Трампова администрација разматра да ли да изведе "брзи" нуклеарни тест, први од 1992. године, који би могао бити користан преговарачки чип у преговорима са Русијом и Кином, наводи се у медијским извештајима.
Разговори о предлогу да се проузрокује контролисана нуклеарна експлозија "у великој мери су у току", рекао је у суботу високо рангирани амерички званичник за Вашингтон пост.
Трампова администрација верује да би се "брзи тест" могао показати корисним у навођењу Москве и Пекинга да преговарају о трилатералном споразуму везаном за нуклеарно оружје с Вашингтоном, рекли су извори листа.
Образложење да би Сједињене Америче Државе могле имати прво тестирање ове врсте од 1992. године укључује тврдње да су Русија и Кина наставиле с тестирањем нуклеарних глава мале јачине. За сада, међутим, не постоје јавно доступни подаци који би поткрепили ове тврдње, напомиње и сам Вашингтон пост.
План је очигледно разматран 15. маја, али је на крају одлучено, изгледа, да се за сада одложи наставак нуклеарног тестирања.
"Још увек има неких професионалаца који су им рекли да је то ужасна идеја, хвала Богу", рекао је неименовани званичник за Гардиан. План, који је окарактерисан као „неизводљив и глуп“, добио је критику од Националне управе за нуклеарну безбедност и Стејт департмента, који су одбили да му се придруже.
Испитивање нуклеарних уређаја је забрањено Споразумом о нуклеарном испитивању и свеобухватном забраном испитивања који је потписало 184 земље. Русија је споразум потврдила четири године касније. САД то нису учиниле, већ су одлучиле да се придржавају мораторијума на нуклеарна тестирања, који је за сада још увек на снази.
Вашингтон се већ сам ослободио обавеза из два витална споразума о контроли наоружања последњих година. Прошле године, Трампова администрација одустала је од Споразума о ликвидацији ракета средњег и кратког домета из 1987. године с Русијом, а којим је забрањено рапоређивање балистичких ракета кратког и средњег домета. САД су навеле наводна кршења од стране Москве, тврдњу коју је Кремљ негирао, истичући да је одустајање од значајног споразума била унапред планирана акција америчке администрације.
Трамп је ове недеље најавио да ће се САД повући и из Споразума о отвореном небу који омогућава земаљама потписницама (35), међу којима су Русија и чланице НАТО-а, да врше надзорне летове изнад њихових територија.
Извор: Восток / РТ
Потпредседник Владе и министар одбране др Небојша Стефановић присуствовао је данас, заједно са начелником Генералштаба генералом Миланом Мојсиловићем, пријему десет оклопно борбених возила „Милош 4x4“ намењених припадницима 72. Бригаде за специјалне операције.
После иступања Русије из Уговора о отвореном небу, два авиона Ту-214ОН могу се користити у обавештајним службама, саопштио је за РИА Новости извор из војно-дипломатске сфере. "Након...
Борбена дежурства знатно ће повећати зону контроле ваздушног простора изнад Северног морског пута
Техеран је започео своју најновију ратну игру дубоко у иранској пустињи, представљајући ракете земља-ваздух и најсавременију технологију беспилотних летелица. У петак су се из Ирана појавили извештаји...
Мноштво новог оружја, укључујући и оно што је, како се наводи, нова верзија севернокорејске балистичке ракете која се лансира из подморнице и која се представља као...
После поноћи израелски непријатељ извео је ваздушне ударе на град Деир ез Зор и подручје Абу Кемал на југоистоку провинције, наводи сиријска САНА. У изјави агенцији САНА,...
Руски тешки јуришни дрон С-70 „Охотник“ бомбардовао је копнени циљ на полигону Ашулук у оквиру летачких испитивања, рекао је за РИА Новости извор у војно-индустријском комплексу. Према...
Министар одбране генерал Сергеј Шојгу рекао је да је главни задатак у 2021. години да се не изгуби темпо у модернизацији руске војске и морнарице, да...
Руско војно особље осигурава сигуран повратак избеглица, пружа хуманитарну помоћ и обнавља цивилну инфраструктуру.