Преживљавање на Северном полу: Како то Руси раде?

Објављено: 22.03.2020.год.
Чланови експедиције „Карелија – Северни пол – Гренланд“ , фото: © РИА Новости / Рамиль Ситдиков


То је место где је на све стране само југ, и нема других страна света. Људи који су се овде из неког разлога задржали јели су снег и замрзнуте морске алге у њему. Погледајте како и зашто су Руси почели да одлазе на Северни пол и шта се сада тамо дешава.

Шта се дешава када трагично пропадне још један у низу покушаја да се учини нешто готово неизводљиво? Руси имају само једно решење: покушају поновo, пише 
Russia beyond. 

Зимовање брода „Свети мученик Фока“ близу Нове земље 1912-1913. или 1913-1914.

36-годишњи хидрограф већ другу зиму заредом проводи на Арктику, на шкуни, само зато што је експедиција лоше организована. У међувремену се разболео од скорбута. Али у једном тренутку губи стрпљење и одлучује да напусти брод и крене на Северни пол. Двојици морнара наређује да припреме псеће запреге, после чега они одлазе и полако нестају на белом хоризонту. Недељу дана касније он већ не може да стоји и наређује да га вежу за саонице како би могао да настави поход. Неколико дана касније умире. До Северног пола му је остало 900 километара. Крај експедиције.

Седам чланова Седовљеве експедиције. На броду „Михаил Суворин“ („Св. Фока“). Слева надесно: шеф експедиције Г. Ј. Седов, навигатор Н. М. Сахаров, геолог М. А. Павлов, капетан брода Н. П. Захаров, П. Г. Кушаков, Н. В. Пињегин, В. Ј. Визе.

То је била 1914. година, хидрограф се звао Георгиј Седов. Он је био први Рус који је покушао да освоји Северни пол. Али није био први човек на свету који је ради тога страдао и умро.

Ко је открио Северни пол? 

Георгиј Јаковљевич Седов (1877-1914), познати капетан. Поход Георгија Седова на Северни пол на броду „Св. мученик Фока“ 1912. године био је једна од најузбудљивијих и најславнијих страница у вишевековној историји освајања Арктика.

Шест година пре Седова на Северни пол је на псећим запрегама покушао да стигне Американац Фредерик Кук. Он је касније рекао да је стигао, али није пружио никакве убедљиве доказе. Многи нису поверовали Куку, због чега је он, по сопственим речима, пао у „менталну депресију“. Наредне године је амерички инжењер Роберт Пири изјавио да је открио Северни пол. Све до 1988. године у америчким издањима је управо он и третиран као човек који је први стигао до Северног пола. Али поновно проучавање његових бележака по наруџбини Националног географског друштва навело је на закључак да ни Пиријеви докази нису убедљиви.

Фотографија која је, како је тврдио Ф. Кук, направљена близу Северног пола.

У Совјетском Савезу нико никада није веровао ни Куку ни Пирију. Стаљин је 1937. одобрио слање совјетске експедиције на Северни пол. Према плану, на санти леда је требало да остану четири члана екипе и да тамо организују аутономну станицу „Северни пол 1“.

Истовар терета за експедицију „Северни пол 1“ на плутајућу санту леда 1937. године.

Одлучено је да се на одредиште транспортују помоћу ескадриле авиона који полећу са ваздухопловне базе на Рудолфовом острву, 900 километара од Северног пола (управо тамо где је својевремено умро Седов). „Обезбедите нам храну за две године“, рекао је тада Иван Папањин, вођа експедиције. За потребе експедиције припремљено је 5 тона резерви.

Папањинова четворка. Чланови експедиције „Северни пол 1“ на Северном полу.

Истраживачи су кренули на Северни пол у зору 21. маја, али је процурио хладњак на једном мотору па су на -20 степени Целзијуса по јаком ветру морали да исеку оплату крила, скупе исцурелу течност и врате је помоћу пумпе у хладњак. На одредиште су стигли у 10:50, а у 11:12 је изненада прекинута веза са њима, тако да четири дана нико није знао шта се дешава. Када је веза поново успостављена цео Совјетски Савез је био на ногама – Руси су на Северном полу!

Дочек чланова експедиције „Северни пол 1“ у Москви.

Била је то прва експедиција чији долазак на Северни пол нико не доводи у питање.

Шта се налази на Северном полу?

 

Чланови 10. велике арктичке експедиције под руководством поларног истраживача Матвеја Шпароа на Северном полу.

Северни пол је условни топоним. Његова површина су плутајуће ледене санте под којима је океан дубок 4.261 метар. Ту нема копна као на Антарктику. Не може се побости застава и фиксирати на тачку „90°00′00″ северне географске ширине“. Само по навигатору се може схватити да је то положај Северног пола. Тамо не може бити постављена стална база, а привремене базе нису увек баш на Северном полу или у његовој непосредној близини. Све зависи од кретања плутајућег леда на коме стоји база.

Подизање кампа „Борнео“ на плутајућем леду, подручје Северног пола, Арктик.

Руси сваке године, почев од 2000, праве привремену базу „Барнео“, и то на месец или месец и по дана – од априла, када су временски услови најпогоднији. На бази се прави привремени аеродром са привременим стамбеним модулима, кабинама, техничким просторијама, трпезаријом, тоалетом и стубом са означеном условном раздаљином од светских престоница.

Како људи сада стижу на Северни пол? 

Застава Русије са капсулом од титанијума на дну океана испод Северног пола, неколико секунди након што је 2. августа 2007. године постављена помоћу батискафа Мир-1.

„Ја никада нисам осетио толику глад“, сећао се светски путник Фјодор Коњухов, који је пет пута сам обишао око света. Он је то рекао за боравак на Северном полу 1987. године, када је у склопу експедиције „Арктик“ одлучио да стигне до ове чувене координате на „старински“ начин, тј. као што се то радило пре 80 година – без подршке из ваздуха, када су људи сами носили сву своју опрему (намирнице за 50 дана, радио-станицу, шатор и све остало). Да би колико-толико смањили терет штедели су на намирницама.

Руски путник Фјодор Коњухов на плутајућој леденој бази „Барнео“ на Арктику у оквиру експедиције „Карелија – Северни пол – Гренланд“.

Фјодор је тада ископавао из леда алге, јео искоришћене остатке од процеђеног чаја и снег. Један члан ескпедиције је умро од глади.

Руски нуклеарни ледоломац „50 година Победе“.

Сада на Северни пол више нико не одлази тако, изузев присталица екстремног авантуризма. Данас је све много једноставније. Да би стигао на Северни пол човек више не мора да буде ни научник ни његов пријатељ. Сваке године се организују туристичке туре на ову дестинацију. Најнижа цена је 21.500 долара по особи. Стиже се на два начина: или на најмоћнијем ледоломцу на свету који се зове „50 година Победе“ (полази из Мурманска, има све што је потребно, од теретане до сауне), или хеликоптером. Друга варијанта подразумева да се авионом најпре стигне до станице „Барнео“, а одатле хеликоптери лете до Северног пола. Сваке године на „Барнео“ дође 200-250 туриста.

Ресторан на нуклеарном ледоломцу „50 година Победе“. Брод креће у експедицију на Северни пол из луке Мурманск. Чланови експедиције ће попети на „врх глобуса“ и проћи ће водама Арктика до најсеверније тачке Русије, до легендарног архипелага Земља Фрање Јосифа.

Северни пол, као ни океан око њега, не припада ниједној држави, али је територија Арктика подељен на пет држава овог региона: Русију, Норвешку, Канаду, Данску и САД. Према томе, ако желите да стигнете на Северни пол као туриста, морате имати визу земље из које „полазите“ на пут.

Погранични стуб у луци Северна на острву Земља Александре које припада архипелагу Земља Фрање Јосифа.

Не постоји општа статистика о томе колико често земље организују експедиције на Северни пол. Једном, 2007. године, те податке је покушао да прикупи лист „Российская газета“. Испоставило се да је до тада на Северном полу боравило 66 ледоломаца и специјалних бродова за пловидбу по леду, од тога су 54 брода пловила под совјетском и руском заставом.

Јекатерина Синељшчикова, Russia beyond


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Занимљивости

Како је СС бригада прешла на страну совјетских партизана

Совјетска власт није знала како да после рата поступи са казненом СС бригадом „Дружина“ која је прешла на њену страну. Тај проблем се неочекивано решио сам од себе

Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство
Шести ловачки пук и ваздушна битка над Београдом 6. априла 1941: Икарово братство

„Гледао сам како са малих пољских аеродрома, на којима су били дислоцирани у Срему, полећу осамљени југословенски ловци, храбро насрћу на огромне бомбардерске формације и у пламену се сурвавају у смрт. Пред Хитлеровим насртајима, сем енглеске авијације, једино југословенска није уништена на земљи“, записао је Борислав Михајловић Михиз у својој „Аутобиографији о другима“.

2024-04-06 23:56:31

Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику
Сећања руског добровољца на рат 90-их: Нашао сам Бога у молитвама на српском језику

Александар Кравченко, козачки атаман, оснивач организације „Косовски фронт“ и сајта Српска.ру у интервјуу за Russia Beyond присећа се рата на територији бивше Југославије и тога како је српски народ заувек променио његов живот

2024-03-28 12:57:46

Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?
Како је совјетска војска окончала опсаду Лењинграда?

Црвена армија је више од две године покушавала да потисне непријатеља даље од града. То је постало могуће тек након победе у Курској бици и дефинитивне промене тока рата.

2024-02-10 18:09:14

Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76
Иљушин ће производити цивилну модификацију транспортног авиона Ил-76

Генерални директор компаније Даниил Бренерман рекао је да се сада ради на цивилној сертификацији овог авиона

2024-02-04 20:20:08

Јубилеј домаће рафинерије нафте
Јубилеј домаће рафинерије нафте

На данашњи дан пре 55 година почела прерада нафте у Панчеву

2023-12-14 14:17:48

Упознајте девојку из бајке
Упознајте девојку из бајке

Празници нам стижу, а са њима и Деда Мразове унуке Снегурочке познате по својој лепоти и даривању током новогодишњих и божићних празника, а ове године сви који желе да их упознају у Србији моћи ће то да учине на некој од Гаспром бензинских станица.

2023-12-12 19:22:42

Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам
Новоизабрани председник Аргентине прелази у јудаизам

Напомиње се да је Милеј у више наврата најављивао планове да посети Израел и премести амбасаду земље из Тел Авива у Јерусалим.

2023-11-28 16:52:13

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)
Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола (https://t.me/spainrus)

Капетан Драган поздравио јеидницу Еспањола и њиховог ратника Косту који је био српски добровољац снајпериста у ратовима у циљу заштите српског народа и српских земаља укључујући и Кошаре.

2023-11-27 21:41:00

Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?
Јесте ли знали да су Немци од свих савезника само Хрватима поверили учешће у јуришу на Стаљинград?

Румунске, мађарске и италијанске трупе учествовале су у великој Стаљинградској бици, али нису ушле у сам град. Оне су са крила покривале немачке ударне снаге које су јуришале у правцу Волге

2023-11-22 22:52:03

Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс
Жене почињу да раде у украјинским рудницима – Ројтерс

Хиљаде мушкараца рудара послато је на прве линије, остављајући само жене да попуне своје позиције, наводи новинска агенција

2023-11-22 18:31:24

Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини
Корени америчког богатства - најутицајније породице моћ су стекле незаконитом продајом опијума у Кини

Френклин Делано Рузвелт провео је 12 година у Белој кући, спасио је Сједињене Државе последица Велике депресије и земљу успешно провео кроз олујне воде Другог светског рата. Међутим, његов деда Ворен Делано, као и преци више других имућних и политички утицајних америчких породица, изградио је породично богатство неморалном и нелегалном трговином опијумом у Кини.

2023-11-21 12:09:22

Писмо Осаме Бин Ладена за САД постало вирално на ТикТок-у
Писмо Осаме Бин Ладена за САД постало вирално на ТикТок-у

Оправдања покојног џихадисте за нападе на Америку изазвала су похвале на ТикТоку усред рата између Израела и Хамаса

2023-11-17 00:50:08

Шездесет година рафинерије гаса у Елемиру
Шездесет година рафинерије гаса у Елемиру

Погон за припрему и транспорт нафте и гаса, Рафинерија гаса или Дегазолинажа Елемир, како се најчешће ово постројење компаније НИС називало кроз историју, прославља 60 година постојања.

2023-11-14 12:46:51

Украјинске избеглице у Немачкој више воле бенефиције него посао – Шпигел
Украјинске избеглице у Немачкој више воле бенефиције него посао – Шпигел

Они који живе у земљи мање су спремни да нађу посао након што су прешли на издашне накнаде

2023-11-05 13:52:55

РТ: Већина америчких војника је гојазна или има вишак килограма - истраживање
РТ: Већина америчких војника је гојазна или има вишак килограма - истраживање

Непрофитна организација Америчког пројекта безбедности упозорила је да тренутни трендови представљају „страшну претњу“ оперативности оружаних снага

2023-10-21 20:14:47

15 неочекиваних чињеница о Русији
15 неочекиваних чињеница о Русији

Најчудније, најсмешније и сасвим неочекиване чињенице о највећој земљи на свету

2023-10-15 22:06:46

Зашто је Северни морски пут толико важан за Русе?
Зашто је Северни морски пут толико важан за Русе?

Још од средњег века многи народи су маштали да открију најкраћи пут од Европе преко Северног леденог окана до Далеког истока и Кине. Руси су то спровели у дело

2023-09-28 17:17:38

Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата
Совјетски официр који није дозволио избијање Трећег светског рата

Пре 40 година, 26. септембра 1983, цела планета је била у његовим рукама, јер је он морао да донесе паклено тешку одлуку – почети нуклеарни рат или не

2023-09-27 15:01:04

На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо
На данашњи дан, 1983. године Томас Санкара је постао председник афричке земље Буркине Фасо

У свом недовршеном мандату, јер је био убијен покренуо је многе пројекте за побољшање живота у својој земљи.

2023-08-04 19:37:02

Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу
Именован водитељ Би-Би-Сија у сексуалном скандалу

Хју Едвардс је оптужен да је платио тинејџеру за неприкладне слике

2023-07-13 11:40:40

Восток у дому најстаријег руског ветерана
Восток у дому најстаријег руског ветерана

Јевсеј Јаковлевич Рудински (1922) je најстарији ветеран на паради у част Дана победе

2023-05-09 15:08:53

Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом
Син портпарола Кремља дели детаље о својој служби са Вагнер групом

Николај Песков открио је да је добио Орден за храброст за један посебан подвиг у Украјини

2023-04-23 02:23:53

Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро
Иван из Шида препешачио најдубље на свету, залеђено и сурово Бајкалско језеро

Иван Младеновић из Шида први је и једини Србин који је препешачио Бајкалско језеро. Након пуних двадесет дана пешачења, пређених 650 километара, у просеку преко 30 километара дневног хода по леду, снегу и екстремно ниским температурама испунио је свој циљ

2022-03-21 16:23:42

Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом
Како су јахте на клизаљкама спасавале Лењинград под опсадом

Буери су чамци са једром и клизаљкама. По залеђеном Ладошком језеру су коришћени за извиђање, али и за допремање намирница у опкољени град и за евакуацију цивила исцрпљених од глади.

2022-02-13 09:00:36

rt - zanimljivosti
baner rakija desno zanimqljivosti
Руска чага
baner obzor desno - zanimljivosti

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: