска морнарица Велике Британије има укупно само шест пловила сличне класе, напомиње "Форбс".


Као да то није довољно, исто бродоградилиште гради и најновији кинески носач авиона - трећи у низу. Други, назван "Шандонг", наручила је Народноослободилачка војска почетком ове недеље. Направљен за ношење 36 ловаца Ј-15, први је кинески носач авиона у потпуности домаће производње.


Очекује се да ће носач авиона који се гради у шангајском бродоградилишту бити још већи и бољи. Конкретно, имаће електромагнетни катапулт, баш као што и најновији носач авиона америчке морнарице "Џералд Форд".

Оно што је још важније, ово је само једно бродоградилиште и мали осврт у стварне могућности Кине, јер "постоји много градилишта широм Кине која су на сличан начин импресивна", упозорава читаоце "Форбс".

"Добар разлог" за бригу

Оно што je постало изненађење за "Форбс", навело га је да већ дуже време ангажује умове разних врста аналитичара. Амерички медији и истраживачки центри сједињени су у својој забринутости због растуће војне моћи Пекинга.


У јуну је Центар за нову америчку безбедност (ЦНАС), истраживачки центар са седиштем у Вашингтону, навео да би кинеске индустријске и технолошке могућности могле да јој помогну да "победи Американце у њиховој сопственој игри" и добију предност у новој трци у наоружању.



Вежба кинеске  морнарице, фото: РТ

"Совјети никада нису били у стању да парирају, а још мање превазиђу америчку технолошку супериорност. Исто можда не важи и за Кину", упозорава ЦНАС-ов и додаје да Пекинг "тежи ка достизању технолошког паритета и на крају технолошке доминације".

Слично томе, читав низ медијских кућа од "Дипломате" до "Националног интереса" није штедио напоре саопштавајући својим читаоцима да кинеска војна модернизација представља "изазов" за САД и да даје Вашингтону "добре разлоге" за забринутост. "Харвард полици ривју" направио је корак даље и пита се може ли Пекинг са његовом стратегијом стати на „пут ка хегемонији“, на крају признајући да то највише зависи од тога, „колико је Кина спремна ићи“.

У међувремену, корпорација РАНД - водећи амерички војни истраживачки центар, наводи у својим истраживањима да су кинески брзи војни развојни програми већ омогућили Пекингу да драстично затвори јаз у моћи и технологији, па чак и да доведе САД у неповољну ситуацију  у одређеним сценаријима.

Истраживачки центри и медији очигледно верују да је крајње време да се Вашингтон почне бринути о губитку војне супериорности над кинеским змајем, који изгледа само шири крила. Али када је у питању морнаричка моћ, можда је већ прекасно.

"Програм без преседана Американци не могу ни сањати"
 
Пекинг је од својих морнаричких снага поставио камен темељац своје војне модернизације, кажу аналитичари за РТ. Кина активно врши улогу глобалне војне силе која је у стању да пројектује своју снагу у било ком кутку Земље, а САД можда немају ни индустријске капацитете да се такмиче.


Носач авиона "Лиаонинг", фото: ©  Global Look Press / Zeng Tao

"Кини је лакше повећати број флоте, јер је највећи бродоградитељ на свету. Имају огромна бродоградилишта, која недостају САД-у, јер је америчка комерцијална бродоградња бачена у хаос у протеклим деценијама", каже Василиј Кашин, истраживач на Руској академији наука.
 
Политолог и војни експерт Александар Храмичикин, заменик шефа Института за политичку и војну анализу, описао је програм развоја кинеске морнарице као „потпуно без преседана“.

 

"Не могу ни избројати све бродове који су тамо изграђени. Савремени кинески програм нема премца у свету и Американци не могу ни да сањају о таквом темпу."


 

Храмичикин верује да би Пекинг могао бити ривал Вашингтону у погледу величине флоте за десетак година. Посебно је напоменуо да је Кина у протеклих деценија изграђивала фрегате, корвете, па чак и разараче.

"Пре десет година, САД су имале 15 носача авиона, а Кина ниједан. За десет година, они би могли постати чак ... Имају више бродоградитеља од остатка света."

Затварање технолошког јаза

Једна предност коју би САД изгледа сигурно требале да задрже је технолошка супериорност. Могло би се покушати да обуздају кинеску поморску силу ограничавајући приступ Пекингу савременим технологијама. Аналитичари верују да таква стратегија неће успети, јер Кина већ има врхунске технологије које би се лако могле даље развијати. Поред тога, може се обратити и свом стратешком партнеру, Русији.


Нуклеарне подморнице наоружане балистичким ракетама, фото: ©  Reuters

"Они постижу велики технолошки напредак," каже Кашин. Истиче да су Кинези била друга нација у свету која је опремила своје бродове интегрисаним универзалним системима оружја који су ривали америчким "Еџисима" - напредним системом за команду и контролу који користе моћне рачунаре и радаре за праћење и вођење наоружаних пловила.
 
Храмичикхин верује да су кинеске поморске технологије већ на много начина упоредиве са америчким.

"Када су у питању бродови, Кинези већ имају неке од најнапреднијих технологија."
 
Тачно је да је неке војне технологије тешко савладати и потребан је развој деценијама. Посебно је то релевантно у случају подморница, поља на којој Кина још увек заостаје за САД-ом. Овде би, међутим, блиска сарадња Пекинга и Москве могла да је стави на врх лествице, сматрају аналитичари.

Недавно је руски председник Владимир Путин изјавио током годишње прес конференције у Москви, да ће Русија наставити да сарађује са Кином као „стратешким партнером“ у области одбрамбених технологија, иако је негирао било какве планове о уласку у формални војни савез са Пекингом.
 
"Неки заједнички развојни пројекти, софистициране компоненте опреме, све оне могу потицати из Русије", верује Кашин.

Вашингтон би у одређеном тренутку могао мало успорити Пекинг, али како сада ствари стоје, чини се да САД немају никаква веродостојна средства да спрече Кину да постане за деценију или две, поморска суперсила на свету.

Извор: Восток / РТ

 

 

 


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Анализе

Николај Патрушев о 75 година НАТО и 25 година од агресије на СРЈ: Крвава историја

4. априла се навршава 75 година од оснивања Северноатлантског савеза – НАТО. Секретар Савета безбедности Русије Николај Патрушев говорио је за аиф.ру о улози овог савеза у светској политици и о томе како је његов главни циљ постало „обуздавање“ Русије.

Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује
Владимир Кршљанин: У рату за мир, Србија 1999. није поражена, а Русија данас побеђује

Ако погледамо прве чланове Повеље УН и Универзалне декларације о људским правима, видећемо да су западне владе од њих потпуно одступиле.

2024-04-01 12:08:53

„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви
„Наставићемо да убијамо Русе“: ко стоји иза терористичког напада у Москви

Чак и пре објављивања било каквих резултата истраге, западни медији су почели да извештавају да је терористичка организација Исламска Држава (ИСИЛ) одговорна за масовно убиство. Званични представници Беле куће су један по један изјавили да „нема сведочења о учешћи Украјине“, иако у том тренутку још није било целе слике о томе шта се догодило.

2024-03-24 14:30:53

Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу
Дмитриј Тренин: Време је да Русија да нуклеарни подсетник Западу

Вашингтон води прокси рат у покушају да нанесе „стратешки пораз“ Москви и потребан је оштрији одговор на то

2024-03-24 13:16:24

Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство
Ђуро Билбија: Тачку ће ставити победа Русије – Братство

Братство: У сусрет црном датуму – 24. марту, када ће се цивилизовани свет осврнути на злочин колективног Запада над српским живљем на Балкану – БРАТСТВО корача гледајући и у прошлост и у будућност. Поводом 25. годишњице од НАТО агресије, желимо да наши читаоци правилно виде да ли је рат НАТО против Срба и Православља део историје – било, па прошло! Или је жив и води се свим средствима која су му на располагању у свету који се мења?

2024-03-15 21:12:31

Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство
Српски генерали о томе шта нам је потребно у војној сарадњи са Русијом — Братство

Навршило се месец дана од последњег састанка руског амбасадора у Београду Александра Боцан Харченка и српског министра одбране Милоша Вучевића. „Братство“ у серији интервјуа са еминентним саговорницима, већ неколико месеци уназад, поставља питање како унапредити сарадњу Србије и Русије док траје окршај Запада и Русије и док је Београд под сталним притиском да се у спољној политици усагласи са циљевима Запада. Поводом питања конкретно војне сарадње, своје процене дају три експерта – генерали Митар Ковач, Божидар Форца и Лука Кастратовић. Они објашњавају шта нам је од Русије неопходно да добијемо у оквиру војне сарадње и говоре о политици као одлучујућем фактору.

2024-03-01 16:21:09

Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?
Шта се дешава у Малију, Буркини Фасо и Нигеру?

Ситуација за фебруар 2024.

2024-03-01 16:16:28

Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство
Професор Ивањиков: Свет иде ка све већој слободи, Косово ће бити враћено у Србију – Братство

Косово и Метохија је српско питање, али се оно не тиче само Србије, него целог Православља и уверен сам да ће суверенитет Србије на том делу територије опет бити потпун – истакао је у разговору за Братство Иван Андрејевич Ивањиков, доктор правних и политичких наука, професор Сверуског државног универзитета правде.

2024-02-29 12:17:03

Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство
Биџа: Природно је да се окренемо Русији, бићемо богатији и сигурнији – Братство

Руси су нам једини историјски пријатељи. Долазили су да нас ослободе и врате нам мир. Запад је за нас извор зла, највише Енглеска. За Запад су нас везали неморални људи. Русија је већа од целе Европе, а уз њу су и Кина и Индија. Природно је да се окренемо Русији, Србија би имала више него сада. Западни коров је пустио много корења, треба нам воље, знања и времена да се њих ослободимо. Чека нас место у ШОС и БРИКС, а наш опоравак би био веома брз. Требају нам Уговор и пријатељству и сарадњи са Русијом и стручни људи у влади. Сарадња са Русијом нас штити од западних претњи, јер Русија нам је прави пријатељ!

2024-01-14 21:56:25

Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство
Адмирал Бошко Антић: Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој – Братство

НАТО још ратује против нас, против Словена и православља. Од појаве Путина планови Запада пропадају. Србија и Русија су савезници, потребне су једна другој. И НАТО и ЕУ су под командом САД, између њих нема велике разлике. Политички независна Србија се мора економски ослонити на Исток и БРИКС. Русија нам је помогла и у 19. веку и у светским ратовима, иако нисмо имали заједничку границу. Ни сада без Русије не можемо да вратимо своје. Нема равнотеже између пријатеља и непријатеља. САД диригују Куртију, али и нашим западњацима. Рат Запада против Истока траје 1000 година. Треба учити о заједничкој борби и поштовати ветеране…

2024-01-13 12:52:55

Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство
Борис Над: Српско-руски односи јачају, упркос галами са Запада - Братство

Саговорник портала Братство је Борис Над, српски писац и мислилац. Стални је сарадник многих домаћих и иностраних часописа и сајтова. Објавио је двадесетак књига прозе, есеја и поезије.

2024-01-07 20:47:01

Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ
Владимир Кршљанин: Божићни српско-руски путоказ

Србија мора наставити да гради братско савезништво и јединство са Русијом, челично пријатељство са Кином и сарадњу са свим земљама, које поштују њен суверенитет и територијални интегритет.

2023-12-31 21:36:32

Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре
Стручњаци: Обнова вежби са НАТО, да ли и са Русијом? Треба нам нови свет што пре

Председник Србије Александар Вучић је после сусрета са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом најавио да ће Србија обновити заједничке војне вежбe са НАТО и другим партнерима.

2023-12-21 16:03:08

Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО
Стручњаци: Шта на Балкан доноси Русија, а шта НАТО

У припремама последњег самита НАТО о Западном Балкану, генерални секретар организације, Јенс Столтенберг, оптужио је Русију за „ширење дезинформација, дестабилизацију и подривање Балкана“ и посебно истакао „сецесионистичку реторику која раздире БиХ“. Портпарол руског МИП Марија Захарова, реаговала је без афекта – просто подсетивши да је НАТО тај чија је појава на Балкану „увек праћена погибијом људи и ратним злочинима“.

2023-12-13 13:59:25

Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?
Завршница: Како ће Украјина гледати на свој пораз?

Све је готово осим повика за Зеленског и његове следбенике, па каква ће бити реакција у Кијеву и шире?

2023-12-05 17:19:44

Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?
Русија преузима иницијативу: Да ли је украјински сукоб ушао у завршницу?

Очајнички покушај Кијева да постигне барем неки облик моралне победе уступио је место потпуном неуспеху – па шта се даље дешава?

2023-11-29 15:37:36

Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра
Владимир Кршљанин: Балкански савез – јуче, данас и сутра

Главни носилац потенцијала балканске сарадње и интеграције је, наравно, Србија. Не само због свог централног положаја на Балкану, већ пре свега зато што је најсамосталнија, односно зато што је једина сачувала тесне везе са Русијом

2023-07-10 11:58:36

Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе
Рецесија у Немачкој је знак деиндустријализације Европе

Недостатак приступа јефтиној енергији учинио је континент мање конкурентним

2023-06-02 23:41:07

Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово
Украјина је спремна да призна независност лажне републике Косово

Закон је на дневном реду парламента од 7. фебруара 2023. То значи да би могао бити прихваћен у било ком тренутку по команди Вашингтона и Брисела

2023-05-30 18:41:17

Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини
Анализа негативних последица по здравље људи и екологије европског континента због примене муниције са осиромашеним уранијумом у Украјини

Српско друштво из прве руке зна какве су страшне последице употребе муниције са осиромашеним уранијумом од стране НАТО трупа. Нажалост, опасност од глобалне контаминације европског континента уранијумском прашином данас је већа него икада раније.

2023-05-25 20:58:07

Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?
Ко је и зашто укинуо Војску Републике Српске без дозволе народа?

Војска Републике Српске која је извојевала у рату одбрану Републике Српске и осигурала да Република Српска...

2023-05-14 23:11:20

РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?
РТ: Шта се зна о статусу украјинске „контраофанзиве“ против Русије?

Запад је наоружао Кијев модерним наоружањем и обучио десетине хиљада њихових војника

2023-04-25 12:51:03

Ескалација у Нагорно-Карабаху
Ескалација у Нагорно-Карабаху

На територији Нагорно-Карабаха остаје напета ситуација: карактеристични знаци показују припрему Оружаних снага Азербејџана за наставак експанзије како би у потпуности заузели територију непризнате Републике Арцах.

2023-04-04 21:07:51

РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев
РТ: Зашто би битка за „стратешки неважан“ град могла да одлучи о исходу украјинског сукоба: Сергеј Полетаев

У очекивању украјинске контраофанзиве, Москва се суочава са кључним стратешким избором

2023-04-04 01:28:14

Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао
Нови национални бизнис Украјине - како је Кијев претворио рат у Донбасу у профитабилан посао

Годину дана након почетка руске специјалне војне операције у Донбасу, украјинска политичка елита не престаје да...

2023-02-04 10:57:09

RT novi pocetna analize
baner rakija desno analiza
baner apartman desno / analiye
baner obzor desno - analiza

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: