Принципијелна одлука о наоружавању српске армије руским оружјем - већ је донета

Објављено: 12.02.2016.год.


Близу је склапања посао по којем ће Русија модернизовати српску армију.

Иако је потреба за модернизацијом изазвана актуелним безбедносним питањима, она је у Србији наишла на агресивно противљење либералних кругова. Разлог је то што Запад осетно повећава пропагандни притисак на Балкану, док је Москва ствари тамо препустила стихији.

       Након посете вицепремијера РФ Дмитрија Рогозина Београду, преговори о великим испорукама руског оружја Србији прешли су у практичну раван. Одмах су отпале различите приче везане за оружје које се може окарактерисати као стратешко или офанзивно.

       Уосталом, српском Генералштабу тек предстоји да изради представу о природи борбених дејстава за која ће се стварати (уз руско учешће) нова српска армија.

       У Србији је вест о могућем наоружавању армије најновијим руским оружјем изазвала различите реакције.

       Још у јануару је то била главна тема у српским медијима и дало је могућност локалним политичарима проевропске оријентације да се истакну. Нарочито негативну реакцију изазвала је могућа испорука система С-300, али то је више изазвано финансијским него политичким разлозима. Друга је ствар што су српски политичари, политички аналитичари и новинари, који су се изјаснили против испорука, намерно стављали у први план тему финансија, намерно изостављајући више приоритете, попут безбедности Србије.

       То је познати метод, када се приземнији аргументи супротстављају стварима које су много сложеније за разумевање од стране обичног грађанина: „зејтин уместо топова“ је у предизборном периоду лепша парола него „топови уместо зејтина“. Све у свему: то је практично идеална шема за притисак на владу.

       Следећи корак је тврдња да је Србији потребно дефанзивно, а не офанзивно оружје. При том, читаоцу не треба објашњавати да су системи ПВО по дефиницији одбрамбени. Замена теза, међутим, не доводи до промене расположења у друштву.

       Генерално либерални и проевропски београдски лист „Блиц“, који је и почео да пише о „офанзивној“ природи С-300, спровео је анкету међу читаоцима: „Да ли Србија треба да купује оружје од Русије?“. „За“ је било 58 одсто, против 23 одсто, а 19 одсто је сматрало да Србија треба сама да производи оружје.

       Пример другог инструмента информативног рата који се данас води у Србији: неки извори блиски власти у Београду тврде да Вучићева влада уопште не намерава да купује оружје од Москве, већ само вуче руске делегације за нос. Србија очигледно нема финансијске могућности за такве набавке, из чега произлази да Вучић само имитира преговарачки процес.

       Ипак, питање продаје руског оружја Србији је практично већ решено, а сада се ради на техничким детаљима, који, међутим, укључују и финансијске. При том, Москва чак и не размишља да се меша у унутрашње процесе на Балкану, већ реагује на промене ситуације у региону само на захтев српских партнера.

Трку у наоружавању на Балкану започела је Хрватска, најавивши набавку оперативно-тактичких ракета средњег домета. Та одлука ће пореметити однос снага у региону, и жеља Србије да заштити свију безбедност је природна. На крају крајева, српско-хрватски сукоб траје вековима и нема везе са политичким ставом Москве. Он је постојао, постоји и постојаће, просто Загреб ће га подгревати крстарећим ракетама, а Србија - руским системима ПВО и модернизацијом копнене армије.

       Варијанта модернизације армије коју је Москва склона да предложи Београду предвиђа испоруку не стратешких система, већ чисто фронтовских и тактичких. Ради се о „Торовима“, „Панцирима“ и „Буковима“, то јест системима ПВО за фронтовску одбрану фронта и оперативног простора.

       „Тор“ је предвиђен за пружање подршке тенковској групи и у одбрани и нападу. „Бук“ обезбеђује дубину одбране фронта, а „Панцир“ је систем ближег домета.

       За српски Генералштаб то значи заокрет у стратешком планирању. Системи С-300 домета 300 километара су, наравно, способни да створе кишобран не само изнад Србије, већ и над пограничним територијама, због чега толико негодује Хрватска. Међутим, теоретски конфликти на Балкану сада не предвиђају стратешко бомбардовање, као у време председника Била Клинтона, а „обични“ рат захтева управо такав систем модернизације армије какав Београду предлаже Москва.

       Што се тиче финансијског питања, у трговини оружјем постоји много начина да се избегне моментално плаћање преко система кредитирања. Такве операције су уобичајене и не изазивају потешкоће. Али, то, наравно, не смета либералном делом српских политичара и медија да у предизборној кампањи представљају договор с Русијом као куповину „скупих играчака“ и руско империјално потчињавање Србије.

       Посебна тема је реакција на изјаве Рогозина, који никада није скривао свој негативан став према тежњи београдског политичког џет сета да уђе у ЕУ по било коју цену. Тако је атрактивна плавуша Зорана Михајловић - потпредседница владе надлежна за саобраћај, инфраструктуру и (важно!) енергетику - поручила Рогозину да се „стара о својој држави, а не о Србији“.

       Њу не би ни питали, пошто армија и наоружање нису у њеној надлежности, али управо Зорана Михајловић води преговоре о продаји руског гаса Србији, бринући о транзиту преко Украјине на уштрб заобилазних путева. Уосталом, став Михајловићеве није увек био такав. На пример, она се залагала за продају пољопривредних производа Русији упркос европским санкцијама.

       У њеним садашњим речима нема много личног или суштински антируског, пре је то за српску владу уобичајени покушај да се седи на неколико столица истовремено, образлажући ту пируету „непријатељима око нас“.

       Са тако разноликом владом, наравно, није лако имати посла, али се мора. На пример, председница умерене Демократске странке Србије Санда Рашковић-Ивић је захтевала од Михајловићеве да повуче своје речи јер су „недипломатске“. Тај чисто женски (што је карактеристично за Балкан) спор за сада је остао незавршен, тим пре што је Санда Рашковић-Ивић већ ишла на Крим, чиме је зарадила стабилну „антиевропску“ репутацију, а то се у савременој Србији веома лако може искористити у предизборној кампањи.

       Треба истаћи да Србија, у случају да добије руско наоружање, стиче много додатних користи које немају везе с оружјем. Тако, постоје информације да је Русија спремна да буде посредник између Београда и Астане у замршеном процесу продаје српских делова за производњу аутомобила Fiat на територији Казахстана. Други пример - могућност да српски ауто делови замене турске ауто делове за руске КамАЗе, чији је увоз забрањен.

       На крају чак и највећи противници српско-руског дила морају да признају да ће Србија добити много више од онога што ће платити. Док уговор са Србијом за Русвооружење не може бити највећи, мада дозвољава да се говори о суштински новом нивоу утицаја Русије на Балкану.

       Москва се поново нашла у систему жестоке конкуренције, али ако су се САД и NATO укључили у ту борбу методима „меке силе“, као и финансијским и обавештајним шемама, Русија има проблема с „меком силом“, упркос традиционално добрим односима између народа и појединих личности.

       Тренутно у Београду уз велике муке преживљава само једна приватна информативно-просветитељска агенција - „Руски Експрес“, а размере европског и америчког присуства су колосалне.

       Само филмски фестивали Кустурице проблеме ништа неће решити, мада су важни и они.

       Да резимирамо. Технички аспекти војно-техничке сарадње између Русије и Србије ће бити још кориговани, али је то посао за стручњаке два генералштаба. Начелна одлука наоружавању српске армије врстама оружја које су јој сада потребне већ је донета.

       Нисмо ми започели трку у наоружавању на Балкану.

       Главно питање је како ће се она завршити.

Факти


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Колумне

Русија побеђује и захтева правду за Србе – Кршљанин

Упркос огромној војној помоћи читавог Запада, већ је свима јасно да је победа Русије на украјинском фронту неминовна и да ће уследити ускоро. И управо је то и време када би могло доћи до исправљања историјских неправди нанетих Србији и српском народу

Дан када смо бомбардовали Рајх
Дан када смо бомбардовали Рајх

Освета краљевског ваздухопловства за бомбардовање Београда и скривене историјске чињенице о контраудару бомбардера краљевског ваздухопловства

2024-04-06 21:31:39

РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто
РТ: Тимофеј Бордачев: Запад мрзи Србију скоро колико и Русију, а ево зашто

ЕУ и САД гуше Србију јер верују да је превише слична Русији

2024-04-03 19:35:02

Слободан 2024.
Слободан 2024.

Токсиколошки институт у Бону је у узорцима са аутопсије открио трагове лека дроперидол, тешког неуролептика који може да изазове инфаркт, а који Милошевићу никада није био прописан. Истрагу о смрти Милошевића водио је сам трибунал, који је за њу и одговоран и који је самог себе ослободио одговорности. Русија је у Савету безбедности УН изјавила да извештај трибунала не прихвата

2024-03-11 17:45:31

Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира –  Кршљанин
Корумпирана демократија, нови наци-фашизам и наметање мира – Кршљанин

Серија режираних ратова коју је наметнула западна олигархија, а која кулминира сада сукобом са Русијом, само је очајнички и узалудни покушај да се очува криминална и неправедна светска доминација западне олигархије

2024-02-21 19:52:26

Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“
Операција „Искра“: Руски „Коридор живота“

Навршило се тачно 81 година од завршетка велике нападне операције Црвене армије која је имала за циљ да пробије опсаду Лењинграда, чијем становништву је услед тешког бомбардовања и перманентне глади, претило потпуно физичко уништење. Њено кодно име је лично осмислио Јосиф Стаљин, и у њему се очитавала последња нада за спас овог града.

2024-01-27 23:58:49

Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?
Грађански рат 2.0: Шта стоји иза најновије ескалације између Вашингтона и Тексаса?

Свађа око америчке граничне кризе постала је тест да ли држава може да пркоси савезној влади како би се заштитила

2024-01-26 15:42:47

Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин
Кренимо у сусрет победи, која је близу – Кршљанин

Сагледавање места Србије у савезништву са Русијом у Новом свету мора постати централна тема нашег политичког, стручног, друштвеног и медијског живота. Сви који могу, томе треба да дају допринос. То се више не може и не сме одлагати

2024-01-11 20:35:26

Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм
Од Балкан експреса до Хероја Халијарда: Нови српски историјски филм

И херојство и трагедија извиру из судбине просечне српске породице. Она је требало и да издржи окупацију и ванредне околности које је она донела, али и да надјача сва искушења које је донео грађански рат и подела на четнике и партизане

2023-11-23 18:13:30

Аутошовинизам код Срба и Руса
Аутошовинизам код Срба и Руса

Објашњење овог феномена, бар када су у питању Срби, Руси и друга друштва капиталистичке (полу)периферије, слично је – трансфер озлојеђености (ресантимана) према доле… То је врста малог пакла, на који су, заправо, сами себе осудили. И друга казна и није потребна.

2023-09-23 13:28:53

Другосрбијански надреализам
Другосрбијански надреализам

КАКО су патриотски графити довели до покоља у школи „Владислав Рибникар“, а нису песме у којима се величају дрогирање и убијање?

2023-08-21 18:40:17

Девет деценија школског брода “Јадран”
Девет деценија школског брода “Јадран”

Школа под једрима - Пловећи амбасадор

2023-08-19 23:05:52

Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле  у историји и памћењу српског народа
Косовски завјет, Видовдан, епска поезија и гусле у историји и памћењу српског народа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима, толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-08-14 17:00:59

Одступања од циља нема - Бошко Антић
Одступања од циља нема - Бошко Антић

Свака промена Администрације у САД доводи до многих расправа о спољној политици и војној стратегији нових домаћина у Белој кући, али до било каквих промена, у суштини, не долази.

2023-08-08 23:49:16

Афричка Шанса
Афричка Шанса

Пре неки дан, 27. и 28. јула, Санкт Петербург је био домаћин Другог самита и Економског и хуманитарног форума Русија-Африка. У северној престоници Русије не само да се разговарало, већ се већ градило о новом формату односа са Глобалним Југом.

2023-08-01 16:04:59

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (3)

Опорављена српска војска запловила је од Крфа ка Солуну. Пут ка њеној Србији водио је преко овог грчког града. На напоран и опасан пут кренуло се с надом да ће брзо у Србију, али за то је требало још доста времена, а много је доживљаја везаних за море, па и трагедија. Од тада се у српском језику одомаћио назив за подморницу сумаран, а њена појава у то време на мору је најчешће значила катастрофу за брод на који се усмерила.

2023-07-15 06:37:08

Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)
Морепловци у српским опанцима: На удару швапских сумарена (4)

Од самог доласка Србима је посвећивана велика пажња, а посебно се истицао командант базе и Бизерти адмирал Емил Гепрат, кога су српски војници прозвали “Српском мајком”. Сваки пут пред стројем српских војника или приликом обиласка у болницама поздравио их је са: “Помоз’ Бог јунаци! Да ли вам што треба?”.

2023-07-15 06:16:12

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору

Српска војска се након офанзиве снага Макензена повукла преко Албаније на обале Јадранског мора. Јунаци са Цера и Колубаре су се тако нашли на обали мора о коме су само слушали у причама. Исцрпљени чекали су да их савезници пребаце на острво Крф. Била је то тужна слика једне храбре војске, али је ништа није могло уништити. На острву Крфу се се српски војници опоравили, многи се осталу у Плавој гробници, а успомене на те дане и данас надахњују српског војника.

2023-07-14 21:57:57

Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору  (2)
Морепловци у српским опанцима: Јунаци са Цера и Колубаре на мору (2)

“Мени су Савезници обећали транспортовање моје војске чим стигнем на Јадран, али су ме ето, преварили. Војска је због тога очајна и обесхрабљена. Што се мене тиче, хвала! Ја нећу напустити моје војнике. Ићи ћи с њима упркос својој болести, ма шта ме то стало.”

2023-07-14 21:40:28

Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора
Војнички нисмо поражени од далеко надмоћнијег агресора

На данашњи дан , пре 24 године, извршено је планско измештање јединица Приштинског корпуса са Косова и Метохије у складу са наређењем Штаба Врховне команде стр. пов. бр. 01/6019-10 од 10. јуна 1999. године. У преамбули наређења Штаба Врховне команде позива се на одлуку врховног команданта Војске Југославије и Војнотехнички споразум између међународних снага за безбедност (КФОР) и Војске Југославије, а у циљу организације и безбедног извршења измештања команди, јединица и установа.

2023-06-14 23:59:51

Почетак одбрамбеног боја на Паштрику
Почетак одбрамбеног боја на Паштрику

Операција копнених снага НАТО, војске Републике Албаније и Шиптарских терористичких снага у рејону Карауле „Горожуп“ и планине Паштрик, под називом „Стрела-2“, као друга етапа нападне операције „Стрела“ почела је 26. маја 1999. године изненадном и снажном артиљеријском и минобацачком ватром са територије Албаније

2023-05-27 22:43:19

Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа
Феномен Косова у српској историји и косовски завјет - В. Вртикапа

„Границе душе нећеш наћи, па ма прошао свим путевима толико је дубок њен логос“ - Хераклит

2023-05-05 12:05:55

Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије
Деведесет пет година од стварања подморничке флотиле Краљевине Југославије

Био је 8. април 1928. када су се на хоризонту пред Боком Которском појавили обриси великог теретњака кога су следиле две мале силуете. И док су се дуго исчекиване лађе приближавале свом крајњем одредишту, гомиле мештана појуриле су да свечано дочекају нови понос младе државе. Тог историјског дана, уз мол тиватског Арсенала пристале су уз пратњу матичног брода „Хвар“ две подморнице на чијим торњевима су се вијориле војнопоморске заставе Краљевине Срба, Хрвата и Словенаца. Тог дана, створен је један од елитних видова Југословенске војске – Подморничка флотила. Ово је прича о људима и бродовима који су је чинили

2023-04-08 18:03:39

Владимир Кршљанин: Издржати до победе
Владимир Кршљанин: Издржати до победе

У свету, реално, победа се већ десила. За само неколико деценија, без ратова, колонизација и уцена,...

2023-02-04 16:30:22

rt - kolumne
baner rakija desno kolumne
baner apartman desno / kolumne
baner obzor desno - kolumne

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: