Српску воду продају нам странци

Објављено: 02.03.2017.год.
Странци већ држе половину српског тржишта минералне воде (Фото Д. Јевремовић)

„Кока-Коли” преко Тодорићевог „Агрокора” припада петина српског тржишта воде


Уколико се преговори које „Кока-Кола” последњих недеља води са презадуженим хрватским бизнисменом Ивицом Тодорићем о преузимању „Јамнице” успешно заврше, ова мултинационална компанија освојиће више од 60 одсто хрватског али и петину српског тржишта минералних вода.

„Кока-Кола” је у Србију дошла 2005. године куповином сто одсто удела у фабрици минерале воде „Власинка”. Њен најпознатији бренд „роса” прошле године је имао учешће од 15,7 одсто, а са куповином овдашње „Мг мивеле” (5,34 одсто), која послује у систему „Агрокора”, „Кока-Кола” би се домогла укупно 21,4 одсто тржишног удела.

Све док Тодорић није запао у финансијске проблеме хрватско тржиште минералних вода, а пре свега безалкохолних напитака било је неосвојива тврђава за ову мултинационалку. На тржишту источне Европе „Кока-Кола” је неприкосновени лидер, али се показало да постоје и неки регионални играчи који послују боље од ове глобалне фирме. Тодорићева „Јамница” била је једна од њих. Зато ће „Кока-Кола” улазницу за ово тржиште морати скупо да плати, јер „Јамница” на берзи вреди око пола милијарде евра.

А колико је Тодорић платио карту за српско тржиште?

Преко „Фрикома” он је 2008. године купио 70 одсто удела у пољопривредном предузећу „Нова слога” у чијем саставу је пословала фабрика воде „Мивела” за четири милиона евра, уз обавезно инвестирање од 11 милиона евра. Ту тржишну утакмицу изгубио је Мирослав Мишковић који је преко „Делта аграра” нудио 3,3 милиона евра (и обавезних пет милиона инвестиција). Тако се Тодорић домогао једне од најквалитетнијих минералних вода у Србији, јер у само једном литру има довољне количине магнезијума за задовољење дневних потреба организма. Она је отишла хрватском бизнисмену упркос упозорењима стручњака да су магнезијумске воде реткост у Европи и свету и да се овако благо не треба уступати, посебно не странцима.

Ако се ова трансакција са „Агрокором” реализује, „Кока-Кола” ће постати и ексклузивни носилац права експлоатације минералне воде са изворишта у близини Трстеника. У „Мивели” тренутно ради око 80 запослених, њен пословни приход у 2015. био је око две милијарде динара, а чиста добит 26 милиона динара. Брокери кажу да је реч о брзорастућој компанији чија би цена на тржишту могла да достигне 10 милиона евра, уколико би се продавала одвојено.

Странци већ држе половину тржишта минералних вода у Србији. Четвртина тржишног колача припада компанији „Књаз Милош” која је у власништву инвестиционог фонда „Мид Европа партнери”. Почетком 2015. овај инвестициони фонд, чији је један од партнера и овдашњи бизнисмен Андреј Јовановић (некадашњи власник „Марба”), преузео је посао од „Салфорда” који је газдовао „Књазом” читаву деценију. Овај инвестициони фонд у последњем минуту је поентирао у тржишној утакмици из које је као губитник, у лето 2004. године, изашао наш прослављени кошаркаш Владе Дивац. Ипак, Дивац није одустао од бизниса са водом па је три године касније решио да од бизнисмена Војина Ђорђевића, који је у том тренутку био у дуговима, преузме фабрику „Вода-вода”. Око пословне трансакције вођен је и судски спор.

Бранка Шеровић, директорка Удружења индустрије минералних вода каже да се та групација још од прве приватизације борила за модел докапитализације, док би страна улагања била прихватљива тек уколико постоји потреба.

– Требало је задржати домаћи или државни удео у фабрикама вода које су приватизоване и отишле у руке страних компанија. Овај ресурс је број један у односу на све остале, јер вода се осим за пиће користи и у прехрамбеној индустрији и као енергетски потенцијал – каже Шеровићева. Истиче да тада није било слуха за иницијативу ове групације да се приватизација уради на другачији начин.

– Сада то више не може да се контролише јер неке од фабрика више нису у домаћим рукама – каже Шеровићева.

Неке од њих годинама су одолевале притисцима стране конкуренције. Компанија „Минаква”, чији је тржишни удео око 17,5 одсто, у стопостотном је власништву фирме са Девичанских острва („Глобал вотер инвестмент груп”) али иза ње стоји домаћи капитал породице Богићевић из Новог Сада. Пословни приходи ове фирме у 2015. години били су око две милијарде динара, исто као и „Мивели”. Међутим, њихово тржишно учешће је три пута веће а профит десетоструко већи и износио је 380 милиона динара. По тржишном уделу опасно се приближила „Књазу” па се већ дуго спекулише да би и она могла да буде на мети мултинационалних компанија. Процењује се да ова компанија вреди око 40 милиона евра.

Компанија „Вода Врњци” приватизована је 2005. године, када је београдско предузеће „Екстра-пет” постало власник већинског пакета од 52,4 одсто акција. Већински удео бујановачке „Хебе” продат је 2008. „Нектару”, док је „Пролом” једина фабрика коју су купили запослени. Фрушкогорска вода „Јазак” у власништву је компаније НИС.

Бранка Шеровић каже да Закон о концесијама у овом сектору још није заживео, према којем би држава, као у ЕУ, правила појединачне уговоре са произвођачима на 20 или 30 година. Фабрике вода у Србији за сада добијају решења о експлоатационом праву на пет година.

Према процени економисте Наде Видовић због тога што држава не поштује Закон о концесијама, буџет годишње изгуби 70 милиона евра.

„Јамници” расте цена на берзи

Од када се пронео глас да би „Кока-Кола” могла да преузме ову компанију, акције „Јамнице” на Загребачкој берзи не престају да расту, па је тако једна деоница са 158.000 за недељу дана скочила на 165.000 куна (око 22.000 евра).

У односу на 14. фебруар цена је скочила више од 20 одсто. Ако би Тодорић сав новац од продаје „Јамнице” искористио да се раздужи вратио би тек дванаести део укупног дуга.

Ивана Албуновић и Аница Телесковић,
Политика


Деманти на текст "Српску воду продају нам странци"

Дневни лист Политика је у тексту „Српску воду продају нам странци“ од 01.03.2017. године неистинитим и непотпуним информацијама, нанела штету бренду ВОДАВОДА и креатору бренда Војину Ђорђевићу. У спорном тексту новинарка наводи читаоце на закључак да је ВОДАВОДА преузета од стране господина Владе Дивца, и да је и у овом тренутку он власник бренда и компаније, што је нетачно. Таква информација наноси штету једном домаћем бренду. Тачно је да је господин Дивац стекао власништво над привредним друштвом „Водавода д.о.о“ Мионица, као и управљање предузећем, а да је господин Ђоређевић исто оспорио као законито. Господин Дивац је касније компанију „Водавода доо“ преименовао у „Лароуци вода“. Према подацима који су доступни „Лароуцци вода доо“ је у стечају и са својим дуговима од око 400 милиона динара, а при томе да је опрема предузећа вредна 7 милиона евра продата за 350,000 ЕУР, а радници остали без исплаћених зарада. 

Садашњи производ ВОДАВОДА који се пуни у привредном друштву "Водавода доо" Горња Топлица није ни у каквој вези са господином Дивцем, нити привредним друштвом „Лароуцци Вода“.

Производ се пуни са дубине од 605 метара у Бањи Врујци, у Дому Воде чије је свечано отварање било у јуну прошле године. Компанија "Водавода доо" је у 100% домаћем власништву, има неприкосновени квалитет за који поседује и најпрестижнији печат квалитета америчког института – НСФ сертификат.

ВОДАВОДА осваја домаће тржиште и бори се са великим страним гигантима, и у овом тренутку јој је потребна подршка и домаће јавности, да би један домаћи бренд овако изузетног квалитета и дизајна дошао до свог пуног сјаја.

„Тешко је борити се са страним капиталом и великим маркетиншким буџетима, које поседују друге воде, али ми смо сигурни и верујемо да ће наш бренд доћи до свих потрошача, да ће сви знати одакле долази ВОДАВОДА јер је то благо које је изнедрила природа, а које ми желимо да поклонимо свету“, истиче креатор бренда Војин Ђорђевић. „Велика неправда је нанета бренду, и мислимо да је време да људи сазнају пре свега за квалитет који ВОДАВОДА поседује, а са друге стране да потрошачи знају какву воду пију“, подсећа Ђорђевић.

Као једна од најквалитетњих домаћих вода, страна тржишта су изузетно атрактивна, тако да ВОДАВОДА своје производе извози на тржиште Сингапура, Кореје, а у току су и потписивања Уговора за тржиште Бахреина и Кувајта, јер ВОДАВОДА у потпуности задовољава највеће светске стандарде по питању квалитета али и неприкосновене амбалаже.

Маргетић: Дивац није власник „Вода Воде“

Реагујући на текст „Српску воду продају нам странци“ објављеном у нашем листу 1. марта 2017. Дејан Маргетић, директор ,,ВОДАВОДЕ“ навео је да садашњи производ те команије, који се пуни у привредном друштву „ВОДАВОДА”д. о. о.“ Горња Топлица, није ни у каквој вези са Владом Дивцем и привредним друштвом „Лароуцци вода“. Какао истиче, Дивац није власник бренда нити те компаније.
Наиме, „Политика“ је у тексту о стању на тржишту воде у Србији објавила да је Владе Дивац 2007. године решио да од Војина Ђорђевића преузме фабрику „ВОДАВОДА“, као и да је око ове пословне трансакције вожен судски спор.

Према Маргетићевим наводима, тачно је да је Дивац стекао власништво над привредним друштвом „Вода’вода д. о. о.“ Мионица, као и управљање предузећем, али је Војин Ђорђевић то оспорио као законито. Дивац је касније, додаје, компанију „Вода’вода д. о. о.“ преименовао у „Лароуци вода“.

 


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Економија

РТ: Трамп планира да санкционише земље због одбијања да користе долар – Блумберг

Саветници бившег америчког председника разматрају казне за нације које желе да тргују националним валутама, пренео је лист

РТ: САД ће платити за конфискацију руске имовине – Кремљ
РТ: САД ће платити за конфискацију руске имовине – Кремљ

Москва ће предузети мере које служе њеним интересима, изјавио је Дмитриј Песков

2024-04-20 23:09:08

РТ: БРИКС помаже Русији да заобиђе санкције Запада – Лавров
РТ: БРИКС помаже Русији да заобиђе санкције Запада – Лавров

Москва користи мултилатералне формате ван контроле САД да би заобишла ограничења, изјавио је министар спољних послова

2024-04-09 23:45:28

РТ: Борељ упозорава на вакуум финансирања Украјине ако САД одустану
РТ: Борељ упозорава на вакуум финансирања Украјине ако САД одустану

Високи дипломата је изјавио да ће ЕУ можда морати да постане „креативнија“ у проналажењу новца за Кијев

2024-03-20 23:06:51

РТ: ЕУ ће руском имовином купити оружје за Украјину – Шолц
РТ: ЕУ ће руском имовином купити оружје за Украјину – Шолц

Немачки канцелар је појаснио да ће профит добијен од средстава Москве у ЕУ бити употребљен за наоружавање Кијева

2024-03-16 23:23:04

РТ: Посланици ЕУ тужиће Европску комисију због средстава за Мађарску
РТ: Посланици ЕУ тужиће Европску комисију због средстава за Мађарску

Урсула фон дер Лајен је претходно деблокирала преко 10 милијарди евра како би обезбедила подршку Будимпеште за помоћ Украјини

2024-03-14 23:41:04

Руска економија се спрема за „меко слетање“ – Економист
Руска економија се спрема за „меко слетање“ – Економист

Москва пркоси апокалиптичним прогнозама, пише часопис

2024-03-12 12:00:01

РТ: Блокада пољских пољопривредника је „изван морала“ – Зеленски
РТ: Блокада пољских пољопривредника је „изван морала“ – Зеленски

Пољопривредни произвођачи у Пољској су огорчени што њихови украјински конкуренти могу да продају жито у ЕУ без плаћања царина

2024-03-04 20:35:21

Руска влада планира да привремено забрани извоз бензина од 1. марта
Руска влада планира да привремено забрани извоз бензина од 1. марта

Ограничење се неће односити на земље чланице Евроазијске економске уније и на Јужну Осетију, Абхазију, Монголију и Узбекистан.

2024-02-27 12:00:37

РТ: Западне санкције „неефикасне” – председник Литваније
РТ: Западне санкције „неефикасне” – председник Литваније

Руска економија је прошле године порасла изнад очекивања и на путу је даљег раста у 2024.

2024-02-18 16:52:20

РТ: САД пренеле заплењену руску имовину у Естонију
РТ: САД пренеле заплењену руску имовину у Естонију

Тај потез је омогућио Сједињеним Државама да избегну сопствене законе против слања новца Украјини

2024-02-17 23:02:44

РТ: Инфлација у Аргентини премашила 250%
РТ: Инфлација у Аргентини премашила 250%

Потрошачке цене у јужноамеричкој земљи порасле су од девалвације пезоса од стране нове владе

2024-02-16 23:10:36

РТ: Мађарска блокирала нову рунду санкција ЕУ Русији – ФТ
РТ: Мађарска блокирала нову рунду санкција ЕУ Русији – ФТ

Будимпешта се противи ограничењима за кинеске фирме која су укључена у бриселски пакет мера, изјавили су извори за новинску агенцију

2024-02-15 22:21:56

Велика Британија ушла у рецесију
Велика Британија ушла у рецесију

Економија је сада забележила два узастопна квартала контракције

2024-02-15 17:33:59

РТ: Руска економска активност на високом нивоу – Путин
РТ: Руска економска активност на високом нивоу – Путин

Председник је позвао Владу да одржи равнотежу између тежње ка економском развоју и стабилности цена

2024-02-12 22:44:29

Немачка индустрија „се сели у иностранство“ – Билд
Немачка индустрија „се сели у иностранство“ – Билд

Све већи број произвођача премешта пословање ван земље, упозорава индустријски лоби

2024-02-11 16:10:23

Билатерална трговина Индије и Кине рекордно висока - изасланица
Билатерална трговина Индије и Кине рекордно висока - изасланица

Трансакције између две азијске земље расту упркос дипломатским тензијама

2024-02-08 14:02:44

РТ: Велика Британија заобилази сопствену забрану руске нафте – истраживање
РТ: Велика Британија заобилази сопствену забрану руске нафте – истраживање

Британија је купила више од 700 милиона долара нафтних деривата добијених из санкционисане нафте од 2022. године, наводи се у извештају

2024-02-06 23:17:11

РТ: ЕУ одобрила 50 милијарди евра помоћи Украјини
РТ: ЕУ одобрила 50 милијарди евра помоћи Украјини

Мађарски премијер Виктор Орбан укинуо је вето усред притиска из Брисела

2024-02-01 22:21:43

Пословање НИС-а у 2023. години
Пословање НИС-а у 2023. години

У капиталне инвестиције уложено готово 40 милијарди динара

2024-01-31 17:21:30

РТ: Мађарска оптужује ЕУ за уцену
РТ: Мађарска оптужује ЕУ за уцену

Будимпешта наставља да се противи планираном пакету помоћи Украјини уочи самита ЕУ ове недеље

2024-01-29 14:43:48

РТ: САД су обећале да ће запленити руску имовину – Кијев
РТ: САД су обећале да ће запленити руску имовину – Кијев

Украјина „напорно ради“ са Вашингтоном да обезбеди америчко финансирање 2024. године, изјавио је премијер Денис Шмигал

2024-01-27 17:15:20

Русија открива напредак на пројекту новог гасовода Кини – РТ
Русија открива напредак на пројекту новог гасовода Кини – РТ

Прелиминарна анализа за „Снагу Сибира 2 је већ урађена“, изјавио је Александар Новак

2024-01-25 16:11:55

РТ: САД су потрошиле више од милијарду долара на руски уранијум – медији
РТ: САД су потрошиле више од милијарду долара на руски уранијум – медији

Русија, која је под санкцијама САД, се поново појавила као највећи амерички снабдевач нуклеарним горивом

2024-01-15 12:41:07

РТ: Путин је био у праву по питању економије 2023. године – бивша аустријска министарка
РТ: Путин је био у праву по питању економије 2023. године – бивша аустријска министарка

Немачка је изгубила пето место на ранг листи од Русије, као што је председник предвидео, изјавила је Карин Кнајсл

2024-01-01 23:23:20

rt ekonomija
baner rakija desno ekonimija
baner apartman desno / ekonimija
baner obzor desno - ekonomija
историја Русије - економија

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: