Где је запечаћена судбина СССР-а: 25 година од Беловешког споразума

Објављено: 12.12.2016.год.
Илустрација: Јуриј Иванов/ РИА Новости


Лидери Русије, Украјине и Белорусије су ставили тачку на историју СССР-а 8. децембра 1991. године у Беловешкој шуми, недалеко од белоруско-пољске границе. О том месту, о историјском споразуму и о томе да ли је било могуће тада сачувати Совјетски Савез – читајте у материјалу телевизије RT.

Када је нестао СССР?

У ловачкој резиденцији у Беловешкој шуми руководиоци три савезне републике договорили су се да СССР више да постоји. Затим се појавила фраза: „Тројица се састали у шуми и укинули Совјетски Савез“. Мисли се на Бориса Јељцина, Леонида Кравчука и Станислава Шушкевича.

Текст споразума „О формирању Заједнице независних држава“, који су они потписали 8. децембра 1991. године гласи: „Ми, Република Белорусија, Руска Федерација (РСФСР) и Украјина, као државе-оснивачи Савеза ССР, које су потписале Савезни уговор 1922. године, у даљем тексту Високе уговорне стране, констатујемо да Савез ССР као субјект међународног права и геополитичка стварност престаје да постоји <…> Високе уговорне стране формирају Заједницу независних држава. <…> Од тренутка потписивања овог Споразума на територијама држава које су га потписале не допушта се примена норми трећих држава, укључујући и бивши Савез ССР“.

„Фактички је раскол почео раније“, прича за RT Рудолф Пихоја, доктор историјских наука, професор и заслужни научни радник РФ. „Ја сам потпуно убеђен да Беловешка шума није била почетак распада, него покушај да се сачува некакво јединство. Друга је ствар што то није успело. Ако се пажљиво прочитају документи који нису донети само у Беловешкој шуми, него и касније, у току преговора и стварања Заједнице независних држава, видећемо да је предузет покушај очувања јединственог ресора за целу будућу заједницу у сфери одбране, комуникација, саобраћаја итд. А то је већ био покушај да се сачува бар нешто, да се спасу јединствене везе у економији и међу људима. Морам рећи да тај покушај није био потпуно безнадежан“.

Губитак контроле

Наравно, идеја о ликвидацији СССР-а није се појавила неочекивано и случајно. Крајем 1991. године криза у земљи је била у порасту већ непуних 10 година, али власти су се у почетку надале да ће превазићи кризу захваљујући реформама усмереним на демократизацију државног поретка. Перестројка која је покренута 1985. године изазвала је нагли пораст оптимизма у либералним круговима руског друштва. Међутим, економска криза не само да није окончана, него је достигла и свој врхунац када је знатно опао животни стандард, а у многим републикама су избијали међунационални конфликти, док су продавнице биле празне.

У условима снажне централне власти и комунистичке идеологије, која је између осталог прокламовала неуништиво пријатељство совјетских народа, није било критичних конфликата између савезних република. Реформе Михаила Горбачова су отклониле и строгу државну контролу свих сфера живота совјетског друштва, и уклониле су темеље комунистичке идеологије, што је изазвало нагли пораст политичких активности грађана, и довело до тога да је 1990. године почела „парада суверенитета“.

Прва територија СССР-а која је прогласила своју независност била је аутономна република Нахчиван. Њеним путем су кренуле савезне републике Летонија, Литванија, Естонија, Јерменија и Грузија.

У важећем Уставу је писало: „Савез Совјетских Социјалистичких Република је јединствена савезна мултинационална држава, формирана на основу принципа социјалистичког федерализма услед слободног самоопредељења нација и добровољног уједињења равноправних Совјетских Социјалистичких Република“.

Сада су републике, међутим, формално већ поседовале суверенитет и одбиле су да признају првенство савезних закона, да плаћају порез у заједнички буџет и да подржавају економске везе под ранијим условима. Совјетска Русија није заостајала за својим суседима и такође је прогласила предност сопствених закона над савезним, што је допринело успону каријере председника Врховног Совјета републике Бориса Јељцина.

Ситуација је очигледно измицала Горбачовљевој контроли. Он је направио још два корака у правцу очувања Совјетског Савеза: у децембру 1990. године предложио је пројекат новог Савезног уговора, по коме је СССР био „мека“ федерација са проширеним правима суверених република, а 17. марта 1991. године је организовао Свесавезни референдум на коме је народ одлучио да Совјетски Савез треба да постоји у обновљеном облику. Питање је било овако формулисано: „Сматрате ли ви да је неопходно очување Савеза Совјетских Социјалистичких Република као обновљене федерације равноправних суверених република у којој ће се у пуној мери гарантовати права и слободе људи сваке националности“? Око 80% грађана је одговорило потврдно.

Нови Савезни уговор није прихваћен због августовског пуча 1991. године, којим је Горбачову практично одузета власт. Међутим, рад на документу није обустављен: било је планирано да се од СССР-а направи конфедерација. Пројекат је предвиђао формирање Савеза суверених држава (ССГ) од република СССР-а. Тај уговор је требало да ступи на снагу у децембру 1991. године. Нови савез, за разлику од СССР-а, имао је за циљ да уједини суверене државе, а не републике. При томе би држављани сваке државе истовремено били и држављани ССГ-а (Савеза суверених држава). Међутим, ни тај пројекат није заживео.

Украјина је 1. децембра прогласила независност, што је Јељцин одмах признао. Касније је он изјавио да уговор о стварању Савеза суверених држава нема никаквог смисла без Украјине, и отишао је на незваничне преговоре са украјинским и белоруским лидером у Беловешку шуму.

Последица тих преговора је била ликвидација СССР-а, али и белоруска и украјинска страна су тврдиле да нису знале чему све то води. Како је касније говорио бивши председних Врховног Совјета Русије Руслан Хазбулатов, позивајући се на Јељцинове речи, на тај сусрет су се руководиоци окупили да размотре „сарадњу везану за гориво и семенски фонд“, уочи предстојећег пролећа и сезоне сетве.

Станислав Шушкевич, који је потписао споразум као руководилац Републике Белорусије каже: „Ми чак нисмо планирали да се окупимо у Беловешкој шуми на мој предлог. У почетку нисмо намеравали да доносимо одлуку о изласку из СССР-а. За то се нисмо припремали ни ја ни наша делегација, а мислим да нису ни ни друге делегације“.

Вјачеслав Кебич, који је тада био председник Савета министара Белорусије, касније је тврдио да је само Јељцин све знао унапред. Сам председник РСФСР (као и руководиоци других двеју држава) наглашавао је да није он уништио СССР, него је само констатовао чињеницу његовог распада.

„То је у суштини био државни преврат“


На основу одлуке референдаума од 17. марта, када је већина грађана подржала очување Совјетског Савеза, поједини истраживачи инсистирају да Беловешки споразум нема законску снагу, јер три функционера не могу да се супротставе вољи народа. То питање би по закону требало да се решава у складу са законима гласања грађана на референдуму. На нелегитимности тог споразума инсистирали су и Горбачов и Државна дума 1996. године.

Доктор историјских наука, професор Московског државног универзитета „Ломоносов“ Александар Кобрински рекао је за RT да он дели мишљење по коме није могуће третирати Беловешки споразум као потпуно легитиман. „У суштини је то био државни преврат који је повукао за собом уништење велике светске силе“, нагласио је он.

Било како било, Совјетски Савез се распао. Није га спасао ни референдум, ни Горбачов, мада су потписници Беловешког споразума доста страховали од реакције председника СССР-а.

По мишљењу Кобринског, могуће је било сачувати СССР и после потписивања споразума у Беловешкој шуми, само да је руководство Совјетског Савеза имало политичку вољу за тако нешто. „Било је потеза који су могли томе допринети. Међутим, у том тренутку су у друштву, нажалост, доминирали острашћени људи и то је изазвало апатију код осталих и одсуство жеље да се спасава земља. Ја сматрам да је то највећа катастрофа у целој хиљадугодишњој историји Русије“, констатује историчар.

Сам Михаил Горбачов, коментаришући 25-годишњицу Беловешког споразума, још једном је оптужио његове потписнике за властољубље и истакао пасивност становништва. „Требало је изаћи на улице и подржати Совјетски Савез, подржати Горбачова. Ја сматрам да је то било некакво помрачење разума“.

У прво време су многи мислили да је Заједница независних држава (ЗНД) исти онај Совјетски Савез само мало модернизован. И даље су важили стари пасоши, а по територији бившег Совјетског Савеза још увек се могло путовати. А многи су чак веровали да ће живот без Совјетског Савеза чак бити бољи, и то почетком кризних 1990-их.

Председник Украјине Леонид Кравчук, председник Врховног Совјета Белорусије Станислав Шушкевич и председник Русије Борис Јељцин после потписивања Споразума о формирању ЗНД у Беловешкој шуми.

Руска речЈулија Попова, RT


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу

Дан када смо бомбардовали Рајх
Дан када смо бомбардовали Рајх

Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства

2024-04-06 21:31:39

РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто
РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто

ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

2024-04-03 19:35:02

Слободан 2024.
Слободан 2024.

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата

2024-03-11 17:45:31

Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира –  Кршљанин
Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира – Кршљанин

Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије

2024-02-21 19:52:26

Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“
Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“

Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.

2024-01-27 23:58:49

Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?
Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила

2024-01-26 15:42:47

Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин
Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин

Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати

2024-01-11 20:35:26

Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм
Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм

И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане

2023-11-23 18:13:30

Аутошовинизам код Срба и Руса
Аутошовинизам код Срба и Руса

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

2023-09-23 13:28:53

Другосрбијански надреализам
Другосрбијански надреализам

КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?

2023-08-21 18:40:17

Девет деценија школског брода “Јадран”
Девет деценија школског брода “Јадран”

Школа под једрима - Пловећи амбасадор

2023-08-19 23:05:52

Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле  у историји и памћењу српског народа
Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле у историји и памћењу српског народа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-08-14 17:00:59

Одступања од циља нема - Бошко Антић
Одступања од циља нема - Бошко Антић

Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.

2023-08-08 23:49:16

Афричка Шанса
Афричка Шанса

Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.

2023-08-01 16:04:59

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)

Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.

2023-07-15 06:37:08

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)

Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.

2023-07-15 06:16:12

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору

Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.

2023-07-14 21:57:57

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору  (2)
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору (2)

“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”

2023-07-14 21:40:28

Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора
Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора

На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.

2023-06-14 23:59:51

Почетак одбрамбеног боја на Паштрику
Почетак одбрамбеног боја на Паштрику

Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније

2023-05-27 22:43:19

Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа
Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-05-05 12:05:55

Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије
Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије

Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили

2023-04-08 18:03:39

Владимир Кршљанин: Издржати до победе
Владимир Кршљанин: Издржати до победе

У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...

2023-02-04 16:30:22

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: