Вожгора – најхладнија тачка европског дела Русије

Објављено: 20.03.2017.год.
Вожгора / Getty Images

Класично путовање кроз време тамо где нема мобилне везе, где сва храна живи у шуми, и где је -45 степени Целзијуса одлична прилика за риболов.


Живот у тешко приступачним селима Архангелске области мало се променио током протеклих столећа. Људи тамо и даље живе у затвореним заједницама и ретко контактирају са спољним светом. Један од истраживача Руског Севера, Андреј Туторски, доктор историјских наука на Историјском факултету Московског државног универзитета, већ десет година одлази у експедиције у Архангелску област, где проучава сурову свакодневицу житеља Севера. Једно од таквих места је село Вожгора.

 


Како стићи у Вожгору и како се из ње извући?

Током лета путовање из Архангелска до Вожгоре траје 16-17, а зими само 11 часова. Вожња путевима Архангелске области је велико искушење и за аутомобил и за возача. Сви путеви су земљани, мостови из совјетског доба нису више употребљиви, а скела нема много. Мештани преко реке плове у „мезенкама“, чамцима од ручно истесаних дасака на које се монтира мотор на бензин. На истим таквим чамцима су пловили и њихови преци пре 500 година, само што су користили весла.
 

Фотографија: Андреј ТуторскиФотографија: Андреј Туторски
Ако од Архангелска до села Вожгора путујете аутомобилом, морате превалити 750 км по лошем колском путу и трипут прећи реку Мезењ скелом. Зими је лакше возити, јер се рупе са водом замрзавају а утабани снег формира равну површину пута. Како кажу овдашњи старији људи, „зими Деда Мраз крпи путеве“.
 

Фотографија: РИА Новости/Владимир ВјаткинФотографија: РИА Новости/Владимир Вјаткин
Током лета за превоз служе скеле, али није лако пронаћи скелеџију. „Близу Вожгоре се налазе две скеле – жута и плава. Сви становници села знају да жута припада Андреју, а плава Бобрецову. Међутим, проблем је у томе што нигде нису истакнути бројеви њихових телефона, а њих је тешко пронаћи на радном месту. Овдашњи житељи напамет знају свих 200 телефонских бројева који постоје у селу, а случајни гости крајње ретко бораве у овом крају. Ако путник намерник хоће да пређе реку, мораће дуго да тражи власнике скела“, прича Андреј Туторски.


Сва храна живи у реци и шуми, само је треба ухватити

Фотографија: Андреј ТуторскиФотографија: Андреј Туторски
Житељи села Вожгоре, као и других удаљених насеља руског Севера, живе од риболова, лова и сопствене баште. Незапосленост у овом региону је постала уобичајена појава после распуштања колхоза (колективних домаћинстава) и шумских индустријских домаћинстава, а то се догодило одмах после распада СССР-а 1991. године, тако да су се људи морали вратити традиционалним занимањима својих предака и сами себи обезбеђивати храну. У селима људи држе краве, кокошке и овце, башта им даје поврће, а у шумама лове и беру шумске плодове и печурке.
 

Фотографија: Андреј ТуторскиФотографија: Андреј Туторски
Риболов им омогућава да обезбеде храну за целу годину. Најчешће се лови пијор (Phoxinus phoxinus). То је риба величине инћуна. Она се лови специјалним, врло ситним мрежама. Рибу пијор једу и људи и стока. У годинама када је улов добар ова риба се додаје кравама у сено као витамински додатак.
 

Фотографија: Андреј ТуторскиФотографија: Андреј Туторски
У Вожгори се најчешће једе бодорка (Rutilus rutilus). „Обично риболовац дневно улови од 10 до 20 ових риба. Али понекад се деси да улов буде врло богат. Тако смо ми једном за 20 минута уловили много риба – 150 по човеку“, прича Андреј Туторски. Има и веће рибе. То су липљен, штука и гргеч. Оне се усољавају и чувају у саламури у бурадима од 40 литара), и служе као зимница током године. Свака породица у Вожгори има од 5 до 10 таквих буради у подруму.

У селу се сматра да су лосос и „горбуша“ (врста лососа) „краљице трпезе“. Оне долазе из Баренцовог мора у реку Мезењ да се мресте. За време мреста цело село оставља све послове и иде да лови рибу. Од лососа и „горбуше“ се овде прави „рибник“, традиционално северно руско јело. Најпре се риба стави у земљани лонац, напуњен уљем и водом у једнакој пропорцији. Затим се то дан и ноћ држи у руској пећи. Риба се крчка на тихој ватри на температури од 90 степени. Кад јој се кости потпуно скувају њоме се филују пите које се зову „рибници“.

У селу нема много посла. Највећу плату примају учитељи. Поједини од њих месечно примају и по 85.000 рубаља (1.443 долара), док је обична плата између 12.000 и 23.000 рубаља месечно (203-390 долара). Плата се углавном чува за одлазак у град. Путовање аутомобилом у једном правцу до Архангелска кошта 3.500 рубаља (59,42 долара), а авионом 8.500 рубаља (144,31 долар).


Ако је напољу -40 онда је право време за риболов!

Фотографија: TAСС/Владимир СмирновФотографија: TAСС/Владимир Смирнов
Село Вожгора се налази у најхладнијем подручју европског дела Русије. Најмања забележена температура је овде била -62 степена Целзујуса, а -45 степени је нешто уобичајено. Кад се температура „попне“ на -40 мушкарци иду у риболов, док се -20 у фебруару третира као топло време и последица глобалног отопљења.
 

Фотографија: ТАСС/Владимир СмирновФотографија: ТАСС/Владимир Смирнов
Понекад су мештани имали и користи од овакве хладноће. До 1986. године у целом рејону је постојао само један телевизијски торањ и он је био удаљен 150 км од села. Сигнал се хватао само када се температура спуштала на -50 степени Целзијуса, на којој ваздух постаје добар проводник. Тих дана је цело село остављало своје послове и проводило време испред телевизора.

Сада ту улогу игра wi-fi станица у сеоском клубу. У селу нема домета за мобилне телефоне, тако да се млади окупљају у овој згради или поред ње да изађу на друштвене мреже и контактирају са својим вршњацима.
 

Вожгора / Getty ImagesВожгора / Getty Images

Иља Јелисејев,
Руска реч


Кључне речи:

(0)

Остале вести из рубрике

Туризам

НИС вас позива: Посетите бесплатно зелене оазе Србије

Акција уласка у резервате природе у замену за празну ПЕТ амбалажу

Невероватне фотографије најнеприступачнијих места у Русији
Невероватне фотографије најнеприступачнијих места у Русији

Фотографије на Инстаграму Сергеја Доље више личе на пејзаже са других планета него на призоре из Русије (што заправо јесу). Ово су само неки од његових снимака.

2021-12-05 10:33:49

Посетио сам Туву, географски центар Азије, и одушевио се
Посетио сам Туву, географски центар Азије, и одушевио се

Нашавши се у Републици Туви на југу Сибира лако можете поверовати да сте у сваком погледу у некој другој земљи, а не у Русији. Све је другачије: религија, језик (руски је један од два званична језика), пејзаж и архитектура. Ево шта сам открио на мом путовању у овај регион.

2021-11-28 13:02:05

Ханти-Мансијск или Југра: Зашто вреди посетити северну земљу пињола, ирваса и шамана
Ханти-Мансијск или Југра: Зашто вреди посетити северну земљу пињола, ирваса и шамана

Древна земља Југра, у којој се налази град Ханти-Мансијск, чува трагове живота праисторијских људи и пећине изумрлих животиња. Али у новије време овде је пронађена нафта, па је престоница округа постала савремени развијени град који ипак брижно чува свој национални колорит.

2021-08-22 09:26:04

„Србија је примамљив ћилим у хиљаду боја“: Шта фасцинира учеснике кампа Руског географског друштва
„Србија је примамљив ћилим у хиљаду боја“: Шта фасцинира учеснике кампа Руског географског друштва

Крајем јула Србију су „окупирали“ географи из Русије. До средине августа учесници Седмог међународног еколошко-географског кампа Руског географског друштва изучаваће природна богатства братске земље, водити разговаре на теме екологије, природе, географије и посећивати места сећања заједничке историје, пише руски портал „Балканиста“.

2021-08-15 08:28:40

Најегзотичнија и најскупља крстарења руским рекама и морима
Најегзотичнија и најскупља крстарења руским рекама и морима

Својим очима можете видети вулкане Камчатке, или у ритуалу стећи статус поларног истраживача, посетити најудаљенију тачку Евроазије... Све то и још много тога можете доживети у невероватним крстарењима широм Русије.

2021-07-11 07:44:41

Десет највећих лучких градова у Русији
Десет највећих лучких градова у Русији

Русија има 67 поморских лука на 12 мора, од Црног и Балтичког мора до Тихог и...

2021-04-17 18:52:13

Владивосток: Демистификација великог града на истоку Русије
Владивосток: Демистификација великог града на истоку Русије

Становници Владивостока са поносом и оптимизмом зову свој град „руски Сан Франциско“

2021-03-21 08:31:40

Москва у облацима: Све што треба да знате о највишој грађевини у Европи
Москва у облацима: Све што треба да знате о највишој грађевини у Европи

У Москви је све нај-нај. Где год се окренете, окружују вас најскупљи хотели, најлуксузнији ресторани, најлепши храм, највећа тврђава, најпосећенији музеј, најзанимљивији парк и најатрактивнија продавница у Русији. Међу тим рекордерима је и Останкински телевизијски торањ који се градио од 1960. до 1967. године. Торањ је висок 540 метара и то је тренутно највиша грађевина не само у Русији, већ и у читавој Европи.

2021-03-14 08:06:49

Разнобојна језера у Русији: Створена чаробном кичицом непознатих уметника
Разнобојна језера у Русији: Створена чаробном кичицом непознатих уметника

Ова ружичаста, жута и бела језера изгледају надреално. Али нису их обојили људи.

2021-03-07 09:00:45

Живописна Русија: Пет градова са израженим националним колоритом
Живописна Русија: Пет градова са израженим националним колоритом

Будистички храмови, древна утврђења и град у коме се не продаје алкохол, све се то налази у Русији.

2021-02-06 09:06:48

„Најлепша земља“ у објективу фотографа аматера
„Најлепша земља“ у објективу фотографа аматера

Руско географско друштво расписало је фото конкурс под називом „Најлепша земља“. Oбјављујемо прве пристигле фотографије.

2021-01-23 07:57:15

Путовање из снова: Од Москве до Владивостока у вагону без купеа
Путовање из снова: Од Москве до Владивостока у вагону без купеа

У возовима који саобраћају с краја на крај Русије можете сазнати много тога о највећој земљи...

2021-01-09 05:10:40

Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида
Погледајте како људи живе на Арктику, у насељима Баренцбург и Пирамида

Током поларног дана мештани лепе на прозоре фолију, а на температури +12 степени мажу се заштитном кремом од сунца и скривају мачке од локалних власти. Како они тамо уопште преживљавају?

2021-01-01 07:20:16

Раскошни Јусуповски дворац: Овако изгледа унутрашњост једног од најлепших здања Санкт Петербурга
Раскошни Јусуповски дворац: Овако изгледа унутрашњост једног од најлепших здања Санкт Петербурга

Недавно је завршена рестаурација једне од најбогатије украшених палата у Русији. Погледајте дворац породице која по аристократији ни мало није заостајала за царском породицом Романов, а по богатству је чак знатно превазилазила. Овај дворац се прочуо и по убиству Распућина иза кога је лично стојао млади власник куће.

2020-12-26 08:22:06

Овако изгледа Русија из перспективе птичјег лета
Овако изгледа Русија из перспективе птичјег лета

Пројекат је трајао преко 15 година и обухватио 72 региона прелепе руске земље.

2020-12-19 09:39:58

Петанаест невероватних призора Чукотке
Петанаест невероватних призора Чукотке

Фотографи Олег Зотов и Ида Ручина били су у експедицији на Чукотки, у крају где живи...

2020-12-12 08:30:10

Најатрактивније зоне за фотографисање у Русији: Само за истинске љубитеље екстремних авантура
Најатрактивније зоне за фотографисање у Русији: Само за истинске љубитеље екстремних авантура

Већ сама чињеница да сте се нашли на некој од ових локација представља својеврсну авантуру. Неке...

2020-12-06 09:32:15

Девет места у Кабардино-Балкарији које треба да посети сваки љубитељ авантура
Девет места у Кабардино-Балкарији које треба да посети сваки љубитељ авантура

Ово место је заиста феноменално: тиркизна језера, високи кањони, древне насеобине, фантастични планински пејзажи, водопади, изванредан...

2020-12-05 09:01:56

Шест невероватних праисторијских споменика у Русији
Шест невероватних праисторијских споменика у Русији

„Земља градоваˮ са производима од бронзе, камени лавиринти и храмови, најстарије кочије и мегалитске гробнице... Ово је списак најимпресивнијих праисторијских налазишта у Русији.

2020-11-28 07:47:34

„Мистичнеˮ грађевине старе Москве у неоготском стилу
„Мистичнеˮ грађевине старе Москве у неоготском стилу

Ова за Русију нетипична здања подсећају на средњовековне европске замкове и биће откровење чак и за оне који добро познају руску престоницу.

2020-11-21 07:17:51

Фотографско путовање кроз све руске регионе
Фотографско путовање кроз све руске регионе

  Фотографски пројекат „Русија: Лет кроз вековеˮ приказује најразличитије пределе Русије, открива аутентичност њених региона и завирује...

2020-11-14 09:10:00

Двадесет чуда природе у Русији: Најзанимљивији феномени који красе највећу земљу на свету
Двадесет чуда природе у Русији: Најзанимљивији феномени који красе највећу земљу на свету

Од бајковитог Бајкала за који зна цео свет до потпуно непознатих неприступачних места са пејзажима нестварне...

2020-10-31 07:42:15

Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије
Величанствене Беле стене на Далеком истоку Русије

Некадашња вулканска лава временом је постала главна знаменитост острва Сахалин, пише Russia beyond.   Yuri Smityuk/TASS На северу острва...

2020-10-30 18:20:56

Четири најлепше најлепше кратке шетње по Москви
Четири најлепше најлепше кратке шетње по Москви

Ове шетње по центру Москве упознаће вас како са историјским наслеђем, тако и са савременим лицем...

2020-10-18 09:06:44

rt turizam
baner rakija desno turiyam
baner apartman desno / turiyam
baner obzor desno - turizam

Будите у току са новим дешавањима, пријавите се на нашу листу новости: