Истраживачи из Харвард & Смитсониан Центра за астрофизику извели су једну од најнапреднијих симулација тамне материје постигунте икад и верују да су створили слику неухватљиве, „невидљиве“ супстанце.
Тамна материја дуго је збуњивала научну заједницу, упркос томе што чини око 85 посто све материје у универзуму. Она чини основни део наших најнапреднијих теорија о самом универзуму и стога је пресудна за наше разумевање ... па, готово свега.
Међутим, фотографисање је немогуће јер не ступа у интеракцију са светлошћу. Можемо је открити само преко њеног гравитационог утицаја на светлост (не можемо да видимо ветар, али можемо да будемо сведоци како шушка лишћем и гранама дрвећа, ради поређења).
Научници су приметили претпостављени утицај тамне материје на галактичкој скали, јер она ствара „ореоле“ око јата галаксија. Према недавној симулацији коју су спровели истраживачи са Харварда, предвођени Јием Вангом, ови ореоли тамне материје настају на свим масовним слојевима, од галактичких па све до планетарних.
фото: © Dr. Sownak Bose, Center for Astrophysics, Harvard University
Током петогодишњег истраживања, развоја и испитивања за израду симулације, тим је претпоставио да тамна материја има масу отприлике 100 пута већу од масе протона и да је сачињена од слабо интерактивних масивних честица (ВИМП), у складу са једном од водећих теорија о тамној материји.
За разлику од претходних симулација тамне материје, њихова симулација је била јединствено високе резолуције. Открили су да, без обзира на размере, ови ореоли имали сличну структуру, те да су све гушћи према центру и све више дифузни према ивици.
Мањи ореоли планетарних размера су премали да би се открили њиховим утицајем на околну светлост, али могу потврдити другу теорију о тамној материји - да емитује гама зрачење када се њене честице међусобно сударе.
„Ови мали ореоли могу се проучавати само симулирањем еволуције космоса у великом суперрачунару“, рекао је Ванг.
„Наше истраживање баца светло на ове мале ореоле док настојимо да сазнамо више о томе шта је тамна материја и улози коју она игра у еволуцији универзума.“
Научници непрестано развијају и дорађују нове моделе како би покушали да разумеју ову мистериозну материју, али ова најновија симулација може да помогне усмеравању будућих истраживања и понуди још један траг на путу човечанства до обједињене теорије свега.
Извор: Восток / РТ
Према резултатима прве и друге фазе клиничких испитивања, имунолошка ефикасност вакцине „ЕпиВакКорона“ против коронавируса износи сто посто, саопштила је прес служба Федерална служба за фитосанитарни надзор Русије - "Роспотребнадзор", преносе...
Идентитет почетног случаја коронавируса, такозваног „нултог пацијента“, могао би заувек остати мистерија, саопштила је Светска здравствена организација (СЗО), позивајући земље да појачају сарадњу и размену информација...
Резултати клиничких испитивања вакцине против коронавируса, коју је направио научни центар „Чумаков“ Руске академије наука, веома су добри и она може бити регистрована наредних дана, изјавила...
На 17. Међународној Жаутиковској олимпијади из математике, физике и информатике, која је ове године одржана на даљину од 7. до 14. јануара, ученици Математичке гимназије освојили су седам медаља.
Савремене вакцине су у стању да се носе са новим сојевима коронавируса чак и када је вирус стекао 18 нових мутација, као у случају руског пацијента,...
У Русији су започета испитивања поједностављене верзије вакцине против коронавируса "Спутњик V". Иако пружа мању заштиту, очекује се да ће решење бити лакше дистрибуисати и користити...
Очекује се да међународни тим стручњака из Светске здравствене организације стигне у Кину ове недеље како би истражио порекло пандемије коронавируса, након што је земља забележила...
"Морамо да се удружимо да делујемо заједно, морамо се припремити за нешто што би у будућности могло бити још теже."