Порошенко користи «FETO» у Украјини за притисак на Ердогана

Објављено: 04.04.2017.год.


Пише Марк Северин специјално за News Front

Од пуча у Кијеву у фебруару 2014 године, украјински режим је покушавао да побољша односе са Турском. Главни циљ спољне политике Кијева је и формално постао прибављање подршке антируској политици. Избор Турске, као «савезника» за дејство против Русије на јужним границама је, по замисли кијевских конструктора овог сценарија, заснован на неколико основа.

Као прво, Турска је чланица НАТО и на њеној територији је војна база Инџирлик коју користе САД. По тој логици, Вашингтон би одобрио антируску сарадњу Кијева и Анкаре.

Као друго, украјинске власти подржавају нелегалну групу Меџлиса Кримско-Татарског народа на Криму, и урадили су све што је у њиховој моћи за развију канале финансирања те структуре из Турске. Новац је званично намењен за изградњу богомоља, насеља и инфраструктуре, али у ствари значајно допуњава буџет Меџлиса, а пре свега Џемилева. Наравно, украјинско руководство је дуги низ година свесно шта се тамо дешава, али намерно то игнорише, надајући се да ће Меџлис и екстремисти бити у стању да застраше грађане руског полуострва.

Присаједињење Крима Русији је довело до тога да са полуострва у Украјину побегне неколико хиљада чланова «Хизб-ут-Тахрир» и Меџлиса, од којих је већина концентрисана на граници са Републиком Крим херсонске регије. Каснији догађаји су јасно показали жељу кијевског режима да ову област претворе у место исламских радикалних организација, које би стално организовале провокације против руског Крима. Амерички сценарио «контролисаног хаоса» је од Херсона направио територију за организовање антируске делатности.

Криза у руско-турским односима, која је почела у новембру 2015 након обарања Су-24, је улио наду Порошенковим сарадницима да Москва и Анкара неће моћи да обнове блиску сарадњу. Истовремено, Порошенко је спровео тактику привлачења турске стране као партнера у стварању проблема Русији.

Као велики успех су у украјинској штампи представљени први летови турског авиопревозника са херсонског аеродрома, с обзиром да авиони Турске нису могли да слећу на руски Симферопољ због санкција које су САД и ЕУ увеле Русији. Поред тога, украјински стручњак је оценио споразум између Министра спољних послова Украјине Климкина и турског Министра спољних послова Чавушоглуа о путовању грађана обе земље са интерним документима као чињеницу да Турска, као важан партнер Украјине, поједностављује процес путовања, што представља мелем за душу Украјинцима који су разочарани политиком ЕУ. Ипак, експерт је оценио да је ситуација у Турској лоша и да ће повећан број украјинских туриста довести до раста турске економије.

О расту украјинске привреде није било ни речи. Било је под знаком питања и очекивање да ће доћи до масовног одласка Украјинаца у турска одмаралишта, с обзиром на брзо девалвирање гривне, нагли пораст рачуна за комуналије и укупан пад прихода становништва Украјине. Општа порука експерта је била да су две земље направиле политичке кораке битне за будућност Украјине. Због чега украјинско руководство инсистира на таквом «напретку»?

Почетак нормализације турско-руских билатералних односа у лето 2016 је Порошенка затекао неспремног. Покушао је барем на речима да од турског руководства добије подршку за своју борбу против Русије. Током телефонског разговора, који је одржан 20 августа 2016, Ердоган је уверавао украјинског Председника да су позиције Турске у вези подрке територијалном интегритету Украјине у њеним међународно признатим границама непромењене. Порошенкова администрације је одмах пожурила да објасни да турски Председник не признаје окупацију Крима и да наставља да у потпуности подржава кримске Татаре.

Будући контакти два Председника су остваривани телефоном и имали су куртоазни карактер. Чак је током састанка уживо на 71 седници УН Порошенко турском колеги понудио да приватизује постојеће остатке украјинске индустрије. Овим нивоом односа Порошенко не може бити задовољан. Видевши јасан интерес Турске да појача односе са Русијом и захладни односе са Украјином, украјинска елита је одлучила да против турског руковдства употреби уобичајене уцене и претње. Као инструмент притиска је изабрана невладина организација «FETO», чије су вође учествовале у покушају државног удара у Турској 2016 године.

У принципу, украјинска Влада током целог периода независности толерише на својој територији различите екстремне исламске групе које су забрањене у многим земљама. Поред већ поменутог Меџлиса и «Хизб-ут-Тахрира, јака је активност групе «FETO». Свој рад је ова компанија почела давних 90их година, одмах након распада СССР. Од 2001 године послује под маском међународне школе „Меридијан“, која има две зграде у Кијеву и једну у Одеси. Настава се одвија и на енглеском језику. Важно је напоменути да нису у питању само образовне услуге, како би се рекло на први поглед. У школи се обучавају деца познатих политичара и јавних личности.

У Кијеву од 2013 године, делује и украјинско-турски културни центар ««Işık», који представља једну од грана FETÖ. Као и у другим земљама, FETÖ је у Украјини заступљен у медијима. Терористичка организација изражава своје ставове о догађајима у Турској и Украјини преко информативног портала Ukraynahaber.

Званични став Турске о украјинском огранку «FETO» је недвосмислен. Према речима генералног конзула Републике Турске у Одеси Торгулуа, у Турској су све школе које се повезују са Гуленом затворене и од Украјине је тражено да затвори школу. Реакција украјинских званичника је била да игноришу турске захтеве. Заменик Министра просвете и науке Украјине Греба је обавестио агенцију «Анадолу» да питања везана за тероризам нису у надлежности тог Министарства и да се тиме бави Служба националне безбедности.

У СБУ, која је непосредно подређена Порошенку, не виде претњу за Турску у активностима FETO у Украјини. На тај начин се владајући режим у Украјини заправо бави прикривањем на сопственој територији организација које делују против Председника Турске. Ово омогућава Порошенку да врши притисак на Ердогана, са жељом да га натера да минимизира контакте са руском страном и да се активно укључи у борбу против Русије, заједно са актуелним украјинским режимом.

Ката
Њузфронт


Читајте више на Украјина и Новорусија из минута у минут


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу

Дан када смо бомбардовали Рајх
Дан када смо бомбардовали Рајх

Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства

2024-04-06 21:31:39

РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто
РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто

ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

2024-04-03 19:35:02

Слободан 2024.
Слободан 2024.

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата

2024-03-11 17:45:31

Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира –  Кршљанин
Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира – Кршљанин

Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије

2024-02-21 19:52:26

Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“
Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“

Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.

2024-01-27 23:58:49

Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?
Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила

2024-01-26 15:42:47

Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин
Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин

Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати

2024-01-11 20:35:26

Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм
Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм

И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане

2023-11-23 18:13:30

Аутошовинизам код Срба и Руса
Аутошовинизам код Срба и Руса

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

2023-09-23 13:28:53

Другосрбијански надреализам
Другосрбијански надреализам

КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?

2023-08-21 18:40:17

Девет деценија школског брода “Јадран”
Девет деценија школског брода “Јадран”

Школа под једрима - Пловећи амбасадор

2023-08-19 23:05:52

Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле  у историји и памћењу српског народа
Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле у историји и памћењу српског народа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-08-14 17:00:59

Одступања од циља нема - Бошко Антић
Одступања од циља нема - Бошко Антић

Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.

2023-08-08 23:49:16

Афричка Шанса
Афричка Шанса

Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.

2023-08-01 16:04:59

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)

Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.

2023-07-15 06:37:08

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)

Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.

2023-07-15 06:16:12

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору

Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.

2023-07-14 21:57:57

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору  (2)
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору (2)

“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”

2023-07-14 21:40:28

Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора
Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора

На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.

2023-06-14 23:59:51

Почетак одбрамбеног боја на Паштрику
Почетак одбрамбеног боја на Паштрику

Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније

2023-05-27 22:43:19

Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа
Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-05-05 12:05:55

Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије
Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије

Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили

2023-04-08 18:03:39

Владимир Кршљанин: Издржати до победе
Владимир Кршљанин: Издржати до победе

У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...

2023-02-04 16:30:22

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: